Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Moderators: Reverse, Trooper

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by ognjen93 » 11 May 2010, 20:55

Bach wrote:
kako sad ima muzike, kad nema? to pod jedan, pod dva, ne znam sta hoces ovim da kazes. to sto se matrice prave od semplova znaci sta? da to nije muzika? hm, tesko, koliko vidim, ti semplovi su muzicki elementi koji se kombinuju. takodje, da bi se matrica napravila, te semplove je morao neko da odsvira (mada ovo nije ni bitno jer onda zalazimo u djecacku zonu "to nije muzika jer je meni dignuta karina i ono sto ja ne sviram na svom bijesnom stratokasteru nije muzika"). takodje, tvoja recenica mi je jako konfuzna, pa me zanima da mi objasnis proces semplovanja i zasto si ga uopste pomenuo u bilo kakvom kontekstu. i da, mali savet, ako vec oces da diskutujes o necemu o cemu evidentno ne znas nista, izbegavaj konstrukcije tipa "takodje sam procitao";)
Muzika je veoma kompleksan fenomen i svako je dozivljava na svoj nacin kao prvo. Ja imam pravo da to tvrdim kao sto sam i naveo kao sto si i odgovorio da sam u pravu, dakle slozili smo se oko toga. Laici ce naravno reci da je rep muzika, da je turbo folk muzika itd... I nisu oni pogresili! To jeste muzika, ali za njih, ne za mene. Kao sto je rep za tebe muzika a za mene ne. Ja u muziku ulazim profesionalno i time se bavim i bavicu se celog zivota, tako da ne mogu da prihvatim za sebe da muzika moze da bude 4 takta sempla ili odsvirane muzike koja je veoma staticna i dosadna bez 3 grama dinamike u sebi, a preko cega se javlja osoba koja izvodi recitativ. Ja uvek kazem da onaj ko ne ulazi profesionalno sviranjem nikada nece znati koliko je tesko nesto izvoditi i koliko je to tezak posao! A cak i ti znas kad si vec spomenuo semplove da i ne moraju biti odsvirani... tehnologija je cudo... ;) A kad smo vec kod decacke zone, ja nemam bjesni strat i nije svako na ovom forumu gitarista, a i ono sto drugi odsvira moze i te kako biti muzika, a ne samo ono sto ja izvodim... I opet semplovi, spomenuo sam ih zato sto je neminovna tvrdnja da se u repu sempl koristi u velikom broju slucajeva (znas, kada imas neku istu melodiju da odsviras mnogo puta zaredom to nije lak posao, mnogo je lakse odsvirati ga jednom, nparaviti sempl i kopirati ga na trajanje od 5 minuta ;) ). I molim te nemoj da me prozivas na forumu da ne znam nista, to je jako nepristojno i nepromisljeno sa tvoje strane jer me ti ne poznajes kao sto ni ja tebe ne poznajem pa te ne prozivam. Verujem da si stariji od mene, vidim da si mnogo aktivniji ovde i sve je to ok... ali brate... peace ^^ ...PS. ako opet procitam nesto, uvek cu reci "takodje sam procitao" jer je to skroz ok s obzirom da sam to procitao. :) ......PS2... Verovatno si mogao i da procitas u mom postu da ja totalno postujem rad i trud repera... nije ni to lako, kao sto nista u zivotu nije lako...
ZIv mi bi oveliki ti poraso :mrgreen:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 11 May 2010, 21:35

Laici ce naravno reci da je rep muzika, da je turbo folk muzika itd... I nisu oni pogresili! To jeste muzika, ali za njih, ne za mene.
ne prozivam te nego si dosao sa holier than thou stavom, a na to sam alergican. onda lepo reci ko covek da je rep neinspirativna muzika, jednostavna muzika, dosadna muzika, al nemoj leba ti da nije muzika. mislim "meni jeste, tebi nije" je fraza za neke malo ezotericnije stvari, a ne za muziku koja ipak nije toliko mistican pojam. sam si rekao,
ne mogu da prihvatim za sebe da muzika moze da bude 4 takta sempla ili odsvirane muzike koja je veoma staticna i dosadna bez 3 grama dinamike u sebi, a preko cega se javlja osoba koja izvodi recitativ.
meni je ovde nedvosmisleno jasno da je u pitanju muzika, samo sto ti smatras da je ona nekvalitetna iz tog i tog razloga. onda tako i reci...

sta cemo onda sa pankom koji je cesto jos dosadniji, repetitivniji i jednostavniji? bob dilan, sta je on, lutajuci pesnik?:) mislim, kao da imas jedan arsin za kvalitet muzike i to onaj koji TEBI najvise odgovara jer se TI bavis muzikom na taj nacin. a to nikako ne sme biti faktor u ocenjivanju bilo cega. ako cemo tako, meni bi isto odgovaralo da rep nije muzika jer bi onda jednostavno ono sto ja radim dobilo na vrednosti pukim smanjenjem sadrzaja pojma muzike. ali nisu stvari bas takve...

a nikad nisam shvatao potrebu za takvom vrstom uzdizanja, evo, ja se bavim likovnom umetnoscu, uzmi brate i nazvrljaj nesto najgore na svetu slobodno, ja cu to nazvati crtezom, necu reci "to nije crtez" jer je njegova tehnicka definicija da je to nedvosmisleno crtez. e sad, ja verujem da ce moj crtez biti mnogo kvalitetniji, ali to ne znaci da to tvoje ispada iz te kategorije... a sigurno necu reci "postujem ja njegov rad, ali to sto on radi, to nije crtanje, al postujem", mislim, to je cista provokacija...pritom si ti mozda bolje uhvatio neku svoju emociju tom zvrljokom ili je mozda dekorativnija od mog nekog crteza, to sto je moj sigurno tehnicki bolji i sto iza njega stoje godine treninga i rada i samousavrsavanja, znaci upravo to - da je tehnicki bolji i da iza njega stoje godine treninga i rada i samousavrsavanja i nista vise. dakle, moj CRTEZ je bolji od tvog CRTEZA i ne vidim mesta za drugaciji komentar. mozda kvantitativno (moj crtez je milion puta bolji od tvog crteza), ali ne kvalitativno (to tvoje nije crtez). a ta 'nezavisnost od tehnike' je u muzici daleko izrazenija...pogledajmo nesrecnog jingvija na primer...

ja hip hop slusam, tj vise sam ga slusao u mladosti, sada jako slabo. licno, ne podnosim instrumentalni hip hop, mnogo vise slusam neke zanrove muzike. ne znam da vrtim ploce, nisam dobar u fruity loopsu, sviram gitaru i pevam i lakse mi je da odsviram celu pesmu nego da loopujem stvari. ne bavim se muzikom profesionalno, ali se bavim petnaestak godina (i to ne hip hopom). ali i dalje ne bih nikad sebi dozvolio da kazem nesto kao "to nije muzika". pa nije vajarstvo...

a "ne sviram gitaru, nismo svi gitaristi", jebiga sad i ti, znas sta sam hteo da kazem vrlo dobro, ali pakujes to u neki trip nadigravanja, a za to vec nemam snage...

p.s.
sto se tice semplova, uglavnom moraju biti odsvirani, kompjuter sam od sebe moze da sintetizuje neko krkljanje, sumove ili pak ciste tonove (kao oni tu tu iz telefona), ali u 99.999% slucajeva se koristi kao alat za editovanje odsviranih, tj 'dobijenih' zvukova ili za njihovu reprodukciju i loopovanje. na albumima kvalitetnih hip hop didzejeva cesto sessionuju vrhunski jazz i funk muzicari koji odsviraju/otpevaju svoje deonice. ti bi rekao da su to vrhunski muzicari koji ucestvuju u side projectu koji nije muzicki orijentisan, mislim, jebiga sad bas:)

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bach » 11 May 2010, 23:50

@Doolio prihvatam tvoj argument skroz.... razumem sta hoces da kazes. Jbg, stvari su onakve kako ih ti vidis i posmatras. Zato sam i napisao ono sto jesam, ne napadam ja nikoga, niti imam nameru da ubedim ovde nekoga u neka moja verovanja ili nacin razmisljanja jer je to nemoguce. Samo sam izneo svoje stavove kao sto sam i naveo u prvom postu, a i svakako volim uvek da cujem misljenja drugih.
A sta ti uradi za tih 15 godina koliko postojis?
nije te napadam @ognjen93 ali ti je ovaj odgovor jako glup... Ako bi ti ja rekao da se ja 10 godina bavim crtanjem i sada hocu da se oprobam u slikanju jel bi i mene pitao sta sam uradio sa 10 godina u tome? Jbg, matori, ne idu stvari uvek tako, nesto radis zbog posla, nesto iz ljubavi, ali i ovo sto radis iz ljubavi (hobija) takodje postane tebi veoma poznata stvar oko koje mozes da polemises sa drugima... bar ja mislim.... sta ti mislis? :) :ziveli:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by MetalFunk » 11 May 2010, 23:52

[youtube]M8BxbdQqMRE&feature=fvst[/youtube]
yeaaaaaaa'
Image

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 12 May 2010, 00:36

znas kako malo sam i ja tinejdz mjutant nindza turtles reagovao iz prostog razloga sto me je pecnulo to sto je odjednom krenula neka lavina "rep nije muzika" postova i to u prilicno tendencioznom i konacnom tonu tipa "pa naravno da nije muzika, nema to veze sa muzikom". a to, priznaces, lici na neku manifestaciju ugrozenosti. na kraju je uvek botom lajn da svako ima svoj stav, medjutim, ponekad ljudi u naletu 'gnjeva' ili kakve god emocije, formulisu svoj stav na neadekvatan nacin ili cak, jos cesce, ne iznesu svoj stav, vec neku varijantu svog stava na deseti stepen...zato sam se uhvatio za 'hip hop nije muzika' tvrdnju jer sam stekao utisak da vi to radite vise iz nekog emo tripa nego iz 'glave', a rec je o jednoj potpuno neemotivnoj nomenklaturnoj definiciji, tako da jednostavno hocu da izbacim takve tendencije iz diskusije. mislim da je vazno biti otvoren (sto ne znaci prihvatati sve zdravo za gotovo) jer je lako upasti u zamku 'gnjevnog revansistickog elitizma' koji vodi u zastranjivanje (i onda imamo jingvija:) ). verovatno su ljudi i na elektricnu gitaru gledali kao na nesto sto izlazi iz okvira instrumenta i sintetizuje zvuk koji se dobija previse indirektno pa se uloga muzicara umanjuje itd itd itd, pa je sada to sasvim normalno i ljudi rade svasta na toj elektricnoj gitari.
hocu da kazem da sam prilicno oprezan sto se tih stvari tice jer ako se malo udaljimo, vidimo razne primere gde smo bas mi cinioci koji rade stvari za koje pricamo da necemo nikad raditi, samo u drugom pakovanju. setimo se necije izjave "nu metal je sranje, pa to se stalno pusta po mtv-u", pritom, doticni forumas ima mejdenoliki avatar, a svima je poznato da mejdeni nikad nisu bili na mtv-u, je li...


sto se tice famoznog ogijevog pitanja, odgovoricu na njega:
zavisi sta smatras pod 'sta si uradio'...pare nisam zaradio, jesam zaradio 50 evra za jedan tekst (a mogao sam vise za razne tekstove, ali to ne radim jer pare zaradjujem na drugi nacin, a drago mi je kad neko zeli da iskoristi neki moj tekst, rif i tome slicno) i solidan broj piva.
i to je savrseno jedan harmonicni odnos. isto kao sto neki kosarkas nece da igra ispred zgrade jer zna da treba da bude odmoran za tekmu na kojoj zaradjuje za zivot, ali ce zato mozda glumiti hamleta za dzabe u lokalnom OKUD-u, tako i ja ne delim okolo slike za dzabe, ali od sveg srca delim tekstove, rifove, deonice, pozajmljujem vokal itd. (sve manje, nemam toliko vremena, ali poenta je jasna)
dobio sam licnu satisfakciju jer, buduci da mi muzika nije profesija, uzivam u svakom trenutku u kome se njom bavim (u crtanju i slikanju ne uzivam u svakom trenutku, ponekad treba nacrtati nesto sto te totalno ne inspirise) i nemam nikakvih obaveza niti stega sto se toga tice. sve pesme su iskrene i autobiografske, sva muzika je nastala usled inspiracije i zelje. meni kao coveku koji se na taj nacin bavi muzikom je ovo sve sto sam nabrojao ogroman uspeh. neko ko od toga zivi bi umro pre deset godina od gladi da je na mom mestu. i zato ti je pitanje tupavo i u sustini mislim da si samo hteo da provociras.
takodje, ja svoje stvari niti sam uradio u boli glava kvalitetu, niti sam ih plasirao, ko zna, mozda bi se svidelo gomili ljudi, mozda ne bi. oni koji su ih culi, uglavnom kazu da je dobro...ali tu postoji toliko faktora da na neki savrseno prihvacen drustveni nacin na ovo tvoje pitanje odgovor jednostavno ne postoji.

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bach » 12 May 2010, 23:26

sto se tice famoznog ogijevog pitanja, odgovoricu na njega:
zavisi sta smatras pod 'sta si uradio'...pare nisam zaradio, jesam zaradio 50 evra za jedan tekst (a mogao sam vise za razne tekstove, ali to ne radim jer pare zaradjujem na drugi nacin, a drago mi je kad neko zeli da iskoristi neki moj tekst, rif i tome slicno) i solidan broj piva.
i to je savrseno jedan harmonicni odnos. isto kao sto neki kosarkas nece da igra ispred zgrade jer zna da treba da bude odmoran za tekmu na kojoj zaradjuje za zivot, ali ce zato mozda glumiti hamleta za dzabe u lokalnom OKUD-u, tako i ja ne delim okolo slike za dzabe, ali od sveg srca delim tekstove, rifove, deonice, pozajmljujem vokal itd. (sve manje, nemam toliko vremena, ali poenta je jasna)
dobio sam licnu satisfakciju jer, buduci da mi muzika nije profesija, uzivam u svakom trenutku u kome se njom bavim (u crtanju i slikanju ne uzivam u svakom trenutku, ponekad treba nacrtati nesto sto te totalno ne inspirise) i nemam nikakvih obaveza niti stega sto se toga tice. sve pesme su iskrene i autobiografske, sva muzika je nastala usled inspiracije i zelje. meni kao coveku koji se na taj nacin bavi muzikom je ovo sve sto sam nabrojao ogroman uspeh. neko ko od toga zivi bi umro pre deset godina od gladi da je na mom mestu. i zato ti je pitanje tupavo i u sustini mislim da si samo hteo da provociras.
takodje, ja svoje stvari niti sam uradio u boli glava kvalitetu, niti sam ih plasirao, ko zna, mozda bi se svidelo gomili ljudi, mozda ne bi. oni koji su ih culi, uglavnom kazu da je dobro...ali tu postoji toliko faktora da na neki savrseno prihvacen drustveni nacin na ovo tvoje pitanje odgovor jednostavno ne postoji.

:ma bravo: :bow: :ziveli:

MrSm0g
Posts: 8
Joined: 13 Jun 2010, 11:22

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by MrSm0g » 13 Jun 2010, 11:35

Eh ovak..vidim pri pocetku se zakuhalo kako je rep samo nekakvo recitovanje..ali zasto da gledamo samo u jednu tacku pogledajmo malo okolo...Pogledajmo taj turbo folk...Prepisite text iz neke pjesme prepisat cete jedno 10 lajnova i to jedva....jer sve ide

jedna strofa 2x

refren 4x

+2nova stiha
pa opet2x strofa iz prvog dijela :S ... imali smisla ?? meni nema...

Turbo folk po meni je aka popularan samo zbog te neke dobre muzike...raji se svidi muzika pa eto da ne plesu bezze naucit ce i text , dok u repu text ide znaci
Jean vers (cetiri stiha)
ref
drugi vers
ref
i mozda treci...sve zavisi kako ko oce...

PS: Neki kazu nije rep muzika...pa nije ni matematika fizika pa kazu isto je x) MiR

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by ognjen93 » 13 Jun 2010, 12:09

MrSm0g wrote:Eh ovak..vidim pri pocetku se zakuhalo kako je rep samo nekakvo recitovanje..ali zasto da gledamo samo u jednu tacku pogledajmo malo okolo...Pogledajmo taj turbo folk...Prepisite text iz neke pjesme prepisat cete jedno 10 lajnova i to jedva....jer sve ide

jedna strofa 2x

refren 4x

+2nova stiha
pa opet2x strofa iz prvog dijela :S ... imali smisla ?? meni nema...

Turbo folk po meni je aka popularan samo zbog te neke dobre muzike...raji se svidi muzika pa eto da ne plesu bezze naucit ce i text , dok u repu text ide znaci
Jean vers (cetiri stiha)
ref
drugi vers
ref
i mozda treci...sve zavisi kako ko oce...

PS: Neki kazu nije rep muzika...pa nije ni matematika fizika pa kazu isto je x) MiR

Da brate to je opet TEKST, koji je cesto u pravoj muzici u drugom planu, vise se gledaju vokalne sposobnosti pevaca, tj kako peva ne sta peva....

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Reverse » 13 Jun 2010, 16:23

Obrisao sam off-topic i postove koji sadrze samo "3 tacke" :)
Smirite strasti i nastavite bez prepucavanja! :ziveli:

Bass apprentice
Posts: 32
Joined: 23 Sep 2009, 11:24
Location: Duvaniste, Nis, Srbija

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bass apprentice » 13 Jun 2010, 23:11

Pa po kojim kriterujumima neko moze da kaze da rap nije muzika? Zato sto nije sve odsvirano na instrumentima? Zato sto se ne peva?
Pod broj jedan, ima mnogo rap/rapcore bendova koji imaju instrumentalnu pratnju na koncertima i svirkama, a bilo bi ih i mnogo vise da se ima para. Ovako je mnogo ekonomicnije: pustis matricu da pici i ozvucis majk i tolko. A ne shvatam zasto bi sva muzika morala biti odsvirana na bubnjevima, na gitari, itd. Pa koliko imate rock/metal bendova koji na studijskim snimcima imaju umesto bubnja ritam masinu?
Pod broj dva, napominjete stalno da je to sto imamo u rap-u ,,recitovanje", a ne pevanje. To je samo drugaciji vokalni stil. Za mene je to mnogo vise pevanje od death growl-a ili screama. I koliko vas moze da ,,odrecituje" neku pesmu kao sto to rade MC-jevi? Razmislite malo o tome.

gudgud
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2012, 18:42

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by gudgud » 01 Dec 2012, 18:50

Pozdrav drugarinjosi, imam jednu molbu za vas posto vidim da se fino razumete...
Ovako, znacilo bi mi puno kada bi mi neko od vas objasnio koje vrste ritmova se najvise koriste u rep i hip hop muzici.
Tumarao sam po netu al slabo sta ima da se nadje, ili mozda ne znam gde treba da trazim...:-D
Da se zahvalim unapred, ljudovi! Poz

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by MetalFunk » 02 Dec 2012, 20:24

lol





old skul fazoni. za ovaj new age rap je već druga situacija. poslušaj guči mejna, rik rosa, YMCM itd itd da skontaš na šta mislim. btw, hip hop nije muzika, to je kultura, al aj. šo bi džutim reko, nie šija nego vrat :ziveli:

gudgud
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2012, 18:42

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by gudgud » 17 Dec 2012, 22:59

Hvala covek!!! Imas pivo ili dva od mene!
E sad u fazonu "das mu prst a on hoce celu ruku" da pitam jos nesto :-D
Koliko je jazz uticao na nastanak rap muzike, tj da li je od jazz-a preuzeta samo teznja ka improvizaciji
ili je jednostavno jedan deo jazz-era odlucio da napravi novi zanr? (uz maksimalne transformacije)
I da li je danasnji rep ono sto su njegovi protagonisti u pocetku zamislili?
Tj znam odgovor na ovo pitanje ali ne znam sta je to sto je prvobitni rap trebalo da predstavlja...zanimacija, dokazivanje, bunt?

Svako dobro!

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by MetalFunk » 18 Dec 2012, 02:16

rep je nastao od beatboxinga i mc-inga. danasnji rep... hmm, to su vishe klubski bengeri, nego rep kao ritam i poezija. dzez? nono. ono sto cujes kao matricu u PRAVOJ rep pesmi je u stvari sempl sa nekog funky vinyla.









btw, dzezeri nemaju nikakve veze s tim. taj hip hop pokret je nastao, jednim delom, od krek (mislim na gudru) generacije i prve rep pesme su sadrzavale tajne poruke kao kada drotovi upadaju u kuce, u kojem delu amerike se vrse racije, ko je osumnjicen, ko treba da se pazi i sl. i to su vecinom slusali naprzeni ghetto dileri.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest