Najveći Blues Uticaji?

Moderators: dejankuki, Trooper

Post Reply
User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 17:11

Vrlo smelo ( da ne kažem nešto drugo ) tumačenje...

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by zwelj » 14 Oct 2012, 17:19

Boogie Woogie wrote: prvo, verujem da klepton nije putovao vozom najmanje 30 godina
verujem da nije nosio neome kofere na neku stanicu
a tek verujem da sam nije podigao bilo kakve kofere u skorije vreme
uostalom, čak mu i gitaru prinose..
i on sad kao peva bluz
http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/347706/ ... ona-dolara

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by zwelj » 14 Oct 2012, 19:38

Boogie Woogie wrote:lepo si rekao, muzička forma

ali muzika je pre svega Ideja, pa tek onda forma,

Samo u misaono-apstraktno-idealnom svetu... Realnost je drugacija, niti se ko radja kao tabula rasa, niti je svet tabula rasa u trenutku naseg rodjenja. Svi nasledjujemo vec ustanovljene forme, sadrzaje i protokole..., tzv. tradiciju. Istorija muzickih oblika i njihova evolucija su pokazatelj koliko je ta tradicija jaka i koliko su pokusaji izvan tih okvira uspesni/neuspesni. Pojam muzicke (forme/stila) 'Blues' je evoluirao u jedan formalni protokol od 12 taktova sablonske harmonske strukture u koje se, dugo vec, umece sadrzaj stilova koji uopste ne moraju da imaju veze sa izvornim bluesom. Uostalom, toliko price o nekom blues cistunstvu, a koliko je ljudi zaista slusalo nesto iz arhiva Smithsonian Folkways Recordings...
Boogie Woogie wrote: zamisli kada bi o knjizi sudio po koricama,..
Ivo Andric je jednom prilikom rekao kako je kao decak cesto stajao ispred izloga neke knjizare i po naslovima, koricama, i drugim vizuelnim atributima knjige,.. zamisljao kakvi se tu sve sadrzaji kriju, i smatrao je da je to bila vrlo znacajna epizoda u razvitku njegove maste i spisateljskog dara...
Boogie Woogie wrote: sivrajuči blues danas (poput kleptona sa klipa) je koketiranje sa formom i ništa više od toga

on kao peva o tome kako mu je devojka kao otišla vozom i kako mu je kao ljubav uzaludna

prvo, verujem da klepton nije putovao vozom najmanje 30 godina
verujem da nije nosio neome kofere na neku stanicu
a tek verujem da sam nije podigao bilo kakve kofere u skorije vreme
uostalom, čak mu i gitaru prinose..
i on sad kao peva bluz
Clapton je internacionalni brend i kao takav ima politicko-ekonomsku tezinu a samim tim je i deo krupnog biznisa. Naravno da to nema veze sa premisama izvornog bluesa, ali zar je to bitno, covek pravi lepe i dopadljive pesme i to je to..., markrtinska sluzba radi svoj posao i pokusava da animira potrosace, manipulisuci onim sto im je na raspolaganju, a kako su konzumenti, uglavnom, mladi neformirani ljudi, igraju se njihovim nesazrelim identitetom raspaljujuci mastu pricama o slobodi, putovanju, potrazi, buntu, undergroundu... neodoljivim temama svake generacije adolescenata. Koliko je samo "bluesmana" proizveo 'Crossroads' Walter Hilla. Nema tu niceg loseg, vecini taj period ostane u prijatnoj uspomeni, vreme avanture, potarge za identitetom..., a oni koji nasednu, pa to preozbiljno shvate, takvi su vec i bili predisponirani za gubitnike...

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 19:46

slažem se zvelje, lepo si to napisao

ja ipak nekako mislim, da - kada govorimo o blues uticajima, ne možemo da se stavimo u situaciju mladog kuvara koji o roštilju želi da nauči preko BigMac-a iz McDonald'sa, već na neko drugo mesto.

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Varenika » 14 Oct 2012, 21:49

boogie, ovo sto si rekao za patnju, da nema bluesa bez patnje...
ne znam dal se slazes, al zar nije patnja subjektivno osjecanje, i kakva god da je, svakome je njegova najteza..
neko ko zivi komforno, ko spolja nema vidljivih znacajnijih problema, padne u ambis zbog propale ljubavi, zasto mislis da je um takvoga covjeka manje sposoban za kreativnu misao i to bas vezanu za blues muziku, od onoga koji ima opipljivih problema-nema slobodu, rinta po citave dane...
ovi bluzeri poslije '50-ih, koje ne priznajes, oni su cak imali sistem, vrlo jednostavan i efikasan- koriscenje narkotika.
malo sta iz realnog zivota koliko god da je crno moze da napravi takvo rasulo i mrak u glavi, pa da se iz toga mraka indukuje ideja iz koje sve kasnije krece..Kad vec imas nevjerovatan talenat, samo je bilo pitanje koliko si daleko spreman da odes, i sta sve da zrtvujes. To je za njih onaj djavo na raskrnici koji uvijek na kraju trazi vise nego sto daje...
jedina je razlika ta sto su oni u pocetku svjesno srljali u izmjenjena stanja svjesti, kasnije neminovno i u patnju, a ovima od ranije je bila nametnuta. mozak i jednih i drugih je percipira. Da li je samo ta razlika u tome kako se doslo do dna, dovoljna da razdvojis jedne od drugih, po meni nije...

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 22:13

ček bre vareniko
ako neka bela grupa ljudi stotinama godina kara neku crnu grupu ljudi i vlada njihovim životinjama, valjda je to jedno objektivno, da kažemo - sranje?

e sad, situacija - neko živi ok, ima vodu struju, suvo, toplo..i? Ostavi ga devojka

I, onda je on kao sjeban
I, onda je on kao (b)luzer
I, onda on kao malo zaviri u blues (da se tojest poistoveti)
I, onda on skapira da je njegova patnja dimče na vaginče, u odnosu na pravu patnju tih ljudi
I, onda se on u odnosu na njih oseti kao ameba pa mu ga da po intenzitetu patnje
I, onda krene u piće, alkohol i večernje novisti, e da bi mu sadržina pratila formu
I, onda je on kao bluzer
E - pa nije

Svakoga njegov bol boli najviše, to si u pravu, ali, kao što rekoh, blues je nastao iz socijalno drugačijeg miljea


Tu je ta baba, i tu je ta žaba

I onda odjednom, svi su podelili foldere u glavi:
za bunt - r'n'r, punk, treš ovo ono
za radost: štraus, vivaldi, disko, vrisko
za tugu: bluz
za dosadu: jazz
za auto: iglsi i alman braders bend
za seks: kafe del mar

pa ne ide to tako..a?

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Duane » 14 Oct 2012, 22:19


Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 22:25

eto vidiš..
i oni su hteli da budu cool ko taj vojak, pa se prijaviše za vijetnam..

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Duane » 14 Oct 2012, 22:25

fuck it

Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 14 Oct 2012, 22:29

smrt voljene osobe je jako teska stvar koja patjnu uzdize (ili spusta) na visi nivo. ne osecas je a ipak ti napada dusu, a mozes i da osetis. ooo da, mozes. dovoljno je da postanes bluzer. siguran sam.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 22:35

Children Of Paradise wrote:smrt voljene osobe je jako teska stvar koja patjnu uzdize (ili spusta) na visi nivo. ne osecas je a ipak ti napada dusu, a mozes i da osetis. ooo da, mozes. dovoljno je da postanes bluzer. siguran sam.
slažem se, samo mislim da je to malo drugi padež
bluz je jedinica za merenje patnje potlačenih, pre svega

mada naravno..tuga (jkao takva) je emocija koja je opijajuća i vrlo lako može da zavede svačiji ego, te da se skrene u patetiku
a onda tu nema čupanja

Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 14 Oct 2012, 22:56

to je prvi padez veruj mi. danasnja vremena su takva da potlacenih, kao takvih kakvi su bili crnci, nema skoro uopste. Srbi, kao narod su prilicno potlaceni, na primer.
tuga kao emocija moze da odvede u patetiku, ali tuga i patnja su razliciti. kada patis, mislim da tesko mozes da budes patetican, jer to izgleda prilicno jadno u odnosu na ono sto si na primer izgubio. naravno mislim na ljude iskrenog srca, a ne prevarante.
nekako mi se cini kao da hoces da kazes da bluz vise ne moze da svira niko, ali patnja ne bira ni cilj ni sredstvo. kad zasviras od bola, cini mi se da nije toliko bitno kako si do tog bola dosao, vec da li jesi. hajduci su pevali dok su ih nabijali na kolac, to su bol i patnja koji nisu tako lako shvatljivi, al mislim da oni tada nisu bili tuzni.

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Varenika » 15 Oct 2012, 02:23

"Whats the difference between a black and a snow tire? A snow tire won't sing when you put chains on it"

Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 20 Oct 2012, 18:11

uz sve duzno postovanje Blues-u kao vrsti muzike novog doba koja izrazava osecanja ljudi, Rock and Roll je nesto sto ja najvise volim, a Bluse nam je omogucio.
Hvala vam Blues-eri!!!

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Usred Zala » 26 Oct 2012, 21:20

Na temu toga da od nestanka napćenih u jadnih berača pamuka nema više bluesa.
Upravo sam gledao emisiju o najčuvenijoj blues ulici u svetu koja se nalazi negde u Ameriki, a počinje na slovo "B" (znalcima ne treba objašnjavati, jel`te) gde je novinarka u nekom od brojnih ćumeza-lokala pitala crnce šta je to blues. Uglavnom, crna pevačica koja naravno fantastično i peva je sva nasmejana rekla da se blues svira i peva i kada si jako srećan pa je u to ime zapevala "večeras sam dobila lovu i jako sam srećna...".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest