Pravilno sviranje...

Moderator: Critical

Post Reply
User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Pravilno sviranje...

Post by Vercundus » 28 Jul 2006, 17:53

Posto sam pocetnik, pitao bih nekoliko sitnih pitanja vezana za neke tehnike sviranja gitare. Ono sto me zanima je sledece:

Kako se pravilno radi bending?

Kako se sviraju harmonici?

Kako da lepo odsviram scratch? (narocito u brzim delovima)

Kako da pravilno koristim palm mute?


Eto, ovo za sada, a ako budem imao jos slicnih pitanja, dodacu kasnije :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Jul 2006, 01:36

Ovde vazi ono "100 ljudi 100 cudi (100 zena 200 grudi)" sto znaci da, kao i u slikanju, ne moz' da pogresis, nego samo da "imas svoj sopstveni stil". U ocekivanju iskustava drugih (pisite ljudi):

1) Bending - gornje tri zice (tanke, E H G) guram na gore, donje tri zice (deblje, D A E) guram na dole. Kad god mogu koristim tri prsta, da ustedim snagu - recimo da podizem A (zica G, 14. prag) do H (zica G, 16. prag ili zica H, 12. prag). Kaziprst na G, srednji prst na G#, domali na A, uvis sva tri, tako da odgurni zicu D kao da hoce da se podvuku pod nju. Od brzine zavisi koliko ti je vibrato "kulturan", polako - Eric Clapton, polako i malo tremola na kraju - David Gilmour, samo tremolo - BB King. Probaj iz E

e-----------------------------------------
h-------------12-------------------------
g--14(b)16-------14---12(b)13--------
d-----------------------------------14---
a-----------------------------------------
e-----------------------------------------

sto je dobra blues fora, imas prvo niz A-B-H u kom je B "blue note", bend kroz nju je safe bet, onda kontrolno h na h zici da potvrdis gde si "krenuo" ako nisi dovoljno "podigao" a, jos jedno a (vracas se odakle si krenuo), a kraj - g skrenuto u g# i E daju E-dur (govori publici u kom si tonalitetu). To g u g# moras da izvedes kaziprstom nanize, jer si u brzini, u stilu "schmetterling" koji BB King tako voli - opustis ruku kao da otresas saku od vode.

2) Harmonici - magnet do kobilice (ne radi na magnetu blize vratu), trzalica i vrh kaziprsta kace zicu odmah jedno za drugim ili jedno pored drugog (sto veci razmak to bolje), a trzalica nije paralelna sa zicom nego KOSA, iskosena nadole. Billy Gibbons fora. Pomaze da imas sto tvrdju trzalicu.

3) Scratch - tu sam ti slab...

4) Palm mute - overi moj avatar i slike Stevea Morsea. Jesi nekad tapkao slicice? Ako nisi - zice su leptir i ti hoces da ga uhvatis i sprecis da pobegne a da ga ne povredis, pa pravis zvono iznad njega. Ruku sto blize kobilici, koristi samo brid dlana (ono cime udaraju u karateu) i, ako ti prija, mali prst sto blize potenciometru (da bi mogao da uradis i volume swell, ako zatreba). Posle nekog vremena udje ti u krv, samo polako... Ako sviras shuffle ili rifove, sto vise muteujes zice - "tesnji" zvuk. Ali nemoj da udavis zice, nego "sa razumijevanjem, kao leptiric! :P Pozdrav!

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 29 Jul 2006, 03:39

Evo i mene da podelim koju "mudrost" :)

Natural harmonic - samo dodirni prstom leve ruke bilo koju zicu na 12-om pragu(ili 5-om , 7-om) i okini zicu desnom rukom. Znaci bez pritiskanja na prag , samo lagan dodir.

Ovo sto je rocket roll objasnio sam shvatio kao pinch harmonik ali me malo buni onaj "sto veci razmak to bolje" deo.
Sve u svemu sve je tako kao sto je napisao bez ovog boldovanog dela :) .
Okines zicu i momentalno je pipnes placem na istom mestu gde si je okinuo.Palcom(palcem?!) je samo lagano pipnes nemoj da skroz zaustavis vibriranje zice i odma ga skloni (palac naravno , kakve su vam to perverzne misli, c c c :mrgreen: )
Evo i video & audio demonstracija:
http://www.youtube.com/watch?v=IZIP_nK8 ... ed&search=
Samo mu fali malo vise distorzije :) .

Ima i Artificial harmonic ali bas i nisam siguran da je to sto ja mislim da jeste :) .
Al ajde... dakle pritisnes zicu na nekom pragu , okines je i onda desnom rukom pipnes zicu na sredini (izmedji donje kobilice i tog praga na kojem ti je leva ruka).
Mislim postoji to i funkcionise ali ne znam da li se zove Artificial harmonic.

Za Scratch nisam siguran na sta mislis. Ono kao uzmes trzalicu pa "prevristis" preko zice? Ako je to onda uzmes trzalicu i samo picis od donje kobilice na gore. Dobra ( i korisna) fora je da trzalicom dodjes negde do 12-og praga pa da odatle nastavis levom rukom do kraja vrata kako bi mogao da nastavis brzo sa sviranjem. E sad i lepota tog zvuka zavisi od ugla izmedju zice i trzalice, materijala , oblika, istrosenosti.... EKSPERIMENTISI!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Jul 2006, 23:57

Hvala, Knight, ja nisam bash chovek za pinch harmonic, retko sviram sa puno gaina, uglavnom mi je chist zvuk. To "shto vishe razmaka" je neki savet koji sam pokupio iz literature.

"Artificial harmonic" je ono sto se u klasicnoj gitari zove flažole, važi sve što važi i za standardan način pravljenja harmonika, samo što levom rukom pritiskas žicu na neki od pragova, desni palac naslanjas na ono sto bi bio dvanaesti prag (ili neki drugi prag koji daje harmonik, deveti, sedmi, peti) i desnim kažiprstom okidaš žicu. Recimo, E žica (bilo koja) - levi kažiprst potiskuje na treći prag (G), desni palac iznad petnaestog praga dodiruje žicu (blago), desni kažiprst okida žicu negde iza palca i čuje se najjaći harmonik note G, a to je G.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 15 Aug 2006, 18:11

jebiga, ja taj bla bla harmonik radim isto sa palcEm:) i bogami dobro opicim zicu prsticem:) vremenski razmak izmedju trze i palca sto manji...moze i na akustari ako ti je rodjendan:) mada sam ja glup za te harmonike u principu...uglavnom sto se tice popularne muzike, kontam da niko ne svira skroz onako kako bi trebalo nego kako je naucio ili mu neko pokazao, pa sad oces li da se ispravljas ili neces, to valjda zavisi koliko ti sta smeta i koliko ti je do cimanja:)
sto se mutovanja tice, tu mozes da radis u principu sta hoces sto se tice jacine pritiska, mozes i da stavljas ruku blize vratu itd...
mislim, sve za sta si pitao zavisi od toga sta hoces da postignes. dosta zavisi i od opreme i kako si ekvilajzovo itd itd itd...
na kraju bih se slozio sa onim sto ljudi sto cudi sto zena dvesta sisa:)

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Zdravo

Post by Spino » 26 Aug 2006, 10:27

Ja vam skoro nista ne mogu pomoci jer je tip koji trazi savjete ocigledno u rock fazonu. OK ali moj nacin sviranja je najblizi jazz-u. Jedino oko ti harmonika ako ti nije dusa da pustis malo nokte na desnoj ruci onda polozis na zicu kaziprst a domalim okidas zicu. To ce ti omoguciti brze sviranje sa harmonicima. Vjerovatno me neces poslusati, ali nema veze.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest