Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Moderators: Reverse, Trooper

User avatar
.SL.
Posts: 8
Joined: 07 Jun 2008, 13:48
Location: BBrdo/Rashka
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by .SL. » 07 Jun 2008, 15:07

Zaista, MIloshe, dobar txt :wink:

Da se ne osvrcem previshe na sve kritike shto su pisane u prethodnim porukama, samo bih dodao neku moju konstataciju povodom rap-a.

Vecina ljudi ne voli i kritikuje rap, a pritom nimalo nisu upoznati sa onim shto rap jeste vec sa onim shto predstavljaju kao rap, ali je dno dna.
Shto je josh gore, ni oni koji vole i tvrde da slushaju rap, nisu nishta bolje upuceni. Izlizane matrice zasnovane na kradji, psovke, mlataranje rukama, kajle, i ostale gluposti koje se promovishu danas su daleko od onoga shto zaista vredi. A opet je u prvom planu. Nazalost.

Da ne troshim vreme na takve likove, ostavicu samo par linkova, neshto shto necete videti na MTV-u, a opet, smatram da vredi vishe nego 90% nazovi izvodjacha koje tamo propagiraju zajedno.

Atmosphere - Fuck You Lucy


Sage Francis - Sea Lion


Non-Prophets - Cure


I dodatak: shto se tiche muzike i pevanja.
Ok, nekome se ne svidja shto se vishe ide na duge textove obojene raznim emocijama (shto ja recimo obozavam), i rafalno ispaljivanje stihova (npr. Busta Rhymes koji moze ludachki da ispali ne-znamti-koliko rechi po sekundi ). Ali, tako neshto nije vezano za ikljuchivo za rap. Poslushajte npr. od "Coal Chamber - Loco", pa se zapitajte da li tu Dez Fafara peva ili "recituje" :D
Ako vec postoji opersko pevanje, zashto je onda chudno da postoji i rap stil pevanja. Uostalom, sam naziv RAP je u stvari opis tog pevanja. :)

Muzika je tek posebna pricha :)
Jeste da se mnogo toga svodi na "kradju" i jednolichne loop-ove, ali, dobra stvar kod rap-a je shto on time nije limitiran.
Hocu reci, niti je limitiran na sintetichku, generisanu muziku, niti tachno odredjenim instrumentima (moze se chuti sve: od flaute do pishtaljke) ;)

Uzmite npr. Sunshine. Rap + ziva svirka! Odlichno zvuchi...
Ili evo, npr. bend "Elemental", poslushajte muziku za pesmu "Iz Dana u Dan".
Ili Roots - Seed
Jbg. znam da je malo ovakvih primera, ali zato zlata vrede u odnosu na ostale 'pola sata fruity loops' produkte ;)

Zao mi je shto ne mogu ostaviti josh primera, ali, rap/hip-hop sam slushao ranije.
Za sadashnju "ponudu" je blago reci da mi se ne svidja... Suvishe se otishlo u kich i komercijalu (i kod nas i u svetu)...

Izvinjavam se na poduzem postu. Ne umem da stedim na rechima...

User avatar
Hmmm
Posts: 21
Joined: 20 Aug 2008, 09:35
Location: Beograd

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Hmmm » 20 Aug 2008, 12:36

evo jos jednog clana koji slusa hip hop ali onaj stari..do 84 god sto se radio...mnogo vise volim east coast. Omiljena grupa mi je Beastie Boys, nekada sam igrao breakdance tako da gotivim hip hop iz 80-ih tipa Grandmaster Flash i Sugarhill Gang. Posedujem lepu kolekciju zvuka iz tog brak perioda :)

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by jolana » 20 Aug 2008, 12:54

....ne gotivim rap\ hip hop , ali mislim da ce ta muzika tek da procveta, posto nece moci doveka da bude isto, matrica i pichi! najvise mi je zao domacih bandova , jer imaju ubedljivo najbudjavije matrice na svetu. npr, po meni je SUNSHINE nas najaci bend sa hip hop tematikom jer su oni probili granice! gitare , zivi instrumenti u pravom mainstream fazonu. Marchelo i ostali indijanci se nose mislju da su kvalitetni, a u principu iimaju samo malo bolje rime od npr. par bendova iz mog grada koji nisu nista prodali. ova muzika ima potencijala vise nego ponovo ozivljeni hevi metal pomesan sa nekim tamo sta ti ja znam operama ili 1000 puta sazvakani hc,punk, pop i ostali... san mi je da napraviom band slican SUNSHINE-u , ali da ima opasnije mc-jeve, jace gitare, sempler, dj-a, i sve 3 pratece pevachice ko Marley! znaci da se probiju SVE granice u muzici

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by jolana » 20 Aug 2008, 13:00

... i da , pod time" ne gotivim bas rap\hiphop" mislim da ga ne slusam privatno bas mnogo. i potpuno se slazem sa Hmmm-om ! beastie boys i grandmaster flash je bukvalno nesto najsvezije u toj vrsti muzike. pomenuo bih Farell-ov band NERD, koji se ne moze svrstati u rap, a zasniva se na rapovanju. znaci , manite me tamo nekih pagana nasminkanih operskih pevachica\ dosadnih agresivnih HC growlacha \ budjavih matrica u pozadini iritirajuceg marchelovog glasica i tako to... samo originalnost!

User avatar
Hmmm
Posts: 21
Joined: 20 Aug 2008, 09:35
Location: Beograd

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Hmmm » 20 Aug 2008, 13:32

pa Grandmaster flash i nije bas sveze :)

a sto se domacih bendova tice sunshine i nije bas toliko rap i hip hop izuzev prvog albuma....pravi i kvalitetni domaci rap sastav je bio Robin Hood, oni su shvatili rap sustinu i repovali o srbiji,beogradu, takodjje i kizin samostalni album pod imenom Dr Bloodmoney je isto odlican, C-ya je imala prva 2 albuma vrhunska,a sto se hip hop zvuka tice WITB je grupa koja jeste da je krala i krala matrice ali se u njihovim stvarima osecao taj izvorni zvuk i zato sma ih gotivio...a ovo struka,vio,bs to mi je njesra...nekako nema tu validnost kada mi punisic koji ima sve u zivotu peva o nemastini i o tome kako njemu nesto smeta,to je lazno

User avatar
jolana
Posts: 147
Joined: 09 Jan 2008, 01:58
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by jolana » 20 Aug 2008, 13:54

... hm , da, znam da nije sveze brale 8) to je bio sarkazam hehe.

User avatar
Hmmm
Posts: 21
Joined: 20 Aug 2008, 09:35
Location: Beograd

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Hmmm » 20 Aug 2008, 14:25

tek sam sada procitao post gospodina sa vrha...prvo ne mozes da tvrdis da oni koji slusaju ne znaju sta slusaju i sta je rap...te price o kradji i matricama su jedini argument ljudima koji mrze hip hop kao muzicki pravac....mnogi klinci su na osnovu tog semplovanja culi za anitu baker, phill collinsa,fleetwood mack i mnoge izvodjace preko rap muzike. I umesto da vam bude drago sto je neko vasu omiljenu grupu upoznao na ikakav nacin vi samo kritikujete kao oni kradu. A oni kao i house producenti daju narodu ono sto je dobro samo u novom aranzmanu..koliko god da je nesto dobro ne mozes ga slusati u istoj verziji milijardu puta...to je isto kao i filmovi...novi filmovi vam ne smetaju iako se i tu vrti jedan jebeni isti sempl on je pandur i sveti druga ili zenu...kada je film u pitanju tu niko nema nista protiv sto svaka akcija lici jedna na drugu ko jaje jajetu ali kada je muzika u pitanju pojedini kao da zive u proslosti...ja postujem rock pop i ostale scene iako ih ne slusam...i mislim da je glupo ziveti u proslosti,kao sto gledam nove trillere iako sam ljubitel;j hickoka nemam nista protiv da vidim varijaciju njegovog filma iz novog ugla..tako nemma nista protiv kada cujem obradu koja je kvalitetno odradjena...a pojedini fosili ib trebali da zahvale tim reperima sto danasnja deca uopste i znaju za njih..jer da ni9je bilo semplovanja niko ih se mozda i nebi secao osim vas ljudi koji muzicki zivite u proslosti i bojite se da slusate sadasnjost...volim i ja disco ali ne zelim da zivim u istoriji,zelim i sadasnjost da prozivim

a to da se rap svodi na kajle i psovanje i ubijanje govori o tvojoj ne upucenosti u hip hop kulturu..to je zato sto si cuo samo gangsta rap koji je aktuelan na radiu. Hip Hop je filozofija koju ne mozes da upoznas ako cujes samo gangsta rap....mogu milion pesama da nabrojim gde nema psoovanja i ubijanja. Ako hoces da kritikujes nesto onda malo preslusaj to,nemoj da cujes 30 pesama i da pricas kako si ti shvatio sustinu rap-a a mi koji to slusamo godinama nismo. Da bi shvatio hip hop moras da ucestvujes u njemu, da crtas grafite ili skrecujes ili igras breakdance ili da pises rime ili da ih bacas..nesto od toga moras da probas...ne traje rap muzika dzabe 28 godina....to uopste nije malo....uzmi pa preslusaj guru-a, beastie boyse, run dmc, public enemy, house of pain pa mi onda pricaj i kritikuj rap a ne nakon preslusanog eminema i 50 centa

User avatar
malisha
MF veteran
Posts: 311
Joined: 07 Jul 2007, 20:12
Location: Beograd
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by malisha » 20 Sep 2008, 05:33

Jynx wrote:Hip-hop je cela kultura
Ne bih bas da cepidlacim. Ali Hip-hop nije kultura. Hip-hop je POTKULTURA.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Doolio » 20 Sep 2008, 10:21

pa ono, sigurno je mislio na to

mcmilky
Posts: 3
Joined: 10 May 2009, 14:09

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by mcmilky » 10 May 2009, 14:23

HIP HOP JE KULTURA,HIP HOP JE NACIN ZIVOTA,A LJUDI KAO LJUDI SVE UPROPASTE PA I RAP SU UPROPASTILI NACISTO A POGOTOVO KOD NAS,ZBOG TOGA SE KOD NAS TAKO SLABO I SLUSA,NEMA KVALITETNIH BENDOVA,KOD NAS JE RAP U OVOM TENUTKU ISPOD NULE, A I MEDIJI NARAVNO NE PODRZAVAJU RAP NEGO NEKI TAMO KOMERCIJALNI RAP.PO MENI PRAVI REP JE KVALITETNA MUZIKA,ALI IMA MNOGO MALO LJUDI STO RADE PRAVI REP A PUBLIKE NIGDE.IMA JOS MNOGO TOGA ALI MRZI ME DA PISEM. :)

User avatar
Wolf
Metalhead
Posts: 920
Joined: 16 Aug 2008, 13:05
Location: Kikinda, na kraj sela...

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Wolf » 10 May 2009, 17:49

a) iskljuci caps lock
b) neko je rekao da ce se metalci i reperi uvek mrzeti... khm khm rapcore khm khm :)
c) nemam vise nista pametno da napisem, ali mora da postoji i c :lol:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by Critical » 10 May 2009, 19:31

a) iskljuci caps lock
:wink:

User avatar
Dusan-FoReX
Posts: 7
Joined: 24 Jun 2009, 14:20

Re:

Post by Dusan-FoReX » 24 Jun 2009, 15:03

zolideathmetal wrote:nemoj tako fox x)
Gledao sam emisiju, marcelo (tako nekako se zove :S ) je imao bubanj i bas ;) tako da jeste ziva muzika. Koliko ja znam rap se snima uzivo, gledao sam jednu skolu bubnjeva za rap beat-ove. tako da postoji i to :)

Ja gotivim rap tj. nemam nista protiv toga :)
Ali stojim iza toga da je lako praviti tu muziku (mozda je neka elektronika laksa), jer ne treba nista znati svirati, samo sedeti ispred kompa i igrati se sa zvukovima. zar ne?

:) Ali i tu rep matricu mora neko da svira.tacno je da se sada koriste beatovi sa net-a, ali ko se bavi ozbiljno, mora da svira to............i za rep muziku ti treba muzicki talenat........ :bravo: :wink: :)

smpshomi
Posts: 13
Joined: 04 Sep 2009, 00:14

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by smpshomi » 01 Nov 2009, 08:16

HIP HOP 4 LIFE !!!
nema sta ... ;)
za one koje ne vole hip hop , nema veze :) svako ima svoj ukus ...
necete verovati ( za ove koji ne znaju sta je hip hop i rap ... i neznaju doslovno nista o tome ... i za ove koji znaju sta je hip hop i rap ali ga ne vole slusati ) , ali hip hop je jedna veoma inteligentna i dubokoumna grana muzike ;) gotivim ja sve vrste muzike - od narodne do ultra psy ... ali opredelio sam se za hip hop i rap . Prosto kako bi ja reko " pametna muzika "
tu nema gitare , tu nema harmonike , ( negde u nekim pesmama ima , ali treba imati "vestinu" ubaciti je uz matricu ) !!! ima nekih koji stvarno to znaju ... i verujte mi lepo zvuci . Verujem da ovde ima na forumu malo nas koji slusaju hip hop i koji se bave time ( dosta tema ima o gitarama i instrumentima - bez ljutnje :) . Mene JAKO zanimaju instrumenti ... klavir , gitara , bubnjevi i ako se bavim hip hop-om i rapom .... jednostavno volim melodije , ritam , pevanje ... ) ...
uglavnom , hip hop se svodi na to ... iskalish "bes" na papiru ... opalis po kicku , snaru , clapu , i bassu , daj ritam ... melodiju - dve i izrazavaj osecanja dok rapujesh !!! tako treba da bude ... inace vi cujete i ajzaka , kako se proserava ( kako bi neki rekli ) ... ali to je neki njegov stil ... njegove reci oznacavaju njega u toj situaciji ... ili covek jednostavno bi voleo da se desi tako nesto ... ili trenutno to misli ... pa tako repuje i baca rime . inace ... ovde u srbiji prvenstveno ... neki poznati unistavaju ... ali potpuno UNISTAVAJU HIP HOP I RAP KULTURU . Pevaju za slavu , pare , popularnost ... ( naravno svako to voli ) ... ali ovde kod nas , uglavnom snime pesmu i misle da su popularni . stave pesmu na internet i to je to ... ZNAMO TE !!!
Jeste danas vreme kompjutera i interneta i ko ce da se cima na neki nastup da cuje nekog tamo madafaka MC-ja ili neku grupu ... kad lepo skinete sa neta i caoooo . Hip hop je namenjen da se uzivo kida ! Umetnost toga je da svojom pesmom , svoju temu pesme da prenesete na publiku ( nacin pevanja , tema u pesmi , rime , melodija , ritam , lirika ... itd itd ) . Da prenesete sve na publiku , da se Vi i Vase reci , i melodija stope u jedno . Da Vas publika bodri , ali bas onako ( RUKE GOREEEEE!!! IDEMO !!! :) )
zasto sam rekao pametna muzika ??? zato sto lirika ( text pesme ) treba da bude dubokouman ... treba da znaci nesto , da da do znanja da je to nesto ili neko ili neka situacija ili stvarno desavanje ili fantazija ... ( vazna je i matrica i sve , ali text je bitniji , mnogooo bitniji )
npr . pricamo o bogatstvu , sledeci pasus muvam ribu , sledeci pasus isao sam do trafike .... moze sve to da se stavi u text , ali treba doci do toga !!! znaci redosled i znacenje je mnogo vazno ( kao sto sam citao u jednom postu o pisanju texta - u jednoj recenici moze da se opise mnogo vise nego u nekom textu ... samo da bude jaka recenica , da ima znacenje i smisla ) ali ovi primeri bas veze nemaju koje sam dao ... znaci glupost ziva :) .. znaci treba naci neki lep nacin izrazavanja ....
U hip hop -u postoji vise vrsta muzike : Club , Gangsta , Ghetto , Emotional , Relaxed , Chill , West Coast , East Coast , Dirty South , Dance ... ... itd .
U ovoj svakoj "vrsti" hip hopa ... svaka vrsta ima svoju brzinu , ritmiku , melodiju , znacenje .
Nemozete neki vas text u kojem opisujete kraj kako je zajebano da se zivi , sve je sranje , panduri , droga , ortaci , utoke , da se odrepuje na neku Club matricu ... :)) em smesno , em nidje veze ... znaci svaka ta vrsta ima odredjeno za sta sluzi
( ako nekog zanima sta se peva u ovim vrstama i koje vrste mogu da se mesaju a koje ne mogu , neka me pita pa cu da odgovorim , posto ima dosta da se pise ... mislim Vama naziv sve skoro govori , ali svaka vrsta ima svoj nacin zivota , svoj smisao zasta sluzi )
hehehe Hip Hop , Rep... Sta je to kog djavola?? :)))
svi ovi textovi su tacni ... to je cela kultura ... to nije samo vrsta muzike .
Rec HIP HIP JE MATRICA KULTURE
Rep je grana Hip Hop-a .
Ako bas neko ne moze da shvati sustinu , Uz hip hop moze da se igra uz pravi rep ne moze
HIP HIP - ima beat , melodiju i ritam ... ali pravi REP ima beat i melodiju . Igra se uz ritam , uz melodiju malo teze :)) Eto odma nove grane BRAKE DANCE ili HIP HOP DANCE ( dodje mu na isto :) )
Znaci HIP HOP je kultura , nacin zivota , nacin izrazavanja , nacin zivljenja ...
uzivajte svi ... ;)
PEACE , RESPECT AND MADAFAKA RelaX ;)))

( Izvinjavam se zbog Caps Lock i zbog nekih ruznih reci ... jbg , izrazavamo se nepristojno tamo i gde ne smemo :) )

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by MetalFunk » 12 Nov 2009, 19:53

obozavam hip hop bass lines, isto tako i rnb. tako da nemam nista protiv toga, stavise gotivim taj zanr od 8og razreda :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest