imam i ja nekoliko pitanja...

Moderator: Critical

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 09 Oct 2007, 17:23

159 eVra.
Nekoliko glupih pitanja:
Dugacke nokte nemam(samo na malom prstu - onaj za cackanje usiju :) ), a mislim da sa trzalicom necu uspeti da "sviram" brze. Kako se zove ''ono'' sto se stavlja kao prsten, a ima onaj ''nastavak'' kao vrh trzalice ? I koje da kupim, da li postoji neka odredjena firma itd. ?

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 09 Oct 2007, 17:34

Mislish na thin finger/thumb picks? Imash ih kod Marica:

LINK1
LINK2

User avatar
kalkulus
Posts: 92
Joined: 09 Apr 2007, 11:28
Location: Beograd
Contact:

Post by kalkulus » 09 Oct 2007, 17:38

® wrote:Kupio sam F310P. Dobio sam torbu, kais, rezervne zice .012-.053,
to odmah zameni. kao shto covek iznad rece, stavi 10tke i nemash problema. 12tice su predebele za pocetak, samo cesh se cimati bezveze
inbus, nesto plavo plasticno sto pretpostavljam treba da stoji oko vrata dok pokusavam da namotam zice, jer je oblika kao i vrat i sa unutrasnje strane ima gumu kako se isti ne bi izgrebao,
to je kapodaster ili kapo, ne znam koji je pravilniji naziv
http://en.wikipedia.org/wiki/Capo
i nesto crno plasticno cemu jos uvek nisam uspeo da odredim funkciju i ulogu,
to crno ti sluzi za namotavanje civija i vadjenje onih malih pinova shto drze zice na kobilici
i 3 trzalice, a dokupio sam jos 5 razlicitih pa kao nesto isprobavam.
U svakom slucaju, prezadovoljan sam. Jedva kucam levom rukom po tastaturi, prsti su mi plavi :shock: , ali sad ne obracam paznju toliko na to, samo se s' vremena na vreme izderem od bola kad dotaknem zicu :mrgreen: . To tako traje vec 2 sata. Videcu koliko cu jos izdrzati...
kao shto rekoh promeni zice. bolece i dalje ali cesh se brze navici

User avatar
Kemfree
MF veteran
Posts: 62
Joined: 10 Jul 2007, 17:11
Location: Beograd

Post by Kemfree » 09 Oct 2007, 17:55

Prvih par dana intenzivnog sviranja ce ti krvariti prsti, ali posle toga nista neces osecati ;)
Isto tako i sa trzalicom. U pocetku neces moci da pogodis zicu iz 15 pokusaja, ali nemoj da skapiras da je trzalicom nemoguce svirati, i da je batalis. Samo je drzi u ruci, i vrlo brzo ce ti postati prirodno.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 09 Oct 2007, 19:09

XtrmntR wrote:Mislish na thin finger/thumb picks?
Da. Ja debil kupio 5 istih za palac.
Kemfree wrote:Prvih par dana intenzivnog sviranja ce ti krvariti prsti, ali posle toga nista neces osecati
Isto tako i sa trzalicom. U pocetku neces moci da pogodis zicu iz 15 pokusaja, ali nemoj da skapiras da je trzalicom nemoguce svirati, i da je batalis. Samo je drzi u ruci, i vrlo brzo ce ti postati prirodno.
Mogu ja da pogodim zicu cak iz prvog puta, toliko precizno da ni sam ne poverujem, obzirom na kolicinu iskustva itd.
Nego sam mislio da ako se naviknem na trzalicu da cu jednog lepog dana morati sve ispocetka da ucim samo sa prstima desne ruke.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 09 Oct 2007, 19:13

kalkulus wrote:to crno ti sluzi za namotavanje civija i vadjenje onih malih pinova shto drze zice na kobilici
Uuuu...dete mu j***m...


Nasao sam neki Complete idiots guide to playing the guitar... u pdf formatu na ~300 strana, i sad se kao nesto palim... :shred:

User avatar
Kemfree
MF veteran
Posts: 62
Joined: 10 Jul 2007, 17:11
Location: Beograd

Post by Kemfree » 09 Oct 2007, 23:46

® wrote: Mogu ja da pogodim zicu cak iz prvog puta, toliko precizno da ni sam ne poverujem, obzirom na kolicinu iskustva itd.
Nego sam mislio da ako se naviknem na trzalicu da cu jednog lepog dana morati sve ispocetka da ucim samo sa prstima desne ruke.
Pa ako ne mislis da sviras flamenko, cepaj trzalicom. Ako ti se dopadne, i jednom kupis elektricnu, tu prsti vise i nemaju neku ulogu. Inace, mislim da je (ako si desnjak) motorika prstiju desne sake vec dovoljno razvijena da mozes bez problema da sviras, osim spanske gitare naravno. Ja ne bih koristio finger picks, jer ces kasnije prste koristiti samo u cilju dobijanja konkretno malo tiseg i mekseg zvuka kad ti to treba.
Dakle, trzalicu u ruke, i na posao! :)

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 11 Oct 2007, 00:05

E'... a sta mi je sve potrebno od alata da bih promenio zice ? Shvatam onaj deo sa inbusom i podesavanjem vrata(nosicu gitaru kod ''majstora'' tek kad sam ne budem uspeo da namestim), ali me konkretno zice blago zbunjuju... :wallbash_2:

User avatar
Kemfree
MF veteran
Posts: 62
Joined: 10 Jul 2007, 17:11
Location: Beograd

Post by Kemfree » 11 Oct 2007, 00:51

Nista. Samo ti treba nesto (nozic, dinar, bilo sta) da se malo potpomognes pri vadjenju ovih 'iglica' (ne znam kako se to zove) koje drze zice na kobilici.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 11 Oct 2007, 09:53

Kemfree wrote:...da se malo potpomognes pri vadjenju ovih 'iglica' (ne znam kako se to zove) koje drze zice na kobilici.
Pinovi, tj. čepovi 8)

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 11 Oct 2007, 14:47

"Sviram" :rockstar: vec skoro 4 sata i jagodice na prstima leve ruke su mi definitivno utrnule, skoro pa sam izgubio osecaj. Pa, da li jos uvek ima svrhe da menjam zice ? Posto ''predvidjam'' da za 2-3 dana :gitara2: necu vise nista osecati ako ovako nastavim, tako da, tanje zice nece nista ni stici da ''pomognu'', jedino da ne steknem neku bolestinu od debelih zica :shockkk!: , ako je uopste to moguce, procitao sam negde nesto o tome, ne secam se 100% price, samo tog dela kad su zice predebele da... nemam pojma.
Pozdrav.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 11 Oct 2007, 15:32

Ma necesh izgubiti osecaj, vremenom ce ti jagodice na prstima zadebljati, ali to je normalno, takodje i na elektrichnoj gitari je ista pricha.

User avatar
Kemfree
MF veteran
Posts: 62
Joined: 10 Jul 2007, 17:11
Location: Beograd

Post by Kemfree » 11 Oct 2007, 15:45

Debljina zica nije za trening jagodica, vec za pozeljan zvuk i osecaj. Ja recimo volim devetke...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 11 Oct 2007, 16:04

Hmmm, ne mora da znaci da ce ista da ti fali, ali je definitivno lakse poceti sa nekim tanjim zicama. Ja sviram na akusticnoj gitari uglavnom 12-ice, ali inace gitaru sviram od 1985. a na 12-ice sam presao 1994. posto sam posle godinu dana tezgarenja na 13-icama rekao What da phukk? i resio sebi da (vrlo) malo olaksam zivot - dakle bilo je tu vremena da se naviknem :D E sad, ja mislim da za dreadnought gitaru nije bas pametno koristiti mnogo debele zice, jer je trup takav da malo forsira basove, pa visoki tonovi u toj kombinaciji malo zvuce kao rafalna paljba, ton je malo ostar, ima snagu ali slabo "peva". Mislim da je za taj tip akusticne gitare bolje koristiti zice 10 ili 11. 12 i 13 su domenzije koje su korisne na jazz gitarama. Dreadnought trup daje ton koji je idealan kao pratnja za glas, dakle lepo bi bilo da malo "zvoni" dok sviras, a sa 12-icama to malo teze ide.

A sto se tice navikavanja... pa znas kako, 1918. je bilo vojnika koji su tvrdili da su se vec sasvim navikli na zivot u rovu, ali ne verujem da su plakali kad su ih demobilisali. Tako da ti lepo potrazis neke malo tanje zice pa da vidis na kojima ti je udobnije da sviras.

Inace moram da se neslozim sa kolegom, sviranje prstima je vrlo korisna vestina koja uopste nije primenljiva samo za flamenko, sta vise, flamenko ima niz specificnosti u sviranju koje su neprimenljive u bilo kom drugom muzickom pravcu, a klasicno sviranje prstima je vrlo zgodno znati. Neke stvari zvuce jednostavno suvise sirovo ako se sviraju trzalicom. Nece nista da ti fali i to da naucis, od znanja niko nije umro.

User avatar
®
Posts: 61
Joined: 31 Aug 2007, 21:49

Post by ® » 11 Oct 2007, 16:23

Shvatio.
Cime se ''cupaju'' ovi beli neidentifikovani objekti ?
Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest