Ako neko moze da pomogne...

Moderators: toza, Trooper

Post Reply
Ledjon
Posts: 1
Joined: 29 Mar 2010, 22:54

Ako neko moze da pomogne...

Post by Ledjon » 29 Mar 2010, 23:23

Slusam vec duze vreme psihodeliju, idem na zurke i ostala sranja i jako gotivim tu muziku! ::ranting:: Najmanje 4,5 sati dnevno provedem slusajuci je... I tako ja pre nekoliko meseci klikcem po youtube-u i naidjem na neku zanimljivu pesmu napravljenu u FL Studiu...Skinuo sam Fl Studio i sada imam nekoliko pitanja...

1.Da li moze neko da mi da neke dobre linkove od tutoriala za fl studio...
2.Da mi da imena od nekih pluginova, dobrih za psy...
3.Sta bi danas sutra za pocetak mogao da uzmem od opreme?

Hvala!

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by MetalFunk » 29 Mar 2010, 23:55

tozaaa, ocekujem da pomognes co'eku :)

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by toza » 30 Mar 2010, 17:46

Evo ugrabih vremena, pa da nashkrabam neki odgovor :)

Dakle, moze u FL-u da se pravi psy (ja pravim) :) Moze u FL-u, moze i u Cubase-u i u bilo kom drugom programu koji tebi odgovara :)

Sto se tice linkova, trazi na youtube-u "how to make psytrance in FL" ili "making psytrance in FL" ili nesto slicno, jer ima gomila korisnih stvari.
Pored trazenja konkretno za psytrance, mogao bi prvo da se upoznas sa osnovama FL Studio-a (ako vec nisi upoznat sa programom) i to isto
mozes sve pogledati na YT (FL Studio 9 tutorial pa udri) :)

Pluginovi...hmmm... Pa sve mozes koristiti :D!
Nema onoga "ovaj plugin nije za psy, a ovaj drugi jeste". Dok ti iz njega izvuces zvuk koji zelis, to je sve sto je vazno :)
U prevodu: Skidaj svakakve pluginove (http://www.kvraudio.com -moja preporuka - besplatni i super su, a ima ih na tone),
jer nikad ne znas koji zvuk ces trebati :)

Sto se tice opreme, za pocetak ti u principu ne treba nista. Dok se ne uhodas sa osnovnim stvarima, mislim da nema potrebe da investiras
u bilo sta od opreme.
Posle kad se uhodas, verovatno ces hteti neku klavijaturu ili sta vec, tako da prvi korak dalje ce ti biti ili neki midi kontroler ili ako budes imao kinte,
onda mozda i neki synth :)

P.S. Sto se tice opreme, umalo da zaboravim. Slicno kao i za klavijaturu... Ako i kad budes hteo da podignes nivo kvaliteta zvuka i svoje produkcije,
trebace ti dobra zvucna kartica i studijski monitori, ali otom potom... Prvo savladaj osnove, vidi da li te to uopste zanima i da li je vredno ulaganja :)

Eto, to mu dodje to :)

Pozdrav!

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by andrej] » 31 Mar 2010, 10:54

zajebi fl dok si na vreme i predji na ableton. mnogo bolji, lakse se uci, dobar i za live nastupe i za produkciju.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by toza » 31 Mar 2010, 16:46

Da li bi bio ljubazan da nam svima pojasnis po cemu je Ableton bolji od FL-a ili Cubase-a na primer?
Sta to Ableton ima, dok oni nemaju i koje su mu prednosti u produkciji? :)

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by andrej] » 02 Apr 2010, 13:48

da ne idem daleko:
meni bio mnogo laksi za skontati njegov interfejs, nema shetanja po menijima, sve je tu i skroz intuitivno, lepo graficki predstavljeno. svidja mi se piano roll vishe nego bilo ciji drugo. lako bacati velocityje. fin quantize. dobri grooveovi.
u abletonu automacije je moguce raditi i po klipu i po kompoziciji
ableton suite ima gomilu jako korisnih plugova, pocevsi od jako dobrih semplova klasicnih drum mashina do dobrih preseta produkcijskih resenja za svaki instrument (channel stripovi i effect rackovi). intuitivna sidechain kompresija (nema elektronike bez nje), kao i sidechainovanje autofiltera i gatea. odlican filterdelay. corpus genijalan plug za udebljavanje bubnjeva. supermegagiga intuitivni drum rack i kako su reseni efekti u njemu.
sa cubaseom/fl-om je jako teshko raditi bilo sta uzivo. sa abletonom je, ako sve organizujete u klipove, jako lepo raditi uzivo. novi efekti, varijacije, kombinovanje pesama, DJing... sve moze.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by toza » 02 Apr 2010, 14:45

Cenim tvoje subjektivno misljenje, ali objektivno gledano, sve to sto si nabrojao moze da se radi u FL Studio-u bez ikakvih poteskoca.

Pocevsi od pluginova (Limiteri, maximizer-i, compresori), semplova ( + dodatnih semplova koje direktno mozes skinuti iz samog plugin-a),
rack efekata za svaki kanal ponaosob (+plus route-ovanja i pravljenje submixeva kako zelis i kako ti dusa iste), automatizacija (takodje za sta god i na koji god nacin), sidechaining (potpuno programibilan za koju god traku, a ako znas par caka mozes i sam uz pomoc Frutijevih pluginova da napravis
sidechaining "od nule", bas onakakv kakav zelis).

Jedino oko cega se slazem je rad LIVe, ali to nema veze sa produkcijom pesama... (Doduse ima i FL-u LIVE mode, ali ne koristim ga uopste tako
da ne mogu nista posebno ni da kazem o njemu niti da ga poredim sa Ableton-ovim).

Bez ljutnje, ali ovo sto si ti rekao realno moze svako da kaze za bilo koji sekvencer koji koristi (to kako se najlakse navikao na playlist jednog
ili piano roll drugog programa).
Imaj na umu da SVI (od navedenih programa, Cubase, Ableton i FL, pa jos i ostali kao Nuendo, Logic itd.) su podjednako mocni programi,
ali ako i samo ako znas da ih koristis na pravi nacin :) Tako da te price "ovaj bolji, onaj bolji", nisu nista drugo do toga, ko se u cemu navikao da radi. :wink:

Pozdrav :ziveli: :cao:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by andrej] » 02 Apr 2010, 15:10

postujem i ja tvoje misljenje, ali smatram da je ableton objektivno najlaksi za savladjivanje od svih. posebno za ljude koji se nisu sretali sa sekvencerima i multitrackerima. jako je lepo organizovan i lako ga je skontati bez uputstva, sto se NIKAKO!!!! ne moze reci za cubase.

a sidechaining u 3 klika? mmmmilina.

User avatar
zeljkodespic
Posts: 75
Joined: 07 Feb 2010, 20:17
Location: Electronics Band

Re: Ako neko moze da pomogne...

Post by zeljkodespic » 15 May 2012, 09:17

e ako je ableton laksi od fl-a, onda sam ja liam hewlet

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest