Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Rocket Roll » 17 May 2008, 01:21

Image

So, anyway, uskoro treba da se održi jedno unplugged veče na kojem će se između ostalog svirati i nešto Pearl Jam materijala... i odjednom se setih koliko su se "Biserni đžemeri" brzo izgubili iz fokusa šire publike. Zašto je ta cela "nova Sijetl scena" tako brzo nestala iz vidokruga? Sigurno ne zbog loše muzike? Možda je najbolje objašnjenje dao Tom Morelo (gitarista "Rage Against The Machine", benda koji nešto bolje odoleva testu vremena), kada je u intervjuu za "Guitar World" (decembar 2006) rekao: "Mislim da ceo taj period - od pojave 'Jane's Addiction' u 1988. do sredine devedesetih - možemo nazvati jednim od najplodnijih i najuzbudljivijih perioda u istoriji rok muzike. Jane's Addiction, Smashing Pumpkins, Tool, Rage Against The Machine, Alice In Chains, Pearl Jam, Nirvana, Nine Inch Nails, Soundgarden - svi su ti bendovi imali korene u underground umetnosti, i svi su bili sastavljeni od pametnih ljudi. Međutim, svi ti bendovi su želeli i voleli da sviraju hard-rok koji puni stadione publikom. I upravo je taj sukob između te dve ideje (undergrounda i stadionskog rocka) stvorio muziku kakvu do tada nismo čuli: originalan, hevi-metal rif-rok začinjen trippy, industrijskim aranžmanima. Ali - bez izuzetka - svi ti su bendovi patili. Ako odrastete slušajući Fugazi i mrzeći 'stadionske bendove', a onda odjednom počnete da držite koncerte na prepunim stadionima, pa - to može da utiče na vas! Ponekad prosto poželite da se ubijete. Ponekad se otuđite od svega, anestetizirate se. Ponekad počnete da pravite petogodišnje pauze između albuma... Svi pomenuti bendovi su bili svesni tog problema, i to je i stvorilo sve te sjajne pesme. Pravi problem je nastao u trenutku kada je njihova publika postala ogromna, a ti bendovi nisu mogli da zadovolje očekivanja tako velike publike - njihove ambicije su bile manje od njihovog talenta. Onda su tu novostvorenu prazninu popunili sedmorazredni rep-rok bendovi, klonovi Edija Vedera i loše Nine Inch Nails kopije..."

Image

Citat vredan pamćenja zato što i vas direktno pogađa u srce (koja je vaša ambicija u muzici? kako biste podneli slavu? koliko je zapravo želite?), ali i citat koji ima veliku prednost - istinito opisuje događaje. Trevis Lineman, Amerikanac sa kojim sam u Berlinu pohađao kurs o džezu, jednom je govorio o Pearl Jamu kao da su ga lično razočarali, lično izdali. Ne sećam se argumentacije (bila je relativno nemušta i uopštena), ali vrlo dobro pamtim njegov izraz lica: izneveren, izdan, prevaren.

Pritom Trevis nije bio "fanboy", već neko ko se iskreno brinuo za američku muziku. Jednom prilikom je, na primer, rekao da džez nije muzika kojoj je prosečni mladi Amerikanac izložen u mladosti, i ta rečenica mi je u hipu objasnila više o duhu savremene "muzičke Amerike" nego mesec dana guglanja. Drugom prilikom mi je rekao da je najvažnije kod Džonija Keša - njegov stav. Demonstrirao je taj stav mimikom - odmahivanje glavom, udaljen izraz na licu. Teško ga je preneti u reči: mogao bi se opisati kao "problemi nisu tamo gde ti misliš da jesu, ono za šta ti misliš da je važno nije ni izbliza pravi život". Opis mi nije baš precizan, jer se radi o opisu STAVA - eh, da ste videli Trevisa kako odmahuje glavom, odmah bi vam bilo jasno šta je Džoni Keš i zašto je bitan. Elem, kada se jedan ozbiljan čovek tako prefinjenih zapažanja o američkoj muzici oseća lično izdanim od strane Pearl Jama, postane vam jasno da je problem ozbiljan - međutim je potrebno da budete isto tako pažljiv posmatrač američke muzike (ne samo ostrašćeni "fanboy", ne samo nezainteresovani potrošač) pa da shvatite gde se problem tačno nalazi.

Image

Šta su to Pearl Jam imali a što niko drugi nije? Genijalnu jednostavnost. Nema tu - što se "elemenata slagalice" tiče (aranžmana, akorda, leksike) - ničeg veoma modernog / inovativnog, a opet je rezultat (konačna pesma) nešto vrlo lirsko, obećavajuće, interesantno. Sa ovakve distance možemo lakše da procenimo šta je to "drugačije" u zvuku Pearl Jama - poslušajte, recimo, "Cordyroy" ili "Elderly Woman" (preporučujem izvođenja sa "Bridge Benefit" koncerta) i čućete sjajan smisao za "neklasičnu" melodiju, improvizovanu melodiju, plod trenutnog nadahnuća. Sa ovakve distance možemo da kažemo da je Edi Veder (pevač Pearl Jama) nalik na Maraju Keri koja je prestala da se kerebeči i prostituiše harmoniju; Edi Veder je braća Teofilovići na Bensedrinima, Edi Veder peva sećajući se svog dede koji pevuši dok na Parčmanovoj farmi seče drvo. Pearl Jam - pored sveg svog modernog zvuka - pre svega vuče koren iz "muzike pre gramofona", muzike koju radnik sebi pevucka dok radi ili koju žena peva bebi. To što čujete u zvuku Pearl Jama, Vuk Karadžić je opisao kao "ženske i razne pesme" (tj. pesme koje se ne pevaju uz gusle).

Ako pratite istoriju američke muzike, takve pesme poznajete iz "Southern journeys" perioda američke muzike... ali dosta sa uticajima. U doba kada svako čikaško drndalo tvrdi da je njegov generički 12-bar blues bolji od Madija Votersa, šta su Pearl Jam imali da ponude? Živ duh starih pesama, a ne dosadno ponavljanje izvođenja starih bluz / džez / kantri majstora. Njihove su pesme bogate promenama ritma i melodije - ali ne na Beatles / Stones "hajde-da-napišemo-petnaest-hookova" foru - nego na fluidan, organski promenljiv način. Pearl Jam su, moglo bi se reći, veoma moderni zbog te (gotovo) atonalnosti - oni neće sebi dozvoliti da im se ijedan element u pesmi ponavlja duže od par taktova. Ovo što sam rekao vam zvuči čudno? Možda zato što Pearl Jam pamtite po površnom slušanju "Alive"... dok je zapravo trebalo da slušate "Black" i "Footsteps".

Image

Svakom ko pokušava da piše pesme može samo da koristi "kratak Pearl Jam kurs": kako uhvatiti fluidan tok suptilnih varijacija na temu, a da u isti mah očuva koherentnost strukture pesme? Alanu Lomaksu je bilo lako da reši prvi deo te jednačine - stavi magnetofon pred zaposlenog Crnca koji peva, a Crnac se ne ukoči pred magnetofonom jer ni ne zna šta je to... No to je prosto dokumentovanje ideja. Kako ih razraditi tako da ipak budu struktuirane, a da očuvaju fluidnost i "živost? Kogod je pokušao, zna koliko je to teško: pesma koja tako nastaje suviše lako pređe ili u "sviruckanje" ili završi "prekomponovana" i "prearanžirana" do te mere da se "duh" izgubi iz nje. Duh "džema" mora nekako da pređe u "Pearl Jam" - bojim se da tu samo talenat i iskrenost pomažu. Ako ne verujete Pearl Jamu, pitajte Boba Dilana.

Možda sam vas ubedio da je potrebno da malo kritičkije (analitičkije) poslušate Pearl Jam, ali vam još nisam odgovorio zašto je Pearl Jam izdao Trevisa Linemana. Nisam, jer ne znam. Možda je Trevis posumnjao da je negativan stav članova benda prema slavi i uspehu bio iskren - možda je poverovao da su neprestano programski (neiskreno, marketinški) gradili svoj grandž-imidž? Možda se umorio od beskorisnog donkihotstva u roku (Metalika protiv Napstera = Pearl Jam protiv Ticketmastera = U2 protiv svega i svačega)? Možda je razlog bio trivijalno muzički - od "Binaurala" naovamo, Pearl Jam nije imao zapaženijih hitova? Sumnjam da je ijedan od tih razloga tačan. Verovatno ću morati još dugo da se bavim pažljivim "osluškivanjem Amerike" da bih mogao da tačno odgovorim na to pitanje.

Image

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Funkomat » 17 May 2008, 01:28

Sve sto mogu da kazem o Pearl Jam-u je :bow:
Beskrajno postovanje prema njima...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Rocket Roll » 17 May 2008, 12:48

...a još nismo ni spomenuli njihove stihove. Meni je teško da ih predstavim - možda bi Eliotova sintagma "hrpa slomljenih slika" bila najbolji opis... Ono što stvarno otežava opis jeste činjenica da u stihovima Pearl Jama ima više glagola nego imenica. Ima više radnje nego osoba i stvari. Pošto ponekad nije rečeno ko obavlja radnju (samo predikati i kategorizacije, nema subjekata), pesme su nalik na bespomoćan pokušaj da se shvati ko u svetu radi šta kome i zašto. Kod nas najsličnije tome piše "Obojeni program":

Računi dolaze
Preuzima se inicijativa
Posred srede
A sredine više neće biti
I krst koji nosim kući
Nije naznaka mog položaja

...

Kleči, gleda u papir iako ne zna da čita
Osećajima shvata da vremena leta dolaze
Tavanice su retko nad njim - i uvek su sudnice njegove sramote

...

Promenio sam se ne menjajući se
Palanka mi proriče sudbinu
Možda je to ono što niko ne želi da shvati
Dođe mi da urlam "Zdravo!"

...

Usamljen i beživotan sto, postavljen za doručak, u inače praznoj sobi
Devojčica, violinski usredsređena na sebe
Majka čita naglas, devojčica pokušava da shvati
Želi da se majka ponosi njom
Zavese padaju u njenoj glavi
Okrečena soba. Ne poriči da nešto nije u redu.

...

Čisto je bezgrešno - ali hej, i ja sam spolja bele kože, iako grešim
Ono što ona danas ne shvata može da nas oboje ubije sutra
Vrati to, nekako, vrati ga, vrati ga,
U čist oblik, u pročišćen oblik

...

Osetio sam Zemlju u ponedeljak. Pomerala mi se pod nogama.
Nalik jutarnjem izdanju novina. Otvorenom da bih ga pročitao.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Z*Z*Z » 19 May 2008, 23:26

Ja takodje zaista postujem i podrzavam Pearl Jam; Sastav koji je nakon toliko godina kotrljanja po svetskoj muzickoj sceni shvatio jednostavnost egzistencije umetnosti u potrosackom svetu : ne postoji progres, ne postoje usponi i padovi, sve se odvija ciklicno; Bili i ostali su dosledni sami sebi i to je vredno iskrenog postovanja, bez zadrske. Nema potrebe pokusavati dodvoravati se kriticarima, ispunjavati zelje i iscekivanja fanova; Najpovrsnije gledano oni su krenuli Neil Youngovim putem, i nemaju nameru da skrecu radi sitnih zadovoljstava...o njima ce se tek pricati...

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by LazaRocker » 12 Jun 2008, 10:33

Duguju puno toga Pepersima... Ali su super...

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by oldfishermanblues » 02 Jul 2008, 09:38

Misliš li na Bad Radio ili na nešto drugo?

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by LazaRocker » 02 Jul 2008, 12:58

Mene pitas? Mislim na turneje, svirali su im dugo kao predgrupa, i Peppersi su ih u stvari probili u javnost.

User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by sinnerboy » 03 Jul 2008, 12:33

...bio na koncertu u Budimpešti tamo davne 97. (mislim da je bila No Code turneja) i jedan od koncerata kojeg ću se sjećati cijeli život.

zauvijek moji favoriti, štogod o njima pričali.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by sinisake » 27 Jul 2008, 00:56

sinnerboy wrote:...bio na koncertu u Budimpešti tamo davne 97. (mislim da je bila No Code turneja) i jedan od koncerata kojeg ću se sjećati cijeli život.

zauvijek moji favoriti, štogod o njima pričali.
I neki moji drugari kazu isto o tom koncertu. :)

Nego, ne znam da li je neko primetio, ali mene one njihove sporije akusticne pesme strahovito podsecaju na Nik Drejka.
Evo sad sam skinuo "Pink moon"(edukativnu vrednost foruma nikad ne treba zaboraviti :wink: ) da cujem ''nemediokritetsku alternativu" :mrgreen: i osupnut sam slicnoscu vokala i atmosfere...

Sad otkrih jos jedan jak uticaj, sem Nila Janga.

mallard
Posts: 2
Joined: 04 Aug 2008, 19:02

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by mallard » 04 Aug 2008, 19:25

uuu.... ja ih isto volim... jedan od retkih americhkih bendova sa zapada koji je opstao bez nekih velikih promena... u maniru njujorshkog no wave-a... walja to

User avatar
rodrigues
Posts: 39
Joined: 11 Feb 2008, 00:40
Location: Nord-Pas de Calais
Contact:

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by rodrigues » 11 Jan 2009, 04:11

Fenomenalan bend!!!

Rocket, hvala na fantasticnom tekstu
:bow: :bow: :bow:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Bozha » 11 Jan 2009, 13:39

Sjajno je kako se na celu pricu o muzici, uticajima i poeziji nadovezuje Vedderov novoizasli soundtrack za "Into the Wild".



Iskrena preporuka!

User avatar
kurtrose
Posts: 706
Joined: 06 Oct 2008, 15:38

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by kurtrose » 19 Jan 2009, 17:46

Obozavam Pearl Jam, cak se nosim sa mislju da promenim nik na kurtroseveder :lol: !! Evo posledjih mesec dana ne mogu bez Animal, Jeremy i Immortality !!!!

User avatar
Mishica
Posts: 59
Joined: 18 Apr 2009, 01:20

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by Mishica » 25 Apr 2009, 15:35

Ja isto obozavam Pearl Jam i uvek sam ih vise volela od Nirvane iako ih nisam gledala kao suprostavljene bendove odn u smislu da moras da budes u jednom taboru ili u drugom, ali kod Jam mi se uvek svidjalo to sto nemaju tako tipicne refrene kao Nirvana zato mi se Black neizmerno svidja.
A sto se tice sl.
Nego, ne znam da li je neko primetio, ali mene one njihove sporije akusticne pesme strahovito podsecaju na Nik Drejka.
Evo sad sam skinuo "Pink moon"(edukativnu vrednost foruma nikad ne treba zaboraviti :wink: )
...Mislim da jeste da malo podsecaju, ta neka atmosfera sigurno , mada je Nik mnogo sporiji i melanholicniji...inace kad sam od Drejka prvo cula River Man mene je odmah podsetio malo na Ninu Simon...mozda se varam. Inace da se vratim na temu...nesto mi je interesantno da je Kurt izjavio, jos na vrhuncu, da Pearl Jam iskoriscava popularnost grandz pokreta i da su tu da profitiraju od svega toga??? Mislim stvarno! Na to je posle Veder dosta kasnije, jos posle Kurtove smrti odgovorio da mu je zao sto Kurt nikada nije skapirao bend! A ja mislim da upravo jeste skapirao bend i da je bio malo ljubomoran, jer ipak to je nebuloza!

User avatar
kurtrose
Posts: 706
Joined: 06 Oct 2008, 15:38

Re: Ko je Pearl Jam (I Zašto Je Izdao Trevisa Linemana)

Post by kurtrose » 28 Apr 2009, 23:40

Procitah u blicu da Pearl Jam na leto krece na mini evro-turneju ali naravno ni blizu Srbiji... :cry:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest