Britanska Blues Scena

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Britanska Blues Scena

Post by Duane » 26 Sep 2008, 10:02

ja toplo preporucujem rorija galagera sto ga vise slusam to mi je bolesno dobriji xD

samo da se ispricam za onaj post od mnogo ranije, sad sam ga pogledao i lose zvuci jer to nije ono sto sam hteo da kazem... xD

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re:

Post by Sava » 29 Sep 2008, 17:15

Jimi wrote: Inace u tim filmovima najbolje mozes da vidis da su ti Englezi vratili blues Amerima sto priznaje i BB King.
Tek sam danas primetio ovu tvoju sjajnu opasku!

Od rane mladosti sam na britanskom bluesu, posebno mi je u srcu Peter Green za kojeg mislim da je beli blues muzičar koji se najviše približio obojenima. I nisam usamljen u takvom shvatanju.

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Britanska Blues Scena

Post by Santana » 30 Sep 2008, 18:30

ok, sad.
sve je to poteklo od crnaca i bluz i rokenrol
ali to su sve do savrsenstva i do vrha doveli britanski bendovi.

Daddy Blues
Posts: 20
Joined: 10 Feb 2009, 14:09

Re: Britanska Blues Scena

Post by Daddy Blues » 10 Feb 2009, 14:30

Engleski Bendovi su uveli Bluz u americke bele krugove.

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: Britanska Blues Scena

Post by oldfishermanblues » 14 Mar 2009, 18:30

Počeci britanske bluz scene su vezani za kasne 1940-te i rane 1950-te godine XX veka. Upravo su u tom periodu američki bluzeri poput Led Belija, legendarnog Loni Džonsona i Bil Bronzija nastupali u Velikoj Britaniji. Velika Britanija je dugo bila dom fanatičnih andergraund okupljanja bluz fanova, ali gostovanja gore pomenutih bluzera, a posebno Bronzijevo (1951. godine) su širom otvorili vrata i za druge američke bluzere da gostuju u Britaniji.
U to vreme su u Britaniji skiffle i trad bendovi postajali sve popularniji i izvođači ovih muzičkih formi, naročito Ken Kolier i Kris Barber, su ubacivali tradicionalni bluz u njihova izvođenja, promovišući ovaj muzički žanr. Godine 1958. Kris Barber je doveo Madi Votersa i njegovog pijanistu Otisa Spena u Englesku da sviraju u pratnji Barberovog benda.
Willie Dixon je pomogao da se organizuje prvi Američki bluz folk festival 1962. godine. Bluz legende uključujući T-Bone Walkera, John Lee Hookera i Memphis Slima su bili glavne zvezde prve turneje, a na sledećim festivalima to su bila imena poput Muddy Watersa, Howlin' Wolfa, Buddy Guya i Sonny Boy Williamsona II. Do ranih šezdesetih scena je skoro bila spremna za ono šta će kasnije evoluirati u bluz-rok ekspanziju u Velikoj Britaniji.

[youtube]hjPezeHN9Hc&feature=related[/youtube]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest