Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Moderators: Reverse, Trooper

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Jynx » 30 Jan 2007, 01:57

Ajd, posto smo zakljucili da barem 1,3% (3*100/216) ljudi registrovanih trenutno SLUSA rep (ja i jos dvoje za sada, koliko sam shvatio), pa da pokusam da pokazem ostalima sta je korg djavola rep a sta hip hop, jel to isto ili ne, itd, itd...

Hip-hop je cela kultura, ceo pokret, koji izmedju ostalog ukljucuje i muzicki zanr. Osim muzike, tu spada (kao sto je to obicno sa kulturama), nacin govora, nacin oblacenja, umetnost van muzike (grafiti su npr graficki izraz hip hopa), i uopste, nacin urbanog zivota. Postoje 4 osnovna elementa (pleonazam, al sta ces) u hip hopu: hip hop dens (iliti breakdance), urbano inspirisana umetnost (grafiti), DJovanje (glagol od DJ), i MCovanje (glagol od MC (skr. Master of Ceremony), odnosno repovanje (eto razlike, rep je deo hip hopa)...

DJ-evi su ljudi koji pustaju muziku snimljenu pre samog nastupa, specijalno za publiku, dok je MC onaj koji repuje uz taj beat ili nesto drugo. A, samo repovanje moze da se definise kao ritmicno izbacivanje rima :D

argh, ima ovde jos stosta da se kaze, ali ja stvarno STVARNO ne shvatam FOXa i ove ostale kako mogu toliko da pisu... Inace, vecinu ovoga mozete naci na wikipediji (i vise), ali ja rek'o ovako cu pre da vas zainteresujem , pa ko hoce vise, nek izvoli, a i vredi imati ovako nesto na forumu, cisto da se zna... Ima vas dosta koji nisu upoznati sa hip-hopom i zao mi je zbog toga, pa cu ja malo da sirim awareness. :D

toliko od mene, mozda kasnije napisem nesto o nasoj hip hop sceni...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 30 Jan 2007, 14:03

TO! Samo napred! Malo ljudi tu zna bilo sta o hip-hop-u (i ja sam jedan od njih). Tako da slobodno pisi sve sto ti skoci u mozak :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Jan 2007, 14:16

Slažem se da je hip-hop pokret i pravac i nikako ne želim da ispadne da ignorišem postojanje dotičnog. Ja sam samo rekao da tu od muzike nema ništa. I stvarno ako malo bolje poslušate, priznaćete i sami. Ko od njih zapravo PEVA? Izvnitie ali recitovanje ja ne računam u pevanje. Melodije su uglavnom semplovane što znači da ni od sviranja nema ništa ili vrlo malo (nešto se ne sećam da sam nekada video neki hip-hop/rap/whatever BEND sa "živim" instrumentima).

Nemam ništa protiv tog pokreta i pravca ali nemojmo brkati babe i žabe.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 30 Jan 2007, 15:08

Slazem se da je muzika semplovana i sve to (zivimo u "novom dobu" zar ne?), ali mislim da muzika nije samo u pevanju..

bez obzira sto oni samo "recituju" u pozadini ide neka vrsta muzike u svojoj harmoniji..
..svidjalo se to ljudima, ili ne, hip-hop je muzicki pravac..i jeste muzika..

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 30 Jan 2007, 17:42

nemoj tako fox x)
Gledao sam emisiju, marcelo (tako nekako se zove :S ) je imao bubanj i bas ;) tako da jeste ziva muzika. Koliko ja znam rap se snima uzivo, gledao sam jednu skolu bubnjeva za rap beat-ove. tako da postoji i to :)

Ja gotivim rap tj. nemam nista protiv toga :)
Ali stojim iza toga da je lako praviti tu muziku (mozda je neka elektronika laksa), jer ne treba nista znati svirati, samo sedeti ispred kompa i igrati se sa zvukovima. zar ne?

Lottie
Posts: 39
Joined: 21 Dec 2006, 02:25

netacno

Post by Lottie » 30 Jan 2007, 22:10

netacno, netacno, netacno... :D
Kakav crni komp? Ima DJeva koji rade na po 3, 4 gramofona od jednom!
A to sa kompa i sa diskova se pusta po klubicima i tako prave muziku ljudi koji nemaju gramofone i ploce i slicno jer je oprema jako skupa... Mada ima i DJeva koji su poceli da pustaju sa diskova, ali nije ni to samo ubaci, pusti i gotovo... Sve ima svoju tehniku... I razlicite vrste elektronske muzike su razlicite tezine za mixovanje, tako da i tu treba praviti razliku...
Au.. ja kad sam dosla, meni svi salju neke poruke kao open your mind i slicno... open vi vase! :D Jedino Tenebra podrzava sve, iako ne voli

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 30 Jan 2007, 22:34

ma, bre, niko ne kaze (valjda, nisam primetio), da koriste samo komp.. DJing je mnogo tezak, ima cak (da li je potrebno cak?) i onih potpuno obrazovanih, koji to rade sa teorijskim znanjem.. E, i ja sam oslobodio svoj um!!! Odabrao sam crvenou pilulu :D Ne, stvarno, podrzavam POTPUNO sve (svako pravilo ima izuzetak, ne podrzavam narodnjake, zapravo mrzim ih). Zbog toga i volim EXIT

izmena: uh sad sad shvatio da sam ja rekao da pustaju muziku snimljenu pre nastupa :oops: izvinjavam se... DJevi su jednim delom i majstori improvizacije.. Znam samo da sam odvalio na The world is mine na EXITu, na nacin na koji je David mixovao na licu mesta... eh, uspomene....

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 30 Jan 2007, 23:03

@offtopic

Nemoj da podcenjujes ostale..ne bi verovala koliko su to dobri i koliko su open mind ppl :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 31 Jan 2007, 00:25

Vidiš ja PUŠTANJE muzike ne mogu nikako da shvatim kao umetnost. Kao dokaz svemu tome je i moje iskustvo u DJingu (davnih godina) i IZ ISKUSTVA govoreći, nema tu neke mudrosti i umetnosti.

Ajde me još ubedite da je puštanje muzike isto što i sviranje i onda sam sve čuo.

A što se open-mind statement-a tiče... Lottie izgleda nije pročitala moj post u kom sam explicitno naveo da nisam protiv tog pokreta ali da isti ne smatram muzikom.

Lottie
Posts: 39
Joined: 21 Dec 2006, 02:25

....

Post by Lottie » 31 Jan 2007, 02:25

Pa nemam stvarno vremena da blejim toliko na netu da citam sve.... A i sto bi bio protiv necega? Pa ne moze sve da ti se svidja i da bude stvoreno za tebe, normalno je to. Ali ok, ti to ne smatras muzikom, niko ne kaze da moras :) ali posto nas ima jako puno koji je smatramo muzikom, i to izvrsnom, malo je bzvz da tako pricas.., Kapiram te da imas takvo misljenje delom jer se nisi udubio nikad verovatno u takvu muziku, i pratio je intenzivno i bavio se njom, pa si od 20 pravaca cuo samo za 2 :) tacno znam, imam dosta takvih ortaka i ortakinja.. :) ali stvarno, malo zvuci bzvz da tako pricas, no ti kako zelis 8)

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 31 Jan 2007, 10:15

ljudi..otisli ste u offtopic jako..

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 31 Jan 2007, 10:40

Ovde je tema o tome sta je rep, hip hop i sve slicno tome.

Vi imate stav da je to muzika vrhunskog kvaliteta koja zahteva veoma veliki napor da bi se napravila, a jos veci talenat.
Ja, a i jos neki ovde se ne slazemo.

Scratch, echo i drndanej ploca u krug su poznati jako jako, i nije mi jasno kako ljudima nije dosadilo da slusaju dve ipo stvari koje se vrte u krug, uz neki ritam koji je uvek isti, preko 3 decenije!

A za rep i hip hop bi bilo kao njavaznije sta ce on da "otpeva", ali to nije pevanje, to je najblize recitativu. A jos je gore sto oni i ne znaju da pricaju nego mumlaju, i kako pesma ide dalje sve je nerazumljivije.
A tekstovi su slicni grandu. Ubise mi brata, spalishe mi kucu, oteli mi devojku, o tome kako ce sve pobiti, i da li postoji neka druga tema?

Ako vi nalazite neku genijalnost koju mi ne vidimo, svaka vam cast!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Jan 2007, 10:51

...ali pre svega nije pametno vređati MuZiČaRe (kakvi su Fox i ostatak ekipe koja ne luduje za repom) zbog toga što im se ne dopada rep. Svaki "svirac" ima poprilično razvijen kritički ukus, zna šta je muzika a šta nije jer ume da kritički sluša pesmu.

Ja ne bih upao u atomsku centralu i počeo da zezam inženjere "Ali vi morate da pređete na vetrenjače, kako sad to - ne doapdaju vam se, pa možda vi nemate dovoljno istančan ukus za njih..." Makar u toj centrali radio Homer Simpson... zato što nema smisla objašnjavati profesionalcu kako da radi svoj posao i šta je u njegovoj struci dobro ili loše.

Možda smo loše počeli diskusiju - ovako su sa jednje strane konzumenti muzike ("Ali ti MoRaŠ da slušaš rep, zašto nećeš da ga čuješ, evo, ubaci ovaj CD, slušaj, slušaj kako je to dobro") a sa druge strane proizvođači muzike ("Šta je tu dobro, to je jednostavno za napraviti, evo, sedi za kompjuter sa mnom i za 30 sekundi ću ti 'složiti' pet takvih pesama").

Ja se upravo na taj način u ovom trenutku prepirem sa jednim reperom... pa sam shvatio da to ne vodi nikuda. Pa smo se svađali... Sada smo objavili prekid vatre - on dođe kod mene, ja mu kucnem neki loop kakav on hoće (koliko umem, naravno, teže je nego što se na prvo slušanje čini), on se izdernja u mikrofon, i posle pređemo da radimo nešto što mene zanima (nekakva Radiohead ambijentala sa njegovim pričanjem svojih doživljaja preko).

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 31 Jan 2007, 12:17

Slazem se da nije u redu vredjati druge..ali mislim da nije uredu to ne nazivati muzikom (i ako je po meni, losijeg kvaliteta)

mislim da pravi muzicar to sebi ne bi smeo da dozvoli, voleo-ne voleo..


a ovo ovde je predvidjeno kao mesto gde moze da se sazna nesto vise o hip-hopu i rep-u..ne morate vredjati stalno..

zato..vratite se u topic..ako imate da kazete nesto cime bi prosirili nase znanje o ovom muzickom pravcu

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 31 Jan 2007, 12:29

U pravu je ovaj Jynx :) ja nikad nisam imao susreta sa DJingom, par puta sam gledao neke klipove o scratchingu (svaka im cast), i to je to.
Ali mislio sam na bas pravljenje muzike kuci. Znaci napraviti pesmu u svojoj sobi. NajPr0 bi bilo i to izvesti u live-u, bez matrica (sto je taj marcelo i izveo), i podrzavam to jako :) jer je on pokazao da ni oni nisu ne-edukovani muzicari.
Uvke ce postojati neka mrznja izmedju "metalaca" i "repera", to je tako...iz puno razloga (necu sad ulaziti u to...necu nikog da vredjam). Ali treba postovati svakog muzicara (cak i ako lupa u kante na ulici, ili repuje na sceni), jer se svi bavimo istom profesijom (hobijem).
Rap jeste muzika (cim ima ritma, i nekih zvukova pored), hip-hop jeste pokret (ili kako vec hoecte da nazovete). Isto kao sto je i punk muzika, i pokret, isto kao sto je i grind muzika, i noise-core, i psy-trance, i folk, etno, pa cak i africke narodne pesme (koji su uglavnom samo ritmovi).
</vredjanje> x)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest