LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Moderator: Critical

Post Reply
nesta
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 17:48

LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by nesta » 17 Dec 2009, 18:34

Proucavajuci teoriju muzike dosao sam do nekih stvari koje mi i nisu bas najjasnije te sam odlucio da vas priupitam: naime, kada gradimo lestvicne kvintakorde u duru recimo, na prvom, cetvrtom i petom stupnju imamo pored osnovnih tonova, veliku tercu i cistu kvintu. Tako nastaje veliki kvintakord koji ima isti raspored tonova kao bilo koji dur, na drugom, trecem i sestom imamo malu tercu i cistu kvintu, to je isti raspored tonova kao u bilo kojem molu.... a sta je sa sedmim stupnjem, tu imamo malu tercu i umanjenu kvintu, to je zapravo umanjeni kvintakord, kom akordu(skali) odgovara ovaj raspored tonova ? sta je sa trecim stupnjem u harmonskom molu, javlja se neki prekomerni kvintakord ? Kod lestvicnih septakorada se javljaju dominantni, poluumanjeni, veliki molski, prekomerni, sta se sa njima desava ? Nadam se da ce se naci neko da mi ovo malo pojasni !

User avatar
zvucnjak
Posts: 55
Joined: 13 Mar 2007, 01:32
Location: Beograd

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by zvucnjak » 18 Dec 2009, 20:18

Dobro si počeo, samo tako nastavi, na dobrom si putu... :wink:

Kao što si rekao

v3 + č5 = durski kvintakord (npr. C E G)
m3 + č5 = molski kvintakord (npr. C Es G)
v3 + pr5 = prekomerni kvintakord (npr. C E Gis)
m3 + um5 = umanjeni kvintakord (npr C Es Ges, ili H D F itd...)

što se tiče septakorada, malo sam zaboravio ove "klasičarske" nazive, ne koristim ih jer po meni nisu dobri (druga priča), ali probaću:

durski kvintakord (u daljem tekstu 53) + m7 = mali durski septakord (u daljem tekstu 73) (npr. C E G B) (poznat kao "dominantni septakord")
durski 53 + v7 = veliki durski 73 (npr. C E G H )
molski 53 + m7 = mali molski 73 (npr. C Es G B)
molski 53 + v7 = veliki molski 73 (npr. C Es G H)
prekomerni 53 + v7 = prekomerni 73 (npr. C E Gis H)
umanjeni 53 + um7 = umanjeni 73 (npr. C Es Ges Heses, ili lakše H D F As, ili G B Des Fes for that matter)
umanjeni 53 + m7 = polu-umanjeni 73 (npr. C Es Ges B, ili H D F A, ili G B Des F)

Dosta ti je za sad... :ziveli:

nesta
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 17:48

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by nesta » 19 Dec 2009, 15:29

ej, pa hvala puno na odgovoru...... nego, evo shta mene zapravo tu zanima: ako je c,e,g = Cdur c,es,g = cmoll c,e,gis=? c,es,ges = ? ne znam kako se oni zovu, kao i svi ti silni septakordi ( mali durski c,e,g,b=?, veliki molski c,es,g,h=?, prekomerni c,e,gis,h=?, umanjeni c, es, ges,heses=?,poluumanjeni c,es,ges,b=?) To bi trebali biti neki, Cdim, cmaj isl... :ziveli:

Ironic90
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 21:35

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Ironic90 » 19 Dec 2009, 16:42

Pazi ovako...
Ja sam u nizoj to najlakse pamtio kroz brojeve, odnosno broj polustepena u odnosu tonova koji grade akord.

Krenuo si sa durskim kvintakordma...
C+E+G= C dur
Pa krenes pentatonicno brojanje od tona C do tona E: C, Cis, D, Dis, E, dakle ukupno 5 tonova (velika terca) Od E do G: E, F, Fis, G. Znaci 4 tona (mala terca)
Velika + mala terca, odnosno 5 + 4 odbrojanih od prvog tona = durski kvintakord.

Po istom sistemu dobijas molski, samo sto brojis obrnuto, sad malu plus veliku tercu, odnosno 4 + 5. Primetices da kad pentatonicno brojis tonove od C, cetvrti pada na Es, a pet tonova pentatonicno od Es je G, sto znaci da je molski kvintakord Cmola = C+Es+G.

Spomenuo si dim, maj...

Dim=diminished=umanjen. Kad uzmes cist molski kvintakord, i smanjis peti stupanj za polustepen, (u konkretnom slucaju C mola to bi znacilo G sniziti u Fis), on postaje umanjen.
Da pojasnim... uzmes C mol:
C+Es+G
zatim G snizis za polustepen, i dobijes:
C+Es+Fis, odnosno umanjeni kvintakord.
Gledano sistemom brojanja, umanjeni se gradi 4+4.
Inace, kad gledas horor filmove, pa kad je napeta atmosfera, iscekivanje necega... cujes harmoniju umanjenih kvintakorda, tzv. strasna muzika.

Pitao si i za C+E+G#, i to je aug. akord, odnosno akord sa uvecanom peticom (augmented=prekomeran, uvecan)
Gradi se tako sto peti stupanj durskog kvintakorda alterujes za polustepen...
Npr. imas durski kvintakord C+E+G, koji nakon augmentacije postaje C+E+G#, odnosno prekomeran iliti Caug.
Brojevnim sistemom = 5+5.

Mozda sam ponovio neke stvari koje vec znas, mozda sam te malo zbunio brojanjem polutonova, ali to je meni kao pocetniku bio zaista efikasan nacin da naucim odnose i gradjenje akorda. Ukoliko nisi pocetnik (a vidim da dosta stvari vec znas), onda te stvari vremenom dodju spontano, tj. odmah naucis da sviras ili da prepoznas sve uvecane, umanjene, durove, molove, sedmice, sestice... i druge 8)
Last edited by Ironic90 on 19 Dec 2009, 16:44, edited 2 times in total.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Reverse » 19 Dec 2009, 16:42

nesta wrote:ej, pa hvala puno na odgovoru...... nego, evo shta mene zapravo tu zanima: ako je c,e,g = Cdur c,es,g = cmoll c,e,gis=? c,es,ges = ? ne znam kako se oni zovu, kao i svi ti silni septakordi ( mali durski c,e,g,b=?, veliki molski c,es,g,h=?, prekomerni c,e,gis,h=?, umanjeni c, es, ges,heses=?,poluumanjeni c,es,ges,b=?) To bi trebali biti neki, Cdim, cmaj isl... :ziveli:
Malo si pomesao stvari!
c e g nije Cdur, vec durski kvintakord od c ili kvintakord na prvom stupnju Cdura! Kad se kaze Cdur misli se na skalu!
To ti je skolski, e sad svima je krace da umesto ceg kazu Cdur nego ono blablablabla :mrgreen: Zato si se ti zbunAo! :ziveli:
Inace C E GIS je prekomerni kvintakord od tona C, ili ti C AUG, dalje C ES GES je umanjeni, ili ti C DIM
Ironic90 wrote:
Dim=diminished=umanjen. Kad uzmes cist molski kvintakord, i smanjis peti stupanj za polustepen, (u konkretnom slucaju C mola to bi znacilo G sniziti u Fis), on postaje umanjen.
Da pojasnim... uzmes C mol:
C+Es+G
zatim G snizis za polustepen, i dobijes:
C+Es+Fis, odnosno umanjeni kvintakord.
Moracu malo da te ispravim ovde, posto vidim da je Nesta naucio vec dosta stvari PRAVILNO, pa da ga ne bunimo jos vise!
Kazes "smanjis peti stupanj za polustepen" znaci G u Ges, a ne u Fis! Znaci dobija se C ES GES!

Ironic90
Posts: 22
Joined: 25 Aug 2009, 21:35

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Ironic90 » 19 Dec 2009, 16:50

Obichno ja ispravljam ljude za to!
Shame on me :D

nesta
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 17:48

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by nesta » 20 Dec 2009, 23:07

hvala svima, sad cu ja to josh malo bolje da procheshljam pa ce biti sve ko bog!

Olivera Lavigne
Posts: 29
Joined: 08 Feb 2011, 14:14

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Olivera Lavigne » 09 Jun 2011, 20:57

Znam da je tema starija, ali me zanimaju septakordi. Uvek piše, recimo za umanjeni septakord: umanjeni kvintakord + umanjena septima. Ali ja kad treba da odredim vrstu septime umem i da se zeznem pa da pogrešim ceo akord... Može li mi neko napisati sve vrste septakorda ovako: umanjeni kvintakord + terca ( ne znam koja terca, mala, velika...). Recimo kod malog durskog: durski kvintakord + mala terca. Kontate??? Sada imam prijemni ispit za srednju muzičku i htela bih da ga uradim što bolje, tako daaaa... :(

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Reverse » 10 Jun 2011, 04:44

Mali durski = durski kvintakord + mala terca
Veliki durski = durski kvintakord + velika terca
Mali molski = molski kvintakord + mala terca
Veliki molski = molski kvintakord + velika terca
Umanjeni = umanjeni kvintakord + mala terca
Poluumanjeni = umanjeni kvintakord + velika terca
Prekomerni = prekomerni kvintakord + mala terca

Olivera Lavigne
Posts: 29
Joined: 08 Feb 2011, 14:14

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Olivera Lavigne » 10 Jun 2011, 13:08

E hvala punooooo... :D

Tina
Posts: 1
Joined: 01 May 2017, 00:51

Re: LESTVICNI KVINTAKORDI I SEPTAKORDI

Post by Tina » 01 May 2017, 01:00

Zelela bih da pitam a hitno mi je potreban odgovor kako kada gradim nanize kvintakorde i septakorde da li onda gradim obrnuto od onoga kako kaze teorija ili isto radim npr durski kvintakord nanize F D H da li onda ide F D B ili kako?Unapred hvala na odgovoru.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest