Izgubljeni gitarista, pomoc potrebna!!!

Moderator: Critical

Post Reply
Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Izgubljeni gitarista, pomoc potrebna!!!

Post by Bluesman » 11 Jan 2007, 23:04

Ljudi u poslednje vreme sam u teskom bedaku sa gitarom.
Sviram "vec" oko 4-5 godina gitaru. Poceo sam sa klasicnom gitarom, koju i danas sviram. Oko poceta septembra usrecio sam se dvema stvarima: elektricnom gitarom, i slomljenim prstom. Zbog toga nisma svirao oko mesec i kusur dana. Kad mije prst zarastao(3. odnosno domali prst na levoj ruci), i ka dsu mi skinuli gips prva stvar koju sam uradio- uzeo sam gitaru, ali djavola nista nisam mogao da odsviram,jer mi je prst bio skroz slab(nisam mogao bilo koji ton njim da pritisnem). Proslo je vreme, prst mi se oporavio skroz, klasicnu gitaru(i kao vrstu gitare i kao muziku) mogao sam da sviram, ali na elektricnoj jedva nekako. Mozda zato sto sam se navikao na klasicne tehnike(cak i elektricnu sviram sedeci sa gitarom na levoj nozi), ali od rocka, a sto mi je jos i ivse smetalo od jazza i bluza, nista nisam mogao da odsviram, dok sam se sa klasicnom gitarom potpuno vratio u stos. Od svih tih dogadjaja sad je proslo ihahaj vremena, a ja sam jos vise zagubljen. Samostalno ne mogu nista da se nateram da odsviram, cim pogledam neke note odmah odustanem, nemam samopouzdanje uopste. A ako bi nesto od tih stvari pokusao da odradim na casu(imam privatno casove) uspeo bih. Pomislio sam eto super, odradicu sa profesorom par stvari i sve ce biti super, ali nije bilo tako. Upravo sam proveo 15 minuta, ne mogu da kazem svirajuci, bolje da kazem gledajuci u note bez uspeha( mislim pocnem ja uredu al cim dodje do komplikovanijeg dela ja odustanem sot ni sam ne znam). U poslednjih 2-3 meseca nisam puno napredovao(citaj uopste), kad god uzmem gitaru u ruke da sviram nesto osetim se depresivno i bespomocno. Polako je pocela da slabi zelja za sviranjem(uopste jer ako mi ne ide ono zbog cega sam i hteo da sviram in da first place koji djavo da sviram uopste, bez obzira na to kako mi ide klasika).
Ljudi pomagajte kako znate i umete, sta da sviram(pesme koje mislim na jazz i blues i rock(ne metal, najgrublje sto bih svirao su sabbati),svi saveti koje imate , kako da se izvucem iz ovog skripca? Ne zelim da pretsanem sada da sviram, ali ako ovako nastavim ne vidim sta mi drugo preostaje.

Znam da pricam nepovezano i da ofrlje kucam nadam se da ste shvatili sta mislim. Ne znam da li tema treba da ide u ovaj pod forum a u krajnjoj liniji i osecam se ko pocetnik koji prvi put uzme gitaru u ruke kad sednem da sviram nesto.

Pozdrav Marko Kuzmanovic

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 11 Jan 2007, 23:21

imao sam i ja par takvih kriza kad uzmem gitaru i ne svira mi se...
ja izadjem iz krize kad cujem neku novu pesmu koja mi se svidja i onda pokusavam da je naucim. dobro bi ti bilo da nabavis guitar pro (ako ga nemas) i da skines tablature sa sajtova koji su navedeni u forumu tablature.
valjda ce ti to pomoci. nadam se da ces posle ovog posta ovako da izgledas :music-smiley2: :lol:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 11 Jan 2007, 23:29

Pozdrav i tebi. Polako, prvo duboko udahni. Posle toga - ne brini. Ako te toliko boli što više ne sviraš i što ne napreduješ, to znači da ćeš nastaviti da sviraš i da ćeš napredovati.

Bez da sada sprovodimo tvoju potpunu analizu, samo da te posavetujem da razmišljaš u nekoliko pravaca. Kome si ti dužan da sviraš gitaru? Da li ti je ona zanimanje ili hobi? Ako je zanimanje, prosto moraš dalje u svirku i budi muško po tom pitanju. Ako ti je hobi - e, onda je počela da te previše opterećuje, a ti si počeo da sviraš radi zabave (što je sasvim ok, da se razumemo). U tom slučaju vrati zabavu u sviranje. Nemoj da se toliko opterećuješ napredovanjem, brzinom, tačnim čitanjem nota, složenim mestima...

Vidi, da se odmah razumemo. Ti se sad plašiš - bacićeš gitaru zauvek i onda si propao čovek. Nijedno od to dvoje nije tačno, tj. ne treba da bude tačno. Niti ćeš ti sada (ili ikada) da spališ gitare i sve note i da odeš i da se nikada više ne okreneš - mada znam jednog koji je to uradio, neviđena precioza i generalno čovek sa velikim problemima u glavi, perfekcionista i nespreman da sebi prizna svoja ograničenja... niti će biti propast sveta ako ti ne odsviraš tačno to-i-to i to toliko dobro da se meriš sa, recimo, Segovijom.

Da ne gnjavim dalje. Nije ti ovo svakako poslednji put u životu da se suočavaš sa "platoom". Ti bi hteo više, ali ti "nešto" (neki deo podsvesti, život, bilo šta) ne da (u ovom trenutku) dalje. Ali to će se desiti i sa školom, i u poslu, i u ljubavi, i sa nekim drugovima, i gde sve ne. Sad se postavi pravilno - "Ja bih hteo više, a mogu samo ovo. Da li ću ikada moći više ili samo sada ne mogu više? Ako nikada neću moći više, je li smak sveta, hoću li umreti?"

Toliko sa moje tačke gledišta... More Mojo to you, misli pozitivno, to je sve samo rokenrol.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 12 Jan 2007, 09:36

Kao prvo : Have fun covece!!! Nikad nisam nista lomio, ali nekako razumem kako je to...jedino ne shvatam kako mozes akusticnu, a elektricnu ne mozes da sviras O_o

Zar nisu zice na akusticnoj tvrdje :S

Ja nikad nisam nazadovao ovoliko, ali kad god izgubim inspiraciju, motivaciju i sve sto je dobro (sviram bubnjeve), ja stavim metronom na 170-180 bpm, i vezbam brzinu...guram se, znojim se, dok blejim okolo u sobi :)nekad cak i cackam telefon, jer ja ozbiljno shvatam sviranje.

Tako mozes i ti, nije ti otpala ruka, nisi ogluveo ;) Samo polako, i vratices se ti u formu. Ako ti nesto znaci, gitarista KoRn-a je poceo da svira jer je slomio prst, i lekar mu je rekao da je najbolje da sad uzme da uci malo gitaru da svira, jer bi mu se prst tako BRZE oporavio ;)

Samo sviraj :)

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 12 Jan 2007, 10:59

Hvala svima na odgovorima!!!

da krenem redom

za prvi post: Nije meni problem sto mi se ne svira, problem mi je sto ne NESTO sprecava u tome. Nazalost ne mogu da se na tvoj naicn izvucem iz krize jer je otrpilike najmljadja grupa koju slusam led zeppelin:D:D:D
imam guitar pro.

za drugi post: Nisma nikome duzan da sviram gitaru(valjda je tako i normalno?), poceo sam da sviram iz zabave i ona mi je kao hobi, zanimanje je ipak nesto "ozbiljnije"(matematika ili fizika). Problem je sto nisam uspeo da vratim zabavu u sviranje i to je moj glavni problem(sa citanjem nota nemam problema)!

Da tacno je u neku ruku se toga plasim...:( Nisam prefekcionista i znam otprilike svoja ogranicenja. Nije problem u tome sto ja ocu da budem nesto sto(makar sada) ne mogu da budem, ja hocu da sviram za svoju dusu ali me nesto sprecava.
Da mogu vishe znam, odnosno mogao sam vishe.Nemam tehnicki problem nego psihicki.

za treci post: Pogresno sma se izrazio, mogu da sviram i elektricnu(kao instrument) ali da kazem ne mogu da sviram muziku koju bih hteo, ne zbog prokletog prsta nego zbog nekog problema u glavi.

Zamislite da ves nesto psihicki sprecava da svirate ono sto zelite(u mom slucaju nedostatak samopouzdanja, a muzika je blues i jazz), sta bi ste uradili, za sta bi ste se uhvatili da svirate?Imam problem da "probijem led", da se ponovo opustim, a cim to budme uspeo sve ce biti kul.

Hvala jos jednom svima i nadam se da vas ne gnjavim, previshe!

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 12 Jan 2007, 13:06

Koliko imaš godina? Pitam zato jer mi sve ovo što tebe muči liči na klasično "traženje sebe" u nekom pubertetskom dobu.
Pre svega opusti se, kao što su ti već rekli, a onda shvati da se tebi ne događa ništa NOVO i JEDINSTVENO. Jednostavno ne razmišljaj previše i stvari će leći na svoje mesto.
Što se tiče muzike za koju te NEŠTO sprečava da je sviraš (jazz, blues) nemoj sebe opterićivati time. Možda je to zato što tvoj deda ( i pradeda) nije bio berač pamuka negde na obali Misisipija pa nemaš neku unutrašnju potrebu da se izražavaš kroz takvu muzičku formu već želiš da to sviraš iz nekih potpuno nametnutih pobuda kojih nisi ni svestan (da budeš cool npr.). Zato se opusti, budi otvoren za sve i sviraj onu muziku od koje se naježiš (ali pozitivno) kad je čuješ. Eksperimentiši, igraj se.
Ali da ne tupim (da izvine žene na forumu) previše. Najbolja stvar u tvom "slučaju" je to što nemaš problema s notama. Sve ostalo dolazi manje-više spontano. I to što te previše ne odušenljava el. gitara nikako nije razlog za zabrinutost. Ja sam sa 10 god. počeo da sviram KLASIČNU gitaru, zatim prešao na AKUSTIČNU, pa na ELEKTRIČNU (mislio sam da devojke to više vole), da bi se sada sa svojih 36 god. opet vratio KLASIČNOJ gitari često se pitajući gde mi je bila pamet i kako nisam odmah video da je to PRAVA STVAR. Na klasičnoj gitari (ako ti nije palo na pamet) možeš da sviraš svaku vrstu muzike i da to zvuči originalno i fenomenalno.
Hoću da kažem da svako od nas ima svoj nakakav razvojni put koji je strogo individualan. i koga treba pratiti opušteno. Možda si ti u stvari daleko zreliji nego što si toga svestan.
Ajd" sad, u zdravlje, budi svoj i RAZMISLI o tome da ne RAZMIŠLJAŠ previše jer muzika je ipak VESELA stvar.
Last edited by viden on 12 Jan 2007, 13:25, edited 2 times in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jan 2007, 13:07

Probaj sa promenom. Idi kod drugara koji ima dobro cevno pojačalo, uzmi nečiju tuđu gitaru, časti sebe nekim delom opreme (može i najmanjim), otiđi do studija sa drugarima na neki jam.

Sa bluzom i džezom može da bude problem "održavanje pažnje", sve počne da ti zvuči slično i dosadno. Pošto već imaš jednu gitaru viška, probaj (ako već nisi) da je prebaciš u otvoreno D ili otvoreno G, uzmi slajd (može i nož) i probaj sa Džonom Li Hukerom, Bobom Dilanom (imaš sve njegove tablature 100% tačne na http://www.dylanchords.com/ ) ili, ako možeš, Robertom Džonsonom. Što se džeza tiče - idi skroz unapred - Esbjern Svenson Trio, recimo, ili Maseo Parker. Ja bih se lično vratio na Dejvisov "Kind of Blue", to je malo mirniji tempo ali mnogo cerebralnije.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 12 Jan 2007, 15:39

Izvini...doslo je do nesporazuma...
Sto se tice tvog problema...stvarno ne znam kako da predjes to...
Ja mislim da to vremenom prolazi...probaj ovo sto je Rocket rekao, on je iskusni muzicar:)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jan 2007, 16:33

Uh... ja sam, Bože me prosti, iskusni folirant/ staro drndalo... Presudno bi bilo Foxovo mišljenje, on ima od svih nas ovde najduži "pravi" staž i najbolje svira.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 13 Jan 2007, 02:41

Mislim da problem potiče ne toliko iz povrede ili neke neobjašnjive sile koliko iz glave. Nemoj ovo pogrešno da shvatiš... Nisi poremećen... samo imaš psihičku blokadu a čim se opustiš (a opustićeš se kada potpuno zaboraviš na gitaru), javiće se i želja a sa njom i tehnika.

Niko od nas nije mašina i ne može uvek "na dugme" da svira.

Samo se opusti i uživaj u životu... sve će doći na svoje mesto vremenom.

Cheers

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 13 Jan 2007, 10:43

Puno hvala svima na pomoci!!!

Marko

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest