Klepton

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Klepton

Post by Haralampije » 24 Nov 2010, 18:35

Za pocetak opusteno bi mogao da se uvrsti i u kategoriju roka,ali kako i sam napominje,uvek je srz njegovog muziciranja bio bluz.
Image

Dakle Erik Patrik Klepton(rodjen 30. marta 1945.),engleski muzicar,jednom recju legenda koja je zaduzila muzicku scenu mozda vise nego bilo ko.Jedno je sigurno,on je jedan od najuticajnijih muzicara...prvi koji je steknuo Les Paula u marsala,vratio popularnost Gibsona,popularizovao stratokastera,jedini koji je tri puta usao u kucu slavnih(yardbirds,Cream i solo),svirao i druzio se sa skoro svim gitarskim legendama( Hendriksom,Harisonom,BB Kingom,Badi Gajem,SRV-om)
Rodjen u Ripliju,do 9. godine bio ubedjen da su Rouz i Dzek Klep(rouzin prvi muz se prezivao Klepton) njegovi roditelji,a onda je saznao da su mu oni u stvari baba i deda,dok je njegova prava majka Patrisa Klepton(Rouzina cerka iz prvog braka)
Naime u to vreme sesnaestogodisnja Patrisa je imala kratku romansu s kanadskim vojnikom stacioniranim u Britaniji(kasnije je Klepton saznao da je u pitanju covek po imenu Edvard Volter Frajer)
Image

,zatrudnela je i da ne bi pukla bruka,njeni roditelji preuzese obavezu o detetu.Kada je saznao strasnu istinu povlaci se u sebe i otkriva nesto sto ce obeleziti citav njegov zivot-muziku.
U tlinaestoj godini dobija prvu taNburu na kojoj zapocinje putovanje koje traje i danas.
Skola mu bas nije isla,ali dospeo je nekako do studija dizajna,medjutim muzika je tada vec bila njegov prioritet,a studije trpele.
sa 17 godina postaje clan benda The Roosters da bi se u oktobru 1963. pridruzio bluz-rok grupi The Yardbirds
Image
tu ostaje do marta 1965. godine,nezadovoljan pop zvukom koji su poceli da ubacuju.
Vec u aprilu iste godine postaje deo grupe John Mayall and the Bluesbreakers,snima s njima legendarni Beano album
Image
Da,da,tu je les pol po prvi put ustekan u marsala,ostalo je istorija.U to vreme se javljaju grafiti
Image


Vec 1966. napusta Mejela i pod utiskom Badi Gaja i njegovog bluz trija,stvara supergrupu Cream,snimaju 4 albuma(Fresh Cream,Disraeli gears,Wheels of fire i Goodbye)
Image
,sa Dzindzerom Bejkerom i Dzekom Brusom.energija i sukobi basiste i bubnjara i Kleptona kao balansa izmedju njih dovode do toga da Cream postane jedna od najvecih bluz-rok grupa svih vremena.Tada upoznaje i svog velikog prijatelja Dzimi Hendriksa,zatim heroje BB Kinga,Badija....i gostuje na mnogim plocama kao gitarista.Varljive zime 1968,bend se raspada.Iza njih ostaju hitovi poput Crossroads,White Room,Spoonful,Tales of Brave Ulysses,Strange Brew,Sunshine of your love,Badge(tekst pis'o Ringo star izmedju ostalih)
1969 dolazi do saradnje sa Stivom Vinvudom,stvara se nova supergrupa Blind Faith
Image(opet je dzindzer tu)
Snimise jedan album i tokom turneje,Klepton je sve vise zujao s ekipom iz grupe Delaney and Bonnie and Friends(predgrupa Faith-u),malo-malo,pa od te grupe nastade Derek and the Dominos.Prethodno je snimio prvi solo album,malo zapazen.
Image
u to vreme nastade i cuveni album Layla and other Asorted love songs(inace album je bio totalni debakl,s obzirom da niko nije znao ko je taj Derek,ali kada se saznalo da je Erik u pitanju krenulo je sve kako treba),kompletan album posvecen tadasnjoj supruzi Dzordza Harisona,Peti Bojd.Dzordz i Klepton su postali bliski prijatelji jos iz perioda grupe Cream(Klepton i Bili Preston su jedini "uljezi" koji se pojavise na albumima Bitlsa)
Snimljen ovom gitarom
Image
Tada pada i u depresiju i tesku borbu sa heroinom i nestaje sa scene...prijatelji pokusavaju da ga izvuku iz haosa,porganizujuci cuveni Rainbow koncert,znacajan po tome sto tad prvi put izlazi na scenu sa gitarom koja ce postati njegov zastitni znak u narednih 15 godina-Bleki.
Image
Nakon toga odlazi na lecenje,skida se sa heroina,uskoro se spandjava i sa Peti(koja se razvela od Harisona),ali upada u novi haos koji ce ga pratiti do negde 1988-vol'o covek kapljicu,toliko da je postao tezak alkos.) i krece sa solo karijerom koja i danas traje.
1974. izdaje album 461 Ocean Boulevard kojim se vraca na scenu,zatim slede There's One in Every Crowd iz 1975,No Reason to Cry '76,Slowhand iz '77(cocaine i wonderful tonight) i Backless iz '78.

Osamdesete donose prekretnicu u zvuku,okrece se vise pop-u,uz druzenje s Filom Kolinsom,koji mu i producira nekoliko albuma,ali i zapocinje sa radom na muzici za filmove i serije(Edge of darkness i Smrtonosna oruzja,u kolaboraciji sa Erikom Kamenom).Alkohol,malo koksa i brojne afere rezultiraju rodjenje prve vanbracne djece-cerke Rut,zatim i sina Konora,dovode do burnog razvoda braka..ali kasnije i do raskida sa starim drugom-alkoholom.
Tad svira uveliko s facama poput Noflera,SRV-a,Roberta Kreja.Albumi iz osamdesetih:Another ticket,Money and cigarettes,Behind The Sun i dva veoma uspesna August iz 1986. i Journeyman iz 1989(njegov do sada najuspesniji album)
1988. godine Fender na trziste izbacuje njegov model,kao jedan od prvih signature modela(uz Ingvi Malmstin model)

Ulazak u devedesete dovode do dva velika soka.Pogibija velikog prijatelja SRV-a,27. avgusta 1990. i pogibija sina Konora u martu 1991(Circus i Tears in heaven su posvecene njemu)
Vraca se kratko na scenu 1992,onaj cuvenu MTV unnplugged...a zatim 1994 izdaje album bluz standarda From the Cradle,verovatno njegov najbolji do sada.
Do tada okoreli pusac sa 2-3 pakle dnevno,odjednom prestaje i da pusi.
Zatim idu Pilgrim iz 1998,albumsa BB Kingom iz 2000.
Tada upoznaje i svoju danasnju suprugu Meliju.Pravi legalnu djecu s njom. :lol: imaju vec 3 cerke do sada.
Izdaje ialbume Reptile 2001.,omaz Robertu Dzonsonu svom heroju 2004.,Back Home 2005.,i onda snima zajednicki album sa jos jednim od svojih heroja-JJ Caleom(covek koji je napisao Cocaine i After midnight) Road to Escondido 2006.
Najaktuelniji album mu je iz ove 2010. godine,jednostavno nazvan Klepton.

Poslednjih 10 godina,ozaivljava saradnju s drugarima s kojima je svirao sezdesetih,bori se aktivno protiv alkoholizma i gudrovine,u slobodno vreme bavi se pecanjem i lovom,voli kriket,sakuplja ferarije,filip patek satove i naravno gitare,smatra se jednim od najvecih kolekcionara(1999. i 2004. organizovao je i aukcije na kojima je prodao stotinak komada iz svoje kolekcije,medju njima i najcuvenije Gibson ES335,njegova prva bolja gitara,cuveni Brownie strat,kojim je snimljena Lejla i najcuveniji strat Bleki,koji je dostigao cenu od 959.500 dolara,pare od tih aukcija,negde preko 10 miliona su otisle na centar za odvikavanje od bolesti zavisnosti koji je stvorio Klepton.Centar se zove Crossroads i nalazi se na Antigvi)


Eto....posto nije imao temu do sada,koliko vidim,evo je.Postujte vama omiljene stvari.I ja cu kada ugrabim vremena da potrazim i neke poznate i neke manje poznate stvari.Uzdravlje. :ziveli:

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Klepton

Post by vasko » 24 Nov 2010, 20:28

procitao sam sve ovo,svaka cas :ziveli:


el si sam pisao?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Klepton

Post by Boogie Woogie » 24 Nov 2010, 21:00

boldovano u ovoj rečenici ti je višak.

"engleski muzicar,jednom recju legenda koja je zaduzila muzicku scenu mozda vise nego bilo ko."

i u sledećoj rečenici, boldovano je takođe višak

Jedno je sigurno,on je jedan od najuticajnijih muzicara..

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Klepton

Post by Haralampije » 24 Nov 2010, 22:32

Mislim da nije visak,
Gibi+Marsal(bez ovoga ne bi ni bilo roka kakvog mi znamo)-----niko pre Kleptona(cinjenica)
najskuplji prodati Gibson----Kleptonov(cinjenica)
jedan od najskupljih fendera---Kleptonov bleki,i to sklepan od komada koje je platio po 100 dolara,iza njega Brauni(cinjenica)
Medju svetim gralovima gitara------4 Kleptonove
prvi koncert u Hajd parku-----Klepton
Najzasluzniji za probijanje regea-----Klepton(snimanjem I shot the Sheriff,svet je upoznao Boba Marlija,cinjenica,ne moje misljenje)
Najzasluzniji za priblizavanje bluza----Klepton najvise(tek uz njega je ceo svet cuo za ljude poput Badi Gaja,BB Kinga,Alberta Kinga,Madi Votersa,da smesno zvuci danas kad je svima sve preko neta dostupno,tih sezdesetih i sedamdesetih godina retko ko je van Amerike znao za njih) danas to cini jednim od najprestiznijih festivala Crossroads(do sada 3 odrzana 2004.,2007. i 2010.)
Bluzbrejkersi najpopularniji sa-----Kleptonom(a ne Piterom Grinom ili Mikom Tejlorom,opet cinjenica tako govori)
Yardbirds,Cream,Blind Faith,Derek and the Dominos,sve kultne grupe(i to ne moje misljenje)-----zajednicki faktor Klepton
Uljezi na Bitls plocama-samo Klepton i Bili Preston(sezdesetih Bitlsi su bozanstvo,don't forget),pored dvojice kasnije objavljenih
Medju najpopularnijim i najkultnijim pesmama na svim listama dominira----najvise Klepton
kuca slavnih 3 puta-----jedini Klepton
rekord od 32 koncerta u najekskluzivnijem mestu za koncerte u Londonu,Rojal Albert Holu----pogadjajte ko
Ljudi na koje je uticao upravo on(i to oni izjavljivase)-----njegov nekada najbolji prijatelj Dzimi Hendriks,SRV, Geri Mur , Derek Traks,Dvejn Alman,Edi Van Hejlen,Rici Sambora,Brajan Mej,Aleksandar Zivojinovic(dobro aj Alex Lifeson),Dejv Marej, Bonamasa,Mejer.......

Mozda sam precerao,ako ga to ne cini najuticajnijim onda sigurno ulazi medju 5 najuticajnijih....eto 'el more tako. :D :ziveli:

Evo par snimaka sa pocetaka,da otvorim sezonu.


[youtube]pF7YCspZU_M&feature=related[/youtube]

[youtube]m9N8Qi6zLSU&feature=related[/youtube]

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Klepton

Post by Haralampije » 24 Nov 2010, 22:44

vasko wrote:procitao sam sve ovo,svaka cas :ziveli:


el si sam pisao?
'fala. :D
jap...imao slobodnog vremena,pa reko aj da iskoristim na nesto pametnije,da ima neke koristi.Nabacivacu kojekakve zanimljivosti ako koga zanimaju....naravno ubacujte i vi.
Dosta ima umetnika koji nemaju svoje teme a itekako zasluzuju,pa ako je ko fan nekoga,neka postavi

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Klepton

Post by Duane » 25 Nov 2010, 00:07

e jebiga ako kazes da je uticao na dvejna almana i dzimija hendriksa(koji njemu nije bio "najbolji prijatelj" ni u šes svetlosnih godina), onda bar kazi da je to onaj uticaj ko kad meni baka umesi kolača, pa odem ispred zgrade da igram fudbal i dam tri gola i drugari mi čestitaju "bravo majstore, izvadio si nas iz govana"

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Klepton

Post by Haralampije » 25 Nov 2010, 00:43

Image
Da,otkad su se upoznali postali su jako bliski prijatelji(cesto svirali pesme jedan drugog),to je i u svojoj autobiografiji napomenuo kao i u dokumentarnom filmu Eric Clapton and His Rolling Hotel iz 1980. gde napominje da mu je kupio levorukog strata,17. septembra je hteo da mu je uruci,ali se zbog guzve i obaveza nisu videli,a narednog dana Hendriks je nadjen mrtav....njegova smrt,smrt dede i neuzvracena ljubav Peti bojd su razlozi pada u tesku depresiju i okretanje heroinu.
Nakon skidanja sa heroina,nikada nije hteo da govori o Hendriksu,cak je i u tom dokumentarcu tesko o tome pricao(doduse i malo pijan. :lol: )
Inace to je Hendriks sam izjavljivao(da mu je Klepton vrlo cesto inspiracija),a ne ja.
Price o nekakvom rivalstvu su cisto sranje,jer je prvi Klepton izjavio da ga je Hendriks oduvao sa stejdza dok su prvi put svirali zajedno Killing flor.....Dzindzer Bejker je bio taj koji nije podnosio Hendriksa.
Sto se tice Dvejna,njegov slajd je na pesmi Layla,a ucestvovao je aktivno i na ostatku albuma Layla....tako da zbog toga navode mnogi iz tog vremena kako je Klepton bio inspiracija Dvejnu.Doduse sam Klepton tvrdi suprotno.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Klepton

Post by sinisake » 25 Nov 2010, 08:49

njegova smrt,smrt dede i neuzvracena ljubav Peti bojd su razlozi pada u tesku depresiju i okretanje heroinu
I to je izjavio? Kakav je car taj Clapton, ha, ha, ha. :lol: :ziveli:

Flealip
Posts: 161
Joined: 15 Sep 2008, 10:01

Re: Klepton

Post by Flealip » 25 Nov 2010, 09:18

Ja znam za onu drugu pricu sa heroinom :hide: Da se maltene slucajno navukao :lol: bar tako kaze u autobiografiji....

Daddy Blues
Posts: 20
Joined: 10 Feb 2009, 14:09

Re: Klepton

Post by Daddy Blues » 25 Nov 2010, 18:19

Neki bi pomislili da sam ja ovo pisao :)
Kleca i Hendriks su ipak krivaci sto su gitare danas ovoliko skupe.

Evo kako Dzimi svira "neprijateljske" pesme :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=52B69YDCo8s[/youtube]

A ovo je po meni najbolje izvodjenje raskrsca, solaza koja je mucila mnoge gitariste.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YdwVVI4B3oY[/youtube]

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Klepton

Post by Haralampije » 25 Nov 2010, 18:45

Daddy Blues wrote:Neki bi pomislili da sam ja ovo pisao :)
Kleca i Hendriks su ipak krivaci sto su gitare danas ovoliko skupe.

Evo kako Dzimi svira "neprijateljske" pesme :)


A ovo je po meni najbolje izvodjenje raskrsca, solaza koja je mucila mnoge gitariste.
:ziveli:
e samo kad kacis youtube snimke iskopiraj samo deo od v=

http://www.youtube.com/watch?v=52B69YDCo8s


evo jos par iz Cream perioda
[youtube]-BGlFsf9DM8&feature=related[/youtube]

vili diksonow spoonful
[youtube]sf2tJkkYpmg&feature=related[/youtube]

i jedna otkacena pesmica
[youtube]MB2f6-U72Zk&feature=related[/youtube]
Flealip wrote:Ja znam za onu drugu pricu sa heroinom :hide: Da se maltene slucajno navukao :lol: bar tako kaze u autobiografiji....
pa u tom periodu kada su ovi pomrli poceo je da se radi heroinom svaki dan

Flealip
Posts: 161
Joined: 15 Sep 2008, 10:01

Re: Klepton

Post by Flealip » 25 Nov 2010, 21:35

Da, al ima ona interesantna cinjenica da je imao pun ormaric heroina jer je njegov diler od kojeg je uzimao kokain (mislim da je to uzimao pre heroina, ispravite me ako gresim) odbijao da mu prodaje samo kokain vec mora da uzme i paketic heroina uz to. I tako je Erik koristio samo kokain, a heroin stekao u kredencu i jednom otvorio, video da ima 10-20kg pa kao, steta da se baci... :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Klepton

Post by Duane » 25 Nov 2010, 21:49

klepton bre bio narkomančina za sve pare, nije to slučajno..

kao slučajno sam pošmrkao dvesta kila horsa... greši čovek, desi se... mislim ne osudjujem, čakštaviše strava, da imam ja kinte ko on šta fali, al ono ne kapiram što bi baronisao kao "slučajno" se navukao na pdo... mislim daj

User avatar
alegra
Posts: 94
Joined: 16 Dec 2008, 12:14
Location: sarajevo

Re: Klepton

Post by alegra » 25 Nov 2010, 22:05

Mr Slowhand :D obožavam ga, nije čudo što većina bluzera za njega kaže da ne svira glavom nego srcem.
Možda nije najbolji tehničara na svijetu, ali svakako je tata mata za improvizaciju.
Volim sve njegove stvari,ali mi je njegova faza iz Creama najdraža.


User avatar
Randy
Posts: 987
Joined: 31 May 2010, 00:01
Location: Novi Sad

Re: Klepton

Post by Randy » 25 Nov 2010, 22:29

Meni je najlepsi njegov SG iz Cream perioda.Onaj hippie 8)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest