Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by BluesBoy » 19 Aug 2009, 23:45

Na ovom forumu se svakodnevno polemise o ovakvom ili onakvom bluzu ili dzezu. To je super, jer sve je manje ljudi koji imaju bilo kakvu sliku o toj predivnoj muzici koja je mnogo uticala na celokupnu danasnju muzicku scenu... U ovoj temi cu pokusati da prezentujem svoje stavove ali i podatke iz raznih kjniga o samom nastanku bluza, o tome se najmanje polemise, a to je, rekao bih veoma zanimljiv i bitan period....

Crnac kao rob je jedno. Crnac kao amerikanac je nesto sasvim drugo. Glavna tema ce biti staza kojom je rob stigao do gradjanstva. Prica je usko vezana za muziku roba, a kasnije gradjanina kroz muziku koja se najcesce povezuje sa njim: bluzom i kasnije, ali sa paralelnim razvojem, dzezom.

Ako godinu 1619, 12 godina posle naseljavanja Dzejmastauna 1607 uzmemo kao datum prvog "uvoza" crnaca u Ameriku da bi u njoj radili i u njoj ostali, imamo dobru polaznu istorijsku tacku. Pre svega, znamo da zapadni afrikanac, tacnije nijedan nije zapevao St. James Infirmary Blues onog trenutka kada je zakoracio sa broda. Takode je i logicno da Africki robovi, radeci na poljima, ako su pevali, vikali radili su to na africkom jeziku koji bi ukjucio jezik Kopta, Berbera, Kusitika... (medjutim ne postoje zvucni zapisi takvih dvanaestotaktnih pesama na ovim jezicima). Treba napomenuti da je najistaknutija vrsta africke ili zapadno africke muzike jeste vrsta pesme u kojoj postoje vodja i hor, glavne stihove pesme peva jedan glas (vodja) naizmenicno sa refrenom koji peva hor. Lako je uociti cvrstu analogiju izmedju one vrste pesme u kojoj postoji jednostavan A-B odgovor i pesem koja se moze razviti iz ove da bi je pevala jedna osoba, u kojoj se prvi stih ponavla dva puta (vodja) pracen trecim stihom (hor) ponekad rimovanim ali obicno razlicitim, koji je neposredan komentar na prva dva stiha. Zelim da istaknem da pocetak bluza ustvari je pocetak americkog crnaca!!! Jer ako vas neko odvede u Mongoliju i tamo zvite 70god, znate 20 mongolskih reci, zivite u jednoj prostoriji i izlzite samo da bi radili, vi sigurno niste Mongol. Tek kad pocnete da prihvatate ideju da jeste deo te zemlje, za vas se moze reci da ste Mongol, tj. reakcija i kasnije prenosenje iskustva crnca u ovoj zemlji na njemu svojstvenom engleskom jeziku, predstavljaju pocetak svesnog pojavljivanja crnca na americkoj sceni.

Kada su crnci prvi put stigli u Ameriku, bili su tudjini, to je neverovatno okrutna sudbina za te ljude, treba pomenuti da njima robovlasnicki sistem je bio poznat i u Africi. Prodavanje ljudi je bila praksa i medju plemenima Zapadne Afrike, Samo je velika razlika kada Afrikanac koga zarobi Afrikanac i Afrikanac koga zarobi beli zapadnjak. Rekao bih da je to bila savrsena podloga za nastanak nove muzike, koja je pretrpela mnoge promene i sada je znamo kao bluz ili dzez.

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by BluesBoy » 19 Aug 2009, 23:47

To je bio uvod... Ako bude bilo interesanata rado cu nastaviti, takodje ce mi biti drago ako neko ima svoj mislenje ili teorije neka napise u ovoj temi.... :ziveli:

p.s. A mogu i moderatori da je organizuju kako zele, zbog preglednosti.

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by pax404 » 20 Aug 2009, 00:32

Odlicna stvar, samo napred! U PBS-ovom dokumentarcu o dzezu pricaju o bluzu, naravno, ali veoma kratko, mozda samo u 2 epizode... U svakom slucaju, kada ti ispricas svoju bluz pricu, ljudi mogu da nastave sa ovim i cuju nesto o korenima dzeza:

http://www.pbs.org/jazz/

Samo, jedna od mana dokumentarca je sto je kompletna "novija istorija" od 60tih na ovamo spakovana u jednu epizodu...

Imas moju punu podrsku, rado cu sve citati, samo napred!

:ziveli:

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by luka000 » 20 Aug 2009, 00:43

nastavi .... ja sam citao isto o nastanku blues-a ali samo sa wikipedia-e... :oops:
BluesBoy wrote:rekao bih veoma zanimljiv i bitan period....
e za ovu recenicu samo ovoliko :bow:

kad pogledas od blues-a je sve krenulo celokupna muzika koja te danas okruzuje(sem klasike) dobrim delom je nastala iz blues-a, blues su koreni ..... :ziveli:

jos cekam rocket-a da se ubaci u diskusiju :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Rocket Roll » 20 Aug 2009, 01:10

BluesBoy wrote: Lako je uociti cvrstu analogiju izmedju one vrste pesme u kojoj postoji jednostavan A-B odgovor i pesem koja se moze razviti iz ove da bi je pevala jedna osoba, u kojoj se prvi stih ponavla dva puta (vodja) pracen trecim stihom (hor) ponekad rimovanim ali obicno razlicitim, koji je neposredan komentar na prva dva stiha.
Problem sa takvim objašnjenjem je u tome da su prvi blues zapisi trostruko ponavljanje jednog stiha, dakle A-A-A forma:

Goin' down where Southern cross' the Dog,
goin' down where Southern cross' the Dog,
goin' down where Southern cross the Dog.


A-A-B forma je novija. Prema tome, ako je bluz nastao iz nekog horskog "call and response" oblika, kako objasniti A-A-A poreklo bluza?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Dersu Uzala » 20 Aug 2009, 02:35

BluesBoy wrote:Takode je i logicno da Africki robovi, radeci na poljima, ako su pevali, vikali radili su to na africkom jeziku koji bi ukjucio jezik Kopta, Berbera, Kusitika...
Berberi i Kopti su likovi sa severa i istoka Afrike tako da to nije to. Robovi su dolazili iskljucivo iz jugozapadne Afrike, ali me mrzi da trabunjam o tome. No medjutim, mogu da postavim par linkova koji o tome nasiroko pisu. Blues je nacelno mesavina skotsko/irske tuge za jug (istok) i raznih zapadno africkih momenata, kao sto sve blues enciklopedije i ukazuju.

Borko2112
Posts: 24
Joined: 05 May 2009, 14:35

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Borko2112 » 20 Aug 2009, 07:52

Pokušajte da pronađete blues dokumentarac "Lightning in a Bottle" (mislim da je snimljen 2004?), dokumentarac prati razvoj bluesa još od samog početka :D najbolje od svega toga je to što o storiji bluesa govore muzičari a ne tamo neki rock ili blues kritičari (govore oni koji su još živi :) ) takođe dokumentarac ima i jako dobru muzičku podlogu gde se kao izvođači pojavljuju npr: Clarence 'Gatemouth' Brown, Honeyboy Edwards, Buddy Guy, B.B. King, Jimmie Vaughan itd......
Hajd pa živeli :ziveli:



Image

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Stanko » 20 Aug 2009, 11:37

Takodje PBS-ov dokumentarac, koji je rezirao Venders, po meni za svaku pohvalu!
http://en.wikipedia.org/wiki/Soul_of_a_Man

Inace u zadnje vreme tek poceh da slusam aktivnije bluz....

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by BluesBoy » 20 Aug 2009, 12:14

Rocket Roll wrote:
BluesBoy wrote: Lako je uociti cvrstu analogiju izmedju one vrste pesme u kojoj postoji jednostavan A-B odgovor i pesem koja se moze razviti iz ove da bi je pevala jedna osoba, u kojoj se prvi stih ponavla dva puta (vodja) pracen trecim stihom (hor) ponekad rimovanim ali obicno razlicitim, koji je neposredan komentar na prva dva stiha.
Problem sa takvim objašnjenjem je u tome da su prvi blues zapisi trostruko ponavljanje jednog stiha, dakle A-A-A forma:

Goin' down where Southern cross' the Dog,
goin' down where Southern cross' the Dog,
goin' down where Southern cross the Dog.


A-A-B forma je novija. Prema tome, ako je bluz nastao iz nekog horskog "call and response" oblika, kako objasniti A-A-A poreklo bluza?
Potpuno si upravu, ali ja sam naveo primer A-B kao najzastupljeniju vrstu pesme u Africi, koja je po svojoj formi slicna formi bluz pesme.
Nesto kasnije cu pisati o pojavljivanju razlicitih formi bluza, jer nije bio isti bluz onaj koji su svirali kreoli i crnci, a o tome cemo kasnije.

Dersu Uzala: Oko togo nisam stvarno siguran , mislim da su uglavnom robovi dolazili iz jugozapadne afrike, ali mislim da je bilo i iz severnijih delova.

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by BluesBoy » 20 Aug 2009, 13:09

Idemo dalje...

Relativno kratak istorijski period deli vreme kada je Ricard Frenesis Berton mogao da kaze za muziku Afrikanaca da je monotona do izvesnog stepena, ali oni ipak uzivaju u njoj... Za dzez se obicno misli da je nastao na prelazu vekova, ali su vrste muzike iz kojih je dzez potekao mnogo starije. Bluz je roditelj celokupnog legitimnog dzeza i nemoguce je tacno reci koliko je star-sigurno nije starije od prisustva crnaca u Americi. On je domaca americka muzika , proizvod crnog coveka, odnosno, bluz ne bi ni postojao da africki suznji nisu postali americki.

Neposredni prethodnici bluza bile su radne pesme Afroamerikanaca/americkog crnaca, koje su svoje muzicko poreklo imale u Zapadnoj Africi. I religiozna muzika crnaca potice iz istog izvora. Tako je muzika koja je stvorila vezu izmedju cisto africke muzike i muzike koja se javila posto je africki rob u Americi bio izlozen izvesnom stepenu evroamericke kulture, sadrzavala najveci broj afrikanizama, ali je ipak bila strana Africi. Bila je to muzika druge generacije robova, njihove radne pesme. Africki rob pevao je africke pesme na americkim poljima. Njegova deca pocele su da koriste Ameriku kao referencu.

Radna pesme je zadobila svoje narocite kvalitete u Americi i to iz vise razloga. Kao prvo, mada je pevanje koje prati neciji rad sasvim uobicajno u Zapadnoj Africi, ocigledno je da je rad na vlastitom polju u vlastitoj zemlji potpuno drugaciji od prinudnog rada na tudjoj zemlji, reference koje su pratile rad radikalno su se izmenile. Afrikanci su uglavnom bili zemloradnici tako da su i te pesme uglavnom bile poljoprivredne radnicke pesme, koje su oni mogli pevati i u novom svetu, ali stihovi pesme koji glase: POSLE SETVE, AKO BOGOVI PODARE KISU, MOJA PORODICA I POTOMCI BICE BOGATI KOLIKO SU I LEPI. Ovaj stih nema nikakve logike u ovim novim okolnostima. Kao drugo, pozivanje na africke bogove potisnuli su beli ljudi, smatrali su da je to varvarski i ubrzo su shvatili da bi stalno prizivanje africkih bogova moglo znaciti da odredjeni afrikanci planiraju da napuste plantazu kada za to bude povoljan trenutak. Takodje upotreba africkih bubnjeva je brzo sprecena. Beli gospodari su shvatili da se upotreba bubnja moze koristiti za davnje signala za revolt, a ne samo za pratnju plesaca.
Tako je radna pesma, posto je pocela da se oblikuje u Americi, bila lisena bilo kakvog africkog rituala. I za nju je u novom svetu bilo potrebno pronaci neku kulturnu referencu. Ali to je bilo tesko uraditi an africkom jeziku. Razliciti poslovi Afrikanaca, koji su bili izvor ovih pesama odjednom su bili suzeni u jednu vrstu posla, obradjivanje polja belog coveka. Pesme na temu lova, tkanja... izgubile su svoj znacaj. Medjutim ove promene nisu bile trenutne. Postale su stvarne oklnosti necijeg zivota tek posto je on dovoljno dugo izlovan njihovom izvoru i katalizatoru-ropstvu. Tako da je africka radna pesma pocela da se menja u druge oblike koji u savremenom kontekstu nisu bili zabranjivani...

Nastavicu kasnije... :ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Duane » 20 Aug 2009, 15:07

ali berberi i kopti cak nisu ni crni... a kopti i berberi sigurno nisu odvodjeni u roblje...

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by BluesBoy » 20 Aug 2009, 18:31

Pricao sam o jeziku... ali nije ni bitno...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Duane » 20 Aug 2009, 19:39

pa ok, ali zasto bi crnci sa juga afrike govorili koptski? pa nije koptski bas engleski pa da je daleko rasprostranjen... al kao sto kazes nije bitno :D

User avatar
vikator
MF veteran
Posts: 114
Joined: 05 Aug 2007, 22:03

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by vikator » 21 Aug 2009, 10:09

Ima kod nas da se kupi knjiga, Leroa Dzouns - Narod bluza.Ja sam kupio i mogu reci da je tu detaljno objasnjeno sve, oko tih nastanaka, i crnca kao roba, i crnca kao amerikanca.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Istorija, razvitak bluza i dzeza....

Post by Guitar_thrill » 21 Aug 2009, 10:52

vikator wrote:Ima kod nas da se kupi knjiga, Leroa Dzouns - Narod bluza.Ja sam kupio i mogu reci da je tu detaljno objasnjeno sve, oko tih nastanaka, i crnca kao roba, i crnca kao amerikanca.
e dvoumio sam se da li da uzmem tu knigu ili Bluz shemu, i uzeh bluz shemu jer je deblja :D I ovu kjnigu bih preporucio, tu je sve opisano na malo drugaciji nacin, kroz price nekoliko likova, od jednog africkog poglavice, do lika koji je poceo da svira trubu u popravnom domu u Americi.... :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest