IDM (Intelligent Dance Music)

Moderators: toza, Trooper

Nemanja
Posts: 33
Joined: 02 Apr 2007, 12:50
Contact:

IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nemanja » 23 Oct 2007, 19:48

Kad se kaze elektronika vecina odmah pomisli na techno zurke, koje (narocito onome ko neslusa tu vrstu muzike) deluju kao beskonacno ponavljanje bita od 5sec.
Ali nije sve bas tako :)
Pa me zanima sta vi mislite i dali uopste ima neko ko slusa IDM ?

inace ukratko o IDM-u:

http://en.wikipedia.org/wiki/Intelligent_dance_music

ako je neko spreman da poslusa nesto od gore navedene muzike
predlazem da skine izvodjaca po imenu "IJO"
http://www.sutemos.net/en/player;page,1

PS. sajt nije piratski nego free netlabel tako da ne krsimo autorska prava ;)
Last edited by Nemanja on 24 Oct 2007, 01:04, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 23 Oct 2007, 22:38

Pa, tu svrstavaju i Aphex Twina, tako da bi samo zbog njega IDM imala istu vrednost kao Stravinski i Štokhauzen.

Od poznatijih (u smislu: muzički veoma vrednih) imena tu su još i Boards Of Canada, Future Sound of London, Autechre. Dovoljno za početak.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 24 Oct 2007, 09:31

Vrlo zanimljiv pravac elektronske muzike. Kada bih ga poredio sa nekim drugim muzickim pravcem rekao bih da je najslicniji Ambient-u ili Chill-u (Chillout-u).
Generalno zvuci ok, ali mojim venama krv tece vecim tempom. :wink:

Nemanja
Posts: 33
Joined: 02 Apr 2007, 12:50
Contact:

Post by Nemanja » 24 Oct 2007, 10:52

toza wrote:Vrlo zanimljiv pravac elektronske muzike. Kada bih ga poredio sa nekim drugim muzickim pravcem rekao bih da je najslicniji Ambient-u ili Chill-u (Chillout-u).
Ili elektronski jazz :)

User avatar
HariSHA013
Posts: 83
Joined: 30 Aug 2007, 02:36
Location: Pancevo, Streliste

Post by HariSHA013 » 27 Nov 2007, 12:38

Ja gotivim IDM i bas sam se obradovao kada sam primetio ovu temu jer je ovaj vid muzike ne rasprostranjen jos uvek... Moj favorit medju IDM izvodjacima je Flashbulb (Flashbulb MySpace) ... Inace ovaj lik je jazz gitarista sa Berklija...

User avatar
Plonk
Posts: 7
Joined: 19 Dec 2007, 21:12
Location: Banja Luka

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Plonk » 19 Dec 2007, 21:50

IDM je nesto najbolje sto se desilo elektronskoj muzickoj sceni :) elektronsku muziku slusam vec 10 godina.imao sam sve faze od techna, housa,D'nB-a, ali je IDM ostavio najveci utisak na mene. kod nas nije toliko popularan mada ima dosta ljudi kojima se svidja.I Glitch je dosta dobar izrazaj :) obavezno cuti Aphex Twina, Squarepushera, Autechre, Gridlock!!!TIP :banana3:

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nyarlathotep » 20 Dec 2007, 19:07

meni AUTECHRE dodju kao Iron Maiden. vecne ljubavi i pioniri koji su me uveli u neke meni veoma bitne tripove. Aphex je genije, samo ume da smori povremeno. ponavlja se bre mnoogo.

elektroniku aktivno slusam sigurno vec 10 godina, imam na stotine najrazlicitijih izdanja i podzanrova, i vooolim mnogo toga od Tangerine Dreama, preko Ozric Tentaclesa, do Orba, Autechre, FSOLa, Aphexa, Squarea.... ma da ne nabrajam, ima tu gomiletina tripova od nu jazza do suvog electro free noisea.... i sviram elektroniku sa drugarima (bas, gitara, sintovi, efekti, ritam masine, komp itd) ali to je vise neki experiment, na razini izmedju Xinlisupremea, Ozrica, Autechrea, Briana Ena i nekih rok rifova i ritmova.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nyarlathotep » 20 Dec 2007, 19:09

ev sada mi padose na pamet par sjajnih bendova/projekata sa scape etikete. POLE, SYSTEM, DEAD BEAT, BURNT FRIEDMAN, sve genijalnosti suve. preporucujem svima koji nisu slusali.

User avatar
Plonk
Posts: 7
Joined: 19 Dec 2007, 21:12
Location: Banja Luka

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Plonk » 30 Dec 2007, 11:49

ajmo ljubitelji idm-a.......zar nas ima toliko malo.....ajmo jos malo diskusije :D
ako ima ljudi koji pokusavaju da produciraju idm i slicne pravce neka ostave linkove pa da se cuje to :D i sam nesto radim...novi 'projekat' :)
pa bi bilo dobro da razmenimo iskustva...pozz :)

Nemanja
Posts: 33
Joined: 02 Apr 2007, 12:50
Contact:

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nemanja » 09 Jan 2008, 18:40

Plonk wrote:Glitch je dosta dobar izrazaj :)
da da zanimljiva muzikica dosta zaboravih je skroz mada volim kad se kombinuje sa drugim pravcima narocito IDM-om a kad je sama malo zakucava u mozak toliko sumova, krckanja, pucanja ... :cekic:

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nyarlathotep » 10 Jan 2008, 14:31

ja prezirem sam termin IDM, i smatram da je to posle termina POST ROCK nesto najgluplje sto su novinari smislili. ja to zovem elektronikom, ili elektronskom muzikom. a mnogo volim elektronsku muziku, od ambientale (Brian Eno -> Orb -> Autechre etc, etc) do najgore haoticne buke (Merzbow -> Xinlisupreme).

Inace, urpavo slusam desetak EPeva koje je Aphex Twin na vinilu izdao pod nazivom ANALORD - gde je koristio iskljucivo analogni hardver iz njegove ogromne zbirke analognih sintova, ritam masina, vokodera, sekvencera, 100 chuda. odlicno je, nije toliko glichi schizoidno i histericno, vise ol' school.

User avatar
Plonk
Posts: 7
Joined: 19 Dec 2007, 21:12
Location: Banja Luka

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Plonk » 10 Jan 2008, 19:12

Ma jasno je da je IDM skroz glup i neadekvatan nacin nazivanja jednog pravca u elektronskoj muzici.i sam ga ne mogu smisliti, ali sta je tu je.IDM je prepoznat kao pravac svidjalo se to nekome ili ne. Analord 01-11 je aphex-ov bolji rad u zadnje vreme, mada meni Richard D. James ostaje njegovo najbolje delo, istinski klasik elektronske muzike :)

alavuk
Posts: 25
Joined: 16 Feb 2008, 13:39

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by alavuk » 17 Feb 2008, 08:41

add n2x ;)

vidimo se u budimpesti ili u zagrebu na auchtere :]]]]

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by Nyarlathotep » 18 Feb 2008, 19:14

alavuk wrote:add n2x ;)

vidimo se u budimpesti ili u zagrebu na auchtere :]]]]
taj fazon, alaVuche. ZG pada provereno.

a, addNtoX su najosnovnija lektira el. zike.
evo jednog od meni vazda omiljenih covera - omot geenijalnog albuma On the Wires of Our Nerves

Image


ah, ima li omota sa vise duha, humora, strasti... poput njihove muzike.

alavuk
Posts: 25
Joined: 16 Feb 2008, 13:39

Re: IDM (Intelligent Dance Music)

Post by alavuk » 19 Feb 2008, 08:26

:]]] svidja mi se omot pogotovu taj micromoog :]]]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest