Nokti i trzalice

Moderator: Critical

Post Reply
User avatar
Antilopa
Posts: 33
Joined: 12 Oct 2008, 13:48
Location: nbg

Nokti i trzalice

Post by Antilopa » 04 Nov 2008, 16:54

zanima me da li neko zna koja duzina noktiju je prikladna za sviranje klasicne gitare? (da li ima razlike kod ostalih gitara?)
non-stop sumnjam da su mi il' predugacki ili prekratki nokti ...
i onaj fazon da je jedan ugao nokta spicastiji, a drugi isturpijan ... je l' to za sve nokte ili ... ? to me je sestra bacila u nedoumicu, kad je videla da ja to praktikujem na svim noktima ... osim na palcu i petom prstu ...

pa dakle, ko sta vise voli i sta je pogodnije za sta?

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Nokti i trzalice

Post by laza » 04 Nov 2008, 21:53

Antilopa wrote:zanima me da li neko zna koja duzina noktiju je prikladna za sviranje klasicne gitare
I jagodice i nokti razlikuju se od čoveka do čoveka; i naročito, razlikuje se ugao pod kojim nokti rastu i pod kojim se odvajaju od mesa. Zbog toga je o poželjnoj dužini noktiju teško dati opšteprimenljiv savet. Sigurno je ovoliko: za sviranje je dovoljna dužina noktiju s kojom muška ruka i dalje ne izgleda neobično.

Uzgred rečeno, ni na levoj ruci nokti ne treba da budu potkresani do mesa -- ne radi simetrije, nego što s nešto malo noktiju prsti tačnije padaju na fretboard, i lakše se svira legato.
i onaj fazon da je jedan ugao nokta spicastiji, a drugi isturpijan ... je l' to za sve nokte ili ... ?
Da, to pomaže. Ali ne treba preterivati: poželjna je samo blago asimetrična krivina, ništa više.

Važnije je umeti pravilno da turpijaš. Ne kao gudalom tamo-amo, nego samo od boka ka sredini, i od drugog boka ka sredini. Ne pritiskaš jako, da se nokat ne razlista, nego natenane, kao da uživaš, iako u stvari mrziš što to moraš tako često da radiš... Na kraju otareš nokte levo-desno o meblštof, da vidiš da nigde ne zapinje, i opereš ruke.

I još preko svega neguješ nokte da ti budu čvrsti i zdravi. Ako treba, svaki dan utrljavaš prokletu Diklu u prste tamo odakle nokti rastu.
pa dakle, ko sta vise voli i sta je pogodnije za sta?
Ovo valjda pitaš o prstima i trzalici. Za sve osim klasične muzike treba da umeš i trzalicom i prstima: mora se i jedno i drugo, kako kad.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Nokti i trzalice

Post by Duane » 04 Nov 2008, 23:15

ja cenim da je prednost ako neko zna prstim dobro da barata... al o5 zavisi dosta i zvuk od toga tako da dzaba tehnika ako ti se nesvidja to sto dobijas prstima... al sve u svemu vredi obova koristiti...

User avatar
Antilopa
Posts: 33
Joined: 12 Oct 2008, 13:48
Location: nbg

Re: Nokti i trzalice

Post by Antilopa » 05 Nov 2008, 09:34

je l' imaju neka pravila kako se drzi trzalica?
kad pokusam sa njom da sviram, osecam se nezgrapno i k'o da sviram pesnicama ... pa kontam da je ne koristim bas najbolje ... ...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Nokti i trzalice

Post by Duane » 05 Nov 2008, 10:36

postoji naravno, skolski nacin drzanja... sacu nadjem neku sliku na netu...
Image
i skroz opusteno drzis trzalicu, ne stiskas i slicno, bar ovaj trip koji ja koristim... i snaga je u laktu ne u stisku trzalice, jer sam ja imao taj trip kad sam pocinjao i to je maximalno pogresno, znaci ruka skroooooz opustena trza skroooz opustena...
prsti skupljeni kao na slici, netreba nista da strci ni da se naslanja na pick guard(nekim djitristima umeju prsti da saraju dosta, treba da su skupljeni, e sad ako zelis da razvijes svoju tehniku kao steva morse to je ok, al verujem da je i steva radio skolski dok se nije usudio da smisli nesto drugacije)... sto se mene tice ja sam vise za floating hand pristup, tako da onda netreba ni saku nasljanjati na gitaru nego nasloniti ruke negde u predelu lakta...
i onda uzmes skalu, npr harmonski mol jer on ima dosta stretchinga ili jednostavno uzmes svih 16 prstoreda i cepaj...
nadam se da sam bar imalo pomogao, ima na ultimateguitaru jedan fin clanak nekog tipa koji predaje vec godinama... neznam tacno kako se zove davno sam ga pronasao...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Nokti i trzalice

Post by Kristijan » 07 Nov 2008, 17:10

Ja sam navikao da nokte na desnoj ruci skracujem tako da kad pogledam "profil" prsta, nokat ne strci preko najisturenije tacke jagodice prsta. To nije uopste univerzalno primenljivo, jer svako te proporcije ima drugacije. Meni nokti ne okidaju zice, nego klizaju po njima, daju boju tonu, tako da mi ne odgovara da budu duzi od ovoga. I nokat na palcu turpijam da ima krivinu sa strane.

Sviram i samo prstima, i kombinacija prstiju sa thumb pickom, i obicnom trzalicom, zavisi sta sviram. Obicnu trzalicu najmanje koristim, ali ipak je ne bih odbacio skroz, za neke stvari je nezamenljiva. Probao sam da stavim kompletnu "kandzu", finger picks na sve prste, ali to mi ne ogovara uopste, dok je thumb pick jedna neverovatno korisna stvar kad se svira na celicnim zicama.

Smatram da osim u klasicnoj muzici, nigde drugde ne mozes da sprovedes neka stroga pravila oko toga kako ces okidati zice. Mozes da kopiras neciji stil i zvuk, ali tvoj zvuk nastaje kad ti nadjes tvoju kombinaciju polozaja ruke, tehnike okidanja, debljine i vrste zica, debljine i vrste trzalice, duzine noktiju... Kad sam prvi put pokusao da skinem nesto od Merle Travisa, ukapirao sam da me pravila sviranja naucena u muzickoj skoli strasno sputavaju. Da me je neko u muzckoj skoli video da palcem leve ruke hvatam mali bare na 5. i 6. zici, valjda bi mi tupim i zardjalim nozem odsekao palac ;) Ipak, bitnije je kako zvuci ono sto sviras nego kako izgleda ruka dok sviras.

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Nokti i trzalice

Post by sezam » 22 Nov 2008, 22:45

Ceo problem sa trzalicom je da mora biti "mekana" u ruci izmedju kažiprsta i palca desne ruke. Da bi dobio mekanu ruku, što se podrazumeva iz zgloba šake najbolje su veže za klasičnu gitaru, jer su one polifone, i tako najlakše opuštaš desnu ruku, a korostiš jednovremeno i trzalicu i ostale prstve. Prste slobodno opusti jer će ti potrebati da odsviraš sa njima akord, ako solo vodiš kroz basove. Pozdrav.

User avatar
Santana
Posts: 600
Joined: 31 Jul 2008, 14:15

Re: Nokti i trzalice

Post by Santana » 28 Nov 2008, 17:04

More- prsti- bre!
jagodice nokti i palac- moj nacin
mada kad budem svirao rosenberg trio onda trzalica

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest