Bluz pesme koje treba čuti za života:

Moderators: dejankuki, Trooper

Post Reply
Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Usred Zala » 17 Mar 2013, 11:17

Peđa, tebi odgovaram zato što sam zapazio tvoje postove kao kvalitetne.

Šabana sam ubacio vrlo namerno jer je on u potpunosti "blues", ali na neki naš način, različit od onog tamo. A "oni tamo" da su imali Šabana siguran sam da bi ga jako cenili i poštovali. Naravno da je on pripadao sasvim drugoj vrsti muzike, ali to je taj nerv koji su imali i neki zaista veliki i u svetu vrlo poznati blues muzičari. Blues je način života, a on je baš živeo blues. Šta su o njemu pisali u Time ili ko zna gde zaista ne znam i prvi put čujem za to. Meni ne treba niko da kaže šta je dobro jer imam sasvim izgrađen ukus i opredelenje koje meni odgovara, a da li će da se svidi još nekome baš me pa briga. Pri tom je vrlo bitno ne robovati kanonima jer blues ne mora biti uvek u standardu da bi bio blues. Recimo da je (ako me sećanje ne vara) prva numera ikada snimljena "Blues limenih krovova" urađena u 8 taktova itd., mnogo je primera nestandardnog, a vrhunskog bluesa.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by pedja 81 » 18 Mar 2013, 13:10

Usred Zala wrote: Blues je način života, a on je baš živeo blues.
Jel mozes da mi objasnis kakav je to blues nacin zivota ,sta treba da radim i kako da zivim da bi ziveo blues?
Blues nije nacin zivota,SRV je ziveo jedan nacin zivota bio narkoman i sl. Johnny Winter takodje dok recimo Roben Ford je ziveo totalno drugaciji nacin zivota,Roy Buchanan isto,covek izvrsio samoubistvo-a svi svirali blues.
Znaci to nije tacno,blues kao muzika ima svoje poreklo,ima svoju neku ustaljenu formu,ritmove i blues skalu u kojoj se svira.
Onaj o kome pricamo nema nista od toga.On je mozda imao neki svoj izraz u muzici ali to nije nikako imalo veze sa bluzom.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Duane » 18 Mar 2013, 13:19

a zato je roben ford sranje..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Kristijan » 18 Mar 2013, 13:53

Ау, какво шупље препуцавање...

На страну каква је форма која се најчешће среће у блузу (а не среће се увек идентична форма!), дефинитивно није само у томе ствар. Неко ко шири буљу на мермерној клозет-шољи и купа се у позлаћеној кади, и има бединерку и батлера, и никад сам не мора да седне за волан, и има више гитара него што ја имам гаћа и чарапа једноставно не може да свира блуз, па ма како добро шурио ту форму о којој ти причаш. Не може да буде искрено, не може да се распреда прича о мучном животу из те позиције. Може из те позиције да се крља нека рокачина у фазону "дај вулве, дај воћнијех дестилата", али блуз не. Ето. Коначно, неки чувени блуз музичари су изјавили да су у стиховима севдалинки нашли прави правцати блуз. Ја се у сведалинке не разумем уопште, али кад те стихове тако коментарише неко ко је одрастао у блуз традицији - па то има ипак неку тежину. Друго, велико је питање да ли ико од нас који тупимо овде по форуму заиста може да свира блуз. Оно, имаш комп, имаш брзи интернет, и довољно времена да овде блејиш... Ма баш је тежак живот... Можда налети неки дан када због техничких проблема интернет буде спорији, па да се оплете блуз о фаличном ADSL-у... шатро...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Duane » 18 Mar 2013, 14:06

i ti sad ode u materijalizam suhi, ko da je patnja samo to... onda bi u startu morali da odbacimo i B.B. Kinga eto, B.B. King ne zna šta je bluz, zaboravio je :mrgreen:

na šta je usred zala verovatno mislio, jeste da je ta neka patnja pretvorena u emociju, kao neki Cry, soul wailin', molitva ili tako nešto. i verovatno ga je većina i razumela i većina se i prećutno složila da je šaban tu sličan nekome ko peva negde drugde, sad uvek ima neko da se uhvati za bilo koju stvar pa da rasparčava to, pa smo i došli na tu priču "e to nije ta muzička forma"...

valjda je zapravo ta iskrenost najbitnija, iskreno kukanje i šabana i nekog koton pikera... a to nije mala stvar, pogotovo u našoj hanter gederer kulturi de moraš biti jak, brz, spretan, moćan, de je to znak slabosti or samting

sad već odlazim u budalaštine :mrgreen:

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by pedja 81 » 18 Mar 2013, 14:09

Kristijan wrote:Ау, какво шупље препуцавање...

На страну каква је форма која се најчешће среће у блузу (а не среће се увек идентична форма!), дефинитивно није само у томе ствар. Неко ко шири буљу на мермерној клозет-шољи и купа се у позлаћеној кади, и има бединерку и батлера, и никад сам не мора да седне за волан, и има више гитара него што ја имам гаћа и чарапа једноставно не може да свира блуз, па ма како добро шурио ту форму о којој ти причаш. Не може да буде искрено, не може да се распреда прича о мучном животу из те позиције. Може из те позиције да се крља нека рокачина у фазону "дај вулве, дај воћнијех дестилата", али блуз не. Ето. Коначно, неки чувени блуз музичари су изјавили да су у стиховима севдалинки нашли прави правцати блуз. Ја се у сведалинке не разумем уопште, али кад те стихове тако коментарише неко ко је одрастао у блуз традицији - па то има ипак неку тежину. Друго, велико је питање да ли ико од нас који тупимо овде по форуму заиста може да свира блуз. Оно, имаш комп, имаш брзи интернет, и довољно времена да овде блејиш... Ма баш је тежак живот... Можда налети неки дан када због техничких проблема интернет буде спорији, па да се оплете блуз о фаличном ADSL-у... шатро...
Po tvojoj logici onda ni jedno svetsko ime bluza od Kleptona,Dilana do Badi gaja ne svira dobro bluz.Ko ga onda svira dobro jel samo ona sirotinja na ulici?
To je jedna velika laz da je emotivan covek samo onaj koji je siromasan tj.da samo siromasni mogu da kroz bluz iskazu svoje emocije.
I taj Klepton dok nije postao popularan bio sirotinja pa jel mislis zbog toga da je bolje svirao gitau tad ili danas kad ima milione i milione?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Kristijan » 18 Mar 2013, 14:13

Двејне, у праву си. Ја јесам карикирао ситуацију, да терам контру том приступу стриктног поштовања форме. Ван сваке сумње није ствар ни само у форми, ни у томе колико је пун буђелар, нико нема ауторско право на бедачење и тугу, нити туга мора да се исказује по шаблону. То му онда дође као оне плаћене нарикаче.

Што се Клептона тиче... мени то његово блузирање никад није било убедљиво. Не кажем да је човек кеса, али мене то не помера с места. Моји су га стално слушали, па сам и ја томе био изложен од малих ногу, и никад се нисам примио. Увек је мени Клептон био као да га слушам кроз затворена врата, постоји нека баријера између мене и његове свирке. Сад, да ли ја ту као препознајем тај анти-блуз или је нешто десето у питању - немам појма.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by pedja 81 » 18 Mar 2013, 14:32

Ne mora Klepton ajde BB KIng i on ima milione.
Mislim to je vec druga tema ali ajde da se vratim jos jednom Na Sabana
-primer-
Moja baba ima 77 godina i poreklom je iz jednog sela iz okoline Prokuplja,veci deo zivota joj je proso u siromastvu i ona cesto voli da zapeva neke stare Srpske izvorne pesme iz svog kraja i peva ih vrlo lepo i vrlo emotivno za mene mnogo emotivnije nego pokojni Saban.
-pitanje-
Da li je moja baba blues pevacica?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Kristijan » 18 Mar 2013, 14:36

Не знам, нисам чуо твоју бабу како пева.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by pedja 81 » 18 Mar 2013, 14:41

Ok da li moze sa zivotom sirotinje i repertoarom Srpskih izvornih pesama da bude Blues pevacica a pritom peva vrlo lepo i emotivno?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Kristijan » 18 Mar 2013, 14:59

Ау, човече, па ти би то да решаваш као регрутна комисија. Има равне табане - не може у пешадију. Има криву кичму - не може да носи лафет.

Што се мене тиче, ни једна изражајна форма не може да се посматра тако како ти то посматраш.

А што се тиче твог питања - и може и не може. Ако пева "Коловођу", онда не може. Али ако пева "Шанко си Бонка залиби" - онда је то блуз до коске, да мало црнци очи исплачу.

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by pedja 81 » 18 Mar 2013, 15:06

Ti bre ako nemas volje da raspravljas o tome da li je Saban bluz pevac ili ne mani se.Ukljucio si se u pricu i sad oces da mi kazes kako sam satro neka regrutna komisija,ako te ne zanima mani se covece.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Kristijan » 18 Mar 2013, 15:21

:lol:

Па не капирам чему та нервоза. Не сматрам да је блуз ограничен меридијанима, часовним зонама, бројем тактова, бојом коже... Ти имаш нешто другачији став. Немам ја никакву жељу да ти било шта доказујем, посебно због тога што сматрам да је ту много тога до начина како се нешто перципира, и не могу сви људи да поматрају то потпуно исто. Ако те баш толико узнемирава мој став - нема фрке, нећу ја да учествујем у причи, понајмање ми треба да се прегањам са било ким.

mara
Posts: 82
Joined: 19 Aug 2012, 01:36

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by mara » 19 Mar 2013, 23:30


Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Bluz pesme koje treba čuti za života:

Post by Usred Zala » 20 Mar 2013, 22:12

Bluz jeste način života, naravno. Rok jeste način života, naravno. Cigani imaju svoj način življenja i o tome pričaju kroz muziku koju stvaraju, naravno. Jedan roker i jedan narodnjak se suštinski razlikuju po načinu shvatanja stvari, po interesovanjima, oblačenju, krugu ljudi u kojem se kreću, mestima na koja odlaze... Možeš biti književnik, pesnik, slikar, muzičar, svejedno ćeš uvek da objašnjavaš svoje shvatanje života, svoja viđenja stvari kroz formu koja ti odgovara, koja odgovara tvojoj ličnosti, načinu vaspitanja, karakteru. Ne moraš biti naučnik da bi ovo shvatio.

Bluz i džez su muzike građanskog društava i zato nisu mnogoljudne kod nas. Pravih ljubitelja je malo, a poznavalaca izuzetno malo. Nije bluz sedenje u toploj sobi i premotavanje nekoliko YT klipova. Moraš da budeš u tom okruženju svakodnevno i tako godinama.

Glupost je misliti da su samo koreni bluz, da samo crnje znaju šta je to i da moraš biti siromašan i da se mučiš u životu! Prošlo je 100 godina, svet je evolurirao, napredovao, život je bolji, sve je to ispratila i muzika, normalno. Zato je nastao i beli bluz pa se čak i specifično podelio pa razlikujemo recimo Čikaški ili Teksaški od drugih, nastao je i evropski bluz sa podelom na recimo engleski, nemački, ali i srpski ili balkanski bluz. Ana Popović nije siromašna, a to nije bila ni u Beogradu, a danas je jedna od najpoznatijih bluz žena na svetu. Da li ona živi bluz život? Naravno, tako je živela od najranije mladosti kada smo je upoznali u bluz klubu.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest