Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Moderator: Critical

Post Reply
silencer
Posts: 3
Joined: 17 Mar 2008, 13:46

Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by silencer » 17 Mar 2008, 14:45

Pozdrav svima!


Ozbiljnije vezbam gitaru 7 meseci. Posedujem neko staro pojacalo od 25 vati marke Reuther i el. gitaru kopiju stratokastera marke "Chester". Izgleda da sam imao srece pri kupovini gitare (kupio sam je pre 7 godina kod Mise Aleksica) jer moj stric koji zivi u Londonu i profesionalno svira bas kaze da je super gitara za te pare i da ima prav vrat i ok zvuk. Ja sam primetio da dobro drzi stim, znaci ja vezbam u proseku 2 sata dnevno i po 10-15 dana ne moram da je stimujem ponovo.

E sad, zeleo bih da moja gitara ima zvuk koji lici na zvuk Metalike sa prva 4 albuma. Naravno da nemam para da kupujem opremu koju oni koriste.

Imam integrisanu zvucnu kartu i probao sam da sviram preko guitar rig programa sa asioforall drajverima ali lose zvuci i ima mnogo sumova i kasnjenja ili ja ne umem da podesim.

Ako mislite da bi bolje bilo da uzmem bolju zvucnu kartu recite mi i koju da uzmem. Isto vazi i za gitarsko pojacalo.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by Rocket Roll » 17 Mar 2008, 17:21

Za zvučnu imaš (kod nas) samo dve u "jeftino a dovoljno dobro" varijanti - M-Audio 2496 ili E-MU 0404. Obe su negde oko 100 evra, a na tebi je da izabereš.

Najjeftinije pojačalo za Mjetal'kin zvuk bi možda bilo Laney LX65R, koje je malo preko 200 evra. Ne znam da li bi bilo dobro ulaganje ako želiš da sviraš samo po kući.

Možda bi najjeftinije ulaganje bila neka od "mjetal" pedala - Boss MT-2 Metal Zone, DigiTech Metal Master...

U svakom slučaju će te zaustaviti to što ti gitara nema humbuckere - prosto nećeš moći da izvučeš dovoljno ЏЏЏЏЏЏ ako sviraš na singlecoil magnetima, ma šta od pomenutog kupio.

Možda za početak - neki Ibanez + neka od pomenutih pedala, pa onda overi šta ti još fali.

(Za sva pitanja tipa "a gde to može da se nađe" pretraži forum. Srećno!)

silencer
Posts: 3
Joined: 17 Mar 2008, 13:46

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by silencer » 18 Mar 2008, 00:41

Da hvala na brzom i opsirnom odgovoru. Ja tek sad vidim da sam na kraju mog posta postavio pitanje koje se razlikuje od topic-a jer je vezano za gitarsko pojacalo umesto za gitarski procesor. Ja sam totalno neupucen pa sam tako ziveo u zabludi da za dobar zvuk i jaku distorziju je neophodan samo dobar gitarski procesor i da se ubaci u bilo koje pojacalo i to je to :hide:

Znaci kljucni problem su humbuckeri i bez njih nema nista. Da li je moguce ugraditi neophodne humbackere u moju gitaru? Ako moze da li je to isplativo ili bi bolje bilo da se uzima nova gitara.

Sto se tice pomenutih stvari verovatno bih uzeo E-MU 0404 pod uslovom da ona zajedno sa humbackerima (na sadasnjoj ili novoj gitari) moze da proizvede zvuk koji lici na m'tallica zvuk. Znaci meni ne treba original zvuk od Dzejmsa ili Kirka ali hocu da kad okinem palm mute da to zvuci jako i jezivo a ne blago i jadno :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by Rocket Roll » 18 Mar 2008, 09:28

silencer wrote:Da li je moguce ugraditi neophodne humbackere u moju gitaru? Ako moze da li je to isplativo ili bi bolje bilo da se uzima nova gitara.
Ja sam uvek bio za ugradnju magneta - čak i u ekstremnim situacijama, kada se magnet od sto evra ugrađuje na gitaru od sto evra. Zašto? Zato što ti magnet neće propasti - ako kupiš skuplju gitaru, premestićeš taj "dobri" magnet na nju! A u međuvremenu, naročito za ЏЏЏЏЏЏ, gitara od sto evra sa magnetom od sto evra će zvučati vrlo slično gitari od osamsto evra na koju dolazi fabrički ugrađen taj isti magnet.

Ništa mi nije bilo smešnije nego kada mi, slušajući more distorzije, neko kaže "Slušaj! To se čuje njegova xyz gitara od zyx evra!" Brate, ne čuje se ništa, samo tutnjanje...
silencer wrote:Sto se tice pomenutih stvari verovatno bih uzeo E-MU 0404 pod uslovom da ona zajedno sa humbackerima (na sadasnjoj ili novoj gitari) moze da proizvede zvuk koji lici na m'tallica zvuk.
Ako koristiš neki program kao što je Native Instruments Guitar Rig 3 i ako imaš dovoljno velike i dovoljno dobre zvučnike na koje ti je povezana ta E-MU 0404, onda - da.

Ako imaš malecke kompjuterske zvučnike, zvuk neće baš biti bogznakakav.

silencer
Posts: 3
Joined: 17 Mar 2008, 13:46

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by silencer » 18 Mar 2008, 14:09

E super obradovao si me sada sa ugradnjom magneta. Samo jel moraju bas ti od 100 E jer ako uzmem njih i zvucnu izadje me sve oko 200E sto mi je u ovom trenutku previse. Mozda je bolje da ugradim njih a da uzmem neku jeftiniju zvucnu ili da je ne uzimam uopste dok ne skupim pare?
Koje magnete da trazim i koliko kosta ugradnja?

Od zvucnika imam ovo: http://www.itsvet.com/proizvod/logitech ... ers/31/519 a imam Guitar Rig 2. Pokusacu da skinem trojku.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by Rocket Roll » 18 Mar 2008, 14:14

Pa, ne moraju da budu od 100 evra, samo što novih hambakera (po radnjama) nema za cenu ispod sto evra, tako da...

Ali povremeno ih ima po oglasima. Čak mislim da kod nas u oglasima neko prodaje DiMarzio Super Distortion za 60 evra, što je (ako nije neka prevara sa Squierovim magnetima u pitanju, tu moraš da budeš EXTRA pažljiv!) vrlo dobra ponuda.

Kirk valjda ima aktivne EMG magnete u svojoj sadašnjoj gitari, ne znam šta je imao u tim zlatnim godinama "when Metallica ruled the world". Ako kupuješ nove, uzmi aktivne EMG jer im je cena ista kao pasivnim DiMarziovim, a imaćeš više distorzije i moderniji zvuk sa njima.

Za zvučnike - služiće te i ovo za sviranje u sobi / vežbanje, pošto će subwoofer da ti reši basove... Ali ne očekuj da ti rifovi ljušte kreč sa zidova. :mrgreen:

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by XtrmntR » 19 Mar 2008, 15:38

Dimarzio magneti novi idu od 50-60evra, 70, i 80tak evra, zavisno od modela. Shto se tiche cene Dimarzia od 100e, samo 3 modela imaju(u MIXovom cenovniku) chija cena prelazi 100e, i to su: "DiMarzio" Model J, "DiMarzio" Model P+J i "DiMarzio" Ultra Jazz.

Dimarzio SuperDistortion NOV je 70tak evra, Evolution je 75evra, Fred, PafPRO su po 70evra, itd..

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Zvucna karta ili procesor za gitaru?

Post by goodlikesweeper » 29 Mar 2008, 18:48

Rocket Roll wrote:ЏЏЏЏЏЏ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

VEGETA_DTX
Posts: 3
Joined: 13 Jun 2008, 21:06

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by VEGETA_DTX » 14 Jun 2008, 11:26

Naisao sam na ovu temu lutajuci po Google-u i evo ja bih slicno pitanje postavio, samo umesto Heavy Metallica zvuk rekao bih Heavy Static-X/Rammstein/i slichno... zvuk :D

A evo recimo ova recenica mi je povratila nadu zaista:
gitara od sto evra sa magnetom od sto evra će zvučati vrlo slično gitari od osamsto evra na koju dolazi fabrički ugrađen taj isti magnet.
I stoga bih zamolio Rocket Roll ili nekoga drugog ko je iskusan i razume se, da mi odgovori na sledece:
Kada bih ja moj Squier Bullet Strat SSS transformisao u HSH tako da ta dva S-a zamenim dvojicom H-a, recimo bash ovih - http://www.musiciansfriend.com/product/ ... sku=301007 (jer skonto sam da su extra magneti) dali ce zvuk moje gitare biti drukciji od zvuka neke skupe i kvalitetne gitare koja ima fabricki ugradjene iste te magnete i KOLIKA je razlika?
I ako je razlika bas drasticna onda koja bi gitara najbolja bila za sto manje pare a da zvuchi na fazon - Frank Klepacki/Static-X/Rammstein znate na sta misliim ;) mnogo "ЏЏЏЏЏЏ" bash kao sto to Rocket Roll fino reche :D

I josh + ako je neko imao iskustva sa tim magnetima na nekom od Toneport-ovih proizvoda dali bi mogao da mi kaze kako je sve to zvucalo u kombinaciji?

Hvala!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by Rocket Roll » 14 Jun 2008, 11:34

VEGETA_DTX wrote:...da ta dva S-a zamenim dvojicom H-a, recimo bash ovih - http://www.musiciansfriend.com/product/ ... sku=301007 (jer skonto sam da su extra magneti)...
Jesu, ali ne znam da li ćeš ih naći kod nas. Mislim da nećeš, ali možda postoji šansa. To ti čisto kažem u slučaju da si se "zakucao" baš za njih a da si bio siguran da svega što ima na internetu ima i kod nas. :D
VEGETA_DTX wrote:...dali ce zvuk moje gitare biti drukciji od zvuka neke skupe i kvalitetne gitare koja ima fabricki ugradjene iste te magnete i KOLIKA je razlika?
Biće drugačiji, ali razlika će (po mom mišljenju) biti vrlo, vrlo mala - ako neko u toj toni i po Rammstein distorzije uspe da čuje razliku u drvetu između tvog Squiera i Ibanez JEMa, ja ću da pojedem te magnete.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by dejankuki » 14 Jun 2008, 11:54

Rocket Roll wrote: Biće drugačiji, ali razlika će (po mom mišljenju) biti vrlo, vrlo mala - ako neko u toj toni i po Rammstein distorzije uspe da čuje razliku u drvetu između tvog Squiera i Ibanez JEMa, ja ću da pojedem te magnete.

Meni moze i ta gitara uz salatu kao pridev, i poNfrit!!!


Sto se tice toneporta, tu neces imati nikakvijeh problema, samo namesti zvuk kakav hoces.. i press record.. u nekom programu koji koristis.. i to ce biti to!!!

VEGETA_DTX
Posts: 3
Joined: 13 Jun 2008, 21:06

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by VEGETA_DTX » 14 Jun 2008, 12:17

Najlepse hvala na odgovorima!

Sto se tice toga da se razlika nece primetiti pored te silne distorzije, takodje tako mislim i nadam se da je tako.
Ali opet mnogi, mnogi kazu da nikada iz Fendera(pogotovo iz ovog mog Squier Bullet Strat SSS) necu dobiti taj tip zvuka koji zhelim (a po meni to bash i nema neke logike, jer magneti su ti koji su zaduzeni za zvuk, a drvenarija okolo samo drzi gitaru na okupu zar ne? Zapravo iskren da budem chak i ako je totalno Clean, ne vidim zasto bi chak i tu igralo ulogu drvo, jer magnet hvata vibracije sa zhice...?
SEM ako josh to nema veze i sa zhicama i da mi jos neko kaze da za to moram imati neke zhice od 100 evra pa onda da se upucam :D
Jer mene zanima ona razlika u MASNOCI zvuka sto tako ljudi chesto nazivaju...dakle taj neki heaviness koji bi se eventualno mogo porediti eto bas sa Rammsteinom.

Sto se tice toga da sam se zaleteo misleci da sve sto ima u inostranstvu da ima i kod nas DA! naravno deshava se to meni, bagujem se chesto :D I dali bi mi mogli reci koji su magneti slichni ovima, dali ih ima ovde u BG-u ili NS-u i koliko kostaju?

Sto se Toneporta tiche jako mi se svideo sa raznih reklama na youtube-u i preporucivali su mi ga mnogi, tako da nadam se da cu sa time manje vise moci dobiti sve sto hocu, zavisi samo od gitare... :/

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by dejankuki » 14 Jun 2008, 12:23

Evo ja cu samo malo... ostali ce o tome vise da kazu...


Pazi ima razlike i u distorziji... ali na nekoj "normalnoj" distorziji gde se ne ide na total distorted sound...

Znaci, moze neka farba da bude svetlija ili tamnija, moze sustain da bude duzi ili kraci... ali ramstein zvuk ili dzdzdz uopste...nece mnogo imati uticaja drvo, pa cak ni magneti.. koliko ce uticaja imati sam procesor.. i kolicina gaina koji si nabiJo... tako da na kraju, ... probaj i sa tim magnetima koje imas...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by Rocket Roll » 14 Jun 2008, 13:00

VEGETA_DTX wrote:...dakle taj neki heaviness koji bi se eventualno mogo porediti eto bas sa Rammsteinom.
Baš-baš Rammstein zvuk je jako teško dobiti. Kako je jednom rekao Arthur sa Rumskog, njihov zvuk je zaštićen patentom i koštalo bi te oko 1 000 evra samo da uđeš u njihov studio i da ti oni tačno objasne kako snimaju gitare. A i da ti objasne do u tančine, opet bi ti falila oprema - pominje se trinaest ili više mikrofona koji kupe zvuk jedne gitare, i onda 25 lejera (različitih traka) za jedan rif.

Nije to samo tvoj problem - previše mJetalaca misli da jedna džitra + jedna opaka pedala + jedno veliko pojačalo = "Wollt Ihr das Bett In Flammen sehen". E pa ne prodaje taj zvuk milione albuma zato što svako može da ga iskopira ako iskešira 2 000 evra ili nešto preko toga! :D

Neke informacije možeš da dobiješ ovde: http://rammimages.com/articles/Guitarma ... glish.html

Image

VEGETA_DTX
Posts: 3
Joined: 13 Jun 2008, 21:06

Re: Heavy Metallica zvuk: soundcard, procesor, magneti?

Post by VEGETA_DTX » 14 Jun 2008, 14:21

Hvala na pomoci ljudi!

Da znao sam od starta da ne moze to tako da se dobije bash bash taj zvuk, al mislio sam da polako pocnem sa nechim sto bar ima POTENCIJAL za priblizno tako nesto pa cu ja sam izexperimentisati sa Gearbox-om od toneporta ili tako nesto.

Dakle definitivno cu prvo kupiti Toneport pa tek onda eventualno dograditi magnete(za sta i dalje imam osecaj da cu prosto morati :/)

E al tu postoji jedan problem, Tonport UX2 u Novosadskom Mitros-Music-u kosta oko 18 000 i kusur dinara sto je zaista preskupo racunajuci da je jedan lik kupio za 185 evra 2006-te godine josh!? isto vazi i za TonePort KB37(od kojeg mi voda na usta ide :D) koji tamo kosta oko 24 000 i kusur, sto je takodje verovatno skuplje za kojih 30-40 evra nego negde drugo.

Dali bi neko mogao da mi preporuci neku prodavnicu? i izvinjavam se sto davim, ali znate kako je to kad si novajlija i kad imas onaj osecaj da cesh se kajati STA GOD da kupis i sta god da uradis...pa onda ocu sve lepo prvo da se raspitam pa tek onda u akciju :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest