Tamne zvezde (blues)

Moderators: dejankuki, Trooper

Post Reply
Jimi
Posts: 26
Joined: 23 Sep 2006, 00:54

Tamne zvezde (blues)

Post by Jimi » 06 Nov 2006, 15:31

Posto primecujem da se uglavnom mladji svet okuplja na forumu, probacu da iz svoge bogate i dugacke slusalacke karijere podsetim na neke muzicare koji su nepravedno gurnuti van zize u danasnje vreme (neki cak i u svoje vreme) a stvarali su mnogo uzbudljiviju i kvalitetniju muziku nego neki izvikani autori i "autori"... Dakle, za prvi pokusaj na ovu temu, njegovo Velicanstvo

Rory Gallagher

Jedan od najiskrenijih i najpostenijih muzicara u istoriji rock muzike. Irsko poreklo mu je dalo dodatnu emotivnu crtu. Ozbiljnu karijeru je poceo osnivanjm trija Taste, po uzoru na tada vec poznate Cream i Experience kombinujuci blues, country i rock, ubacujuci i jazz elemente u pojedine pesme. Posle 2 studijska i 2 ziva albuma, krece sa solo karijerom i od 1971. pa sve do smrti 1995. objavljuje 14 albuma. Medju njima su napoznatiji zivi albumi Live in Europe '72 i Irish Tour '74 . Iako su mu i studijski radovi bili kvalitetni, ovakav majstor se mogao pokazati u pravom svetlu tek na pozornici pred publikom. Kao i svaki Irac, bio je ljubitelj dobre kapljice i ona mu je dosla glave. Umro je u toku operacije transplantacije jetre. Zahvaljujuci svom posebnom stilu sviranja gitare i iskrenom pristupu muzici, mnogi punk i metal bendovi ga navode kao uzora iako sviraju razlicitu muziku.

Posebna zanimljivost je gitara na kojoj je svirao. To bese prvi Fender Stratocaster koji je uvezen u Irsku i kojeg je majstor svirkom ogulio do drveta. Samo na 2-3 tackice na gitari se moze videti originalan lak. Fender je pre neku godinu napravio 1:1 replike ove gitare ali je cena astronomska. Pored Strata, koristio je Telecaster za slide i Martin akusticne a od pojacala Marshall i Vox.

Ako se do sad niste upoznali sa muzikom maestra, trk u nabavku. U njegovo majstorstvo sam se licno uverio hladne i snezne januarske noci 1985. na koncertu u Pinkiju. Samo cu da pomenem 3 bisa od po pola sata.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 08 Nov 2006, 21:28

Wow, MaJsToR je bio ovde? Bokte... gde li sam ja tada bio?

Zaista, ko ga nikad nije slušao mora da ispravi tu grešku, po mogućstvu, što pre. Čovek je imao SRVov ton pre SRVa... prosto, imao je "to nešto". Ja sam sentimentalno vezan za njegovu pesmu "Can't Believe It's True", ali vama se možda svidi nešto drugo.

Takođe, imao je veoma "kiseo" znoj (finiš na tom njegovom Stratu je pojeden bukvalno "do kosti"). Fenderovu repliku sam imao čast da vidim u Berlinu, nisam smeo da molim da mi je daju jer sam ja tek siromašni student a dotična je bila, pošto se tek pojavila, "skromnih" 8000 evra.

Njegov originalni Strat ima lepu priču: imao je tek dvanaestak godina, čuo je da je gitara stigla u radnju (naručena za nekog drugog koji je onda nije hteo), otišao je tamo i UbEdIo prodavca da mu je proda na rate. Klinac od dvanaestak godina! Šezdeset i neke, kada nije bilo jeftinijih i skupljih Stratova, nego samo "Strat", skoro da se može reći ručni rad Lea Fendera!

Pa ju je krio pod krevetom i otplaćivao od džeparca... Posle su mu je, mnogo kasnije, ukrali i lopov ju je ZaKoPaO. Pa je onda Rori skinuo vrat sa nje i celu ga zimu držao na terasi kako bi ga "izlečio" od hump-a na nižim pragovima od kojeg ponekad boluju Fenderi (i svi bolt-on vratovi). Pa joj je premotavao magnete... pa je skidao treći potenciometar, pa ga vraćao... pa je menjao bridge magnet za DiMarzio humbucker u obliku single-coila...

Nedostaje mi, svirao je pozitivno za neverovati :(

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 06 Dec 2007, 22:56

Inace, podelio sam ovu temu, jer je rasprava otisla u drugom pravcu u odnosu na postavljenu temu.


Nastavak potrazite na:
viewtopic.php?p=17107#17107

User avatar
Jimmy Henderson
Posts: 282
Joined: 05 Dec 2007, 09:58
Location: Blizu Klagenfurta

Post by Jimmy Henderson » 09 Dec 2007, 19:48

zanimljivo , Rorija i zapravo neznam , verovatno kao i kod SRV ,
nisam ga obadjao .
Nastojat cu da kupim i odlusam neke njegove CD.
pohvalne su ovakve teme koje nas upucuju na istinske velikane
"daleko" od ociju javnosti.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Tamne zvezde (blues)

Post by Guitar_thrill » 29 May 2008, 22:26

ne mogu da verujem da nisam nista napisao ovde, ai sta bih napisao, sta reci o takvoj legendi...kada sam prvi put cuo Laundromat bio sam odusevljen,mislim da mi se vise svideo nego kada sam prvi put cuo Texas Flood....svidja mi se to njegovo izvodjenje bluesa,koje nije striktno bluezerski (ne znam kako to da kazem), tacno vidis da nije iz Amerike, a da nije ni onaj tipican britanski bluzer....ima nesto svoje,zbog cega se ne moze svrstati u te grupe,zbog cega ga verovatno mnogi i nisu slusali,a zbog cega ga ja verovatno toliko volim.....ne znam sta vise da kazem.....dosta od mene bar za prvi post.... :)

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Tamne zvezde (blues)

Post by Mithrandir » 29 May 2008, 22:42

Tattoo'D Lady, pretty baby, they're my family...

Takvu energiju na snimku nikada nisam cuo...Solo za Tattoo'D Lady sa Irish Tour-a. Cudno, umem sa recima, ali sada nemam sta da kazem. Just listen!

chupcko
Posts: 3
Joined: 17 May 2008, 14:26

Re: Tamne zvezde (blues)

Post by chupcko » 29 May 2008, 22:51

Zanimljivo da se secam da je 80-tih ili 90-tih imao koncert u Beogradu. Secam se samo da mu je bass svirao Donald "Duck" Dunn (iz Blues Brothers Banda). Gde je koncert bio (najverovatnije Dom Omladine) ne znam, i kako je prosao isto ne znam. Bilo bi zanimljivo da neko ovo potvrdi da ne ispadne da sam sve ovo samo sanjao :).

Opa, evoooooo nasao na sajtu:

1985: Rory tours Eastern Bloc countries Yugoslavia and Hungaria. Further in Europe, USA and Canada.

Ipak nisam sanjao :).

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: Tamne zvezde (blues)

Post by oldfishermanblues » 30 May 2008, 09:42

Rory u Budimpesti 22.01.1985. godine...




User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: Tamne zvezde (blues)

Post by oldfishermanblues » 30 May 2008, 09:57

Ja bih spomenuo i ovu gospodu:

Johnny Winter


Albert King
[youtube]hXBdJkTDgbw&feature=related[/youtube]



Freddie King


Luther Allison

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest