Skale, solaže, harmonija...???

Moderator: Critical

Post Reply
Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Skale, solaže, harmonija...???

Post by Franja » 04 Aug 2010, 23:54

Ljudi, već par godina sviram, tj. pokušavam da svitam gitaru i fino mi ide za sad. Problem je što sam samouk i što sam propustio da učim skale i nešto od teorije, a to sad počinje mnogo da mi smeta i da me koči. Voleo bih da naučim bar osnovne molske i durske skale, bez onih pentatonskih i koje već sve postoje, za početak. to bi mi naravno i pomoglo da, ponekad dok neko svira, ja malo provrtim po skali čisto da ukrasim pesmu. Par puta sam pokušavao da učim skale, ali mi deluje kao Sizifov posao, učenje napamet koji tonovi čine koju skalu i gde se koj nalazi na vratu. Čuo sam da postoje (možda lupam) prstoredi i pravila kako se prelazi sa jednog na drugi deo vrata, a da se pritom prsti ne prepliću. Jel zna neko gde da nadjem dobre video lekcije u kojima je objašnjeno sve ovo? Isto me zanima kako ide ono harmonijsko pravilo da ako znamo iz kog akorda počinje pesma i znamo skalu, možemo lakše da skinemo pesmu, jer se unapred zna koji su mogući akordi nakon početnog (tipa, Gdur početni akord, prvi, treći i četvrti ton skale su durski akordi, a ostali molski). Voleo bih da saznam nešto i o građenju akorda, ali o tome kasnije. Nadam se da me je neko razumeo i da može bilo kako da mi pomogne. Hvala unapred! :ziveli:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by dejankuki » 05 Aug 2010, 00:32

Pogledaj ovde. viewtopic.php?f=15&t=1637 mozda ti nesto i pomogne... :ziveli: :hide:

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by Mrav » 05 Aug 2010, 01:50

Pogledaj po forumu, tema ima dosta, ali uglavnom za pocetak, sve je u odnosima, ako znas koji su odnosi u durskoj skali, mozes lako da to gradis iz c, d, f ili bilo kog tona koji te zanima da bi dobio c dur,d dur, f dur, naravno nesto moras napamet da naucis, a to su ti odnosi. Osnovno molska i durska skala je jako prosta. Ono sto bih ti savetovao da za pocetak (da bi razumeo i koristio skale) da prvo naucis dobro (da ne kazem napamet) koji tonovi ti se gde nalaze na gitari, sto rekao cika satriani, to bi morao da znas u pola noci da te probude :ziveli: . Ja recimo ne razmisljam obicno tako sto kazem, e sad sviram c dur, pa cu sledeci ton d, pa cu sledeci ton e, nego znam razmak 2 praga, 2 praga, 1 prag i setkam se po tome :D Najbolje je kad uvezbas da te razmake 'vidis' takoreci svuda na vratu ako ti se samo zada pocetni ton. Naravno 100 ljudi sto cudi, ti ces vec naci najbolji nacin da se snalazis.

Samo strpljivo, mogu osnovne skale da se nauce za sat, ali uvezbati ih traje malo vise :)

P.S. ovo sa pragovima je vise ilustracija, ceo ton, poluton bi bilo pravilnije naravno :roll:

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by ognjen93 » 05 Aug 2010, 11:16

Sve sto su ti rekli stoji.....
Moras jendom da pocnes, put od 2000000 milja pocinje jednim korakom....
Kako eto da vezbas, za pocetak, uzmesw tonove C dura CDEFGAHC, i na prvoj zici ih sviras sve od pocetka do kraja vrata, jedno 5 minuta, pa isto to za svaku zicu, pa onda kobinujes 2 zice, i isto tako za svaku skalu, tezi put isplati se kad tad......

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by ness » 05 Aug 2010, 17:19

ognjen93 wrote: Moras jendom da pocnes, put od 2000000 milja pocinje jednim korakom....
Prvim korakom,ne jednim...

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by MetalFunk » 05 Aug 2010, 19:17

ness wrote:
ognjen93 wrote: Moras jendom da pocnes, put od 2000000 milja pocinje jednim korakom....
Prvim korakom,ne jednim...
1000 milja.
Epic post!

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by Critical » 05 Aug 2010, 19:31

Predji dekijevu skolu gitare ovde na MF-u (ostavio ti j eon link gore) i bice ti mnooogo stvari jasnije .... ako opet imas nesto PITAJ ovde slobodno :ziveli:

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by ognjen93 » 05 Aug 2010, 22:05

MetalFunk wrote:
ness wrote:
ognjen93 wrote: Moras jendom da pocnes, put od 2000000 milja pocinje jednim korakom....
Prvim korakom,ne jednim...
1000 milja.
Epic post!
Ma isti qrac

Franja
Posts: 33
Joined: 27 Nov 2009, 20:15

Re: Skale, solaže, harmonija...???

Post by Franja » 06 Aug 2010, 17:32

Hvala za odgovore narode! Deki, odličan ti je onaj post. Prečešljao sam na brzaka i mislim da će mi puno pomoći. Možda ima malo više materijala na jednom mestu pa me ponešto zbunjuje, ali kao što reče Critical pitaću ako nešto nije jasno. :ziveli: :metal:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest