Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Stevan Hinic » 21 Sep 2008, 02:58

Pa da pocnem! Do sada sam skoro iskljucivo slusao i svirao rok muziku ali nekako mi se ukus promenio i poceo intenzivno da slusam old school blues i NEVEROVATNO MI SE DOPALO! Zeleo bih da sada i pocnem da ga sviram pa mi je potrebna vasa pomoc! Odakle da pocnem, sa kojim pesmama i tako to.... Svi saveti su dobrodosli! Znam osnove sviranja gitare sto se tice rok muzike ( sviram Zeppeline , Floyde i slicno ) ali sam provalio da je blues mnogo teze svirati nego ostale vrste muzike.... Ne znam, ali tako mi izgleda! Trenutno iskljucivo sviram akusticnu gitaru pa preporucite sta dobro zveci na njoj i nije previse tesko za pocetak! IZVINJENJE ZBOG OPSIRNOSTI NIJE MOGLO KRACE!

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Marko_chupavi » 21 Sep 2008, 12:49

prijatelje, nije opsirno uopste! :) Ovo je forum ,a ne sms servis, pa su duzi postovi dobrodosli...
Sto se tvog sviranja tice, nazalst nemogu da te posavetujem mnogo, ja sam bubnjar, ne muzicar :) ali mislim da skoro sve sto cujes moze da se svira i na akusticnoj, a narocito old school bluz, koji je i, ako se nevaram (ispravite me ako grasim) bas zapoceo na akusticnim gitarama i usnim harmonikama (naravno posle pevanja na poljima pamuka).
Ono sto mogu sigurno da ti kazem, to je da bluz nije muzika koja se svira da bi se svirala tehnicki, mnogi bluzeri (narocito u pocetku) nisu imali pojma o lestvicama, notama, i sl... bluz je ljubav, tuga, radost, bes... bluz je emocija.... i nema veze da li znas da pevas, i da li znas samo 3 "bluz" akorda koje ces da vrtis u 12-bar-u, bitno je da ga osetis... lepo je sto ti se svidja, a videces, kako budes stario, i kako ga budes vise slusao, kako ce da ti se "pokaze", i svaki dan ces da otkrijes nesto novo....
A gitaristi ce da te malo upute u tajne gitare :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Duane » 21 Sep 2008, 15:07

bluz tesko svirati? ma daj salis se... xD
cela poenta bluza je to sto ti netreba 300 tona znanja kao sto bi ti trebalo za razvaljivanje u jazz raga ala johnny ol' mclaughlin fazonu... ali se bluz nekako svira srcem, znas kad bendujes pa ti se utroba prevrne od toga koliko jedna nota if hit correctly moze da zvuci neverovatno... i nekako bluz prica pricu, uglavnom od tog izvodjaca i s'toga je jos lakse svirati nego brutal tetra metal u kom moras da pricas o princeovom heritageu dok slayuje dragone i slicno... ovo je nesto tvoje, kako bi rekao klepton da izbacis svoju patnju kroz instrumenat, e sad neko izbacuje patnju a neko srecu... uglavnom je to sreca, iako bluz je kao tuzna muzika u dosta slucajeva nije tako, jer jes da su ziveli tesko i radili po killing floorovima ali opet su imali srece u zivotu koju su pronasli u bluzu... bla bla bla... xD

znaci pocni da masterujes Howlin' Wolfa, McKinnleya Morganfielda aka Muddy Watersa, Williea Dixona(iako bassista napisao je vrlo strasne pesme djavolje muzike a to su npr spoonful little red rooster ili huchi kuchi men xD), Blind Lemona Jeffersona, Blind Williea Nelsona, Jimmy Reeda, Magic Slima, bracu winter, neverovatnog stivija rej vona, hendrixa, BB KINGa(verovatno najbolji primer muzicara koji nemora da odsvira 30000 nota da bi se nekom digao... nego dize publiku sa 3 thrilla i 2 benda xD) Claptona, Mayalla, Pageove rane radove i seshne, Buddy Guy, Bo Diddley, Ten Years After i Alvina, Allman Bros'e, Roberta Craya i naravno coveka koji je prodao dusu djavolu ROBERTA JOHNSONA xD

e to bi bilo to na duze staze al posto si rekao da si na roku onda najbolje ranije radove page sa yardbirdsima, cleptona u creamu i ranije a i kasnije, johna mayalla i bluzbrejkere, jeffa becka, ten years after... pa onda na ostale malo bluzije bluz muzicare... xD

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Funkomat » 21 Sep 2008, 23:08

Partibrejkersi imaju super bluesy riffova za pocetak.

Poret tih koje je Duane nabroj'o, vredi pogledati i ovog gospodina:
[youtube]6sPmTgPvx28&feature=related[/youtube]

Meni se jako svidja njegov nacin sviranja.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Duane » 21 Sep 2008, 23:24

e mejera sam izostavio, on super svira, al mi se nesvidjaju njegove pesme i glas mi je nekako bzvz... al super duper svira...
a brejkersi su vise rock n roll nego blues al to je sve usko povezano...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Funkomat » 22 Sep 2008, 01:19

Duane wrote:e mejera sam izostavio, on super svira, al mi se nesvidjaju njegove pesme i glas mi je nekako bzvz... al super duper svira...
a brejkersi su vise rock n roll nego blues al to je sve usko povezano...

Jes ali imaju neki blues feel.
Kao dobro radio lose radio, prijatelju, ludo i brzo i jos brdo pesama... Mnogo dobra muzika.
A i smak naravno...

Sto se Mayera tice, bas to sto kazes. Ne znam kako ne prenese to svoje znanje bolje u pesme koje pise ali covek stvarno jako dobro svira.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Duane » 22 Sep 2008, 15:53

samo poslusaj kako svira lenny-a od srv... ubija... al nemogu da mu slusam pesme ***** li ga... kad ne bi svirao svoje stvari slusao bih ga rado xD

a brejkersi su vrhoza, anton je pricao ko su mu uzori i mnogo njih su bluzer, npr. su se na nekom koncertu zahvalili chuck berryu al on je vec rock n roll xD

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Guitar_thrill » 22 Sep 2008, 23:05

Slazem se u potpunosti za Mayera, obozavam da slusam njegove improvizacije, ali pesme nikako da svarim :)
sto se bluza tice, ja sam se u njega zaljubio preko SRV-a...i on mi je i dalje nesto najsavrsenije sto sam cuo.....nisam bas neki old skul bluzer,vise volim ove malo "novije" npr. Rory Gallagher, Buddy Guy, Robert Cray, Eric Clapton, BB King, Johny WInter....eto to bih ti ja preporucio.....ima jos,ali i ovo je dosta :)

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Duane » 23 Sep 2008, 01:06

ladno sam zaboravio rorija pas me jebo... a covek mi je jedan od omiljenih... ehhh zivote lutalice x(

User avatar
oldfishermanblues
Mojo Priest
Posts: 113
Joined: 11 Dec 2007, 20:00
Location: Temerin

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by oldfishermanblues » 21 Oct 2008, 20:52

“I've said that playing the blues is like having to be black twice. Stevie [Ray Vaughan] missed on both counts, but I never noticed.”

B.B. King

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Santana » 30 Dec 2008, 08:31

Pa ako znaš da sviraš Cepelin onda znaš i bluz.
isto i za Flojd.
Pejdž je bluz svirač samo on svira najbolji i najcepačkiji bluz na svetu i svira ga u nekom svom fazonu

User avatar
SoldierOfFortune
Posts: 62
Joined: 18 Dec 2008, 20:45

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by SoldierOfFortune » 05 Jan 2009, 19:38

Funkomat wrote:Partibrejkersi imaju super bluesy riffova za pocetak.

Poret tih koje je Duane nabroj'o, vredi pogledati i ovog gospodina:
[youtube]6sPmTgPvx28&feature=related[/youtube]

Meni se jako svidja njegov nacin sviranja.

JA bih jako,jako,jako volio imat` tabove za ovo!!! Ima neka dobra dusa??

User avatar
Dete epruvete
MF veteran
Posts: 261
Joined: 07 Jul 2007, 23:53
Location: Bg

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Dete epruvete » 05 Jan 2009, 21:02

jel mozete da preporucite neke radio stanice sa blues muzikom, ja znam za Blues Radio UK. i da ne budu sa onog Live365 sajta, vec da mogu da slusam preko svog plejera.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Duane » 05 Jan 2009, 22:05

Dete epruvete wrote:jel mozete da preporucite neke radio stanice sa blues muzikom, ja znam za Blues Radio UK. i da ne budu sa onog Live365 sajta, vec da mogu da slusam preko svog plejera.
odes na last fm i hvataj ih tamo... radio nepratim, al mogu da ti preporucim... tojes vec jesam... poglej gore par postova...

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Ulazak u blues vode! Nadam se uspesno!

Post by Cope » 06 Jan 2009, 22:32

Počni sa ranim posleratnim crnačkim blues-om 50-ih godina. Pročitaj malo o istoriji muzike i kako je nastao bluz u americi, posebno "electric blues" koji vuče korene iz Čikaga, Detroita i st. Luisa, kada je dosta crnačke populacije iz Oblasti Misisipija migriralo sa pamučnih polja u portazi za poslom u tadašnjoj industriji u velikim gradovima. Do tada su isto kao i ti muzicirali na akustari i češlju... :D

Slušaj malo Howlin' Wolf, Muddy Waters, Willie Dixon, i Jimmy Reed, Albert King, Buddy Guy, Johnny Winter, The J. Geils Band, Ry Cooder, The Allman Brothers Band, John Lee Hooker... i mnoge druge, Douane je u svom postu takodje naveo esenciju.
Ovo ti je azbuka i nemoj da preskočiš za početak. :!:

Bluz je u suštini ništa drugo do prava narodna muzika, što ćeš videti kad prevedeš tekstove, i svira se srcem.

I dodji u VOX na pivo :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest