Darkwood Dub

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Darkwood Dub

Post by Rocket Roll » 30 Jan 2008, 22:11

Darkwood Dub su već preko 15 godina najkreativniji bend koji još uvek radi u Beogradu... Šteta što imaju samo šest studijskih albuma - ali, svaka nota svakog albuma vredi više nego godina dana naših "standardnih" izdanja, a onda - oni sami kažu da za tako malu produkciju treba pre svega kriviti devedesete.

Put kojim su prešli bi se mogao opisati kao put od new wavea, preko fusion jazza, do "srpskih Radiohead".

Lav & Miki su, po mom mišljenju, najozbiljniji i najprofesionalniji bubanj & bas duo koji trenutno radi u Beogradu (ako se ne računa Rambov bubnjar, Trut). Svaka nota koju odsviraju je - škola.

Nema nikog sličnog njima.

Diskografija:

* Paramparčad (1993)
* U nedogled (1996)
* Trainspotting (muzika iz pozorišne predstave) (1997)
* Elektropionir (2000)
* Život počinje u 30-oj (2002)
* O danima (2004)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Darkwood Dub

Post by Rocket Roll » 30 Jan 2008, 22:41

Lična sećanja na Darkwood Dub: Dovoljno sam star da pamtim pojavu albuma "Paramparčad", ali svako ko je tih godina sa mnom svesno delio beogradski prostor se seća da su Darkwoodi tada imali ekstremno-underground status... ili se barem meni tako činilo. Vlast nije baš blagonaklono gledala na underground muzičku scenu, a alternativnim radijima su drmali pre svega post-pankeri i poslednji talas "novog talasa": Miki je još bio živ, dosta se pričao o "Dža ili Bu", "Atheist Rapu", pojavljivali su se kratkoveki bendovi poput "Braće Left", "Mr. No" (imali su jako simpatičnog basistu, par puta smo se sjajno ispričali), iza ugla se valjao "Block Out" i stizali su "Bjesovi"...

Međutim, 1996. dočekujem sa udarcem pravo u glavu: izlazi album "U nedogled". Verovatno se ne sećate kratkovekog časopisa "X-Zabava"? Strahovito luksuzan za to vreme - full color, izuzetno pametni tekstovi, "cutting edge" teme. Doživeo je dvadesetak brojeva i to je bilo to... Čini mi se da sam u njemu prvi put video omot albuma "U nedogled"...

Image

...i pročitao fantastično dosetljivo Vučino objašnjenje omota: kriške pomorandže u poprečnom preseku gravitiraju ka središtu, tj. jednoj tački - ta tačka je i definicija "nedogleda". Malo je reći da sam flipnuo kada sam to pročitao! Shvatite, to su bile devedesete, vrhunska mentalna delatnost se sastojala od razmatranja u koji autobus možeš da se uguraš kako bi se kući vratio neugnječen... A ovde - "nedogled", umetnička fotografija, koncept omota! Da, što je još važnije - taj album je izašao na legalnom CDu. Neverovatno - kao da su se vanzemaljci spustili među nas.

Naravno da je pomogla činjenica da je "U nedogled" zvučao tako kako niko od nas nije ni zamišljao da jedan srpski album može da zvuči, te da je spot za "Imamo situaciju" (semplovane scene borbe Brusa Lija!) osvojio nagradu na Festivalu kratkometražnog i dokumentarnog filma (na koji je išao svako ko je želeo da sačuva zdrav razum tih godina - FEST je bio "slikanje za televiziju", a Festival autorskog filma - arena malobrojnih preživelih snobova).

Daleko pre "hajde da budemo komercijalni i da sviramo već odsvirani dub" Eyesburna i Del Arno Benda, Darkwoodi su na tom albumu ponudili "atomski srpski dub", što se čuje u pesmi "Treći Vavilon":

Ja znam da je ovo treći Vavilon
Ova panorama potpuno me zatvara
Ja znam koliko nisam slobodan
To je onaj čudan ukus u ustima
...
Svaki trzaj svesti postaje navika


Skočiću na album "Elektropionir", o kojem ne mogu da pričam a da se toliko ne uzbudim da moram malo da prošetam: pečat na već zatvoreno pismo komunističkog diskursa, njegov pravi smisao mi je objasnio jedan kolega sa fakulteta koji mi je, odmah po izlasku, skrenuo pažnju na stihove "Budućnost čeka iza ugla!" iz pesme "Elektropionir". Rekao je "Evo nas usred mraka i beznađa, ne zna se hoćemo li sutra biti živi ili ćemo izginuti pod bombama, a Darkwoodi, kao pravi umetnici, vide budućnost - lepe stvari nas čekaju već iza ugla!"

I čekale su nas. Bombardovanje je završeno, sistem se promenio, Darkwoodi su bili u pravu. Naravno da bi ova pesmica bila samo budalasta "politička narudžbenica", kakve su u to vreme pravili "Kanda, Kodža i Nebojša" i slični pseudo-inteligenti, da nije odlična kao pesma. Ako ste sedeli u starom hotelu "Jugoslavija" - u bilo kome od njegovih restorana, pre nego je hotel stradao u bombardovanju - i udisali isparenja prašnjavog restoranskog filca, dima cigareta "Morava" i mozgali o neverovatno slabim žutim sijalicama u kuglama od mutnog stakla (takve sijalice su, izgleda, mogle da se nađu samo u beogradskim restoranima, što je beogradsko restoransko osvetljenje činilo jednim od čuda kosmosa), onda znate zašto pesma "Elektropionir" zvuči kako zvuči.

Image

O "životu koji počinje u tridesetoj", renesansi Đorđe-Marjanović-looka i kasnijim Darkwood Dub projektima - pustiću da priča neko drugi.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Darkwood Dub

Post by Rocket Roll » 30 Jan 2008, 22:52

YouTube spotovi:




























User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Re: Darkwood Dub

Post by Jimmy Henderson » 30 Jan 2008, 23:20

rockett , kako doci do njihovih CD-a?
kako se zove njihov basista ?
bacajte gitariste .........

joj , da jednog dana mogu ostvariti svoju tajnu zelju sa ambijentalnim projektom
sigurno bih molio ritam sekciju iz Zagorove sume da dodju.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Darkwood Dub

Post by Rocket Roll » 30 Jan 2008, 23:43

Na sreću, njihova se izdanja obnavljaju - moguće ih je poručiti preko većine srpskih online prodavnica koje rade sa inostranstvom, a i preko samog B92 (njihove kuće):


'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
->B92 Online Shop: Darkwood Dub - Život Počinje u Tridesetoj<-

->B92 Online Shop: Darkwood Dub - Elektro Pionir<-

->B92 Online Shop: Darkwood Dub - U Nedogled<-

->B92 Online Shop: Darkwood Dub - O Danima<-

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Basista se zove Milorad "Miki" Ristić.

djevojchica
Posts: 5
Joined: 03 Apr 2008, 16:06

Re: Darkwood Dub

Post by djevojchica » 03 Apr 2008, 21:51

aaa...darkwood dub veoma dobra groopa..mnogo mi se svidja pjesma>Nepravda..kao i Elektropionir..
RESPECT

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Darkwood Dub

Post by Nyarlathotep » 08 Apr 2008, 16:24

odrastao sam u DD, pogotovo:
* Paramparčad (1993)
* U nedogled (1996)
* Trainspotting (muzika iz pozorišne predstave) (1997)
ovo posle ne priznajem. izgubili su ostrinu, snagu i glavnu poruku. od nekadasnjih r'n'r boraca protiv korupcije, sabanije i kriminalnog sistema, postali su B92 sisice koje stancuju muziku za pridolazece tinejdzere. iz mog ula posmatrano.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Darkwood Dub

Post by Nyarlathotep » 16 Nov 2008, 18:45

dobro, jbg, nisu nikad bili RATM ni Bad Brains, ali, ono, imali su rnr stav bunta i protesta.
prosrao sam se malo. :mrgreen:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Darkwood Dub

Post by Funkomat » 18 Nov 2008, 15:43

Meni su Darkwoodi jako gotivni.
Kao sto rece Rocket, nema nikog sličnog njima. :)
Bas sad preslusavam novi album.

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Darkwood Dub

Post by xspaceman » 18 Nov 2008, 16:24

Predprosle nedelje svirali su u zr...Ja otiso jer je builo za dz! :) Sviraju darkvudi , tinejdzreke vriste a tinejdzeri skakucu zajedno sa tinejdzerkama!:) Ja stojim sa strane i cupkam u ritmu basa i bunja koji voze...Secanja naviru...Nista vise od one prve po meni najbolje noise faze...sada mi sve zvuci nekako isto..svaka pesma...bas i bubanj a gitara se gubi izmedju...Sada je samo jedna , jer imaju novog clana za klavijaturama...Oni sviru super, pevac falsira po obicaju, svi skakucu okolo veseli i sretni...a ja jedva docekao kraj svirke! :)Nove stvari u slicnom fazonu ko i stare samo malo losije tj. dosadnije! :) Jedinstvo...

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Darkwood Dub

Post by xspaceman » 18 Nov 2008, 20:38

A ti sledeci put popij nesto, pa se i ti u'vati sa tinejdzerkama, boli te. Mozda ti bude bolje, jebes institucionalizovani B92 otpor i umetnos'. :wink:
jes vala , pravo zborish! :)

Darksk8er94
Posts: 27
Joined: 30 Jan 2008, 23:09

Re: Darkwood Dub

Post by Darksk8er94 » 09 Sep 2009, 23:37

Da li neko slucajno zna gde moze da se nadje bass linija za "Zapreminu tela"?

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Darkwood Dub

Post by pax404 » 10 Sep 2009, 01:14

Darksk8er94 wrote:Da li neko slucajno zna gde moze da se nadje bass linija za "Zapreminu tela"?
Sada samo lupam, mislim da me je cimer jednom naterao da probam da odsviram, mislim da je u pitanju C major skala, doduse kratko sam pokusavao, ali mi je delovalo tako (bas mi se cini da je prvi ton u onom glavnom rifu c odnosno da ide 2x c, pa zatim f ili tako nesto)... Ako lupam neka me isprave ljudi, naucicu nesto novo :)

kide
Posts: 347
Joined: 14 Jan 2009, 03:41
Location: Beograd

Re: Darkwood Dub

Post by kide » 16 Sep 2009, 00:33

kakav je to gitarski bend bez imalo seksualne energije? Vuča frontmen, a ni glasa ni stasa. Toliko izvikan bend a tako daleko od rokerskog duha.

ok, bilo je par napucanih stvari na prvom albumu (recimo Vitamin C, Zgodna šala...) ali ostatak opusa sve neko poniranje u melanholiju, meditaciju, i taj soc komentar i angažman '90ih je bio sticaj okolnosti kad je svaki ozbiljniji bend šiljio ga na režim/sistem.

sve u svemu neviđeno smarački bend, perjanica jednog moćnog medija koji je od jednog hermetičnog artsy fartsy benda napravio instituciju. sranje.

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: Darkwood Dub

Post by cccira » 16 Sep 2009, 00:55

kide wrote:kakav je to gitarski bend bez imalo seksualne energije?
kaman men, sad si poceo da preterujes.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest