Pat Metheny

Moderators: dejankuki, Trooper

User avatar
mr.flash
Posts: 194
Joined: 09 Jul 2007, 12:53
Location: Beograd
Contact:

Pat Metheny

Post by mr.flash » 09 Jul 2007, 13:39

Da li je u nasim muzickim krugovima dovoljno postovan ovaj veliki kompozitor i majstor gitare ? Ja mislim imenom,da, ali delom ne dovoljno. Pat je jedan od malo muzicara na cijem koncertu uvek postoji velik faktor iznenedjenja ma koliko puta ga slusali. Takodje jedna bitna okolnost njegove vanvremenske tehnike je to sto u svom ucenju Jazz muzike nije imao ni jednog Jazz gitaristu kako bi se ugedao, pa je svoju tehiku razvio slusajuci trubace. Izdvojio bih nekoliko meni najdrazih albuma na prvom mestu "Still life, talking" Jazz remek delo, sa inspirativnom numerom "Last Train Home". Onda, jedan od njegovih albuma a Scofieldom "I Can See Your House From Here" gitarski doveden do savrsenstva. Instrumentalno rafinirani"Song X" u kome saksofonsta Ornette Coleman, pleni svojim sposonostima. "Bright size life" sa legendarnim Jaco Pastoriusom...su samo nekoliko od mnogih odlicnih albuma ovog, sada mogu reci velikog Jazz kopozitora. A njegov najnoviji album "The Way Up" je trenutno vrhunac Jazz svirke koji mozemo cuti na CD-u. Sadzi jednu pesmu koja traje 68:10, a produkcija je izuzetno odradjena uz njegovu trenutnu postavu sa basistom Steve Rodbyjem sa kojim saradjuje od 1980., odlicnim Antoniom Sanchezom na perkucijama i starim znalcem klavjaturistom Lyle Maysom -Dobitna kombinacija. Kao i uvek njegovi koncerti su "must see event" u raporedu svakog muzicara i ozbiljnog slusaoca Ja sam imao tu cast ga gledam u "Sava Centru" pre nekoliko godina u akusticnoj postavi sa Sanchezom i Rodbyijem i do danas se secam svakog segmenta tog dvocasovnog muzickog uzivanja.

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Post by Spino » 30 Nov 2007, 18:02

Ja veoma postujem kompozitora i gitaristu kojeg si spomenuo, cak sta vise on mi je omiljeni i jedini ucitelj kompozicije, improvizacije. Ne znam koliko si upucen, njegov poslednji album nije "The Way Up", vec "Day Trip" koji je snimljen prije nekih mjesec dana, a zadnji album koji se moze naci u prodaji je "Metheny & Mehldau". To je album koji je snimio sa pijanistom, Bred Mehldau. Izvanredan je. Isto tako mi se cini da si pogrijesio kod koncerta u Beogradu. Ja znam samo za onaj 2003. godine u Sava Centru, koji je svirao sa Antonio Sanchez-om i Christian McBride-om, ali moguce da ne mislimo na isti koncert. Ne znam da li si slusao albume "Imaginary Day", "Secret Story", "Speaking Of Now", oni su po meni mnogo bolji od "Song X" ili "Bright Size Life" i on i Lyle Mays su tu dali mnogo jaci pecat. Ako ih nisi slusao obavezno ih nadji.

User avatar
mr.flash
Posts: 194
Joined: 09 Jul 2007, 12:53
Location: Beograd
Contact:

Post by mr.flash » 01 Dec 2007, 02:50

Lepo da ima jos fanova ! Ako pogledas datum kada je napisana tema videces da je tada Way Up jos uvek bio aktuelan ;) A sto se tice koncerta, u pravu si ipak je bio McBride. Kada pricamo o albumima tesko da mogu da kazem da je jedan bolji od drugog, jer znas i sam koliko je Metheny raznovrstan umetnik.

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Re: Pat Metheny

Post by Spino » 03 Mar 2008, 19:33

Naravno, sto je stariji to je bolji.

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Pat Metheny

Post by Irinej » 13 Mar 2010, 21:36

:shock: :shock: :shock:
Ne znam da li je neko upoznat sa najnovijim projektom Orchestrion


I sa ovim cudom je sada na turneji! :O.o:

Edit: Otkud Pat u Blues podforumu?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pat Metheny

Post by Dersu Uzala » 14 Mar 2010, 00:08

Dolazi sa ovim cudom u kraj za metar dana. Gotta see this shit :bravo: .

Irinej
Posts: 26
Joined: 11 Oct 2009, 16:54

Re: Pat Metheny

Post by Irinej » 14 Mar 2010, 03:05

Dersu ocekujem izvjestaj sa koncerta, mada kad je Metheny u pitanju tesko da moze biti lose, sta toj budali nece pasti na pamet...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pat Metheny

Post by Duane » 14 Mar 2010, 09:31

dobar je meteni, dobar je odlican je meteni, samo malo dosadan

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Pat Metheny

Post by nenadnenad » 14 Mar 2010, 15:00

ja ga nisam slusao jer nisam znao odakle da pocnem a ono sto sam poslusao mi se nije svidjalo...
I , onda, pre izvesnog vremena sam naleteo na orchestrion i bas mi je legao zvuk i sve, pogotovo zato sto ima gomilu instrumenata.

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Pat Metheny

Post by MetalFunk » 14 Mar 2010, 16:41

sjajan GROUP, samo mi je zao sto su izbacili, ili je otisao, onaj stari PREC bassista.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pat Metheny

Post by Dersu Uzala » 14 Mar 2010, 21:29

nenadnenad wrote:ja ga nisam slusao jer nisam znao odakle da pocnem a ono sto sam poslusao mi se nije svidjalo...
I , onda, pre izvesnog vremena sam naleteo na orchestrion i bas mi je legao zvuk i sve, pogotovo zato sto ima gomilu instrumenata.
Probaj recimo odavde:

http://www.amazon.com/As-Falls-Wichita-So/dp/B000026255

Ako ti se to ne svidi, nema smisla dalje istrazivati, ja bih rekao. Ovo je vrlo pitak materijal, za svacije uho.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Pat Metheny

Post by nebojsak » 14 Mar 2010, 21:46

Pitkost je drugo ime za Metinija.

Meni njegovi radovi idu od totalne ljige do vrlo gotivnih momenata. Recimo, ono što je radio sa Džoni Mičel je do jaja.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Pat Metheny

Post by nenadnenad » 14 Mar 2010, 21:49

Pa da ljiga mi je bila problem verovatno :mrgreen:
Ne volim kich jazz

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pat Metheny

Post by Dersu Uzala » 14 Mar 2010, 22:14

Ne znam tacno koji se rani radovi podrazumevaju ali As Falls Wichita... je sjajan album. I "American garage". To su relativno rani radovi, nema puno ranijih. Meni licno je najdrazi ipak "Secret Story". S druge strane, tip je kolaborirao sa Kurtom i Murtom, ima svugde sjajnih momenata. Ali recimo taj materijal sa Ulf Wankeliusom koji ja gotivim vrlo nije bas pitak ni obozavateljima jazz-a. too much action going on, too many notes, kazu neki. Me likes it though. Slicna je prica i sa Gambaletom recimo, ljudi koji gotive neke njegove solo radove manje gotive njegov rad sa Electric bendom gde Chick i Frank masiraju do neba.

Uzgred, u popularnoj kulturi Pat-a nazivaju jazz gitaristom, ali velika je razlika izmedju jazz-a i onoga sto on radi (fusion). Jazz publika su veliki puritanci, i generalno kad im spomenes Scoffield-a, Henderson-a ili Metheny-ja, oni se ozrace. Vole ljudi tradicionalne momente, sta da se radi.

User avatar
alegra
Posts: 94
Joined: 16 Dec 2008, 12:14
Location: sarajevo

Re: Pat Metheny

Post by alegra » 15 May 2010, 18:44

Prije par godina sam pokušala da ga slušam,ali mi nije "legao".
Medjutim,nedavno sam pregledavala neke spotove na YT,i naletjela i na neke njegove pjesme.
Epilog;skinula sam sve njegove albume i ovih dana su konstantno na mojoj play listi.
Metheny. :bow: :bow: :bow:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest