JAZZ 'n' BLUES vokali

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
*Missy Dreamer*
Posts: 155
Joined: 20 Nov 2007, 00:05
Location: putem melodije...

JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by *Missy Dreamer* » 12 Aug 2008, 01:21

U ovoj oblasti, teorijsko, ali i prakticno znanje mi je, moze se reci prilicno tanko (ako moze u minus, u minusu je :P )
Nisam primetila slicnu temu pa bih volela da cujem od vas koji ste malo vise u toj prici. Zanimaju me koji su, po vama, najbolji poznati, ili nepoznati, ali dobri jazz i blues vokali? Stvarno bih zelela da ih poslusam a i generalno vise da se upoznam makar sa nekim osnovama ovog "komadica pite in partikuleri" :D
Tako da, ako je moguce, Rocket, kuki and co..... Prosvetlite molim, nas neupucene :mrgreen: Hvala unapred :wink: *

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2008, 01:52

Nisam bio prozvan :D , ali evo da olaksam ostalima :)
I moja devojka je nesto u tom fazonu, pa sam i ja, naravno hteo to ili ne, prilicno upucen. A i hteo sam :)

Legende jazz vokala su svakako:
Billie Holiday i
Ella Fitzgerald
od njih mozes cuti i mnoge verzije jazz standarda, a ako zelis da se upustis u problematiku pevanja jazza, to ce ti verovatno biti posebno zanimljivo.

Jako zanimljiva je i svakako:
Dee Dee Bridgewater
To ti je vec i malo moderniji zvuk.

Jako bitna u toj prici je:
Sarah Vaughan

Pa da pomenem jos, kao ne manje bitnu pevacicu sa imenom:
Anita O'Day
zatim
Doris Day
Dinah Washington
Judy Garland
Peggy Lee
Lena Horne

Od ovijih savremenih, znacajna je postala i
Diana Krall (inace, je plavusa :shock: i to zgodna, tebi to i nije bitno, ali cisto da zainteresujem i muski deo publike :mrgreen: ),
tu neki svrstavaju vec i ovu za koju si sigurno cula:
Amy Winehouse

I za kraj, ja bih ti posebno preporucio jednu gospodjicu iz Azejberdzana po imenu:
Aziza Mustafa Zadeh

Laku noc i prijatno ti slusanje jazza!

:)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by Rocket Roll » 12 Aug 2008, 09:47

Sirac, pozdravi devojku i čestitaj joj na prefinjenom muzičkom ukusu. :D

Samo bih dodao - u džezu se pevači i pevačice dele na one dobre i na "harmony whores" (Maraja Keri, Vitni Hjuston, znaš već taj tip pevača koji "prepevava"). Mislim da bi ti, od dobrih, Sade (Helen Folasade Adu) bila najzanimljivija, pošto kod nje možeš da čuješ (skoro) sve. Širi krug interesovanja: Ella Fitzgerald, Aretha Franklin, Etta James, Alicia Keys, Tina Turner, Norah Jones. Ili Bing Crosby, Nat King Cole, Barry White i mladi Frank Sinatra - isto odlični izbori. U bluzu, podela je na "komercijalne" i "izvorne", pri čemu je razlika u tome da "komercijalni" znaju da pevaju i pevaju lepo, a "izvorni" su polu- ili sasvim ludi, vrlo nerazgovetni i relativno pijani, što ih čini istorijski bitnim i vrlo neodoljivim. :D Najbolji blues glas je snimljen na ranim radovima čoveka koji se zvao Skip James ("Cherry Ball Blues", "Hard Time Killing Floor"), ali vredi slušati i kako pevaju Bonnie Raitt, Bessie Smith, Shemekia Copeland, ili pevače kao Dr. John, Robert Cray, Elvis Presley.

Moby je napravio sjajnu antologiju bluz vokalista na svom albumu "Play", koji može da bude odličan uvod u "Southern Journeys" Alana Lomaxa, a odatle se može krenuti hronološki.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2008, 10:13

Vidim ja da sam nesto zaboravio. A kako sam samo mogao... Ma cele noci nisam oka sklopio... :hide: Zasto? Pa zato sto ti i preporucujem da u celu pricu oko jazz vokala udjes bas slusajuci jednu damu koja se moze pohvaliti i pravim komercijalnim i vecitim hitovima, kao sto su npr. My Baby Just Cares for Me i tu je i ona pesma sto je bila podloga za jednu reklamu za uloske... Sugurno vec pretpostavljate o kome je rec... to je:
:bounce: :bounce: Nina Simone :bounce: :bounce:
Weeeeeeeeeeeeee!

Valja pomenuti i jednu svestranu gospodjicu. 80-tih je bila reperka, 90-tih je vise isla na soul, u medjuvremenu se stalno vracala glumi, da bi konacno 2000-tih postala prava jazz diva. To je naravno:
Queen Latifah

E sad opet mi je nesto promaklo. Bio sam ubedjen sinoc da si se samo pitala za zenske vokale, a u stvari to sam samo umislio... Ali! To je bar lako. Kod muskaraca postoji one name to bit them all!!!!! Bio je jako harizmaticna licnost, malo se bavio od mafiju :mrgreen: , ali je umro u dubokoj starosti pevajuci jazz. Molim vas svi ustanite, jer je tu:
:bow: :bow: Frank Sinatra :bow: :bow:

Valja nam pomenuti i njegovog prijatelja, sada vec simpaticnog dekicu, koji nas je posetio pre oko godinu dana. Ako ste tako mojih godina, postoji i verovatnoca da su se vasi i prvi put poljubili na neku njegovu baladu. U pitanju je naravno:
Paul Anka

Eh to su sve vise jazz vokali. Mada neka jasna distinkcija ni ne moze da se napravi. Jazz bez bluesa je kao supa bez i rezanaca i bez i jedne knedle. Ali, bas blues-jazz vokal bio bi:
Etta James
E pa toliko je blues da moze da ti na momenat stane srce.

A na onaj duzi spisak treba dodati i Evu Cassidy...
Eto. Verovatno cu se setiti jos po nekog.



EDIT: Sad vidim da me je veliki Rocket malo preduhitrio... da ne ispadne da se ponavljam...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by Cortex » 12 Aug 2008, 11:29

Ah kako divna tema! Svaka chast Missy Dreamer! :)

Vec je dosta toga pomenuto ali ne i sve. Ja bih posebno pomenuo moju omiljenu pevachicu Dianne Reeves. I ona je relativno(mada i ne bash) novijeg datuma ali je po meni trenutno najbolja zhiva jazz pevachica. Imao sam tu beskrajnu i nezaboravnu srecu da prisustvujem njenom koncertu u Sava Centru 11. jula 2006 godine i to veche nikada necu zaboraviti. Pogotovo shto sam ga proveo sam nekim, meni najposebnijim mogucim... A sutradan, 12-og sam ishao na isto mesto i slushao Joe Satriani-a :lol:
Dianna Krall je po meni takodje super a i ono shto je kolega Sirac o njoj dalje napisao je takodje istina :D Dee Dee Bridgewater takodje svesrdno preporuchujem, ja je obozhavam, volim to njeno pomalo divlje shkripanje u glasu, neverovatno kolika je razlika izmedju nje i ostalih u stilu pevanja.
Mozhda nije loshe pomenuti i Cassandra-u Willson, Tony Bennet-a, Eva-u Cassidy(od novijih vrlo lepo peva),George Benson-a, Natalie Cole, i druge...

Jazziza Mustafa Zadeh, shta reci... vrlo mali broj ljudi zna za nju, shto je neverovatna shteta, ona dolazi u takvom deluxe paketu da je to neverovatno. I obrazovanost i virtuoznost i unikatno fabulozna pevachica i lepa ma sve... Slushajte Jazzizu! :)

A shto se tiche Sade, gospodine Rocket, sve shto o njoj mogu da kazhem je ovo Image . Ne mogu da se skoncentrishem ni na jednu njenu pesmu jer sve vreme balim na malopre ilustrovani nachin :mrgreen:
Odlichna pevachica, naravno. :)

Fusebop

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by Fusebop » 12 Aug 2008, 11:49

Po mom misljenju, ubedljivo najbolji vokal jazza (ne uzimajuci u obzir polnu pripadnost)
je, do sada nepravedno nepomenut, CHET BAKER. Kada kazem najbolji naravno i ne pomisljam
na raspon i tehniku glasa, vec na sposobnost da gane, opcini i promeni coveka.

Jos jedan favorit je JOHNNY HARTMAN.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2008, 12:00

Daaaaa... Chet Baker!
Daaaaa... Cassandra Wilson!

E valja pomenuti pomalo cudnu i na bas takvog izgleda kao g-djica Diana Krall :mrgreen: , Patricia-u Barber...

User avatar
*Missy Dreamer*
Posts: 155
Joined: 20 Nov 2007, 00:05
Location: putem melodije...

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by *Missy Dreamer* » 12 Aug 2008, 13:47

HVALA!
Bacam se na istrazivanje, slusanje i moto "Yutube najbolji drug" :lol:
Pisite jos i o jazzu/bluesu uopsteno, sve me zanima :) Vasa iskustva, omiljene pesme ovih izvodjaca... *

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2008, 13:58

A omiljena pesma, sad sam se setio:
Joni Mitchell - The Dry Cleaner From DesMoines

Mada to je vise zbog sarolikog Pastoriusovog basa! Ali ni vokal ne zaostaje!
:mrgreen:

Eto, a sad primetih da Joni Mitchell nismo ni pomenuli.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by Cortex » 12 Aug 2008, 14:08

Da, Patricia Barber... zaboravih nju...

Evo par mojih omiljenih jazz stvari(neke su pesme a neke instrumentalne kompozicije) pa Missy pochuj ako zhelish :)

Joe Sample - My One And Only Love (ovo je jazz standard, moj omiljeni (inache omiljena jazz kompozicija), tako da bilo chije izvodjenje dolazi u obzir, ali ako si u mogucnosti "kupi" :mrgreen: album Joe Sample-a "Invitation", na njemu imash dosta jazz standarda, album je po meni zakon)
Dianne Reeves - In Your Eyes, kakva pesma.
Dee Dee Bridgewater - This Is New, ovo je takav uplifter...
Dianna Krall - Cry Me A River, ima na youtube-u chini mi se sa koncerta u Parizu, divno je otpevala ovu staru lepu pesmu...
John Patitucci - Communion, kompozicija sa kojom se spiritualno poistovecujem. Mogu da kazhem da onaj ko chuje ovu kompoziciju mozhe da smatra kako me je upoznao duboko, do same esencije... Interesantan mi je taj trip, kako postoji pesma, kompozicija, etida :D, whatever koja vas predstavlja, nikad o tome nisam razmishljao dok nisam chuo ovu stvar...
John McLaughlin - Nostalgia
Nat King Cole - Too Marvelous For Words, obozhavam ovu pesmu! :)
Miles Davis - Blue In Green
Pat Metheny - Minuano (Six Eight), Heat Of The Day, Episode D' Azur, Stranger In Town, i mnoge mnoge druge...
Dexter Gordon - Stairway To The Stars, recimo...
George Shearing- shta god Shearing odsvira to je suvo zlato...

Eto, to su neke stvari kojih na brzinu mogu da se setim... :)

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by Dete epruvete » 11 Sep 2008, 21:56

Jel ima ova pesma Dexter Gordon- Stairway to the stars neke veze sa istoimenom pesmom Blue Oyster cult-a

User avatar
alegra
Posts: 94
Joined: 16 Dec 2008, 12:14
Location: sarajevo

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by alegra » 31 May 2010, 23:08

Čini mi se da je niko nije pomenuo,a svakako je zaslužila da se nadje na ovoj listi;Tracy Chapman.

http://www.youtube.com/watch?v=xVxCtt3s_1M

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by oldfishermanblues » 01 Jun 2010, 21:49

Ma Rainey - “Mother of the Blues”

Bessie Smith - “Empress of the Blues.”

Alberta Hunter

Victoria Spivey

Koko Taylor

Big Mama Thornton

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by MetalFunk » 01 Jun 2010, 21:54

maaaaan, we got a mojo priest??
damn...

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: JAZZ 'n' BLUES vokali

Post by nemirkv » 02 Jun 2010, 12:08

Primetih da niko nije pomenuo ovog coveka...

http://www.youtube.com/watch?v=IG3Z_R9wJ-w

Svakako je odlican i treba ga cuti...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest