Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Moderator: Trooper

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 24 Jul 2008, 01:37

Muškarci, budimo muškarci & priznajmo - ako ste čuli za Džefa Baklija, onda vam je na njega pažnju skrenula neka žena / devojka, jer sve što žene / devojke zanima o Džefu Bakliju može plastično da se prikaže njegovom fotografijom:

Image

Bio je "šlank", bio je mlad, bio je srcedrapateljno melanholičan, umro je u nezgodi koja ne uključuje droge... pravi materijal za poster u devojačkoj sobi. Uz takvu harizmu, pesme nije morao ni da piše, ali nažalost jeste - i zato se sad i bavimo njim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Buckley može da vam kaže sve što vas o njemu zanima, a pesmice izbunarite sami. Pola njih je "šećerno kukanje" a pola "metal prodaje albume, svirajmo metal". Ne sumnjam da ćete naći nešto što će vam se dopasti - na prvo slušanje. Posle mesec dana, međutim - ako imate iole muzičkog ukusa - njegova isfolirana sporost u slaganju melanholičnih gitarskih fraza će početi da vam ozbiljno ide na živce. I treba.

Bakli je produkt onog tinejdžerskog bujanja hormona, koje kod nekih muškaraca može da potraje sve do ranih tridesetih: sećate se, to je doba kada ste ubeđeni kako ste neshvaćeni kreativni genije "nove osećajnosti". Obično odrastete i spalite sve produkte te "nove osećajnosti" kao kič i fraze koje oni jesu, osim kada se (kao Bakli) ulovite u mašinu zvanu muzička industrija i počnete da zagađujete muzički prostor takvim "Omladina Bjelog Dugmeta Uzvraća Udarac: Gitare U Službi Kiča, Part Two".

Sapienti sat. Za učesnike u eventualnoj diskusiji imam da predložim raspravu na sledeće teme:

"Reči su klavir na kojem sviramo da raznežimo zvezde, a postižemo samo da medvedi igraju." (Flober, o kiču u umetnosti)
"Onaj koji hoće da bude pesnik (odnosno da piše stihove posle svoje dvadeset i pete godine...)" (T.S. Eliot, o poeziji koja nije "spomenarska")

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sirac-šunka » 24 Jul 2008, 02:05

A da nisi ti mozda ocekivao nesto vise od te ribe (mislim na onu sto te naterala da preslusas pazljivo i Tima i sina mu Jeffa), pa si sad, eto kivan na Buckley-a... :)

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sinisake » 24 Jul 2008, 02:16

Uh, uh, uh...
"Suvise smo mladi, pa nam peva znanje", vidim ja... :wink:

Rocket, sto ti tako bezis od sentimentalnosti&melanholije?
Pa sentimentalnost je dala mnoge lepe produkte u umetnosti... :lol:

"Sentimeeeentalan sam covek", kako kaze onaj ljubimac sredovecnih domacica, koga bi ti strpao u isti kos sa Baklijem(jer po tvom opisu, Bakli ispada neki takav tip, ili bi, da je poziveo, tako zavrsio). :D :roll:

Ne znam sta ti je uradila ta koja te je upoznala sa carima Baklijeve muzike, ali mora da jer bilo nesto gadno.
Edit, sirac me pretekao. :wink: :twisted:

Uglavnom, ja necu biti duhovit i opsiran kao Rocket, samo cu vas pocastiti sa nekoliko istinskih muzickih bisera ovog sjajnog pevaca i kompozitora:



So real, jebeno remek-delo. Slusaj ritam i harmu u strofi, Rocket. :wink:



Grace, hit, sta reci?

I jos jedna prelepa pesma:


sa tako ''bitlsovskim'' refrenom, sto je naravno, kompliment. :wink:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sinisake » 24 Jul 2008, 02:24

Uf, sad sam nasao i ovo.

Nije njegova pesma, ali je njegov aranzman, i dobro pokazuje kako se izuzetne glasovne mogucnosti stavljaju u sluzbu muzike:




To mnogi nikad nisu naucili.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 24 Jul 2008, 11:23

Pa eto, imam svoj ukus što se "nazovi-umetnika" tiče... Moj ukus nije zakon, u svakom slučaju, ne očekujem da će drugi Dnevnik objavljivati "Rocket Roll danas izjavio da ne voli Džefa Baklija, nacija u žalosti, očekuje se obraćanje Predsednika i Premijera", ali kad nešto napišem, obično imam širi razlog od toga što mi "neka mala nije dala". :D
sinisake wrote:...sto ti tako bezis od sentimentalnosti&melanholije?
Pa sentimentalnost je dala mnoge lepe produkte u umetnosti... :lol:
Evo, ponudiću ti razmenu - umesto da slušaš Džefa Baklija kako kuka o srebru i zlatu (što je, ako stihove prevedeš na srpski, ravno najboljim ostvarenjima izašlim iz Studija Pink), slušaj "Delia" Boba Dilana, "Crime In The City" Nila Janga i "Once In A Lifetime" Talking Headsa. To su pesme uz koje, u kafani, suze slobodno mogu da se slivaju u pivo... jer, da napravimo poređenje:

Code: Select all

    Jeff Buckley:                                           Dragana Mirković:
    There's the moon asking to stay                         Umirem, umirem majko; aa aaj, ne budi me.
    Long enough for the clouds to fly me away               Sta ce mi ovo prolece, kad on ne ljubi me?
    Well it's my time coming, I'm not afraid to die...      Beli narcis vene, ti nisi kraj mene...

    Jeff Buckley:                                           Goran Bregović:
    Maybe there is a God above                              Negdje u tvome adresaru
    But all I’ve ever learned from love                     Pod slovom B je moje ime
    Was how to shoot somebody who outdrew ya                Prekriži ga noćas i stavi
    And it’s not a cry that you hear at night               Krst pepela I krst tišine
    It’s not somebody who’s seen the light                  Ako ima Boga...
    It’s a cold and it’s a broken hallelujah                Sto zima a nijedno ljeto,
                                                            Poneka mrvica sa tvog stola...

    Jeff Buckley:                                           Halid Bešlić:
    I made wine from the lilac tree                         Poljem se siri miris ljiljana
    Put my heart in its recipe                              mirise cvijece k'o moja dragana
    It makes me see what I want to see                      a male laste s juga dolaze
    and be what I want to be                                k'o da mi ljubav tvoju donose
    When I think more than I want to think                  U ovom gradu ja nemam nikoga
    Do things I never should do                             umrijecu duso ako si njegova
    I drink much more that I ought to drink                 neka te prate stotine tambura...
    Because (it) brings me back you...                             

I tako dalje. Takva parada kiča - a kič je baš to, jeftina emocija - zaista nije zaslužila da se zove "alternativom" i budućnošću muzike.

Summarum o "harmama": Morate zaista dobro da znate engleski da se ne biste zatekli u poziciji da obožavate američke "narodnjake". Nemojte praviti grešku koju prave evropski turisti koji dođu u Srbiju, poslušaju "harme" i polude za Cecom, a onda nikako ne mogu da shvate zašto im vi objašnjavate da je Ceca - smeće, a starogradske pesme - prava stvar. Oni čuju samo "malu dvojku", a nije u "maloj dvojci" stvar!

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sinisake » 24 Jul 2008, 12:21

Rocket, ja slusam tekstove (uglavnom) samo kad je domaca muzika u pitanju i cenim tvoje znaje i trud, ali... Lilac Wine NIJE Baklijeva pesma:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lilac_Wine

Takodje, druga pesma iz koje si uzeo odlomak, NIJE Baklijeva, u pitanju je Koenova pesma "Hallelujah", i mogao si je citirati celu (kontekst, kolega, kontekst!), pa da vidimo:

http://leonardcohenfiles.com/album11.html##G

Koena smatraju ozbiljnom kantautorom i pjesnikom, a moguce je da je precenjen (verovatno je u istom rangu sa Bregovicem)... :lol: :mrgreen: :lol:

Tako da nam ostaje samo Grace, to je njegov tekst, a video sam i gorih... :wink:

A glede harmi...
Ako ti tu cujes kantri, svaka cast. Open your mind i poslusaj ritmicke zackoljice u So real... To je alternativa - prava! :wink:

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Z*Z*Z » 24 Jul 2008, 22:56

Uh ne samo Hallelujah, em Cohen, em Buckleyev gospel performans - jedna od sleeper numera koja obelezava sve koje su odrasli u 90-tim...
A tata Tim - zlo i naopako :)...Steta samo sto je Jeff prerano otisao pa nije iskazao svoj talenat u punom zamahu :(

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 24 Jul 2008, 23:20

Da, nisam znao da nisu njegove pesme... Ali, boy, baš je izabrao šta će da obradi, mogao je baš da doda i Eltona Džona. Svakako, i izbor obrada govori o čoveku kao autoru?

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Z*Z*Z » 24 Jul 2008, 23:29

Rocket Roll wrote:Da, nisam znao da nisu njegove pesme... Ali, boy, baš je izabrao šta će da obradi, mogao je baš da doda i Eltona Džona. Svakako, i izbor obrada govori o čoveku kao autoru?
U, Rockett, ti mora da si od onih ortodoksnih bluesera koji nemaju razumevanja za folk muziku (ne mislim na ovu imitaciju muzike koja egzistira u nasoj zemlji)...a Boba Dilan i njegove zalopojke? Zaboraviti na protestni deo njegove karijere...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 24 Jul 2008, 23:41

Ma kakvi ortodoksan... ali ne mora nešto da bude metal pa da mu osporavam umetničku vrednost. :D Mogu da zamislim da se Bakli nekom sviđa - verovatno zato što svi pričaju o njemu, on je trenutno "najveća antizvezda", valjda, so hop on the bandwagon - ali juče je na njegovom mestu bio Kobejn, prekjuče Morison, a sutra tu već dolazi Devendra Banhart.

Budimo ispravno alternativni. Ili, kao načelo zdravog razuma: čim je neko popularan i među dečicom i među korporativnim marketinškim stručnjacima - "Danger, Will Robinson". Tu više ništa nije "opasno". Dilan to razume, Bakli to ne bi razumeo ni da se na sreću nije udavio.


User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sinisake » 24 Jul 2008, 23:53

I sta ti, naposletku, najvise smeta kod Baklija?

Losi tekstovi?

Uzgred, Lilac wine je odlicna pesma, a jesi li siguran da je ''Hallelujah'' los tekst?

Nedostatak buntovnistva&subverzivnosti? (Ha, ha, ha, a inace scena i mejnstrim i alternativna su ih puni)

Madona je poslednji istinski buntovnik popularne muzike, svi ostali su pozeri. :mrgreen:

I, najzad, ko prica o Bakliju? Ja nisam nesto cuo mnogo price o ovom coveku...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 25 Jul 2008, 00:09

Naprotiv, o njemu pričaju svi "gde treba". To je i problem - to je kao kad neka žena ide i deli reklame za kondome na S&M žurci. Marketinški stručnjaci odaberu "alternativniji" deo populacije pa im prodaju Baklija kao kondome, ili "amaterski Orbit" (lošiji ukus, sa više šećera, jer je posebno krojen za vaš životni stil!).

"Novo", "alternativno", "indie" - to mogu da budu etikete, ili to može da bude nešto opasno po društvo i time, možda, zaista "novo", "alternativno" i "indie". (Ako neko nije upoznat, to je vremenom potvrđena radna definicija "novog" iz većine istorija umetnosti.) Upravo se tu ima i tražiti razlika - da se držimo moderne muzike, kada je bluz bio omrznuta muzika robijaša sa Parčmanove farme, onda je bluz bio bitan; kada je džez bio muzika koja se svira po kuplerajima, onda je džez bio bitan; kada je rokenrol proglašavan delom đavola, onda je rokenrol bio bitan; kada je Dilan prestao da bude "voljena savest nacije" i snimio "Basement Tapes", onda je Dilan postao jako bitan; kada su pank, metal i grandž bili muzika "belog smeća", onda su pank, metal i grandž bili bitni; i tako dalje.

Naravno, i povika protiv nečeg se može lažirati, i bunt se može lažirati; ali je vrlo očigledno kad neko ima samo "fazon" kao nesrećni Bakli, a kada neko ima zaista nešto da kaže, kao Nil Jang ili Dilan. Ne krivim Baklija, sažaljevam ga. On je kao nesrećni neobrazovani čovek koji pročita samo jednu knjigu i pomisli da je Bajron = klasični razbarušeni poster romantizma, a ne hroma nakaza koji živi u trojnom braku sa svojom rođakom i zbog toga biva proteran iz Engleske, čije delo biva prepoznato pošto je odavno mrtav. Ili da je Oskar Vajld = pitomi pisac bajki, a ne rumenousni gay kojeg premlaćenog iznose iz sudnice, dok poslednjim ostacima snage urla u lice britanskom pravosuđu da ga je baš sinoć jedan mornar razvalio svojom ogromnom batinom.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Z*Z*Z » 25 Jul 2008, 00:20

Rocket Roll wrote:Ma kakvi ortodoksan... ali ne mora nešto da bude metal pa da mu osporavam umetničku vrednost. :D Mogu da zamislim da se Bakli nekom sviđa - verovatno zato što svi pričaju o njemu, on je trenutno "najveća antizvezda", valjda, so hop on the bandwagon - ali juče je na njegovom mestu bio Kobejn, prekjuče Morison, a sutra tu već dolazi Devendra Banhart.

Budimo ispravno alternativni. Ili, kao načelo zdravog razuma: čim je neko popularan i među dečicom i među korporativnim marketinškim stručnjacima - "Danger, Will Robinson". Tu više ništa nije "opasno". Dilan to razume, Bakli to ne bi razumeo ni da se na sreću nije udavio.

Mora da imas viska testosterona :) Buckley je bio ok autor - ni veliki ni mali - e sad sto neko voli da leshinari (korporacije) a nema nikakve veze sa samim autorom; Ne smatram da je zasluzio da bude na coverima, ali opet ko jeste? Bar je chovek bio lep i lepo je pevao ;) Ja bih ga svakako primetio jer pratim stvari koje plutaju ispod povrsine - 90-te su bile bless i curse za alternativnu scenu - bless za ljude u zemljama treceg sveta, koji su mogli konacno da cuju i nesto van korporativnog zvuka, ja naivno verujem da se pojedincima probudila zelja da osete i ucestvuju kreativno i artisticki; Curse je bio sto je gomila sastava nastala u kancelarijama korporacija, sa narucenim iscepanim farkama - pa je naivan narod verovao da su to "njihovi" ljudi :( Sad je vec bolje, zna se sta je mainstream a sta underground - jedino nasa zemlja nema vise uslova ni za jedno ni za drugo...

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by sinisake » 25 Jul 2008, 00:36

@Rocket, kao sto sam i mislio, ti zapravo ne slusas muziku, ti gledas siru sliku. :wink:

Kad bi se malo ostavio razmatranja uloge nesretnog Jeffa u istoriji svekolike ('ajde dobro - samo moderne) muzike i otvorio usi, cuo bi mnogo lepih pesama, ali dobro, tvoj izbor. :mrgreen:

Uzgred, nalazim da je Buckley neuporedivo muzicki zanimljiviji od Dilana. :mrgreen:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Jeff Buckley (aka. "Sweetheart The Drunk")

Post by Rocket Roll » 25 Jul 2008, 00:41

Ali to je prisutno u ličnosti samog Baklija - da se nije promovisao kao "nova osećajnost", okej, ali pošto jeste, moram da skrenem pažnju... Zato, recimo, Brena nije "ideološki neprijatelj", ona prosto kaže "Svi ruke gore, novčanike na gotovs" i to je ok, žena je barem poštena.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest