Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Moderators: Reverse, Trooper

Djole95
Posts: 13
Joined: 21 Dec 2009, 15:32

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Djole95 » 21 Dec 2009, 15:42

kao prvo sve da vas pozdravim sve , ja sam se ovde na forum registrovo samo zato sto sam video ovo . Inace sam zaludjenik za hip-hop-om (iako sam 95 ide mi pisanje rima) . San mi je da snimim album . A sad sto se tice hip hopa kao zanra muzike . Slozicu se sa nekima pre mene da je to vise recitovanje . Pogotovo stariji ljudi , kao moj cale , tu ne vide emociju i zato ni ne vole hip-hop. Ali hip hop je ogromna kultura , veoma zanimljiva , pogotovo za nas tinejdzere. Ja personalno ne slusam domaci rep (previse je onih wanna-be repera) , ali zato obozavam west-coast rep. Sad ja skacem sa teme na temu , al sta cu. Hip hop nije samo kultura , to je i nacin zivota . Kolki text od malog tinejdzera a ? hehehe , sta cu.

User avatar
noob
Posts: 8
Joined: 25 Nov 2009, 10:22
Location: Beograd

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by noob » 22 Apr 2010, 22:59

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FaG3HXElUH8[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=FaG3HXElUH8

neko je pomenuo da je rep igranje samo sa zvukovima na kompu...ja ipak mislim da ovo bas i nije "igranje" sa zvukovima...npr ovi likovi imaju dosta izleta u druge zanrove...

npr:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3Tzpz48mwsU[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=3Tzpz48mwsU

da vidim da se i kvazi metalci naprave ovo

ili

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=R_OzGZShUmk[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=R_OzGZShUmk

znaci ljudi moji kod nas rep nije cvija, nisu elitni odredi, nije napoleon, nisu ta kvazi sranja...ima tu kvaliteta!

a precesljah na brzinu temu, east coast, west coast...daj ne budite noobZ, to je samo marketinska podela, da bi se zgrnula veca kinta...posle su nalozeni pojedinci pravili kao neki rat, neka rokanja i ta sranja...sve se to vrti oko kinte... Ako vec 'ocete stranoga repa, slusajte Flobotse, Atmosphere, Juice-a, Vakill-a, JMT, Aesop Rock, Custom Made, Common, Cunnynlynguist itd...A ako ocete ove mejnstrim, slusajte NAS-a, KRS-a itd... (ne zamerite ako sam napravio lapsuse u pisanju, veceras je bila neka dojajna zurka :D )

aj vi reperi MIR, i ne mrzite se, ljubav ljudi, ljubav!

User avatar
vlada92
Posts: 87
Joined: 26 Jun 2009, 15:45
Location: Nis

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by vlada92 » 08 May 2010, 03:44

LJudi, Gitara je zakon za sve vrste muzike, moze da oponasa sve moguce instrumente, od kontrabasa pa sve do violine (sto se tice klasicnih instrumenata), a vrlo uspesno oponasa i klavir, klavijaturu. Tako da, dragi moji reperi :P uzmite nadjite gitaristu neka svira malo uz rep (kao Tom Morello po mogucnosti xD ) mozda i uspe taj pravac u svetu, a ne samo da brzo prepricate text sto ste sastavili, uz loop od 10 sec :P

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bluesko » 08 May 2010, 13:54

Najbolji hip hoperi su po meni Napo, Juice i Zexxy..... Ovo ostalo su sve mejnstrim sranja,nema tu emocija, svi kao pokusavaju da ubace neke emotivne lirike, Napo i ekipa su troo do kraja, bezkompromisni rep, uz dobru produkcijui vrh extra liriku...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 08 May 2010, 15:56

slusaj ovog vladu...sto volim kad su ljudi siroki i objektivni...neki od nas su "svirali uz rep", a bogami i mcovali dok si ti gurao sve sto nadjes na podu u usta...al objasni nam sta je gitara i sta je rep i ko je tom morelo, meni to nista nije poznato;)
a ne samo da brzo prepricate text sto ste sastavili, uz loop od 10 sec
sto, naravno, moze i mala beba, je li. pretpostavljam da isto 'sastavljas i brzo pricas tekst uz lup od des sekundi' kao i vrhunski mc-evi. i naravno, u gitarskoj muzici nema repeticije, svaki segment pesme je razlicit, ne znam zapravo zasto ljudi pominju stvari kao sto su rif, pratnja, ritam, tema, harmonija...

bluzko:
to mozda kod nas, ali ako pogledamo samo par stotina kilometara dalje iz tog kruga, naici cemo na svetske bisere hip hopa i socijalne kritike, na liricke velikane, na gospodare izrecene misli, denija kragulja, mc saju, general twoa...mada zeksijevo vreme tek dolazi, on ce tek da pravi cuda.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bluesko » 08 May 2010, 17:13

Ni si slusao Napoa, zato ne moj da pricas kad neznas... On je boljiji od Denija Kraguja koji muziku skida sa inter neta i posle uz nju MCuje, a Napo je pravi andergraund liricar, koji kida bezkonpromisno i iskreno, koji je bio u stanju da disuje najvece mejnstrim repere u zemlji i sire... On je vrh u svojoj bransi i ume da napravi odlican stimung i extra ima flow...

A ti Vlade, ne lupaj kad ne znas, kakve gitare, kakav Morelo, kakav Ratmstajn, to je muzika proslosti i ona je retard.... mislim, hocu reci retro..... U Napou je buducnost....

Samurai
Posts: 12
Joined: 30 Dec 2009, 06:26
Location: Asgard
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Samurai » 09 May 2010, 20:33

Uh, uh, kad neko spomene domaci rep odma mi se zeludac okrece XD Znaci, tolike gluposti, tolikog kica i neukusa nema nigde, pa ni u grandu...Razmazeni beogradski tatini sinovi ne znaju sta ce od dosade pa pisu o ulici, 'vamo, tamo, sad poceli i o maxericama da ''repuju'', pa uz sve to auto-tune, a klinci se na to loze nenormalno...Sto gluplji moguci text+sto manje vremena provedenog u fruity loops za pravljenje matrice je dobitna kombijanica, koliko sam ja skonta...A da ih pitas ko je ,recimo, Chuck D svi bi te belo gledali...Ja bi' to sve flamethrowerom vijao XD ...Daklem, jesam metalac, ali volim rep jako, i kad neko kaze za sebe da je reper a slusa tamo nekog Cviju, Elitne Odrene,a pogotovo ovog balavca Napoleona, i ta g*vna, pegla mi se...Ne pravim se ja tu neki tr00 old school reper, ali ruku na srce, new age rap je tesko, ali tesko s*ranje, kako strani, a pogotovo domaci...I to vise lici na onaj nesretni autotune pop nego na rap...Public Enemy, Run-DMC, Beastie Boys, rani radovi Cubea i Ice T-a, pa to je rap, a ne te budalestine...

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bach » 10 May 2010, 18:13

Mrzelo me da citam sve od pocetka tako da cu samo da kazem svoje misljenje. Slozicu se sa onom grupom ljudi koja smatra da rep nije muzika. I crvrsto stojim iza toga i mislim da imam pravo da kazem da nije. Takodje sam procitao da i to nesto pevanja sto ima i muzike da se sempluje i to je istina. Ali ono sa cime se necu sloziti je da rep nema emociju i da je ravan narodnjackim tekstovima! Zavisi sta slusas od repa, naravno da ima onih repera koji samo govore kako imaju kola, zene, novac, bla bla. Ali ima i repera sa mnogo kvalitetnim tekstovima i rimama od kojih boli glava! E tu ja nalazim respect! U toj "muzici" text mora biti primaran, ako toga nema nema nicega definitivno! A kad sam se vec dovatio textova onda cu i da kazem da isto tako postoje rok bendovi koji imaju po meni glupe textove i muziku koja ima sablon od 3 akorda pa ih opet vise postuju ljudi od repera, sto i nije bas fer.

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by ognjen93 » 10 May 2010, 23:32

Bach wrote:Mrzelo me da citam sve od pocetka tako da cu samo da kazem svoje misljenje. Slozicu se sa onom grupom ljudi koja smatra da rep nije muzika. I crvrsto stojim iza toga i mislim da imam pravo da kazem da nije. Takodje sam procitao da i to nesto pevanja sto ima i muzike da se sempluje i to je istina. Ali ono sa cime se necu sloziti je da rep nema emociju i da je ravan narodnjackim tekstovima! Zavisi sta slusas od repa, naravno da ima onih repera koji samo govore kako imaju kola, zene, novac, bla bla. Ali ima i repera sa mnogo kvalitetnim tekstovima i rimama od kojih boli glava! E tu ja nalazim respect! U toj "muzici" text mora biti primaran, ako toga nema nema nicega definitivno! A kad sam se vec dovatio textova onda cu i da kazem da isto tako postoje rok bendovi koji imaju po meni glupe textove i muziku koja ima sablon od 3 akorda pa ih opet vise postuju ljudi od repera, sto i nije bas fer.
Pa naravno Rep i jeste poezija nikako to nema veze sa muzikom.
A opet toliko toga ima sto nije jednostavno nista tipa Juice, Napoleon... slicni seljaci gangsta reperi, nemos covek ni da prepozna prave pesnike od seljaka....

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 11 May 2010, 04:40

pitao bih omladinu po kom osnovu hip hop nije muzika? dakle, bez svinjarija proisteklih iz tinejdzerskog bunta i muzicarske ugrozenosti, sujete i ostalih nedozrelih proseravanja nego hocu lepo, zrelo i objektivno da mi se obrazlozi. znaci, hip hop nije muzika jer muzika kao pojam sadrzi to to i to, a hip hop to nema. mene dakle interesuje zasto kad ja pustim neku hip hop stvar, to sto izlazi iz zvucnika nije muzika vec...ne znam, nesto drugo, kazete.
prihvatam valjane argumente i menjam misljenje istog trenutka. dakle, hocu da mi se lepo objasni ne da je hip hop losa muzika, ne da zargonski receno nije muzika, vec konkretno i jasno kazete da to nije muzika, a mene zanima po kom osnovu (a da taj osnov ne bude 'moja kita je velika i moj tata vozi tenk i meni je mnogo krivo sto ja sviram gitaru, a onaj tamo crnac ne svira, pa je isto muzicar ko i ja').

ono sto sam za sada uspeo da nadjem:
Музика има три основна елемента: мелодију, ритам и хармонију.
hm, koliko vidim, hop ovde ne pada ni na jednom ispitu...
mislim da imam pravo da kazem da nije.
dobro mislis, imas pravo da kazes.
Takodje sam procitao da i to nesto pevanja sto ima i muzike da se sempluje i to je istina.
kako sad ima muzike, kad nema? to pod jedan, pod dva, ne znam sta hoces ovim da kazes. to sto se matrice prave od semplova znaci sta? da to nije muzika? hm, tesko, koliko vidim, ti semplovi su muzicki elementi koji se kombinuju. takodje, da bi se matrica napravila, te semplove je morao neko da odsvira (mada ovo nije ni bitno jer onda zalazimo u djecacku zonu "to nije muzika jer je meni dignuta karina i ono sto ja ne sviram na svom bijesnom stratokasteru nije muzika"). takodje, tvoja recenica mi je jako konfuzna, pa me zanima da mi objasnis proces semplovanja i zasto si ga uopste pomenuo u bilo kakvom kontekstu. i da, mali savet, ako vec oces da diskutujes o necemu o cemu evidentno ne znas nista, izbegavaj konstrukcije tipa "takodje sam procitao";)
Pa naravno Rep i jeste poezija nikako to nema veze sa muzikom.
ovo mi je narocito interesantno. jel znas ti decko da mi definises sta je to poezija? a onda i da mi definises sta je to muzika? a zatim lepo da mi objasnis gde se preklapaju, da li se preklapaju, sta ih razdvaja, sta ih moze spojiti i na koji nacin? mislim, posto vidim da si muzikolog, knjizevnik i sociolog par ekselans. svaki post neozbiljne prirode, konfuzan ili kolokvijalan/saljiv bice smatran iskljucivo kao odraz tvoje totalne nekompetencije.
Last edited by Doolio on 11 May 2010, 04:58, edited 2 times in total.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 11 May 2010, 04:52

MetalFunk wrote:obozavam hip hop bass lines
nesto si se presao, ne postoje bass lines u hip hopu posto to nije muzika. to je poezija, nesto kao branko miljkovic. uzmi knjigu pa citaj. da bi imao bass line, moras da imas muzicku kompoziciju, narocki receno pesmu, a toga nema u hip hopu, posto je to poezija. dosta ljudi je u zabludi da je hop muzika, cak prave i pesme, albume, pusta se hop na radiju, postoje hip hop top liste itd, sto je nemoguce, mi znamo da to ne moze da postoji i da je to neka prevara.

a cekajte, postoji i instrumentalni hip hop, bez reci. kako sad poezija, pa bez reci sunce ti poljubim...znaci da nije poezija, ja glasam da je slikarstvo, bice da je to. ili film!

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by ognjen93 » 11 May 2010, 09:27

Poezija - poseban knjizevni rod, gde se autorova ideja izrazava kroz stihove. Moze se javiti sinkretisana sa nekom drugom uetnoscu, glumom, muzikom.......
Muzika- umetnost stvaranja tonova u odnosu, lepo si rekao ima 3 osnovna elementa melodiju ritam i harmoniju.

A to sto si spomenuo za instrumentalne rep albume, jbiga cudno je bice covek, sta god da mu naturis on ce da uzme, a na kraju krajeva to su ti iste fore ko prazne, slike, ili slike prefarbane samo u crno, zapravo to je nista, moze taj lik da kenja kolko hoce, ali to je opet nista, prodavanje magle.

Jebiga danas svako ima prostora da leci svoje frustracije, jednostavno nisi talentovan, zdravo, ne najlakse je pozvati se na individualizam, meni to predstavlja nesto, vi ste debili ako ne shvatate da je prazno platno vrhunska umetnost.....

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Doolio » 11 May 2010, 18:52

...a balvan u svom oku ne vidis jer, ono sto ja ovde vidim je da ti naturas da je hip hop pandan praznom platnu isto ko i ti likovi koji prodaju prazno platno kao umetnicko delo. isto sranje drugo pakovanje. sve sto mogu da kazem je da si strasno neupucen u tu muziku iz prostog razloga sto da nisi, cvrsto sam ubedjen da ne bi ovo pricao.

meni je samo zao sto svet vec duze vreme ide u nekom pravcu gde je nadobudnost i l'etat c'est moi princip pozeljan i ljudi vole da ga razvijaju kod sebe. ova prica me strasno podseca na jednog drugara ilustratora koji je u fazonu "slikam zmajeve, knjige za decu su retardirane i ispod mene", a kad sam ga nagovorio da pokusa da nacrta nesto dopadljivo za decu, nije uspeo jer nije umeo. sad je malo oprezniji u etiketiranju.

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bach » 11 May 2010, 20:02

kako sad ima muzike, kad nema? to pod jedan, pod dva, ne znam sta hoces ovim da kazes. to sto se matrice prave od semplova znaci sta? da to nije muzika? hm, tesko, koliko vidim, ti semplovi su muzicki elementi koji se kombinuju. takodje, da bi se matrica napravila, te semplove je morao neko da odsvira (mada ovo nije ni bitno jer onda zalazimo u djecacku zonu "to nije muzika jer je meni dignuta karina i ono sto ja ne sviram na svom bijesnom stratokasteru nije muzika"). takodje, tvoja recenica mi je jako konfuzna, pa me zanima da mi objasnis proces semplovanja i zasto si ga uopste pomenuo u bilo kakvom kontekstu. i da, mali savet, ako vec oces da diskutujes o necemu o cemu evidentno ne znas nista, izbegavaj konstrukcije tipa "takodje sam procitao";)
Muzika je veoma kompleksan fenomen i svako je dozivljava na svoj nacin kao prvo. Ja imam pravo da to tvrdim kao sto sam i naveo kao sto si i odgovorio da sam u pravu, dakle slozili smo se oko toga. Laici ce naravno reci da je rep muzika, da je turbo folk muzika itd... I nisu oni pogresili! To jeste muzika, ali za njih, ne za mene. Kao sto je rep za tebe muzika a za mene ne. Ja u muziku ulazim profesionalno i time se bavim i bavicu se celog zivota, tako da ne mogu da prihvatim za sebe da muzika moze da bude 4 takta sempla ili odsvirane muzike koja je veoma staticna i dosadna bez 3 grama dinamike u sebi, a preko cega se javlja osoba koja izvodi recitativ. Ja uvek kazem da onaj ko ne ulazi profesionalno sviranjem nikada nece znati koliko je tesko nesto izvoditi i koliko je to tezak posao! A cak i ti znas kad si vec spomenuo semplove da i ne moraju biti odsvirani... tehnologija je cudo... ;) A kad smo vec kod decacke zone, ja nemam bjesni strat i nije svako na ovom forumu gitarista, a i ono sto drugi odsvira moze i te kako biti muzika, a ne samo ono sto ja izvodim... I opet semplovi, spomenuo sam ih zato sto je neminovna tvrdnja da se u repu sempl koristi u velikom broju slucajeva (znas, kada imas neku istu melodiju da odsviras mnogo puta zaredom to nije lak posao, mnogo je lakse odsvirati ga jednom, nparaviti sempl i kopirati ga na trajanje od 5 minuta ;) ). I molim te nemoj da me prozivas na forumu da ne znam nista, to je jako nepristojno i nepromisljeno sa tvoje strane jer me ti ne poznajes kao sto ni ja tebe ne poznajem pa te ne prozivam. Verujem da si stariji od mene, vidim da si mnogo aktivniji ovde i sve je to ok... ali brate... peace ^^ ...PS. ako opet procitam nesto, uvek cu reci "takodje sam procitao" jer je to skroz ok s obzirom da sam to procitao. :) ......PS2... Verovatno si mogao i da procitas u mom postu da ja totalno postujem rad i trud repera... nije ni to lako, kao sto nista u zivotu nije lako...

Bach
Posts: 85
Joined: 10 Feb 2010, 20:43

Re: Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Post by Bach » 11 May 2010, 20:05

Btw... sorry za par greskica u kuckanju, nadam se da ce skontati sta sam hteo da kazem... cisto da me ne prozoves opet... :P

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest