Najveći Blues Uticaji?

Moderators: dejankuki, Trooper

Post Reply
User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 13 Oct 2012, 18:49

Boogie Woogie wrote:najvći blues "uticaj" može biti jedino i samo - dno života


Blues nije tatin sin koji kupuje strata, kožnu jaknu i kaubojke, popije jelen pivo, namšti se i u dimu drine bez filtera, kao nešto bluzira
to je sviranje kurcu

Najveći blues uticaj je Kunta-Kinte.
---------------------------------------------------------------
Može i tako da se tumači neizmerna inspiracija kod rodonačelnika bluesa, u formi koju mi danas doživljavamo kao blues, ali velike, osećajne pesme nastaju i u najurbanijim sredinama, ne samo na pamučnim poljima, u najčešćem slučaju u ljubavnom problemu između onih koji se vole...ON i ONA i problem između njih, onda ON izlazi na PUT, pa RASKRŠĆE na kome sam NEČASTIVI ponudi svoje usluge...pa sad ko može da uhvati taj MOJO...to ti je BLUES...tragač za MOJO ne mora da bude niti crn, niti klošar...niti onaj koju prihvati njegov song mora da bude takav...koliko showbiz upropasti taj trenutak inspiracije?
Da li je moguće Robert Johnsona slušati preko HiFi, jbg...tako je kako je..svako juri da uhvati sopstveni MOJO...
ja ću večeras pokušati svoj da pronađem svoj...hehe.. :ziveli:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 13 Oct 2012, 20:11

bluz se najviše primio kod ego manijaka koji su hteli da budu cool, kulovi tojest.

ta tri akorda su jedna ista kajgana podgrevana milijardu puta, koja se sada skvrčila ko žvaka

u muzičkom smislu dakle, veoma siromašna postavka

originalne blues pesme s početka onog veka, zvuče straoblano

danas jedva i BB King damože da se sluša..

ali njima i nije bila svrha da zvuče, već nešto drugo.

e to "nešto drugo" se usput izgubilo, a na mesto toga je došlo "zvučanje", te tako i nastade neki kao cool pravac i danas svaka šuša misli da ima pravo da eto kao malo bude bluzer

smehotresna olimpijada..

Ono što je najsmešnije je što mi danas ne možemo ni da ZAMISLIMO koliko je tim ljudima, što su pevali od muke, zaista bilo muka i koliko su živeli teško
I ne možemo da predpostavimo koja je to vrsta očaja koja ti umesto konpca ili pištolja ili neke druge samoubojstvene alatke - tutne gitaru u ruke
Kao ni snagu koja je bila potrebna da se ostane u životu, kukajući na sav glas o njemu

Zato pitanje o blues uticajima ima u startu jednu nepristojnu crtu
crtu koja se zadržava na muzičkom, a blues je pre bio vapaj nego što je bio muzika
nešto kao guslanje kod nas - saopštavanje neke po pravilu dramatične priče, uz podršku kakvog instrumenta ili ritma


Zamislite, ŠTA to čoveka natera, da gledajući belog gazdu kako mu siluje ženu i ćerke
kako mu bičuje sina i ubija rodbinu..dok ih sve mori ludačka glad i beda - ustane, uzme gitaru i stane da peva o tome?

Zašto nije jednostavno sve samo zapisao?
Ne, bio je potreban glas, zvuk, da se uputi nekome. Kome?
nebesima, bogu, svarogu, deda Midi, svejedno - nekome ko nije čovek, Sudbini.

Zato bluz postoji samo tamo, gde postoji i odnos čovek - bog
a ne čovek - publika.

nisam čistunac, neka svira ko šta hoće, ali iz poštovanja prema pravom bluzu, imadoh ovo da kažem, pa eto

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 03:58

.......nisam čistunac, neka svira ko šta hoće, ali iz poštovanja prema pravom bluzu, imadoh ovo da kažem, pa eto[/quote]
===============================================================================
Буги, јбт,..
Повлачим се, ево имао сам блуз вече ноћ, свирку...није то блуз...у праву си, то није блуз...ти знаш шта треба да буде блуз...све је ок...није блуз емоција, блуз је нешто друго...Буги, ти знаш, тако си паметан...

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 11:23

Nemoj da se povlačiš..bar me odma
Predji na jazz
Tu nema greške
U stvari ima, jer je jazz i nastao iz grešaka..al ko te pita

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Trzalica » 14 Oct 2012, 11:50

:O.o: :shock: :O.o:
Čemu ljutnja Matiću?!? Ti si prvi krenuo sa kritikom prema modernom bluzu citirajući post Rocket Roll-a i stavljajući onu famoznu :1: ikonicu.
Spomenuću ponovo Rocket Roll-ove i slobodno mogu reći tvoje teze o tome da je Gary Moore "hibris komercijalnosti", da je Stevica jedino bluzirao na Texas Flood dok je na ostalim albumima verovatno svirao srpsku grand produkciju, da Bonamassu treba preskočiti, .,. da to nije ono što "Holy Blues" zapravo jeste.

Na osnovu ove vaše teze je Boogie ŠKOLSKI definisao šta taj vaš "holy Blues" kome težite - predstavlja.
Baš ono što je napisao:
Boogie Woogie wrote:.... pevali od muke, zaista bilo muka i koliko su živeli teško
I ne možemo da predpostavimo koja je to vrsta očaja koja ti umesto konpca ili pištolja ili neke druge samoubojstvene alatke - tutne gitaru u ruke

Zašto nije jednostavno sve samo zapisao?
Ne, bio je potreban glas, zvuk, da se uputi nekome. Kome?
nebesima, bogu, svarogu, deda Midi, svejedno - nekome ko nije čovek, Sudbini...
Ovime je Boogie samo potvrdio baš vaše teze.
Čemu onda nepristojnost i takav ton tipa: "ti si pametan, bla, bla, ti sve znaš, ..."?!?
I u daljem tekstu napišete, ne nije to što ti veliš, to je:
mateuspoz wrote:.... емоција...
Šta je emocija ako ne subjektivni način reagovanja na spoljašnju realnost. U ovom slučaju, izmučeni rob stavlja svoje emocije u samo središte sposobnosti življenja zarad opstanka njegovog fizičkog i duhovnog bića. Izjednačavanje, balans, tj. ravnotežu svoje ljudskosti izražava ne kroz suicidnu tendenciju, destruktivnu silu, već kroz svoju unutrašnju snagu volje koja ga tera da kroz glas i ton (u ovom slučaju - gitare), odstranjuje svekoliku patnju koju svakodnevno doživljava. O tome piše i Boogie DIREKTNO u gornjem postu. Znači, svojim jakim karakterom, spašava svoju ljudskost i dušu izbacivajući svoju patnju kroz muziku. Čista emotivna reakcija.
Kako ste vi ljudi protivrečni sami sebi :hide:

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 12:22

... u pravu ste obojica...povlacim se...




Samo se pitam koliko u ovome (sjanom) nastu pred hladnim severnjacima ima pamucnih polja i da li su ove vatrene ljubavne emocije delegitimisale Fredija K.?

...lil, da li ovde moze da se nadje blues mojo:

[youtube]6JwWbM2VD1g&feature=related[/youtube]

..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 13:04

da se svi domaći srbo-bluzeri skupe, pa da to pomnože za iljadu - ne mogu da stanu u cipelu pokojnog šabana bajramovića

Children Of Paradise
Posts: 72
Joined: 13 Oct 2012, 20:20

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Children Of Paradise » 14 Oct 2012, 14:26

o cemu vi to pricate? ja sam cuo da blues jedino mozes da sviras ako prodas dusu djavolu =)

Boogie Woogie je napisao ono sto i ja mislim. dodacu samo jos po nesto sto smatram vaznim.
ekstremno fizicko iscrpljivanje i mucenje je poznato kao nesto sto uzrokuje produhovljenje, ne samo u blues-u, ali mozda ipak ne moras da zivis na polju pamuka, dok ti gazda siluje zenu da bi ga svirao. sigurno je jedno, da patnja mora da bude velika. zahvaljujuci danasnjem svetu, ovakvom kakav je i uredjenju drustva, cesto se desava da covek zapadne u duboko stanje depresije. daj takvom coveku instrument, objasni mu puteve blues-a i dobices ono sto si trazio. postoji zloupotreba talentovanih muzicara, koji su se proslavili zahvaljujuci bluzu, a da nisu osetili vecu patnju od krize usled nedostatka konjica, ali ljudi su oduvek bili takvi, nista novo. nesto sto ja odobravam, pa makar se takvi lopovi i provlacili, je sto je ova vrsta muzike dozvolila ljudima da dodju do svoje slave i parceta slobode, a osetili su mrcvarenje, psihicko ili fizicko, ili bar njihovim sinovima i unucima, koji to nisu osetili ali su bili talentovani. zasluzili su.

je l moze neko da mi objasni zbog cega se smatra Stivi Rej Vohan (odvratno je od njegovog imena praviti skracenicu) vecim uticajem od Hendriksa? jedno je bluzer sa uticajem na Rock, a drugo je bluzer sa uticajem na Blues.

najveci uticaji: Floyd Council i Pink Anderson.

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 14:58

Boogie Woogie wrote:da se svi domaći srbo-bluzeri skupe, pa da to pomnože za iljadu - ne mogu da stanu u cipelu pokojnog šabana bajramovića
Sve je to blues, pa makar i bez pamuka...
svet je prihvatio blues, kao i mnoge druge muzicke forme i to je postala civilizacijska tekovina na ciju bastinu svi imaju prava...poput Tesline struje, Mocarta, penicilina, etc...
To sto nisam cotton picker ne znaci da ne mogu da uhvatim blues mojo, ja, ti,drugi...odakle prava nekome da nam to osporava...ali, povlacim se...[youtube]OZCREueK6OI&feature=endscreen[/youtube]

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 15:31

lepo si rekao, muzička forma

ali muzika je pre svega Ideja, pa tek onda forma,

zamisli kada bi o knjizi sudio po koricama, ili kada bi o slici sudio samo na osnovu nanete farbe

sivrajuči blues danas (poput kleptona sa klipa) je koketiranje sa formom i ništa više od toga

on kao peva o tome kako mu je devojka kao otišla vozom i kako mu je kao ljubav uzaludna

prvo, verujem da klepton nije putovao vozom najmanje 30 godina
verujem da nije nosio neome kofere na neku stanicu
a tek verujem da sam nije podigao bilo kakve kofere u skorije vreme
uostalom, čak mu i gitaru prinose..
i on sad kao peva bluz

Okej, na stranu to šo je klepton imao životnu misiju da iz mraka izvuče sve te crnce koji su umirali u bedi sa gitarom u rukama, pa se on i zaštitio negde takvim imageom, jelte'..kleptonu je kao oprošteno ali..u know what I mean

red light blue light my ass..

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 15:36

A šta sa Mocartom?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 15:41

mocart je više bio roker

User avatar
guv'nor
Posts: 3646
Joined: 08 May 2008, 01:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by guv'nor » 14 Oct 2012, 15:42

Boogie Woogie wrote: prvo, verujem da klepton nije putovao vozom najmanje 30 godina
verujem da nije nosio neome kofere na neku stanicu
a tek verujem da sam nije podigao bilo kakve kofere u skorije vreme
uostalom, čak mu i gitaru prinose..
i on sad kao peva bluz
Daj, ne glupirajte se. To može ladno da se primeni na bilo kog "vašeg" crnog bluzera od nastanka elektrike, od '50-tih.
I JL Hooker i sva tri Kinga, Hubert Sumlin i sl su se usrali od pešačenaj beskrajnim zemljanim putevima ne noseći o ramenu ništa sem svoje gitare.

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by mateuspoz » 14 Oct 2012, 16:07

svet je prihvatio blues, kao i mnoge druge muzicke forme i to je postala civilizacijska tekovina na ciju bastinu svi imaju prava...poput Tesline struje, Mocarta, penicilina, etc...
To sto nisam cotton picker ne znaci da ne mogu da uhvatim blues mojo, ja, ti,drugi...odakle prava nekome da nam to osporava...ali, povlacim se...
[youtube]IkALtMhE-T8&feature=related[/youtube]

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Najveći Blues Uticaji?

Post by Boogie Woogie » 14 Oct 2012, 16:20

guv'nor wrote:
Daj, ne glupirajte se. To može ladno da se primeni na bilo kog "vašeg" crnog bluzera od nastanka elektrike, od '50-tih.
I JL Hooker i sva tri Kinga, Hubert Sumlin i sl su se usrali od pešačenaj beskrajnim zemljanim putevima ne noseći o ramenu ništa sem svoje gitare.
tako je
zato se o bluesu i govori misleći se na vreme pre 50-tih.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest