Pitanja Za Criticala (Muzička Teorija & Praksa)

Moderator: Critical

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Pitanja Za Criticala (Muzička Teorija & Praksa)

Post by Critical » 22 Sep 2007, 20:36

E ovako ,kao sto vecina (nadam se ) vec zna, pokusacemo da napravimo nesto sto bi predstavljalo muzicku terminologiju na jednom mestu lepo spakovanu i spremnu za izvoz (haha)/citanje.

Zamisljeno je ovako,sada na ovoj temi postavljate ,jel,pitanja vezana za stvari koje su vam nejasne (primer: Sta je Akord.: Sta je umanjena terca ,itd...) i SAMO pitanja ,nemojte se ustrucavati da pitate makar to bilo i nesto sto svako vec zna (ovo kazem radi lakseg sakupljanja pitanja,a samim tim i da bi se napravio sto obuhvativniji Recnik ).

Kasnije cu ja ta pitanja sakupiti i na njih odgovoriti uz pomoc ljudi koji su se ponudili da pomognu , ko ne zna o cemu se radi neka pogleda ovde >>>>>> viewtopic.php?t=1263

IZVOL'TE :lol:

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 26 Sep 2007, 22:31

Evo. NEko je spomenuo opet namsetanje zice i kako treba to uraditi. I za elektricnu i klasicnu i akusticnu. Treba naci i prevesti sa slikama ili napraviti sa slikama. I ovo bi trebalo da bude deo pocetnickog tutorijala.

E da ja nisma shvatio da li je to samo teroja ili "praksa" ili opsti faq? Teorija i praksa bi mogle da idu odvojeno.

Izvinjavam se ako je promasena poenta, ili ako ima vec negde.

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 26 Sep 2007, 22:38

ako moze malo teorije( gitara naravno) :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 27 Sep 2007, 00:11

lawl, pazi ovo:

Hocu da skidam vise bendova dakle vise zvukova. I elem, stavim na efektu odgovarajuci bass/middle/treble a na pojacalu sve na sredinu (jel'te 5). Da li to moze tako ili moram svaki put na pojacalu da menjam?
(Eventualno neki 3. nacin?)

Hvala!

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 30 Sep 2007, 03:22

Da li pitanja vaze i za bas gitaru? Ima svakakvih stvai koje bi hteo da pitam i prakticne i teoriske, ma ama svakakve, samo pitanja vaze i za bas gitaru!!!

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Post by m@T@ » 30 Sep 2007, 20:47

e bilo bi lepo da se uradi tutorijal oko menjanja zica ali na FLOYD ROSE -u ?
sta mislite ?

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 30 Sep 2007, 23:11

PROMENA ZICA NA GITARAMA SA FLOYD ROSE SISTEMOM
video instrukcije

http://www.youtube.com/watch?v=P1c-7-VMY_w
http://www.youtube.com/watch?v=yutG2LhzQxo

txt instrukcije

http://www.floydrose.com/originaltremolo.html
http://www.ehow.com/how_2082003_change- ... -rose.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
eto par linkova sa instrukcijama...

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 01 Oct 2007, 11:43

Evo mali milion pitanja koje mene zanimaju:

Priroda akorda, kako se formira i slicno?
Skale? Kako su formiranje, kako ih prepoznati, kako najbrze nauciti...

Od tehnickih stvari:
Kako se pravilno svira palm mute, harmonik, bend, hammer-on. Polozaj ruke, polozaj gitare...

Bice sigurno jos brdo pitanja, al' eto nesto za pocetak...

User avatar
kalkulus
Posts: 92
Joined: 09 Apr 2007, 11:28
Location: Beograd
Contact:

Post by kalkulus » 01 Oct 2007, 12:08

mene zanima terminologija

sva literatura koju imam je na engleskom i ne znam kako se gomila stvari kaze na sprskom. kako se recimo kaze "Am pentatonic scale" na sprskom? ok, Am i skala znam, ali kako se kaze pentatonic? ili diminished..

ima ih josh, ovo mi je sad prvo palo napamet. dodavacu ako se setim necega, ail mislim da kontate shta mi treba

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 01 Oct 2007, 12:54

Am pentatonic scale je molska pentatonika koja pocinje tonom A. Dakle sam prevod ne mora nista da znaci, moras znati sta je a mol skala pre svega. A mol ima tonove A, H (vidim da koristis americke oznake, pa ces verovatno naici da se ovaj ton kod njih zove B), C, D, E, F, G i A (ponovljeni prvi stepen, ali za oktavu vise). Molska pentatonika ima iste ove tonove, ali bez 2. i 6. stepena skale, dakle A, C, D, E, G i A. Zove se pentatonika jer ima 5 tonova (ako ne racunamo ponovljeni prvi za oktavu vise).

Moras znati konstrukciju molske skale, i onda ces na osnovu toga lako naci koji su to tonovi u bilo kojoj pentatonici. Kreni redom, malo si postavio pitanje "iz sredine knjige" a vidim da se ne snalazis sa ovim osnovnijim stvarima.

Dim je skracenica od diminished, odnosno umanjen. Umanjen trozvuk sastoji se od 2 male terce. U prvoj poruci ove teme imas neke linkove, pisao sam od cega se sastoji durski, a od cega molski trozvuk, pa ce ti biti jasnije i ovo kad prvo to procitas. Ali kao sto sam vec rekao, kreni ti ipak od prve lekcije.

@Darth

I za tebe isto vazi, pogledaj tekstove na linkovima iz prvog posta ove teme, procitaj detaljno, pa onda postavi podpitanja. Na sta mislis kad pitas kako da prepoznas skale? Ako mozes, postavljaj manji broj pitanja, ali svako pitanje bolje formulisi da mogu najlakse da skapiram sta ti treba.

@Critical

Ovo vec "puca po savovima", ili da sve sto je do sada pisano smestimo u neku temu koja se zove odgovori, ili da smestimo ovde, ali da se pitanja i odgovori nekako logicno nizu, ili da u odeljku "Teorija i tehnike" stoje odgovori, pa ispod svakog pitanja da se da link do odgovora. Imam utisak da se ljudi ne snalaze.

@Dragomix

Sva teorija o kojoj ovde pisemo je univerzalna, vazi za sve instrumente koje ces da sretnes u bendu... osim ako ne odlucite da imate u bendu saz ili neki takav instrument koji ima te cudne arhaicne skale sa cetvrttonovima... Bas je za basistu posebno vazno da dobro barata sa skalama, kako bi umeo da radi lepe prelaze, a ne samo da okida "krompire".

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 01 Oct 2007, 13:31

E pa u pravu si, ali eto ovo pitanje za dim... Odgovor na ovo pitanje moze da stane u par reci, ali tih par reci ne znace nista ako se preskoci neko osnovno znanje. Ako ja samo napisem da je u pitanju umanjeni trozvuk, ja jesam odgovorio na pitanje, ali nisam nikome pomogao. Opet, ako krenem da za svako pitanje pisem "od Kulina Bana" iste stvari ce da se pisu na sto razlicitih mesta, a to je onda vrlo dosadno za citanje, posebno onima koji su imali neki kontinuitet u pracenju svega do sada napisanog. Zato nisam siguran da ce to bas da bude efikasno, da moramo malo da "dotegnemo" ovu konstrukciju.

Samo bih sve ljude zamolio jos jednom da postavljaju sto preciznija pitanja. Nemojte da se sekirate ako je pitanje opsirno, bolje je da bude opsirno nego da se sve odvija po scenariju "Autostoperskog vodica kroz galaksiju" - superkompjuteru je postavljeno Pitanje Svih Pitanja, a ovaj je posle visevekovnog racunanja dao odgovor koji je glasio 48 (mozda nije bas 48, ali je svakako neki dvocifreni broj, nisam odavno obnavljao lektiru). Dakle da ne bismo dosli u situaciju da dajemo nefunkcionalne odgovore, lepo formulisite pitanja.
Last edited by Kristijan on 01 Oct 2007, 13:37, edited 1 time in total.

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 01 Oct 2007, 20:35

Ovako prvo moje pitanje, ne znam kako se ova tehnika uopste zove, i neznam kako to da uradim. Naime u pesmi Satelit od Smaka u jednom delu ima tako cudan zvuk basa da je to neverovatno, nesto kao mutovana gitara, ali nije. Bas cudan zvuk pa ako bi neko mogo da mi kaze kakva je to tehnika sviranja basa, kao i sve ostale tehnike koje postoje a da su malo cudnovate. Naravno pitanje o skalama, znam osnovne i durske i molske, ali trebaju mi neke koje nisu osnovne nesto malo specificnije, kao i akordi na basu. Razlika izmedju sleap i obicnog basa, ako uopste postoje? To bi bilo to za sad, hvala unapred

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 02 Oct 2007, 00:05

Vrlo rado bi smo odgovorili ...samo kad bi znali.....na kom je delu pesme odredjeni zvuk.......
A odgovor o slap i obicnom basu, u odgovorima...

dragomix
Posts: 66
Joined: 19 May 2007, 15:49
Location: Kraljevo

Post by dragomix » 02 Oct 2007, 01:45

Deo pesme kad on peva isto rade mladi ko ja i malo pre toga...

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 04 Oct 2007, 13:26

Procitah ove tri teme koje ste okacili i moram da kazem svaka cast, samo tako nastavite :)

Dao bih vam jos jedan predlog. U temi o tehnikama sviranja, bilo bi dobro, ako imate, da okacite jednu-dve vezbe cisto da ljudi mogu bolje da razumeju i uvezbaju odredjenu tehniku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest