Najveći Blues Uticaji?

Moderators: dejankuki, Trooper

Post Reply
Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Usred Zala » 27 Oct 2012, 11:51

Da ne mučim blues eksperte grad je Memphis, ulica Beale Street, a izgleda ovako: http://www.bealestreet.com/wordpress/.

Ne, nisam bio tamo nažalost, ali bih bio presrećan ako bih ikada uspeo to da vidim uživo!

Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 28 Oct 2012, 18:09

znas kako, ne protivurecim ni tebi ni toj crnkinji, ali govoris o toj ulici u Memfisu, kao da je od presudnog znacaja i da znati za tu ulicu znaci razumeti bluz. ne bih bas rekao da je tako, kao sto ne bih rekao da je danasnje vreme isto kao pre 70 godina. navodis jednu osobu koja kaze da peva bluz kad je srecna. znaci li to da svaki bluz pevac peva samo kad je srecan?

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 02 Nov 2012, 07:51

Ne verujem da je bitno uticao ali je u svakom slučaju pokupio brojne uticaje u svojoj verziji blesa..
[youtube]PV8WJq6YweE&feature=related[/youtube]

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Gagi » 04 Nov 2012, 21:02



Uh uh valjda će bit neki DVD :kokice:

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Usred Zala » 04 Nov 2012, 21:20

Zar nije ovaj plavi gitarista današnjih Alman Brothers Band? Bar mi jako liči na njega, ne vidi se najbolje na snimku.

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Trzalica » 04 Nov 2012, 23:42

Usred Zala wrote:Zar nije ovaj plavi gitarista današnjih Alman Brothers Band? Bar mi jako liči na njega, ne vidi se najbolje na snimku.
Znaš da su Tasić i Trzalica potpuno u pravu, a nemaš pojma ko su Gov't Mule? :O.o:

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Usred Zala » 05 Nov 2012, 18:11

mateuspoz wrote:Ne verujem da je bitno uticao ali je u svakom slučaju pokupio brojne uticaje u svojoj verziji blesa..
Saglasan, rado ga slušam i gledam. Međutim, moje skromno mišljenje je kako je Amerika dala mnogo dobrih muzičara koji su na ovaj ili onaj način slični kao npr. Junior Welsa, Magic Slima, Clarence Browna ili belog Ronnie Earla (prvi su mi pali na pamet, nemam poseban razlog za njihovo potenciranje) i mnoge druge slične, ali zato samo jednog Hookera na primer. U tom smislu posmatram blues uticaje. Recimo da je Hookerov nerv i emociju teško ponoviti, a sa druge strane pomenuti Earl je sjajan gitarista.

Ma u suštini svaki dobar blues muzičar utiče na nekoga da to zavoli i po mogućstvu i nastavi u tom smeru. Važno je mnogo ih slušati.
Trzalica wrote:Znaš da su Tasić i Trzalica potpuno u pravu, a nemaš pojma ko su Gov't Mule? :O.o:
Eto vidiš belaja! Zaista ih nisam konstatovao. Sada sam pogledao Wiki i vidim da sam upravu i da nisam ni ćorav ni gluv. Šta znam, on nije na mene ostavio poseban utisak i verovatno sam ih zato i preskočio.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Dersu Uzala » 05 Nov 2012, 20:15

Ako vec niste, ovo valja pogledati:

http://www.pbs.org/theblues/

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Usred Zala » 06 Nov 2012, 11:31

Da, dobar deo toga sam već video. Lično, uglavnom slušam live365 internet radio, a vrstu bluesa odredim prema trenutnom raspoloženju. To je najčešća vrsta muzike koju slušam još od dečačkih dana.

Želeo bih nešto da dodam o samom uticaju pre svega bluesa na mene.

Jedan crnja na pitanje "šta je to blues" odgovara u nekoj tv emisiji "to je povezivanje muzičara i publike". Jednostavno i savršeno tačno. Iako blues slušam od najranijih dana prvo "povezivanje" sam doživeo u jazzu i to ne baš kao klinac. Verovatno je trebalo da sazrem za to. Jazz klub sa nekih 100 posetilaca, izvođači vrhunski evropski koji jako dobro osećaju publiku i počinju da dižu kvalitet ka maksimumu, to podiže publiku i ta interakcija u jednom trenutku kulminira u fantastično uzbuđenje svih prisutnih, ma gotovo trans! Slobodno to mogu da poredim sa prvim seksualnim iskustvom. Te noći sam shvatio kako sam naučio da slušam muziku. Doživljavao sam to kasnije mnogo puta i na koncertima, ali mnogo češće u klubovima gde je atmosfera mnogo prisnija. Doživljavao sam to i u drugim vrstama muzike, recimo narodnoj. Prisećam se jedne noći na nekom beogradskom splavu gde je gost bila dama vrhunska pevačica sa završenom akademijom i u neko doba upada harmonikaš. Ispostavi se da je on člam beogradske opere i noću tezgari po kafanama. Kada su oni zapevali staru sjajnu i nimalo laku makedonsku pesmu "Blaguno dejče mori požaranče" u kafani prestaje zveckanje escajgom, prestaje priča i svi slušaju i uživaju. To su trenuci kada se piški firnajz kako se kaže. Kada se ovakva osećanja dožive u bluesu onda je to dobar znak da ste u tom trenutku doživeli jak uticaj. Mislim da nije od presudnog značaja ko su izvođači u tom trenutku jer se vremenom izgradi sopstveni filter.

User avatar
JedemSnove
Posts: 38
Joined: 18 Jul 2011, 16:01
Location: Beograd

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by JedemSnove » 09 Nov 2012, 15:01

Bluz nije jedinica mere za patnju potlacenih. Bluz je po mom misljenju umece da iskazes svoja osecanja kroz tonove na svom instrumentu, bez postovanja pravila, bez pomisli o kvalitetu, bez razmisljanja o tome da li se to publici svidja i da li im je uopste jasno, ili pak da li ima publike - dok god je to bas ono sto osecas. Hvala Bogu pa ne mora da ti umire dete da bi svirao bluz. Dovoljno je da se skenjas zbog promene vremena ali da umes to da docaras prvo sebi, pa ko shvati shvati. Bluz ne treba da znas sta je, ne treba da prepoznas formu, da prepoznas izvodjaca da bi znao da je to bluz, ako zatvoris oci i osetis naboj i naglu promenu raspolozenja ili prijatan osecaj saosecanja nekog drugog bica koje ne zna ni da postojis a ocigledno se oseca poput tebe kad svira tako nesto - slusas bluz.

A koja je fora sa postovanjem forme? Zasto vi muzicari imate potrebu da sami sebe klasifikujete i zigosete kao stoku? Forma ono sto mi danas smatramo bluzom je relativno stroga zbog vas i tako sami sebe ogranicavate. Jedno je postovanje korena muzike koja vas dotice i pronalazenje u formi a sasvim drugo je ne sviranje necega sto "nije bluz" samo zato sto "nije bluz".

Mislite da su rani cotton picker blues-eri imali potrebu da sviraju bluz? Da li je bilo bitno da li je to bluz ili turbo-folk dok god je to ono sto osecaju, i da li bi svirali na drugaciji nacin da im je bilo dostupno? Da li su osecanja toliko jednostavna da se sva daju spakovati u jednu relativno prostu muzicku formu?

Al da ***** tu pricu necu uopste da pocinjem, muzicari su cudna fela.

Moji uticaji: Nemam pojma.
Sta volim da cujem: Albert King, Charlie Musselwhite, James Cotton, Jimi Hendrix, Smak,...
Sta volim da cujem zavisno od raspolozenja: Muddy Waters, Buddy Guy,... ima tu jos dosta ljudi.



Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 26 Nov 2012, 23:52

da muzicari, duvajte ga zato sto ste od bluza stvorili formu (nisam siguran da razumem sta je to forma). to je sve zbog vas... samo cekaj, ko je na pocetku uopste i svirao bluz? ja nisam sigurno, jer ne znam ni da sviram, verovatno neki nemuzicari koii znaju. nem pojma. koliko god ti vukao na anarhiju, neki put moras da pratis, taj put je za bluzere....
drugar, mislim na tebe sto jedes snove, zamolicu te da ne spominjes decu. jako je ruzno da govoris o njima, pogotovu na nacin na koji si ti to ucinio, a pritom decu niko nije ni spomenuo.
to o cemu ti govoris "umece da iskazes svoja osecanja kroz tonove na svom instrumentu..." je vrsta umetnosti koja se zove muzika. za bluz nije dovoljno da se skenjas zbog promene vremena. zapravo mislim da ne mozes ni da stvoris nesto kvalitetno, generalno gledano, na tako mali i slab nadrazaj. ne poznajem te, tako da necu da govorim o tebi, ali ako mislis da je covek video nesto u zivotu i da razume bilo sta, a da pritom nije osetio veci bol od toga sto vise ne sija sunce vec su se navukli oblaci, opasno se varas.
jedina stvar zbog koje se po mom misljenju bluz razlikuje, je po tome sto je beg od okrutne realnosti, uzasa koji je zadesio coveka. verovatno se on i svira kad si srecan. srecan sto mozes da odviras neku svoju, i da odes negde, pa makar se i ne vratio. to nije rnr, nije metal, nije turbo folk... to je bluz.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by nebojsak » 26 Nov 2012, 23:55

Hm, dosta mudrih misli na jednom mestu, ali ja bih to još malo dodatno klasifikovao i objasnio.

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 29 Nov 2012, 22:18


User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by sinisake » 04 Dec 2012, 13:16

Mislim svaka cast crncima, ali, kad beli covek cvira bluz... onda je to to... :mrgreen:


User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by nemirkv » 04 Dec 2012, 14:08

Jesu oni to namerno sranje da bi pokazali emociju? :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest