Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by pisac » 01 Nov 2015, 19:52

...samo,tema je-Najbolji ZIVI blues gitarista...a Joe je mrtav.Da mrtviji ne moze biti.Jbg.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Overdrive » 01 Nov 2015, 19:55

Fenderica wrote: Zato su to neki novi klinci savladali, nisu bili lenji, učili, vežbali i napredovali, nema tu govora ko je bolji gitarista.danas kada je teorija svima dostupna i kada i deca sviraju bolje od Hendrix-a neumesno je u tu priču ubacivati bluzere starog kova. Nisu dorasli gitarskim umećem, ja to shvatam kao priču ove teme.
:1:

evo pesme koja govori o tome, i to pesme od jednog takođe vrsnog gitariste, koji je svestan te činjenice

Saw a bum on the corner
Gittar on his knee
Said he'd play for his dinner
But I'll be damned, he played better than me
Too many gittars - too many for me
All those gittars baby - why can't they let me be

Too many gittars - too many gittars
Too many gittars - too many for me
All those gittars baby - why can't they let me be

I heard the baddest gittar on
The radio
Well that guy played 'bout the same as me
But then they said he's only 5 years old
Too many gittars - too many for me
All those gittars baby - why can't they let me be


User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Fenderica » 01 Nov 2015, 20:30

Overdrive wrote:evo pesme koja govori o tome, i to pesme od jednog takođe vrsnog gitariste, koji je svestan te činjenice
Apsolutno. Da sam ja na mestu Badi Gaja, časno bih se povukao sa bine, čučao bih po studijima, davao ideje mladjima, sedeo u svečanoj loži na koncertima, te fore. Mislim, Buddy Guy na bini danas ..pa to je isto kao kada bi Karl Hajnc Rumenige zaigrao na svetskom prvenstvu u fudbalu u Rusiji 2018. godine. :XD:
Ja se uvek postidim tudje sramote kada pogledam neki klip legendarnog čikaškog "gitariste" Hubert Sumlin-a:



On glumi na bini, ljulja se sa tom gitarom, a ne moze da poveze tri tona.Sramota me njegove sramote, a pojam je bio za bluzere. Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Overdrive » 01 Nov 2015, 20:36

Fenderica wrote:
On glumi na bini, ljulja se sa tom gitarom, a ne moze da poveze tri tona.Sramota me njegove sramote, a pojam je bio za bluzere. Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha
što je još gore, ljudi koji nisu baš muzikalni, verovaće da je tako treba da zvuči "pravi bluz", sa falširanjima, promašajima itd..

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Fenderica » 01 Nov 2015, 20:50

Overdrive wrote:
Fenderica wrote:
On glumi na bini, ljulja se sa tom gitarom, a ne moze da poveze tri tona.Sramota me njegove sramote, a pojam je bio za bluzere. Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha
što je još gore, ljudi koji nisu baš muzikalni, verovaće da je tako treba da zvuči "pravi bluz", sa falširanjima, promašajima itd..
Meni je zanimljivo to kako se u Americi ophode prema svojim korenima. Zovu ih najpoznatiji na binu, daju im ulogu "svirača", iako ne znaju da se snadju niko im se ne podsmeva, tapšu im i bodre ih.
Pazi, i mi cenimo naše korene:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by zwelj » 01 Nov 2015, 21:02

Fenderica wrote: Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha
Eto, samo ti se kaz'lo, muzičari nisu fudbaleri (sportisti). Ti pioniri su izneli duh nekog svog vremena i socijalnog enviromenta, izgradili stil na nasleđu i autentičnoj energiji... a ovima što dokono preživaju ono što je davno već sažvakano, ništa drugo i ne preostaje do da ukrašavaju, kite i ubrzavaju... u skladu sa zahtevima vremena, mantrom više = bolje, no to pre govori o kritičarima no o kritikovanima...

User avatar
Fenderica
Posts: 398
Joined: 24 Aug 2011, 23:38

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Fenderica » 01 Nov 2015, 21:18

zwelj wrote:
Fenderica wrote: Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha
Eto, samo ti se kaz'lo, muzičari nisu fudbaleri (sportisti). Ti pioniri su izneli duh nekog svog vremena i socijalnog enviromenta, izgradili stil na nasleđu i autentičnoj energiji... a ovima što dokono preživaju ono što je davno već sažvakano, ništa drugo i ne preostaje do da ukrašavaju, kite i ubrzavaju... u skladu sa zahtevima vremena, mantrom više = bolje, no to pre govori o kritičarima no o kritikovanima...
Pazi, iz tvog ugla danas u 21. veku, ali grešiš.
Iz ugla onih koji su ih tada slušali u eri čikaške scene, isto tako su mogli reći da njihovi čikaški bluz heroji dokono preživaju ono što je davno već sažvakano iz folka devetnaestog veka. Nisu ni oni izmislili toplu vodu, samo su prežvakali stare folk tradicionale. Ovi današnji žvakaju njihove "tradicionale" i lopta se okreće. Jedina razlika je u tome što tehnika sviranja napreduje zajedno sa tehnologijom. Verovatno će za 50 godina ko zna koja tehnika sviranja gitare biti prisutna i koja oprema uz to.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Overdrive » 01 Nov 2015, 21:47

to bre..tehnika sviranja, vladanje instrumentom..to je tema

Pa kad Clapton za John Mayera kaže da je real master o guitar, šta reći dalje?

E sad, ono što pored tehnike i vladanja instrumentom treba imati, je - ideja.

Doći će verovatno vreme kada će tehnika omogućiti da ljudi ne moraju da sviraju ama baš nikakve instrumente, i kada će se samo njihove čiste ideje čuti

Pa onda kom obojci kom opanci

Onda nema muljanja. Ili tvoja ideja naiđe na prihvatanje ili te nema

Do sada, koliko vidim, tj čujem..JB ima sva tri elementa: i tehniku, i sigurnost i ideju.

Rad bih bio čuti još primera naravno

Uvek sam u potrazi za dobrim gitaristima koji inspirišu

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by komil » 01 Nov 2015, 22:00

zwelj wrote:
Fenderica wrote: Trebalo da mu je mesto u svečanoj loži a ne na bini, ali eto, muzičari nisu kao fudbaleri haha
Eto, samo ti se kaz'lo, muzičari nisu fudbaleri (sportisti). Ti pioniri su izneli duh nekog svog vremena i socijalnog enviromenta, izgradili stil na nasleđu i autentičnoj energiji... a ovima što dokono preživaju ono što je davno već sažvakano, ništa drugo i ne preostaje do da ukrašavaju, kite i ubrzavaju... u skladu sa zahtevima vremena, mantrom više = bolje, no to pre govori o kritičarima no o kritikovanima...
:1:
Pravo u centar.
Fenderica wrote:Pazi, iz tvog ugla danas u 21. veku, ali grešiš.
Iz ugla onih koji su ih tada slušali u eri čikaške scene, isto tako su mogli reći da njihovi čikaški bluz heroji dokono preživaju ono što je davno već sažvakano iz folka devetnaestog veka. Nisu ni oni izmislili toplu vodu, samo su prežvakali stare folk tradicionale. Ovi današnji žvakaju njihove "tradicionale" i lopta se okreće. Jedina razlika je u tome što tehnika sviranja napreduje zajedno sa tehnologijom. Verovatno će za 50 godina ko zna koja tehnika sviranja gitare biti prisutna i koja oprema uz to.
Stvar pogleda, ali... u 19. veku instrument električna gitara nije ni postojao (ni bas gitara), samo to je već dovoljno da se muzika promeni dovoljno značajno. Stilski, početak jazza i bluza se ipak ne računa baš 19. vek, nisu to toliko stari stilovi. Sa druge strane, današnji "moderni" bluz gitaristi se trude da sviraju na što starijim gitarama i pojačalima (ako ne bukvalno, onda na modelima tj. nekom starom zvuku), trude se da ostanu u tom istom stilu itd. ako kapiraš moju zamišljenu poentu sa ovom korelacijom. Kad tako postaviš stvari ne možeš reći da ovi prvi nisu pioniri i originalni, hteli- ne hteli. Sa jedne strane imaš prenos muzike sa kolena na koleno ne može to biti "prežvakavanje" sve ni da hoćeš, a danas maltene svako ima pristup svakom snimku koncerta muzičara sa spiskom njegove opreme...

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by pisac » 01 Nov 2015, 22:02

Cini mi se da je Zwelj vec sve rekao.Znaci,sve zavisi kako ko dozivljava bluz,i sta je za koga bluz.
Vi slusajte te napredne gitariste koji su ,,razvili tehniku'',evoluirali bluz,mi ostali cemo slusati starce koji se sramote na bini,a Amerikanci im aplaudiraju,i eto...
Mislim da je onda glupo kad se na koncertu Miroslava Ilica skupi 50 000 ljudi-pa on je starac,ima mnogo mladjih pevaca koji su,eto,usli u 21.vek sa novim tehnikama pevanja,naprednim,razvili su svoje stilove...
Znaci,sve je subjektivni dozivljaj,i poznavanje americke istorije, i shvatanje i prihvatanje te muzike,tog folklora,te neke epohe, i uzivanje u bluzu uopste.

Prijateljski pozdrav,i sve najlepse u 2016.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Overdrive » 01 Nov 2015, 22:11

pisac, bojim se da malo uopštavaš stvari u fazonu "nek sluša šta ko voli"

To nije tema

Tema je Da li je ovo najbolji živi blues gitarista.

Gitarista je čovek koji svira gitaru.

Gitara može da se svira na mnogo načina.

Od toga kako se svira i šta se svira, zavisi koliku će pažnju ostalog sveta da privuče.

Možda je ovaj lik kojeg si okačio, upravo najbolji živigitarista na svetu, ali..negde je imao grešku u koracima čim 1. niko nije čuo za njega i 2. i ja mogu da sviram i pevam kao on.

S druge strane, pominjati nekog Miroslava Ilića u Srbijici, nije uputno, jer mnogi stnovnici sveta nisu ni čuli za Srbiju, a kamoli za dotičnog pevača.

S druge strane, budi siguran, da ako je neko u Srbiji čuo za JB, onda ga i ceo svet zna.

To nije mala stvar i pomaže u određivanju kriterijuma ko je najbolji živi gitarista na svetu vs "nek sluša šta ko voli"

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by pisac » 01 Nov 2015, 22:24

1....nemo' se vredjamo,mi nikad nismo bili losi.
2.Slusaj Miroslava Ilica,mozes puno da naucis.
3.Verujem da przis bluz bolje nego Terry,ali probaj da sviras nesto stvarno dobro,nesto kompleksnije,kao na primer Status Quo.
4.Zasto ti mrzis svoju Srbijicu?To ne krijes.
5.S obzirom na svoje godine,mloooogo si mi moderan...vrati se korenima,brate!Vrati se korenima!Neke stvari moraju ostati iste.Sve najlepse u 2016.

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by pisac » 01 Nov 2015, 22:35

,,Možda je ovaj lik kojeg si okačio, upravo najbolji živigitarista na svetu, ali..negde je imao grešku u koracima čim 1. niko nije čuo za njega i 2. i ja mogu da sviram i pevam kao on.''



ANALOGNO OVOME I TI SI MOZDA NAJBOLJI ZIVI GITARISTA NA SVETU


I love you,Overdrive.I love you ,men.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by Overdrive » 02 Nov 2015, 00:22

pisac wrote:1....nemo' se vredjamo,mi nikad nismo bili losi.
2.Slusaj Miroslava Ilica,mozes puno da naucis.
3.Verujem da przis bluz bolje nego Terry,ali probaj da sviras nesto stvarno dobro,nesto kompleksnije,kao na primer Status Quo.
4.Zasto ti mrzis svoju Srbijicu?To ne krijes.
5.S obzirom na svoje godine,mloooogo si mi moderan...vrati se korenima,brate!Vrati se korenima!Neke stvari moraju ostati iste.Sve najlepse u 2016.
1. ?
2. Naučio sam kako da se oblizujem s leva na desno
3. SQ je jednostavan, šta će mi kompleksnije? To je za kompleksaše..
4. Zato što je pamtim kad je bila divna.
5. Koreni su Kunta Kinte-a, ti idi u korenje, ja ću u krošnju, s krošnje se vidi mnogo dalje i lepše. A i nama što virimo iz krošnje oni kod korenja gledaju u mo...? Moš...? :lol:

:ziveli:

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Da li je ovo najbolji živi blues gitarista?

Post by pisac » 02 Nov 2015, 00:55

Krosnje-mos...mos...mos...sta li moze da se rimuje sa krosnje?
Bas steta.Bio sam na granici da se zaljubim u tebe, a ti si prostaklukom sve upropastio...moderni bluzeru.Sacuvaj ovo b na pocetku reci,mnogo znaci.Bez njega... Ostaje samo cisti bluz.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest