Bare Akordi

Moderator: Critical

User avatar
Hillybilly
Posts: 855
Joined: 21 Mar 2008, 11:36
Location: Zemun

Re: Bare Akordi

Post by Hillybilly » 01 Oct 2009, 09:45

Osnova americke skole gitare je da se izbegavaju bare hvatovi. Tesko da ce te videti nekog blues, jazz ili country gitaristu da hvata bare preko svih zica.
Ako je to nekome cudno naka proba da svira, recimo 3 minuta, koliko traje neka prosecna pesma sa bare hvatom i videce da je to neizvodljivo. Osim toga promene akorda su dosta sporije ako sa bare hvata pokusavas da uhvatis neki obicni akord. Kome nie jasno nek proba prostu progresiju C,F,G7 na prvoj poziciji. Prelazak iz C na F sa bare-om zahteva dosta manevrisanja rukom i neprirodno krivljenje zgloba, kao i F u G7. Ako to isto radis bez barea svi prsti su vec na svom mestu da predju iz C u F a i palac ceka spreman Isto vazi i za prlazak F u G7 i G7 ponovo u C. Demonstracija brzine se moze videti na ovom snimku. Ovakve stvari je namoguce svirati bare hvatovima.



Nije ovo stvar rasprave, samo da predocimo narodu opcije pa nek svako svira onako kako mu najvise odgovara. :ziveli:

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Bare Akordi

Post by ness » 01 Oct 2009, 12:55

Nerazumem zasto je neizvodljivo svirati tri minuta pesmu bare hvatovima ? !? :O.o:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Bare Akordi

Post by sinisake » 01 Oct 2009, 13:00

Izvodljivo je. Ali tesko.
Nije to za rokere, bluzere i slicne... :lol:

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Bare Akordi

Post by luka000 » 01 Oct 2009, 13:09

Pa meni barem kad sviram klasicnu gitaru sa bare hvatovima se posle par minuta ukoci leva ruka, na elektricnoj mi nije problem...mada kapiram da je u svakom slucaju lakse svirati bez bare-a...mada ga u sve u svemu dosta koristim...

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Bare Akordi

Post by frkadela » 01 Oct 2009, 15:22

Jako je teško, slažem se sa Billy-jem.

Anyway, fora sa palcem je u tome što morate da vježbate pravilno! Svi znaju da sviraju sa palcem prebačenim preko vrata, ali malo ljudi zna da svira sa palcem koji stoji paralelno sa srednjim prstom (ja li tako dođe?). Kad-tad će vam ta tehnika zatrebati i onda ćete se kajati što je niste dobro uvježbali. Uzmite neku skalu i pokušajte da je brzo odsvirate. Ne ide? Zato što ne držite palac kako treba. Pokušajte da uhvatite bare bez palca. Ne ide? Šteta, jer meni ide zato što imam ogromne ruke. :D

Vježbajte pravilno, a kad svirate, prilagođavajte se trenutku i ličnim afinitetima. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest