Konsonanti i disonantni intervali

Moderator: Critical

Post Reply
nesta
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 17:48

Konsonanti i disonantni intervali

Post by nesta » 22 Dec 2009, 14:55

to je zapravo podela intervla prema sazvuchju. Konsonantni intervali su smireni i ne traze dalje razreshenje dok su disonantni napeti te kao takvi traze razreshenje u konsonantne. Znam i to da su ta dva pojma prilichno relativna i da veoma zavise od sastava akorada koji se koriste u harmonskom procesu, kao i da se razlikuju shvatanja ta dva pojma u staroj i savremenoj muzici.... sve to stoji. Procheshljao sam nekolicinu knjiga koji obradjuju muzichku teoriju ukljuchujuci i M. Tajchevica i nisam naishao na detaljna i valjana objashnjenja na ovu temu, tachnije na konkretne primere izuzimajuci savrshene i nesavrshene konsonance koji su prilichno jasno definisane. Zato bih voleo da neko objasni kako se najcheshce razreshavaju disonance, dajuci primere !.... evo shta te knjige kazu " mala i velika sekunda pojavljuju se u donjem glasu a razreshavaju se u tercu" ili "mala i velika septima pojavljuju se u gornjem glasu i razreshavaju se u sekstu" Shta znachi pojavljivati se u donjem ili gornjem glasu, da li se mala sekunda razreshava u malu ili veliku tercu, velika takodje, koji konkretrni primeri ukazuju na to ???? Nadam se da nisam previse smorio, neke sigurno jesam ali shta cu, vec neko duze vreme pokushavam to da savladam.... :cry:

terry mid

Re: Konsonanti i disonantni intervali

Post by terry mid » 03 Jan 2010, 20:11

Ja ti mogu pomoci ovako:

Savrsene kosonance su : cista prima, kvarta, kvinta i oktava.
Nesavrsene kosonance su : velika i mala terca i velika i mala seksta.
Disonance su : sve sekunde, septime, umanjeni i prekomerni intervali.

To je to sto ja znam tako da ako sam ti pomogao drago mi je ako nisam, makar sam pokusao.... :D

nesta
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 17:48

Re: Konsonanti i disonantni intervali

Post by nesta » 03 Jan 2010, 21:28

hvala u svakom slucaju.... mislim da bi bilo korisno za mnoge da se ova tema do kraja razjasni !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest