imam i ja nekoliko pitanja...

Moderator: Critical

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

imam i ja nekoliko pitanja...

Post by ® » 08 Sep 2007, 18:31

Pozdrav svima sa foruma
(iako nikoga ne poznajem, ali, 'ajde kao ''da ne ispadne da sam nekulturan'')...

Dakle, ovako: Ja ne sviram nijedan instrument, studiram, zavrsavam prvu godinu i palim se nesto da kupim akusticnu gitaru(sa metalnim zicama obavezno - jer mi se vise svidja takav zvuk od najlonskih zica) ako stignem da ''ispunim uslov''.

Citao sam poslednjih nekoliko dana pitanja i odgovore sa ovog foruma i cini mi se da nigde nisam naisao ni na cija(je l' se ovako pise?) pitanja koja ''lice'' na ova moja:

Koliko milimetara metalne zice na akusticnoj gitari treba da budu udaljene od pragova? Ili je to ''stvar ukusa''?
I, citao sam nesto o nekoj sipci u vratu akusticne gitare, kako se ovaj ne bi iskrivio od ''tenzije'' zica, pa me zanima je li to stvarno BITNA stvar i koliko utice na sam kvalitet gitare, ili je i to subjektivno?

Onaj deo, o modelima gitara, sta, kako, koliko, koja itd. kad npr. 5 kopija istog modela zvuci potpuno razlicito, sam shvatio, ali me nekako zbunjuje cinjenica da cu, cak i ja, najverovatnije, za oko mesec dana ici da kupim neku gitaru, a kao sto sam jedno milion puta procitao da PRVO TREBA DA ISPROBAM GITARU PRE KUPOVINE, e sad, ja imam problem - ne umem ni da isprobam. :rolleyes:
Pa, zanima me koliko je kulturno da iscimam prodavca/e da mi odsvira/ju nesto pa da ja tu kao nesto cujem :hmm: , ali, malo mi je nekako idiotski da ga cimam da svira sat vremena, u slucaju da ''mi se svidi'' vise modela, pre svega u slucaju da je ''ovo'' moguce...
(posto nekako sumnjam da cu bas uspeti da odredim koja mi se svidja prostim ''seljackim'' lupanjem po zicama, da ne idem odmah u detalje) ? Naravno, nisam gluv(kao dobro cujem, sta god to dobro znacilo, mogu da razlikujem zujanje 2 komarca - nemam konkretan primer pa pisem sta stignem), ali stvarno mi ''ne ide u glavu'' na koji nacin da ja odredim koja mi se vise svidja.
Bio bi mi od velikog znacaja odgovor na bilo koje od postavljenih pitanja, a pogotovo na poslednje.
U svakom slucaju, hvala.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 08 Sep 2007, 19:29

A da povedesh nekog frenda?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 08 Sep 2007, 19:59

Udaljenost žica od vrata, odnosno action, je delimično stvar ukusa, mada ima tu još ponešto da se kaže na tu temu, ali ono što tebe kao početnika treba da zanima jeste da se lakše svira na gitara koja ima manji action, dakle žice bliže vratu, pa se potrudi da nađeš takvu gitaru.

Jeste, ima šipka u vratu, i tenzija kod čeličnih žica je poprilična, pa treba ta šipka da bude tu, ali to ti je standardna stvar, o tome ne treba da misliš.

Dobro ti kaže čovek, bilo bi zgodno da povedeš sa sobom nekog u kupovinu, zaista je nezgodno ako sam to ne možeš da izvedeš. Ako se sam zaputiš, nekako daješ nepoželjno mnogo manevarskog prostora trgovcu da te "voza".

Samo da znaš, ne treba da se sekiraš, gotovo je nemoguće da ćeš iz prve imati gitaru iz svojih snova, i ovde ne pričam samo o onome što možeš za izvesnu sumu novca da dobiješ. Tek kad koliko toliko budeš znao da sviraš znaćeš i šta tačno očekuješ od gitare. Pa dok obaviš razne eksperimente sa raznim proizvođačima i raznim debljinama žica... Pa razni oblici i konstrukcije trupa i tonske varijacije koje nastaju kao rezultat toga... To ti je jedan obiman proces! Možda ne bi bilo loše, ako si ikako u mogućnosti, da na neko vreme pozajmiš od nekog gitaru, pa kad malo uđeš u priču, da kupuješ svoju. Meni je bilo zgodno što sam baš baš kao klinac počeo, a morao sam da počnem sa klasičnom gitarom jer sam išao u muzičku školu, pa nisam imao dilemu oko instrumenta u startu, a kasnije (pred kraj osnovne muzičke škole) sam znao da sviram i lako mi je bilo da odaberem instrument.

U svakom slučaju srećno!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 08 Sep 2007, 20:36

Stvarno bi bilo najbolje da povedes nekog ko svira gitaru i ko se razume vise od tebe.

1. nijedan prodavac nema vremena da sedi sa tobom i da mu ti postavljas milion pitanja
2. drug ce i da ti kaze na koje stvari da obratis paznju prilikom kupovine ili probe gitare. plus ce on da ti da nekoliko primeraka pa ti da odlucis... prodavac moze da ti da jedan i da ti kaze "ovo je savrseno za tebe" a ne mora da bude.
3. u razgovoru sa drugom trazicete model koji je pogodan za ucenje a bogami i u cenovnom rangu koji tebi odgovara.


i tako dalje i tako dalje...

ne kazem da su svi prodavci zauzeti ili bezobrazni ali ipak je bolje kad imas nekog svog nego kad ides grlom u jagode.

A mislim da bi trebalo da dooobro porazmislis i trazis nesto jeftinije...prikladnije za ucenje, nemoj da kupujes skupu gitaru, pa posle se predomislis i neces vise da sviras...teze ces je prodati a bogami i za manje para.
Tako da je moj definitivni savet, povedi nekog. Druga, prijatelja, poznanika ili onog ko ce te uciti, samo nemoj sam da ides ili da se oslonis na prodavce.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 08 Sep 2007, 21:18

Hvala na brzim odgovorima i savetima.

Evo jos jednog pitanja:

Da li se moze nazvati pametnim, ovaj, meni logican zakljucak, da ''za pocetak'' kupim neko djubre(tzv. veslo) iz oglasa za ~40-50eura?
-Pa, onda, kad naucim(pod uslovom da ne prestane da me interesuje) da koliko-toliko sviram, i shvatim sta je gde, kako i koliko, ''lepo'' odem i kupim sta mi treba(za sve pare :twisted: ).
A i trenutno ne poznajem nikoga ko svira akusticnu gitaru.

Pozdrav.

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 08 Sep 2007, 22:14

Pa mozes i to da uradis. NEces biti ni prvi ni poslednji. Samo treba biti pazljiv jer ako za pocetak uzmes los instrument, to ce ti ogaditi svirku. Npr viske zice pa prsti kolju, gitara se rastimava jako brzo, ili ne moze ni lepo da se nastimuje( naravno tesko ces za male pare naci gitaru koja nece nigde pomalo da bezi). Takve stvari umeju da nerviraju jako. Najgluplje je da batalis zbog loseg instrumenta. Yngwie Malmsteen je odgovorio na pitanje sta preporucuje pocetnicima da urade "Kupite dobar instrument".

Najbolje bi bilo da pozajmis od nekog gitaru pa da vidis kako ti ide.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 08 Sep 2007, 22:45

Ima i Klepton sličan odgovor:

"I don't think there's any easy way in, to be honest. If it's a question of finance, the problem is if you buy something cheap, it will actually inhibit your progress, because a cheap guitar is going to be harder to play than an expensive guitar. It's probably best to go in at the deep end and buy something really good like a Fender or a Martin. In their catalogues there are lower-priced models, but they will still have the quality of workmanship, so you can make leaps and bounds in the earliest part of your trying. I think it's important to buy good quality merchandise because it will enhance the playing and sound better."

Prejeftin instrument - bačena para i gađenje od sviranja. Fora je u tome naći nešto DoVoLjNo dobro. A imamo dosta tema na Forumu o tome šta je "dovoljno" dobar instrument.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 08 Sep 2007, 22:54

ЈАШТА МОРЕ !


Hvala na odgovorima. Smaracu vas opet ukoliko naidjem na neke ''nejasnoce''.

Pozdrav.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 08 Sep 2007, 23:11

Iz nekog licnog iskustva...za pocetak ti je najbitnije koliko si spreman da ucis...dzaba ti i Martin akustara-ti ne znas da je sviras zvucace uzasno (doduse manje uzasno od Stagg-a npr :D). Moj savet-ili kupi polovnu pa menjaj brzo, ili kupi neku jeftinu novu pa opet menjaj brzo :D

Ja sam svoju akustaru svirao dugo i dugo dok nije poceo da mi smeta nedostatak kvaliteta, a da ti ne pricam o tome kako su mi krvarili prsti i koliko je teska za sviranje :D
Kad sam uzeo elektricnu u ruke (mali action) bilo je kao da sam stavio opecenu ruku u ledenu vodu :D

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 08 Sep 2007, 23:49

Povedi druga u radnju, to uvek pomaze :)

Da ja radim nesto tako, ja bih uzeo neku jeftiniju novu gitaru. Cak ni Stagg akusticne gitare nisu lose. Za pocetak su super! Ali zavisi koliko imas para...recimo uzmes yamaha akusticnu gitaru, i dobices odlicans instrument, mozes da je prodas i sve to...

Uvek je bolje uzeti nesto novo nego polovno...

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Post by Chord-Master » 09 Sep 2007, 00:01

Bolje je da uzmes neku skuplju gitaru i da budes siguran nego nesto za 40-50 evra (jel' to kod Kineza?) i da ti se smuci sviranje, da ne pominjemo to sto ti nece davati ni priblizno dobar zvuk, kao sto bi trebalo.
Jos jedna stvar - zapitaj se koliko ozbiljno zelis da sviras, jer bi kupovina dobre gitare (koja naravno iziskuje spremnost da se potrosi nesto vise novca), bila bacanje para ako ces posle kraceg vremena da batalis sviranje.
Stoga bi bilo najbolje da sviras malo gitaru koja pripada nekom tvom ortaku, pa da vidis sta bi da sviras i da li jos uvek zelis da sviras.

Definitivno preporucujem Yamahu!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 09 Sep 2007, 10:00

Na sajtu Halo oglasa sam juce video da neko prodaje Yamaha F310 gitaru sa Gewa nepromocivom futrolom za 50 eura. Inace takva nova gitara kosta 150, torba 25, ukupno 175 a ovaj je nudi za 50, dakle usteda od 125 eura - pa malo li je na ovu skupocu? E sad, nije ta Yamaha da se smrznes, to je entry level instrument, ali je korektno napravljena, svaka koju sam imao prilike da drzim u rukama lepo tonira i ima solidne civije. A ton... e pa nije savrsen, ali nije za bacanje, posebno za te pare. I definitivno je bolja od Stagg gitara. Samo treba obratiti paznju da li je ovaj instrument potpuno ispravan, ako ga ne prodaje neko kome su najhitnije potrebne bilo kakve pare, onda je ovo nerealno niska cena, pa treba biti obazriv.

Inace ja sam sasvim siguran da je Clapton u pravu. Ako nizbogceg drugog, u slucaju da se predomislis i odustanes od sviranja, lakse je prodati instrument koji ima odredjeni kvalitet i ime nego neko veslo. I jos se nekako poremete kriterijumi kada izvesan period sviras na losem instrumentu.

Ne znam da li je to u standardnoj ponudi, ranije je bilo tih gitara i u Lyra Style i u Mitros Music, ali nisam video taj model kad sam poslednji put bio i kod jednih i kod drugih, to je Yamaha fx370c. Kosta nesto malo preko 200 eura, ima dreadnought cutaway trup i ozvucena je, ima mali action i nevidjeno je udobna za sviranje. Instrument je odlicno uradjen, po meni svira bolje nego sto ga cene. Buduci da si pocetnik, ni cutaway ni ozvuka ti ne igraju narocitu ulogu, pa pogledaj da li imaju f370, to je nesto bolji instrument od f310. Po meni, kod Yamahe za razliku u ceni od svega 20 eura mozes tacno da uocis razliku u kvalitetu. Pre neki dan sam prvi put svirao Washburn akusticnu gitaru, i to neki jeftiniji model, i prijatno se iznenadio. Na zalost sad ne znam da ti kazem tacan model, provericu, ali vredi razmisliti o tome.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

gitara

Post by ® » 09 Sep 2007, 21:15

Kristijan
Procitao sam ''negde ovde'' da si ti kupio DaCapo W701CEQ, pa me zanima da li mozda znas, da li ima razlike u kvalitetu(zvuka, izdrade, tezine/lakoce sviranja) izmedju ''te tvoje'' i iste, ali neozvucene?


p.s. na sajtu Halo oglasa ne postoji ta Yamaha, a oglasi su od cetvrtka, 6. septembra.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 09 Sep 2007, 21:39

Cackao sam nesto po google-u o naisao na Fender DG-5.
''Svidja'' mi se kako izgleda, koliko sam uspeo da vidim sa slike.
Pa me zanima da li ''valja'', da li se jos proizvodi, kao i gde se prodaje i po kojoj ceni?

p.s. Kako da ubacim neku sliku u poruku? :?:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 09 Sep 2007, 22:55

viewtopic.php?t=824
KnightOfDoom wrote:Posto neki clanovi nisu upoznati sa celom ovom filozofijom, prinudjen sam da napisem uputstvo.

Prvo se potrudite da se slika koju zelite da prikazete u poruci nalazi na nekom serveru na internetu a ne na vasem racunaru.Znaci nista od C:\Documents and Settings\pera\My Documents\My Pictures\slika.jpg .
Ako se slika ne nalazi na internetu uploadujte je na neki server.Recimo ovaj - http://photobucket.com/ .

Ok, imate sliku na netu ali ne znate kako da je ubacite u poruku da bi je drugi videli:
Iskopirajte njenu adresu (to je ono http://www. ... koje se nalazi u adressbaru)
i pejstujte je u poruku. Adresa slike mora da se nalazi izmedju tagova i BEZ RAZMAKA kako bi bila prikazana. U suprotnom ce stajati samo link do nje.Dakle ili ukucajte rucno ili obelezite misem adresu i kliknite na dugmence img koje se nalazi iznad prostora u kojem pisete odgovor.

Ako nesto nije jasno ili sam nesto preskocio posaljite mi PP pa cu dodati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest