Srb Men Kent Plej Z Bluz 02?

Moderators: dejankuki, Trooper

Locked
Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Bluz svirke

Post by Boogie Woogie » 09 Jan 2008, 11:32

kopija ostaje kopija..
muzičari sa brdovitog Balkana nikad neće dotići ni B od blues-a..

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Bluz svirke

Post by Guitar_thrill » 09 Jan 2008, 14:23

Boogie Woogie wrote:kopija ostaje kopija..
muzičari sa brdovitog Balkana nikad neće dotići ni B od blues-a..
:roll: :roll: :roll:
onda verovatno ni Britanci nisu trebali da sviraju ni blues ni rock...nisu oni brali pamuk na Misisipiju....

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Srb Men Kent Plej Z Bluz 02?

Post by Boogie Woogie » 09 Jan 2008, 19:41

Guitar_thrill wrote:
Boogie Woogie wrote:kopija ostaje kopija..
muzičari sa brdovitog Balkana nikad neće dotići ni B od blues-a..
:roll: :roll: :roll:
onda verovatno ni Britanci nisu trebali da sviraju ni blues ni rock...nisu oni brali pamuk na Misisipiju....
isti jezik je ono što povezuje dve kulture, a najbolji dokaz za to je upravo rock (koji svoje korene i vuče iz bluza)
a šta povezuje neke tamo Slovene koji se još ni ćirilice nisu otarasili, sa blues-om? ništa, osim možda puke želje da i oni budu nekakvi autentični u svetu priznati muzičari..

Međutim, bilo koji naš tamburaš ili trubač sa ovih prostora je prosečnom bluzeru mnogo interesantniji, nego neki naš "bluzer" koji pitanje da li i engleski zna kako treba..
'se slažemo? 8)

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Bluz svirke

Post by Funkomat » 09 Jan 2008, 22:59

Boogie Woogie wrote:
isti jezik je ono što povezuje dve kulture, a najbolji dokaz za to je upravo rock (koji svoje korene i vuče iz bluza)
a šta povezuje neke tamo Slovene koji se još ni ćirilice nisu otarasili, sa blues-om? ništa, osim možda puke želje da i oni budu nekakvi autentični u svetu priznati muzičari..


'se slažemo? 8)

Izvini ali ovo je jedna od najvecih gluposti koje sam cuo...
To sto blues nije nastao kod nas ne znaci da niko ne zna da ga svira. Ako neko kaze da npr tocak ne zna da play the blues taj neko je kreten a da ne pricamo o brdo brdo gitarista koji odlicno sviraju blues za koje ni ti ni ja nismo culi.
Sad bi svi mi trebali da furamo narodnjake jer je to "nase" ili sta?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Bluz svirke

Post by Boogie Woogie » 09 Jan 2008, 23:30

brdo gitarista koji odlično sviraju a za koje nismo čuli?
interesantna ti logika..
Ali točak i ostali..mislim..pfft..

Evo ja sa punom odgovornošću tvrdim da u ovoj našoj zabiti nema ama baš jednog jedinog lika koji ima blage veze sa bluzom, pa ti sad misli kako oćeš

Blues mora da je crn, mora da te sažme u dno bića i mora da izvire iz životnog iskiustva... a ne iz želje da budeš dečko sa gitarom i namršteni pozer..

User avatar
ADJazzBV.Aco
Posts: 45
Joined: 28 Jun 2007, 17:20
Location: Slatina/Banja Luka

Re: Bluz svirke

Post by ADJazzBV.Aco » 09 Jan 2008, 23:55

Ima Dosta Ljudi koji kod nas prase blues, ali nije to to!
Mada o Tocku necu!
Tocak Respect!

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Bluz svirke

Post by Boogie Woogie » 09 Jan 2008, 23:59

slažem se. Respect, čovek je posvećen gitari i za naše uslove odličan gitarista, ali kada pričamo o blues-u..onda imajmo na umu i da je npr za BB-Kinga, čak jedino SRV bio black enough :wink:

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Bluz svirke

Post by Guitar_thrill » 10 Jan 2008, 00:14

Pa onda mozes odgovrno da tvrdis i da niko nema veze sa rockom u Srbiji i uopste svi sloveni...pa pobogu mi ne govorimo engleski!!!!! Mi svi treba da uzmemo trube i harmonike u ruke jer je to nase....a pardon harmonike nisu nase,mi treba tamburice.....mislim stvarno.prvi put cujem da se muzika ogranicava na to koji jezik govoris...ja odgovorno tvrdim da ima odlicnih bluzera...i sta ces sad? nista,ko sto ni ja tebi ne mogu dokazati suprotno....

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Bluz svirke

Post by Guitar_thrill » 10 Jan 2008, 00:29

Boogie Woogie wrote: Međutim, bilo koji naš tamburaš ili trubač sa ovih prostora je prosečnom bluzeru mnogo interesantniji, nego neki naš "bluzer" koji pitanje da li i engleski zna kako treba..
'se slažemo? 8)
I drugo...bas mene briga da li cu ja nekome tamo biti interesantan,ljudi sviraju da bi (ajde da iskoristim ovu izlizanu frazu) iskazali svoja osecanja...i svaki covek ce ih pokazati/odsvirati na drugaciji nacin...ako on ta svoja osecanja vidi kroz blues muziku,onda i treba da svira blus,a ne da se uhvati tamburice jer je on tamo neki Sloven...ti ako se bavis muzikom da bi ljudima bio interesantan promasio si profesiju(ili hobi)....eto mog misljenja o bluesu Srbiji i bilo gde na svetu

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Bluz svirke

Post by Funkomat » 10 Jan 2008, 01:02

Boogie Woogie wrote:brdo gitarista koji odlično sviraju a za koje nismo čuli?
interesantna ti logika..
Ali točak i ostali..mislim..pfft..

Evo ja sa punom odgovornošću tvrdim da u ovoj našoj zabiti nema ama baš jednog jedinog lika koji ima blage veze sa bluzom, pa ti sad misli kako oćeš

Blues mora da je crn, mora da te sažme u dno bića i mora da izvire iz životnog iskiustva... a ne iz želje da budeš dečko sa gitarom i namršteni pozer..

Ti zivis u kutiji...
Sta je sa claptonom, srv, gary moore-om i ostalim ne crncima koji ZNAJU da sviraju blues?
A kakvi su to nasi uslovi? Mi smo zaostali sto se tice muzikalnosti, imamo manje prstiju i ne cujemo dobro ili kako ne kontam sta hoces da kazes? To sto nismo imali najlepsu, najsrecniju proslost na svetu znaci da niko ne zna da svira blues :shock: ili sta?

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Bluz svirke

Post by Guitar_thrill » 10 Jan 2008, 01:11

Funkomat wrote:

Ti zivis u kutiji...
Sta je sa claptonom, srv, gary moore-om i ostalim ne crncima koji ZNAJU da sviraju blues?
A kakvi su to nasi uslovi? Mi smo zaostali sto se tice muzikalnosti, imamo manje prstiju i ne cujemo dobro ili kako ne kontam sta hoces da kazes? To sto nismo imali najlepsu, najsrecniju proslost na svetu znaci da niko ne zna da svira blues :shock: ili sta?
ali zaboravljas da oni pricaju isti jezik,a to je najvaznije.... :roll:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Bluz svirke

Post by Boogie Woogie » 10 Jan 2008, 09:11

[/quote] Sta je sa claptonom, srv, gary moore-om i ostalim ne crncima koji ZNAJU da sviraju blues?

A kakvi su to nasi uslovi? Mi smo zaostali sto se tice muzikalnosti, imamo manje prstiju i ne cujemo dobro ili kako ne kontam sta hoces da kazes? To sto nismo imali najlepsu, najsrecniju proslost na svetu znaci da niko ne zna da svira blues :shock: ili sta?[/quote]

To šta je sa claptonom i gary moore-om..pitaj BB Kinga, jer ono za "black enough" nisam rekao ja nego On.
Jezik je bitan i tu nema šta da se doda.
Probaj da slušaš mađarski blues, ili npr kineski.. pa vidi koji je to upiš..

Ili zamisli amere kako sviraju kolce, pa ćeš shvatiti o čemu pričam.
Blues je jedan. Zna se odakle potiče, gde se svira i ko ga svira. Sve ostalo je muzički izazov + marketing (kad već pričamo o Clapotonu jel'te)

Što se tiče naših blues-era, neko je tu uspeo da se snađe malo više, neko nikako, ali su to sve uglavnom loše kopije i kao svaka kopija, lišene autentičnosti i energije.
Ko su naši najveći blues-eri? Sirova koža? Point Blank..? Jel neko čuo za njih van ove zemlje?
Ili ona devojka što svira tatinog stradžu (i koja se posle neke big dil promocije, pred nekim Big Name blues-erom, brže bolje bacila na učenje engleskog, jer je ovaj ništa nije razumeo)?

A neko je tamo pomenuo "potrebu" da se izraze osećanja (ili tako nešto)
Kod nas? Osećanja? (hahaha)
Kod nas su muzičari bre najpre hteli da izgledaju kao neki likovi sa ploča i da glume cool, pa su uglavnom bili uspešniji u kopiranju frizura nego u svirci, a gitaru im je kupio ili tata, ili tetka iz Holandije i čuvali je ko oči u glavi decenijama, a glavno osećanje koje ih je vodilo je da se bore protiv opšteprisutne armunike. A to nije blues.
Ako ćemo pošteno,na ovim prostorima više blues-a ima u guslama (koje lično ne mogu da slušam pa da me ubiješ) nego u svim blues-bendovima tugedr.

In step
Posts: 19
Joined: 20 Sep 2007, 18:21

Re: Bluz svirke

Post by In step » 10 Jan 2008, 10:00

O da i za Sirovu kozu,Point Blank,Blue Family(njihova pesma se vrtela mesec dana i bila prva na top listama na danskom radiju )..Pera Joe je svirao sa mnogim svetskim imenina i Macan i mnogi drugi..Pa sta ako je Ani Popovic tata kupio strata,pocela je vrlo rano da svira gitaru i naravno posto je bila dete nije imala primanja(to je nekako logicno)..I u cemu je problem ako mama i tata nekom kupe instrument,uvek su me smarale te price "Joj kako je nama tesko,mi moramo da radimo da bi kupili gitaru,a oni klinci sto su im kupili mama i tata oni je vec imaju ali ne zanju da je sviraju"..Dobro ima klinaca koji posle par dana bace gitaru u ugao ali ima i onih koji vezbaju,trude se i to rade naravno sami(ne mama i tata za njih)i probiju se,jedan od primera je doticna devojka..Ja nisam videla da njen tata izlazi na binu i svira a oa dobija pohvale..
Sledeca stvar,zasto mislis da je geografski odredjeno ko ce sta da svira..Neko ko slusa blues od malih nogu,naravno da ce svirati blues..To ko ce sta svirati,nije odredjeno ni geografski a ni kulturoloski..
Nisu mi jasni neki tvoji stavovi..Ne znam koliko si obavesten o blues svirkama u Srbiji,ali mozda bi trebao da izadjes i cujes neke bendove..I da neki od nas su slusali madjarski blues i zvici odlicno..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Bluz svirke

Post by Boogie Woogie » 10 Jan 2008, 11:23

ma ok, meni je drago da malo prodiskutujemo na temu..(a bilo bi i dosadno da se slažemo, jel tako? :lol: )

e sad, Pera Joe, Sirova Koža..Danska..šta reći (huhuhu) Danaska je zaista zemlja poznata kao zemlja blues-a :roll: mislim..budimo realni malo

i vidi, znam ja da se po klubovima praše razne svirke i lepo je što naši ljudi vole da se oprobaju u ovom ili onom pravcu i bolje da muziciraju nego da (sede na ladan beton..) ali...ali, ako govorimo o blues-u..moramo da razumemo da mi NE možemo da doguramo dalje od kopije.

Ljudi koji su izrodili blues (berači pamuka, kako neko pomenu..) su PEVALI, okupljali se oko neke stvari i pevali, igrali. Blues je bio PORUKA, vapaj..Ti ljudi su pravili intrumente ni od čega samo da se što snažnije izraze. Oni su ŽIVELI blues. A to je ono što upravo razlikuje bluzera od pozera, što bluzer ŽIVIsvoju tugu.

O čemu mi pričamo? o liku koji ode da kupi gitaru, pa malo svira a malo radi u prodavnici i eto..ne znašta će od tuge.? (ili dosade?)
Nego, to je bio najlakši način da se eto bude kao cool (kad se već nema ideja za nešto drugo..)
Najveći broj naših "bluzera" su blazirani ego-manijaci..ali, tako je kako je, i znam da ima ljudi kojii to vole .

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Bluz svirke

Post by oldfishermanblues » 10 Jan 2008, 12:08

Boogie, tvoji stavovi o bluzu, jedva da prebacuju stereotipe vezane za ovaj žanr...Imam osećaj kao da si procitao neku knjigu tipa ''FOLIRAJMO SE...BLUZ'', pa si rešio malo da diskutujes na forumu...Trenutno me mrzi da ti elaboriram post po post koji si poslao...Ima tu i tačnih stvari, ali generalnog lupetanja...Kao sto sam ti napisao kod ZAPPE - prouči i shvati materiju...gledaj sliku šire...ne budi toliko kategorican (stvari nikad nisu samo crne ili bele).
Naravno, imas pravo na iznošenje svog mišljenja i nemam nameru da te ubeđujem u suprotno...

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest