Hip Hop, Rep... Šta je to kog đavola?

Moderators: Reverse, Trooper

Lottie
Posts: 39
Joined: 21 Dec 2006, 02:25

..........

Post by Lottie » 31 Jan 2007, 14:33

E aj sad, je l zna neko kako je hip hop nastao u stvari i zbog cega? East coast, west coast??? "Nesuglasice", ratovi medju njima??? Izvorni hip hop i izvorni "gangsterski" rap?

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 31 Jan 2007, 23:05

E, o tome sam upravo poceo da pisem nesto, al dovrsicu sutra prekosutra, pa cu da stavim mozda nesto malo vece... Samo sto imam neki manji problem, nemam vremena, al docice za koji dan, obavezno!!! Until next time, my friends...

User avatar
balanso
MF veteran
Posts: 180
Joined: 01 Nov 2006, 19:31
Location: Behind You

Post by balanso » 21 Mar 2007, 19:47

samo zato sto neki muzicki pravac nije po necijem ukusu ne znaci da nije kvalitetan ..... ja na primer ne volim death i black i slicna deranja .... previse mi je grubo ali ipak priznajem da su gitaristi kao chuck odlicni .....

sto se tice hopa , njegova car je u textovima , mislim dobro je kad imas i finu matricu ali je hip hop stvarno ozbiljna muzika (koliko god to nekom glupo zvucalo) i te textove treba shvatiti .....

ja slusam i hip hop i rock od kad sam bio klinac posto mi keva voli zeppeline i slicno a svi moji ortaci se bave breakdance-om tako da mislim da sam kolko tolko upucen .... ako sam rekao nesto pogresno molim da me neko ispravi



u qrac sto mi je smor da tipkam ..... odo da zapalim

User avatar
Skipper
Posts: 10
Joined: 25 Mar 2007, 05:02

POZ!

Post by Skipper » 25 Mar 2007, 05:42

Poz svima!Cool!Sve je to ok sto vi kazete da u repu nema pevanja,tacno!Ali da li se neko zapitao da li postoji josh po neka stvar osim recitovanja u celoj prici?!NPR : Flow,Stil,Skil,Doprinos,Dikcija... Ko god da kaze da se je rep prosta vrsta muzike gresi!Bavim se vec 5 i kusur godina i nije lak!Sto se tice muzike totalno se slazem pola (ma kakvih pola i vise) Repera,Beat makera kradu sta im padne pod ruku!Ali sta ce kada 95,5% njih nema zelju da se potrudi bar malo da napravi nesto originalnije!Ne dao bog da neko nesto odsvira!Ja za to krivim situaciju u kojoj je ova zemlja!Ni jedan muzicar ne moze sebi da priusti kvalitetno studisko vreme,kvalitetne instrumente a da pritom se ne ubije pokusavajuci da dodje do nekih kvalitetnijih zvukova!Sta kosta Joksimovica koji zaradjuje po albumu 30000-40000 E da odvoji 1800E za Viennu?!A pitajte nekog repera dali bi mogao da kupi neki naj jeftinij VSTI od prodaje svog albuma?!Ne!Tako da je problem resen!Narodnjaci 1000 - Urbanisti 0!Al sam se raspisao!Ja se izvinjavam ako sam nekoga smorio :oops: :D

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 26 Mar 2007, 00:02

negde si naznacio da skoro niko nece da svira... Zato volim Wikluh Sky-a, covek multiinstrumentalista, svira sta mu padne pod ruku, zavrsio akademiju a pritom i reper :D

User avatar
Skipper
Posts: 10
Joined: 25 Mar 2007, 05:02

Yep!

Post by Skipper » 26 Mar 2007, 02:27

Sto se Tice njega Covek je tata hip hop muzike!Pritom sam imao blagi uvid u njegov novi album.A imao sam i prilike da prisustvujem pravljenu pesme na mixtape-u 13Family-a!Cova je cist genialac.Skidam kapu! :D

zWizart
Posts: 20
Joined: 09 May 2007, 17:45

Post by zWizart » 09 May 2007, 18:07

Freestyle je oblik urbane poezije koja nastaje trenutno i inspirisana apsolutno bilo chime.. Postoje vishe "podoblika konzumiranja" freestyle-a, a neki od njih su:
battle - "prepucavanje" dvoje ili vishe ljudi
cypher - krug u kome se mc-jevi smenjuju po redu nastavljajuci prichu prethodnog mc-ja u svom stilu

posebna draz ovog oblika umetnosti je shto je totalno spontana i deshava se u trenutku! meni je recimo skroz super bacati freestyle uz human beatboxing (tehnika stvaranja ritmova ustima) jer je tada moguce ne samo da se rechima slika pricha vec se uzivo to moze i tonski docharati..



eto malo zanimljivosti koje ce razbiti monotoniju prepucavanja ;)

ja nisam muzichki obrazovan, na zalost :(
U stanju sam da od svega shto me okruzuje napravim ritam i prichu bilo kada i bilo gde.. bilo to beatboxing ili bodybeats ili bilo kakvo drugo lupkanje o sto, kolena.. bilo da pricham o osobi koja sedi naspram mene pa da oslikam sve do detalja od oblika lica preko kose ili chega god ili da pricham o vitezovima, nindzama, supi ili ko zna chemu josh.. to je ono shto je urbano, to je ono shto je slobodno i shto mi dozvoljava da iskazem svoje emocije.. da iskazem sebe...

ja hip hop smatram umetnoshcu ;)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 09 Jun 2007, 22:36

Kao sto je slucaj sa svakim muzickim pravcem, i u RAPu ima dobrih i losih, pa aj da kazem, muzicara. Ja licno ne volim RAP zvuk jer me nervira to mlataranje rukama i preterano psovanje (u nekim situacijama). Doduse, isto mi tako na zivce ide i kada vidim metalca kako vitla glavom, odnosno kosom k'o nenormalan (bez uvrede, bilo ko)...

Daleko od toga da je lako baviti se RAP muzikom. Koliko sam ja shvatio, pravi "RAP-obracuni" se izvode tako sto "suparnici" na licu mesta smisljaju temu o kojoj ce da pricaju, a pritom sve mora da se rimuje (ili barem 90%) sto je, priznacete, veoma tesko.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 10 Jun 2007, 00:34

nije to TOLIKO tesko, u principu ima tu vise faktora, vise izgleda zastrasujuce nego sto je tesko:)
kao prvo, uvek mozes nekog da prozivas generalno u betlu, znaci, ne da kazes 'vidi sto ti je smesna ta roze kapa' nego 'ruzan si ko pas', tako da ako ti ne padne na pamet nista konkretno, a ti krenes u generalije, gde stizemo do bitnog tripa a to je 'utreniranost'. uglavom mc-evi koji ucestvuju u betlovima imaju razradjene sintagme, fraze, vezove, pa i cele stihove i sisteme za kalemljenje i onda u stvari sklapaju kockice na licu mesta, nije to bas tako kao kad bi ti otisao i morao da sklepas rime na licu mesta.
i jos jedna stvar, a to je opsta utreniranost, znaci, isto kao sto iskusni gitarista moze jako brzo da 'uleti' u tudju deonicu koju prvi put cuje ili da skine pesmu za kratko vreme ili da ponovi neku sekvencu sa odredjenom tacnoscu, tako i dobar mc stekne osecaj za asocijacije i rime, cistom repeticijom i praksom.

dzinks, nisi napisao nista o east/west, mogu ja da napisem ako hoces, mada me nesto mrzi, tako da treba da skontamo koga mrzi manje, pa taj neka pise:) posto kontam da je korisno imati tako nesto na forumu...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Post by Nyarlathotep » 10 Jun 2007, 02:21

Hiip Hop je bio umetnost u samim pocecicma. Ljudi koji su ga izrodili se zovu The Last Poets. Tu je hip hop najblizi korenima, muzicki i idejno. Borba za slobodu misljenja i postojanja, kroz najdublji muzicki i pesnicki izraz. Overite bend, ako vec niste slusali. Pogotovo album This is Madness, muzicko remek-delo iz 1971.
drugarska preporuka.
:D

maverick_nis
Posts: 64
Joined: 11 Aug 2007, 16:24
Location: Nis
Contact:

Post by maverick_nis » 24 Aug 2007, 23:17

Samo cu jedno da kazem: eto,velikani Metala,i velikani HipHopa su snimili odlicnu pesmu koju mnogi vole--->>>>ANTHRAX feat. PUBLIC ENEMY - BRING THA NOISE!!!

User avatar
HariSHA013
Posts: 83
Joined: 30 Aug 2007, 02:36
Location: Pancevo, Streliste

Post by HariSHA013 » 31 Aug 2007, 21:25

Nyarlathotep wrote:Hiip Hop je bio umetnost u samim pocecicma. Ljudi koji su ga izrodili se zovu The Last Poets. Tu je hip hop najblizi korenima, muzicki i idejno. Borba za slobodu misljenja i postojanja, kroz najdublji muzicki i pesnicki izraz. Overite bend, ako vec niste slusali. Pogotovo album This is Madness, muzicko remek-delo iz 1971.
drugarska preporuka.
:D
^Konacno neko ko je upoznat sa pricom....

Sta je rep a sta je hiphop....? Necu puno da kenjam o tome jer je sve lepo objasnjeno u prvom postu...

Stvarno je nedolicno za jednog muzicara da govori od drugim oblicima muzike kao da nisu oblici muzike, kako je vokalno izrazavanje u toj muzici jadno, kako je muzika jadna... Da li u repu ima instrumenata i bendova...? Naravno da ima. I sam sam clan benda koja SVIRA rep muziku... Da li u repu ima pevanja...? i te kako da ima... pogledajte i sami...:

http://www.youtube.com/watch?v=3Dl0QQ8gEZQ

e sad... da rep nije muzika ne bi se nalazio na muzickim top listama ne bi bilo rep koncerata, ljudi ne bi slusali rep jer rep jel te nije muzika... repp jeste muzika i ta cinjenica je neoboriva. istina je da u savremenom repu muzikom preovladjuje elektronika ali i to je vid bavljenja muzikom i to nimalo lak... ljudi zivimo u 21 veku da li mislite da ce zauvek zvuk proizvoditi lampe? ja na primer sviram bas gitaru vec duzi niz godina... da li to znaci da ja ne trebam da slusam i bavim se repom? rep jeste kvalitetna muzika, kako bi inace imala milione pristalica sirom sveta? :wink:

nije tacno da je rep tekstualno baziran na samo kola, *****, pare, kuce... to misle osobe koje jednostavno nisu informisane i upucene u citavu pricu o repu... odgledajte "What hiphop is", "Beef", "hood to hood" i sl. procitajte Hip Hop Matters od Samuel Craig Watkinsa pa onda donosite zakljucke i bacajte prozivke... toliko za sad... peace braco! :lol:

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Post by Trooper » 11 Oct 2007, 19:52

Idk, ali ja od repera postujem samo DMX-a, covek je nesto posebno. Za ostalo se slazem sa kolegama metalerima

User avatar
milosch
Posts: 95
Joined: 15 Mar 2008, 15:49
Location: u magnovenju :P
Contact:

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by milosch » 21 Mar 2008, 03:14

Evo poshto ste rekli da vas zanima neshto o razvoju Hip Hop kulture i rep muzike, evo jednog poduzeg posta, uradio sam copy/paste jer me je jaaako mrzelo da pishem, nadam se da ce vam se svideti

Kratka Istorija Hip Hop-a

Većina ranih repera, kao što su Kool Herc, DJ Hollywood i Afrika Bambaataa, bili su prva ili druga generacija amerikanaca poreklom sa Kariba. Herc i Hollywood se podjednako smatraju pionirima jamajkanskog stila miksovanja u muzičkoj kulturi Ju�nog Bronx-a. Po većini navoda, Herc je bio prvi DJ koji je kupio dva primerka iste ploče zbog petnaestosekundnog brejka (ritmički instrumentalni segment) u sredini. Miksujući napred nazad ove dve ploče znao je da proširi brejk unedogled. Koristio je gramofon kao instrument.

Dok je radio sa dva gramofona, Herc je koristio i mikrofon u jamajčanskom stilu. Njegove �urke su bile jako cenjene i snimane na kasete pomoću tada nove boombox, ili blaster, tehnologije (kasetofon brate - prim KZP). Kasete su se kopirale i širile po Bronksu, Bruklinu i Menhetnu, inspirišući mnoge nove DJ-eve. Među njima je bio i Afrika Bambaataa, prvi značajni crni musliman u rep muzici. (Prisustvo islama će postati veoma značajno u kasnim osamdesetim). Bambaataa je često učestvovao u sound system bitkama sa Hercom. "Sound system battles" su nešto slično "cutting" takmičenjima iz prethodne, d�ez, generacije. Sound system takmičenja su se odr�avala u gradskim parkovima (struja se krala iz uličnih svetiljki) ili u lokalnim klubovima. Bambaataa je ponekad miksovao rok muziku i televizijske emisije u standardni funk i disko na koje su se Herc i većina njegovih sledbenika oslanajli. Koristeći rok ploče, Bambaataa je proširio rep van referentnih tačaka crne kulture. Do devedesetih, svi mogući izvori zvuka su bili ravnopravni, od izraelske folk muzike preko bebop d�eza do televizijskih vesti.

Tehnika repovanja se pojavila 1976. godine i pripisuje se Grandmaster Flash -u. 1979 izlaze prve tri rep ploče:"King Tim III (Personality Jock)," koju je snimio bend Fatback Band, zatim Joe Bataan - “Rap-O Clap-O” i , “Rapper's Delight” grupe Sugarhill Gang. "Rapper's Delight" je postao nacionalni hit. Sadr�aj ove pesme se zasnivao na materijalu većine ranih repera. Muziku su odradili unajmljeni studiski muzičari, koji su odsvirali osnovu hit pesme "Good Times" američke disko grupe Chic. "Rapper's Delight" je inspirisao mnoge, uključujući čak i new wave grupu Blondie.

Hip hop se razvija. Afrika Bambaataa 1982. godine objavljuje ploču "Planet Rock", prvu rep ploču na kojoj se koriste sintisajzeri i elektronske ritam mašine. Od tada reperi kreriraju sami pozadinsku muziku. Godinu dana kasnije, Bambaataa predstavlja semplovanje pomoću sintisajzera u "Looking for the Perfect Beat" (1983). Tada se pojavljuje i tehnika brzog miksovanja - zvuci koji traju sekundu ili dve kombinovani u kola�u (izumitelj je Grandmaster Flash). Brzo miksovanje se pojavljuje paralelno sa brzom monta�om koja se pojavila u televizijskim reklamama tog vremena. Grandmaster Melle Mel komponuje prvu proširenu priču u rimovanom repu. Do tada, većinom su reči bile improvizovane fraze. DJ Grand Wizzard Theodore 1978. predstavlja tehniku skrečinga.

Semplovanje je donelo pitanje autorskih prava. Neki umetnici su verovali da semplovanjem ploča velikih crnih umetnika, kao što je James Brown, zapravo prkose beloj korporativnoj Americi i muzičkoj industriji i njihovom pravu da poseduju crnu kulturu. Malo problematičnija je bila činjenica da se prkosi i pravu samih crnih muzičara da poseduju i kontrolišu svoje intelektualne kreacije. Do ranih devedesetih došlo je do toga da većina autora tra�i dozvole i pregovara o nekoj vrsti kompenzacije za koriščćenje semplova. Neki često semplovani muzičari, kao George Clinton, izdavali su i diskove sa gomilama muzičkih odlomaka namenjenih semplovanju.

Najpozitivnija posledica semplovanja je nova zainteresovanost crne omladine za muzičku istoriju. Umetnici kao Clinton i Brown su bili proslavljani kao heroji i stare ploče su bivale ponovo izdavane i popularizovane.

Tokom sredine osamdesetih godina prošlog veka, rep se pomerio sa ivice hip hop kulture u mainstream američke muzičke industrije jer su beli muzičari počeli da prihvataju novi stil. 1986 rep ulazi u top 10, naravno beli rep, ali bar su to Beastie Boys - "(You Gotta) Fight for Your Right (To Party!)", ali i "Walk This Way" - crno bela kombinacija Run DMC i Aerosmith. Run DMC su jedna od prvih rep grupa koje su se pojavile na MTV-ju (MTV je poznat po rasizmu u svojim počecima, ali kasnije se to promenilo).

U istoj deceniji pojavila se i popularna �enska rep grupa Salt-N-Pepa, sa singlovima "The Show Stoppa" (1985) i "Push It" (1987), koji je ušao među prvih 20 na top listi.

U kasnim osamdesetim, veliki deo rep muzike postaje politički. Grupe Public Enemy i Boogie Down Productions su utemeljili ovaj stil. Public Enemy su se probili svojim drugim albumom: It takes a Nation of Millions to Hold Us Back (1988), i pesmom "Fight the Power" iz filma Do the Right Thing (1989) koji je re�irao Spike Lee. Objavljujući va�nost repa u crnoj američkoj kulturi, Chuck D iz Public Enemy govori da je rep "African American CNN".

Uz politički rep, javlja se i gangsta rep, koji opisuje �ivot uz seks, drogu i nasilje. Prvi gangsta rep album Straight Outta Compton izdaje grupa NWA (Niggaz With Attitude). Pesme sa ovog albuma su izazvale kontroverze i proteste mnogih, uključujući i FBI. Ipak, pokušaji da se gangsta rep cenzuriše samo su ga činili jačim i privlačnijim i beloj i crnoj omladini. NWA su postali platforma za lansiranje solo karijera nekih od najuticajnijih repera i producenata u gangsta stilu, među kojima su Dr Dre, Ice Cube i Eazy-E.

Tokom devedesetih, rep postaje izrazito eklektičan i pokazuje neograničen kapacitet usisavanja semplova iz svih muzičkih pravaca. Mnogi su se tako okrenuli d�ezu. Neka od najuticajnijih jazz-rap izdanja su album Jazzmatazz (1993) bostonskog repera Guru-a i "Cantaloop (Flip Fantasia)" (1993), singl britanske grupe US3. U Ujedinjenom Kraljevstvu, jazz-rap je evoluirao u pravac poznat kao trip-hop (Tricky, Massive Attack...)

Kako je rep sve više postajao deo mainstreama, politički rep je potisnut a gangsta rep izbija u prvi plan.

Rep muzika je značajno uticala i na belu i na crnu kulturu. Većina sleng izraza hip-hop kulture, termini kao dis, fly, def, chill, wack, postali su standardni deo rečnika mladih iz različitih etničkih grupa. Rep funkcioniše kao glas zajednice koja nema pristup mainstream medijima. Rep podstiče ponos, samopouzdanje i rad na sebi, pravi pozitivnu sliku o crnoj istoriji koja je skrajnuta u američkim institucijama.

Politički rep umetnici su raširili interes za crni muslimanski pokret, onako kako ga je propagirao Louis Farrakhan, ali ima i dosta kritičara koji Farrakhana vide kao rasistu. Gangsta rep je takođe oštro kritikovan zbog stihova koji glorifikuju nasilje i mr�nju prema �enama.



Prvih trideset godina hip hopa u kratkim crtama

Svaki pregled ove vrste treba uzeti kao krajnje subjektivan. Ovde su nabrojani samo neki va�ni događaji, a to ne znači da su jedini niti da su najva�niji.

Kako je nastao termin hip hop?

Navodno, "Lovebug Starski" je koristio izraz hip hop u svojim rimama (HIP HOP SHOOWOP DA BOP), ali pokret nije imao ime dok ga Afrika Bambaataa nije počeo zvati hop hop. Neki tvrde da je autor termina "Space Cowboy" u repu:

“I said a hip hop

the hippie the hippie to the hip hip hop

& you don’t stop the rock it to the

bang bang boogie—say you jumped

the boogie to the rythymn of the boogie

the beat”



1969

Don Campbell postaje poznati ulični plesač u Los Angeles -u. Izumeo je ples nazvan "Campbellock".

1970-1973

Deda hip hopa Afrika Bambaataa (Kum hip hop kulturem otac elektro funk zvuka, osnivač Universal Zulu Nation, vizionar, istoričar i Master of Records) počinje da radi kao DJ.

1970

The Last Poets, pioniri of hip hopa, snimaju istoimeni LP za Douglas Records, koristeći mešavinu recitovanja i d�ez bubnjeva i instrumentala.

Pojava Tagging fenomena. Počelo je u New York-u ranih sedamdesetih, počeo je Vic, kurir poštonoša koji se vozio lokalnom podzemnom �eleznicom i autobusima da bi dostavio pakete. Postavio je sebi cilj da poseti svaki voz i svaki autobus u New York-u ("All City"). Počeo je da upisuje svoje ima (Vic) i kurirski broj (156) u svako vozilo kojim se vozio.

Phase 2, Case 2, Tracy 168, Sly II, Chain 3, Lee 163d, Julio 204, Frank 207 i Joe 136 su samo neka od mnogih tagova tj. "etiketa" .

Niko ne zna ko je počeo ispisivanje grafita, ali se zna ko ga je učinio poznatim. To je bio TAKI 183, grčki tinejd�er sa Washington Heights-a, ime mu je Demetrius.

Najcenjenija grafiti ekipa i najranija grupa jsu Ex-Vandals.

Independent Writers,"Nezavisni pisci", objavljivali su svoju pripadnost ispisujući INDS pored tagova.

1972

TRACY 168 osniva grafiti grupu "Wanted". Tracy je bio beli klinac koji je bio tako opasan da mu je dozvoljeno da se dru�i sa Black Spades (na vrhuncu, Wanted su imali preko 70 članova).

Graffiti bombing pokret u Filadelfiji, pisci CORNBREAD i COOL EARL.

Breakin' se pojavljuj prvi put, u klubovima Plaza Tunnel i Puzzle. Prvi pokreti su bili "Drop" i "In-and-Out".

1973

Kool Herc, otac hip hopa, aka Clive Campbell, pravi svoju prvu �urku u bloku kao DJ. Puštao je soul, stari funk i R&B. Rođen je na Jamajci, preselio se u USA 1967 (sa 12 godina) iz Kingstona. Preneo je jamajčansku sound systems scenu u Bronx.

Kool Herc je svirao "break" ili "getdown" delove - mesto gde se ritam čuje bez ostalih instrumenata. Kako su ti delovi jako kratki, proširivao ih je tako što je koristio 2 gramofona sa istom pločom. "Breakbeats" koje je pravio postavili su osnovu za B-Boys. DJ Kool Herc je autor izraza "B-Boy". Na nastupima je vikao "B-Boys go down!" i to je bio znak plesačima da počnu da plešu. Po nekima, B-Boys znači "Boogie Boy", dok drugi tvrde da znači "Break Boy"(jer su plesali tokom brejkova) ili "Bronx Boy".

Zulu Nation, zvanični rođendan 12. novembar 1973.

1974

Svirajući na �urkama, Kool Herc svojim DJ veštinama inspiriše ljude kao što su Grandmaster Caz (Cold Crush Brothers), Banbaataa (aka Kahyan Aasim - rođen 1957) i Grandmaster Flash (izmislio quick mix tehniku) .

Herc, Caz, Bambaataa i Flash sviraju na �urkama u blokovima, u parkovima i u kućama, svuda po Bronxu i okolini.

Afrika Bambaataa reorganizuje The Organization i menja joj ime u Zulu Nation. Barn, nekadašnji vođa bande Black Spades i aktivista, osniva DJ / breaking / grafiti zajednicu u cilju unošenja društvene svesnosti u hip hop. Pet B-Boysa mu se pridru�uju, on ih zove Shaka Zulu Kings, a postojale su i grupe Shaka Zulu Queens i Nigger Twins, prve B-Boy ekipe.

Grafiti postaju široko rasprostranjeni po vagonima podzemne �eleznice New Yorka.

Pod uticajima karipskog stila toast i boast, pioniri odnose svoje gramofone i zvučnike u parkove i ritmiraju preko ploča ("To tha beat y'all" ili "And ya don't stop").

1975

"Emceeing" evoluira od party uzvika kao "Kool Herc is in the house and he'll turn it out without a doubt" (nema smisla prevoditi, ovo danas razume čitav svet prim. KZP)

Coke La Rock i Clark Kent (aka Tyrone Smith, a ne DJ za Dana Dane) osniva prvi MC tim. Postali su poznati kao Kool Herc and the Herculoids zajedno sa svojim DJ-em zvanim Timmy Tim.

1976

Grafiti umetnik Lee Quinones postaje poznat po svojim muralima u metrou.

1977

Te�ište hip hopa se prebacuje više na MC-jeve, a DJevi Bam, Disco King Mario, Breakout, Casanova Fly, Disco Wiz (prvi latino DJ) i Grandmaster Flash nastavljaju da nastupaju po gradu.

b-boys iz Bronxa, Jimmy D i JoJo osnivaju Rock Stedy Crew.

Nemačka grup Kraftwerk izdaje Trans europe Express, transoliku sintisajzersku himnu koja postaje osnovni izvor zvuka za Electro Funk umetnike kao što su Bambaataa, Planet Patrol, Jonzun Crew i Newcleus.

Gradski prevoz New Yorka otvara d�inovsku perionicu za vozove metroa, uz godišnje troškove od 400 000 dolara.

Novi talas grafita, ekipe: TDS, TMT, UA, MAFIA, TS5, CIA, RTW, TMB, TFP, TC5 i TF5

Jedne večeri, Herc je izboden no�em na �urci. Njegova karijera se nikada nije oporavila u potpunosti.

1978

Muzička industrija pravi termin "rep muzika".

Charlie Robot, koji se pojavljivao u Soul Train-u, predstavlja The Robot ples na mainstream medijima.

B-Boy ekipe: Breakmachine, Uprock and the Motor City Crew, Dynamic Rockers, Rock Steady Crew, Floormasters Incredible Breakers i Magnificent Force.

Lee Quinones napušta slikanje murala po metrou i prelazi na slikanje na rukometnim igralištima (sa tim je prvi počeo TRACY 168).

1979

The Sugarhill Gang (grupa koju je sastavila Sylvia Roberts, izdavački mogul) snima "Rapper's Delight," prvu komercijalnu rep ploču, za Shugar Hill records.

Mr. Magic's Rap attack radio emisija na stanici WHBI, od 2 do 5 ujutro, subotom uveče.

Cold Crush brothers počinju nastupe u�ivo. (Članovi: JDL, Charlie Chase, DJ Tony Tone, Grandmaster Caz, Almighty KayGee, i EZ AD).

Snimljen film Warriors, koji govori o bandama New Yorka i prikazuje dosta grafita.

1980

Godina rata izdavačkih kuća. Enjoy i Disco Fever postaju značajni.

Kurtis Blow objavljuje "The Breaks" za Mercury records (prodato više od milion kopija). On je prvi hip hop umetnik koji se pojavio na nacionalnoj televiziji.

Sequence - �enska ekipa iz Sugar Hill records dospeva na top liste sa hitom “Funk You Up” .

Afrika Bambaata i Zulu Nation izdaju "Zulu Nation Throwdown Pt. 1".

Blondie objavljuju "Rapture" nakon susreta sa Fab 5 Freddy-jem i drugima iz Mudd Club ere. Debbie Harry repuje.

1981

14. februara, The Funky 4 plus One More sviraju "That's The Joint" na TV stanici NBC u emisiji Saturday Night Live. Prva hip hop grupa na nacionalnoj televiziji.

Grandmaster Flash izdaje "Adventures on the Wheels of Steel", prvu rep ploču na kojo se čuju stvarni zvuci �ivog DJ skrečovanja.

Osnovani Beastie Boys: Adam Horovitz aka King Ad-Rock (rođen 31. 10. 1966),Adam Yauch aka MCA (rođen 5. 8. 1964) i Michael Diamon aka Mike D (rođen 20. 11. 1965).

1982

Afrika Bambaataa i the Soul Sonic Force objavljuju "Planet Rock" za Tommy Boy records u Maju, prvi veliki tehno funk hit koji koristi Kraftwerkov Trans Europe Express (prodato 620 000 kopija u USA). Članovi Soul Sonic Force: Bam, Jazzy Jay, Mr. Biggs (Ellis Williams), G.L.O.B.E. (John Miller), Whiz Kid and Pow Wow (Robert Darrell Allen).

Grandmaster Flash i the Furious Five objavljuju "The Message" u Junu za Sugar Hill Records, dolaze do mesta br. 4 na top listama.

The Cold Crush Brothers se pojavljuju u legendarnom hip hop filmu Wild Style. Sadr�i sve elemente hip hop kulture: grafiti, DJing, MCing i B-boying. Glume stvarni pripadnici scene: Lee, Zephyr, Fab 5 Freddy, Lady Pink, Crash, Daze, Dondi, Grandmaster Flash, Grandwizard Theodore, DJ AJ, Grandmixer D.S.T i Rock Steady Crew članovi: Crazy Legs i Frosty Freeze. Soundtrack su radili Fab 5 Freddy i Chris Stein, a sviraju Double Trouble, Cold Crush Brothers, Fantastic Freaks, Chief Rocker Busy Bee, Rammellzee i Shockdell.


Prva internacionalna hip hop turneja u Evropi, učestvuju Bambaataa, Fab 5, Rammellzee, GrandMixer DXT (formerly D.ST.) & The Infinity Rappers, Rock Steady Crew, the Double Dutch Girls, and Graffiti Artists Phase 2, Futura, i Dondi. Hip hop kultura počinje da se širi po Evropi i Aziji

1983

Herbie Hancock i Grandmaster D.ST. prave "Rockit," prvi hip-hop/jazz cross-over.

Afrika Bambaataa snima "Looking for the Perfect Beat" (Tommy Boy #831), sadr�i prve digitalne semplove.

Dokumentarni film "Style Wars", autora fotografa Henry Chalfant i re�isera Tony Silvera, sadr�i nekoliko intervjua sa popularnim autorima grafita.

Ice T objavljuje prve singlove, "Cold Winter Madness" i "Body Rock/Killers", smatraju se jednim od prvih gangsta repova sa zapadne obale.

The Rock Steady Crew se pojavljuju u filmu Flashdance.

Run DMC objavljuju "It's Like That b/w Sucker MC's" , simbolični kraj old school rep stilova (iako su ti stilovi nastavil ida postoje još neko vreme).

Javlja se beat boxing - proizvođenje ritma pomoću glasa.

Grand Master Flash i Melle Mel's objavljuju anti kokainski singl "White Lines (don't do it)".

Michael Jackson izvodi moonwalk prvi put na televiziji.

1984

KDAY u Los Angelesu postaje prva rep radio stanica.

Rick Rubin i Russell Simmons osnivaju Def Jam records.

Michael Jackson radi moonwalk na dodeli Grammy nagrad i čitav svet misli da je brejker. On je u stvari pokupio taj korak negde na ulicama LA-a.

Breakdancing (kako to nazivaju u medijima) postaje globalan posle Lionel Richievog performansa na zatvaranju olimpijskih igara.

Kool Herc radi poslednju Old School �urku.

Film "Beat Street" Harrja Belafontea, učestvuju Kool Herc, Doug E. Fresh, Kool Moe Dee. Legendarna B-Boy bitka u Roxyju, sa Rock Steady Crew i NYC Breakers je vrhunac filma.

1985

"The Show" (Doug E. Fresh i Get Fresh Crew) menja zvuk hip hopa. Le�erni stil Ricky D-a je bio nešto što se do tada nije moglo čuti.

Sugar Hill Records bankotira.

1986

Run-D.M.C. objavljuju hip hop verziju pesme grupe Aerosmith "Walk This Way" i hip hop osvaja pop liste, MTV i masovne medije.

Schoolly D izdaje ‘PSK-What does it mean’, nezavisno. Akronim znači Park Side Killers, to je banda čiji je bio član. Tako Schoolly D izmišlja "Gangsta Rap" ili "Reality Rap"

The Beastie Boys izdaju debi album LICENSED TO ILL (1986; Def Jam; Producent: Rick Rubin).

Sempler počinje da se koristi kao instrument.

1987

Prvi Technics svetski DJ šampion - Chad Jackson iz Velike Britanije.

Public Enemy izdaje debi album "Yo! Bum Rush The Show". Članovi grupe su Chuck D (Carlton Ridenhour, rođen 1. 8. 1960 u New Yorku), Flavor Flav (William Drayton, rođen 16. 3. 1959 u New Yorku), zatim "Minister of Information" - Professor Griff (Richard Griffin) i DJ Terminator X (Norman Rogers).

1988

Yo! MTV Raps počinje da se prikazuje, pribli�ava rep mainstream muzici.

N.W.A.'s Straight Outta Compton dosti�e zlatni tira�, popularizuje 'gangsta' školu repa.

1989

Kontroverza oko člana Public Enemy, Professor Griff-a i njegovih antisemitskih izjava. Griff na kraju napušta grupu i osniva Last Asiatic Desciples.

12. maja 1989. vlasti objavljuju pobedu nad grafitima i uklanjaju sve označene vagone iz saobraćaja.

Tribe Called Quest objavljuje "Description of A Fool". Članovi: Q-Tip (Jonathan Davis, rođen 20. 11. 1970, New York), DJ Ali Shaheed Muhammed (11. 8. 1970, Brooklyn, NYC), Jarobi and Phife Dog (Malik Taylor, 10. 4. 1970, Brooklyn, NYC).

1990

B-Boys are back! Masovno interesovanje za ples u britanskoj hip hop zajednici. Novi talas predvode ekipe Born To Rock, UK Rock Steady Crew i Second To None.

2Pac se pridru�uje Digital Underground-u kao plesač.

1991

Busta Rhymes se pojavljuje u klasiku grupe A Tribe Called Quest "Scenario", njegov stil je jedinstven.

KDAY radio stanica je prodata i nije više rap radio stanica.

N.W.A izdaju "Niggaz4Life," prodaju 954,000 kopija u prvih nekoliko nedelja. To je prva hard core rap ploča koja je stigla do vrha top liste iako su neke prodavnice odbijale da je prodaju, a engleske vlasti su je zaplenile zbog obscenosti.

Cypress Hill izdaju debi album ‘Cypress Hill’. Članovi: B-Real, DJ Muggs i Sen Dog postaju pobornici legalizacije marihuane i zvanični muzički glasnogovornici Nacionalne organizacije za reformu zakona o marihuani.

1992

The Disposable Heroes of Hip-Hoprisy snimaju "Language of Violence".

1993

Dr. Dre-ov "The Chronic" postaje multi platinasti i započinje gangsta seriju.

Wu Tang Clan izdaje platinasti debi album Enter The Wu-Tang (36 Chambers). Wu-ratnici sa Staten Island-a: Prince (The RZA) Rakeem, Raekwon, Ol' Dirty Bastard, Method Man, Ghost Face Killah, Genius (GZA), U-God, Master Killa i Inspectah Deck.

Cypress Hill izdaju drugi album, Black Sunday, koji ulazi direktno na broj 1 Billboard liste.

1994

Common (aka Common Sense) izdaje “Resurrection”, koji predstavlja vaskrsnuće (resurrection) čistog hip hopa; Common je jedan od najboljih pesnika hip hopa svih vremena.

Warren G aka Warren Griffen (polubrat Dr Dre-a) objavljuje album "Regulate - G-Funk Era", prodato preko 4 miliona kopija.

1995

Prvi dokumentovani B-Boy samit, San Diego, CA.

Queen Latifah dobija Grammy u kategoriji najbolji rap solo izvođač za hit “UNITY”.

Suge Knight plaća kauciju za Tupac-a (1.4 miliona dolara), Tupac potpisuje za Death Row Records.

Eazy-E (aka Eric Wright) iz NWA preminuo od AIDS-a, 20. marta u 32. godini.

Legendarni Beatboxer Darren "Buff the Human Beat Box" Robinson iz Fat Boys umro od srčanog udara 10. decembra.

Christopher Wallace aka Notorious B.I.G pojavljuje se u "Unsigned Hype" kolumni magazina The Source. Njegov singl "One More Chance" sa debi albuma "Ready To Die" ušao je direktno na mesto broj 1 na američkoj top listi.

1996

Dr. Octagon album, "Dr Octagonecologyst", producent Dan The Automator, novi način upotrebe semplova.

7. septembra 2Pac je upucan u Las Vegasu . Umire 13. septembra.

1997

9. marta, Notorious B.I.G. (aka Biggie Smalls) upucan posle �urke magazina Vibe.

Missy “Misdeanor” Elliott osvaja 2 Billboard Video Music nagrade za "The Rain".

1998

Dr. Dre potpisuje ugovor sa Eminem-om za Aftermath nakon što ga je čuo na radiju. The Slim Shady izlazi 23. februar 1999. i sti�e do drugog mesta Billboard liste.

Lauryn Hill proglašena od strane magazina People za jednu od 25 najinteresantnijih ličnosti godine.

1999

Anticon izdaje “Music for the Advancement of Hip-Hop”; hip-hop muzika dobija novu formu.

Lauryn Hill postaje prva �ena koja je nominovana za 10 Grammy nagrada. Dobila je 5.

2000

26.4.2000, Andre Young, aka Dr. Dre, tu�i Napster zbog kršenja autorskih prava.



*****



Mizoginija u hip hopu

Stihovi koji promovišu mr�nju, objektifikaciju i eksploataciju �ena su sve više prihvaćeni kao oblik umetničkog izraza, posebno u hip hop i rep muzici. Kakvu cenu društvo plaća za to? Prema Dr. Gwendolyn Pough sa Univerziteta u Minnesoti, veoma visoku.

"To definitivno utiče na devojke, posebno na crne devojke." ka�e Pough, koja dr�i kurs pod nazivom "�ene, rep i hip hop feminizam" i trenutno piše knjigu o crnim �enama u hip hop kulturi.

"U muzici se pojavljuju poruke koje nam govore šta treba da radimo da bi smo bile �eljene i, u nekim slučajevima, poštovane. Verujem da postoji određena veza između tih poruka i toga kako mlade �ene vide sebe i kako se ponašaju."

Pesma “Down Ass Bitch”, popularnog umetnika Ja Rule-a.

If you'd lie for me, like you lovin me

Baby say yeah

If you'd die for me, like you cry for me,

Baby say yeah

If you'd kill for me, like you comfort me,

Baby say yeah,

Girl I'm convinced, you're my down ass bitch

"Postoji trend u repu da se govori o "ride or die chick" - devojci koja će učiniti sve za svog čoveka", ka�e Pough. "Takva muzika kreira način razmišljanja nekih ljudi. Trenutno, raste broj �ena koje su u zatvoru zbog svojih odnosa sa muškarcima, zbog prodavanja droge ili činjenja drugih krivičnih dela zato što su to od njih tra�ili njihovi momci."

Povezanost mizoginistične muzike i ponašanja je evidentna i u drugim oblastima �ivota mldaih ljudi, ka�e Dr. Michael Rich, pedijatar u dečijoj bolnici u Bostonu.

"Muzika predstavlja nasilje i prisilu u seksualnim odnosima kao normalne. Vidim da postoji prihvatanje među tinejd�erima - i dečacima i devojčicama za seksualnu objektifikaciju koja se slavi u ovakvoj vrsti muzike. Postoji shvatanje da je u redu biti iskorišten za seks i da nije potrebno nikakvo emocionalno učešće."

Jenga Mwendo, direktorka Red Clay's Catcalls, poznate multimedijalne izlo�be koja simulira iskustva �ena sa uličnim seksualnim maltretiranjem ka�e da je muzika uvek bila uticajna jer se lako prihvata.

"Mladi ljudi su uvek slušali ono što je popularno i sve što dolazi uz harmoniju i dobar ritam je lako prihvatiti.", ka�e MWendo.

"Ljudi će reći - ja ne slušam reči, samo me zanima kako to zvuči, ali poruke se probijaju, svesno ili nesvesno. Odrasli imaju pravo da slušaju ovu muziku. Ali deca su izlo�ena tome čim uključe radio jer je puno onoga što se čuje na radiju eksplicitno i mizogino."

Ponekad čak i "očišćene" verzije pesama sadr�e mizogine poruke.

Nate Dogg: “I Need Me a Bitch.”, promenjeno u “I Need Me a Chick” da bi moglo da se pušta na radiju, ali suština ostaje nepromenjena:

I need me a chick, who ain't scared to flirt

I need me a chick in the middle of the grocery store she'll lift up her skirt

I need me a chick, like I need my crew

I need me a chick to pass on to my boys soon as I get through

(Treba mi riba koja se ne plaši flertovanja, treba mi riba koja će podići suknju u sred prodavnice, treba mi riba kao što mi treba moja ekipa, treba mi riba koju ću proslediti mojim momcima čima završim sa njom.)

"Mo�ete staviti pip! preko ru�nih reči ali poruka ostaje. To je šokantno, to je poruka koja ka�e da su �ene objekti i da je u redu iskoristiti �enu i onda je podeliti sa prijateljima."

"Mizogini rep nije nastao u vakuumu", ka�e Pough. "Moramo imati u vidu da muzika predstavlja refleksiju društva. Mnogi će reći - pogledajte svu tu negativnost i mizoginiju u hip hop kulturi, ali će ignorisati iste te stvari u drugim delovima društva."

Za Mwendo, to su jednostavno dve strane istog novčića.

"Umetnici pišu i pevaju ove mizoginističke stihove, ali ljudi nastavljaju da ih kupuju i radio nastavlja da ih pušta. �ivimo u društvu koje prihvata mizoginiju. Ako bi je društvo smatralo pogrešnom ili ekstremnom, ta muzika se ne bi prodavala. Moramo razmisliti šta nam to govori o svetu u kome �ivimo."



*****



Nova underground hip hop scena

Underground hip hop scena izrasla je kao sklop u okviru koga mladi, talentovani i inteligentni MC-jevi mogu da se razvijaju. Njihova poruka je sirovija, sviraju u malim, tamnim klubovima pred par stotina ili mnogo manje ljudi.

Kao hrišćani u drevnom Rimu, koji su dr�ali mise u katakombama i širili svoju religiju tajnovito, underground umetnici vode privatnu revoluciju u malim klubovima, promovišu povratak repa u hip hop i verovatno nikada nije bilo tako velike �urbe i obaveze kao danas da se napravi promena. Umetnici podzemlja su siti toga kako velike izdavačke kuće tretiraju hip hop, kako su izmenili strukturu pesama. U novom veku, pogotovu na radiju, mo�e se čuti jedna ili dve strofe, malo R&B pevanja i neki zabavni detalj koji se ponavlja dok se ne potroše tri ipo minuta. To je gruba slika, ali poruka je jasna - kreativnost u hip hopu je skrajnuta da bi do izra�aja došle numere sa lošom upotrebom semplova, bez prave poruke i bez DJ-eva.

Setite se kada ste mogli slušati pesmu pet minuta i čuti samo Rakimove �estoke poredbe i eufemizme s vrha jezika i Eric B.-a kako blagoslovi "1s and 2s" (1s and 2s, ones and twos, gramofoni prim. KZP). Ne samo da je postojala dubina u takvim pesmama nego i kreativnost i genijalnost. A šta reći o Afrika Baammbati čije pesme traju du�e od telešop priloga. Eric B. & Rakim i Baambata su savršeni primeri prave hip hop kulture jer su bili inovatori i trendseteri, a Rakim, taj nije znao da zave�e.

Osim ako nisi zaljubljenik u undreground, nikad nemaš priliku da čuješ takve ljude na radiju. U stvarnosti, ljudima je ispran mozak i misle da je ono što slušaju na radiju hip hop. Od 1995. trend je implementacija R&B-ja u hip hop. To je razvodnilo muziku. Komercijalni izvođači kao Jay Z, na primer, znaju da će repa da se valjaju ako Blackstreet odradi delić za hit za koji je on napisao svega par stihova. Novac kontroliše hip hop umesto umetnika, a izdavačke glavešine su postale moćnije u utvrđivanju kako muzika treba da zvuči. Ovo objašnjava pojavu mnogih nezavisnih etiketa jer autori ne �ele da predaju kontrolu nad svojom kreativnošću kada potpišu ugovor. Izdavači kao što su Rawkus, Fondle Em, Stones Throw, Goodvibe, ABB Records i drugi mogu danas da se takmiče sa velikima kao što su Bad Boy ili Def Jam jer ih podr�avaju ljudi koji pored novca imaju i �elju da pomognu da hip hop kultura pre�ivi.



*****



I eto, hip hop je osvojio čitav svet, mada uz mnogo transformacija, kompromisa i prilagođavanja mediokritetima.

User avatar
HariSHA013
Posts: 83
Joined: 30 Aug 2007, 02:36
Location: Pancevo, Streliste

Re: Hip Hop, Rep... Sta je to kog djavola??

Post by HariSHA013 » 24 Mar 2008, 01:27

^Word!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest