Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
MaLuCkO
Posts: 154
Joined: 25 Jul 2008, 21:37
Location: VOZDOVAC :D

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by MaLuCkO » 13 Apr 2009, 09:15

Imam usnu harmoniku i zanima me koji je stim il key il kako se vec kaze!Nigde nepise a mnogo me interesuje kako mogu saznati!?Mislim na kojoj rupi za koj stim je koj ton i tako to!Hvala unapred :ziveli:

navajo
Posts: 15
Joined: 27 Feb 2008, 18:26

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by navajo » 19 Jun 2009, 14:32

Za pocetak, znas li makar je harmonika dijatonska ili tremolo. Dijatonska ima 10 rupa i na prvoj i cetvrtoj rupi na duvanje su tonovi koji su u tonalitetu harmo nike. Za tremolo vec ne mogu da pomognem jer na njoj ne sviram i o njoj nista ne znam.

Znaci, uzmimo na primer da ti je harmonika u C tonalitetu, skala na njoj ide ovako: +4(C) -4(D) +5(E) -5(F) +6(G) -6(A) -7(H) +7(C)

To ti je osnovna durska skala bez savijenih tonova. + znaci da treba da duvas a - da uvlacis vazduh.
Bez obzira na kojoj harmonici sviras tj iz kojeg je tonalita raspored rupa ostaje isti, samo se naravno menjaju tonovi, znaci nece biti c,d,e,f,g,a,h,c, nego ako je naprimer harmonika iz D tonalita imaces d,e,f#,g,a,h,c#,d itd

Ajde ako mozes okaci ovde fotografiju harmonike koju imas pa cu mozda moci vise da ti pomognem:)

User avatar
MaLuCkO
Posts: 154
Joined: 25 Jul 2008, 21:37
Location: VOZDOVAC :D

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by MaLuCkO » 19 Jun 2009, 16:50

Fala ti puno brale Al nekako odustah ja od toga za sad :mrgreen: :mrgreen:

Duksey
Posts: 55
Joined: 30 Nov 2008, 12:05

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by Duksey » 30 Jul 2009, 11:23

Ljudi, dobar dan!
Prvo da vas pitam sta se desava sa tom skolom usne harmonike, kako da je kontaktiram, i da li jos uvek postoji?
A i da li je zaista kod nas manjak usnih harmonika ( u prodavnicama ) jer su ameri kupili 90 % proizvedenih hrmonika u hohneru?

joe_b-luzer
Posts: 4
Joined: 20 Sep 2008, 00:31

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by joe_b-luzer » 11 Aug 2009, 01:22

evo ljudi posle veoma dugog vremena...... kupio sam i ja usnu harmonikicu, pa .....

naime ovde sam potrazio savete jos pre skoro 11 meseci, ali tek danas sam je kupio, nazalost tek danas. mozda bi do sada vec znao da sviram, ali dosta problema u poslu i zivotu nisu dali da se angazujem pre.
elem.... ne odustajem ja od svojih planova i zelja tako lako.
i gitaru neznam da sviram, znam po malo neke pesmice, akorde. i gitaru cu startovati sa ucenjem, ali polako ne moze se sve odjednom.

kupio sam, pod uticajem saveta nekih forumasa sa ovog foruma, HOHNER, MARINE BAND special 20 (c).
ako nekog interesuje kostala je 2500 dinara.
sada cu lagano krenuti sa ucenjem, samostalno kako ste ovde vec postavljali savete, malo cu uz internet da potrazim dosta toga , a vi mozete, ako biste bili ljubazni da malo pomognete sa linkovima o ovoj temi, naravno za pocetnike.
nadam se da cu uskoro kontaktirati i gospodina Jovana, ako nije problem da mi kazete kako to mogu uciniti.
takodje zelim da me obavestite jos i o tome ko su sve bolji majstori usne harmonike, koje vi cenite.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by Guitar_thrill » 11 Aug 2009, 11:29

ja iskreno ne znam imena ovih pravih crnih majstora za harmoniku, to samo nadjem neke kompilacija pa pustim...ali volim kako sviraju Steven Tyler i Mick Jagger :ziveli:

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by xspaceman » 11 Aug 2009, 17:38

evo pogledaj ovaj link...tu su i neki od likova koje ja volim da slusam npr. Sonny Terry, Sonny Boy Williamson i dr...
http://www.bluesharp.ca/legends/

joe_b-luzer
Posts: 4
Joined: 20 Sep 2008, 00:31

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by joe_b-luzer » 11 Aug 2009, 17:48

hvala na linku, ali sam bio ne-pazljiv kada sam postavljao pitanje.
naime, interesuje me ko su zapravo majstori u nasoj maleckoj srbiji?

User avatar
xspaceman
Posts: 1907
Joined: 08 Sep 2008, 16:44
Location: Zrenjanin

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by xspaceman » 11 Aug 2009, 17:52

joe_b-luzer wrote:hvala na linku, ali sam bio ne-pazljiv kada sam postavljao pitanje.
naime, interesuje me ko su zapravo majstori u nasoj maleckoj srbiji?
pa...Pera Joe na primer...

branislav
Posts: 40
Joined: 24 Apr 2008, 08:39
Location: Novi Sad

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by branislav » 11 Aug 2009, 19:23

joe_b-luzer wrote:hvala na linku, ali sam bio ne-pazljiv kada sam postavljao pitanje.
naime, interesuje me ko su zapravo majstori u nasoj maleckoj srbiji?
Imam ja kopije knjiga i pripadajucih CD "skole" usne harmonike David Barrett-a www.harmonicamasterclass.com .
Ako ti je isteresantno, javi se, svrati, napravi sebi kopije pa uci.
Branislav
064 837 2150

joe_b-luzer
Posts: 4
Joined: 20 Sep 2008, 00:31

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by joe_b-luzer » 17 Aug 2009, 17:01

ako neko moze da mi pomogne bio bih zahvalan. potrebni su mi kontakt brojevi od pere joe i jovana ilica(raw hide). moze na prvatnu porukicu naravno. unapred hvala.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by Duane » 17 Aug 2009, 18:08

paul butterfield!

todor dimitrijevic12
Posts: 1
Joined: 05 Mar 2017, 22:56

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by todor dimitrijevic12 » 05 Mar 2017, 23:02

Dobar dan. Da li neko moze da mi objasni zasto ponekad harmonika nece da odsvira ton i zasto moram jace da dunem kako bih to uspeo?
Kako jezik trea drati? Postoji li neka dora skola usne harmonike, ne samo za bluz, vec generalno...
https://www.youtube.com/watch?v=RuH-Keoqca4 [youtube][/youtube]
Moj cilj je ovakva interpretacija, nadam se da se moze postici...
Zaista bih voleo da naucim da sviram, sa svim mogucim tehnikama i ukrasima pro harmonikasa... necu da duvam ko u shittyflute :D

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Pitanja u vezi sa sviranjem usne harmonike

Post by Gitaroholicar » 20 May 2017, 01:42

Malko sam se zanimao sa usnom harmonikom, znam neke osnovne stvari. Svaka rupa ima 2 jezicka, za udisaj i duvanje, koji vibriraju i stvaraju ton. Na dubljim tonovima, 1-2 rupa uglavnom bude problema sto treba jace da se udise zato sto je veci taj jezicak, pa treba vise energije.

Ja sam isto ucio sam gledajuci klipove na yt, uglavnom od Adam Gussow-a, lepo cikica objasnjava.

Vezbaj da uvek cisto odsviras pojedinacne tonove, vibrato i bendovanje. To je ono osnovno sto moras da savladas, kasnije mozes sta oces, samo je pitanje vremena :D

Code: Select all

https://www.youtube.com/watch?v=pnSwqEuRH6o

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest