Polozaj malog prsta prilikom sviranja gitare

Moderator: Critical

User avatar
pavche1988
Posts: 4
Joined: 25 Sep 2007, 22:27
Location: Beograd
Contact:

Polozaj malog prsta prilikom sviranja gitare

Post by pavche1988 » 25 Sep 2007, 22:45

Zdravo svima! Nova sam na forumu, do sada sam ga dosta prelistavala, ali nikako nisam uspela da nadjem ono sto me trenutno mnooogooo muci u vezi sa sviranjem gitare.
Pre otprilike 10 dana sam kupila gitaru i prvi put je uzela u ruke. Vezbam prem uputstvima 'Skole gitare 1' od Dimitrijevica. Ide solidno, medjutim, cula sam da mali prst leve ruke treba da bude uvek ispravljen (kad se ne svira njime). Probala sam da ga ispravim, medjutim onda ne ide nikako, sve sto je ranije zvucalo dobro, sad zvuci katastrofalno ( u prevodu pauze izmedju nota su ogromne dok se ja skoncentrisem na ispravljanje malog prsta). Posto me to mnogo usporava, da li bi neko mogao da mi kaze da li je to stvarno bitno i ako jeste, zasto? Hocu li napraviti veliku gresku ako budem nastavila da sviram savijenog malog prsta? Verovatno pitanje zvuci glupo, ali stvarno sam nova u ovome i ne zelim da naucim pogresno, jer ce mi posle biti mnogo teze da ispravim losu naviku. Hvala unapred! :D
Pozdrav svima!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 25 Sep 2007, 22:57

Zanimljivo pitanje,... ja do sada nigde nisam cuo da mali prst treba da bude potpuno ispravljen. Naravno mali prst TREBA da buse upotrebljavan i treba da se navikavas da SVIRAS i malim prstom...obavezno. Ali da mora da bude prav to nisam cuo! Znaci usredsredi se na Sviranje i vezbanje a ne kako drzis prste. Uostalom, mali prst je povazan sa domalim prstom i tesko je odvojiti ih u pokretima. Doduse mozes saviti domali prst bez savijanja malog, ali malog bez domalog....tesko ili nikako.

E, sad postoje trenuci kada ces sama ispravljkati prs, ali to ide sa vezbanjem i godinama vezbanja, kao i sa tehnikom koju upotrebljavas.

Nastavi da vezbas i ne brini o prsticima, samo da su na pravom mestu u pravom trenutku!!!
Last edited by dejankuki on 25 Sep 2007, 23:29, edited 1 time in total.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 25 Sep 2007, 23:03

Ja bash neshto nisam obracao paznju kako drzim mali prst prilikom svirke, ali mi je ostalo par puta upechatljivo da to shto ti radish radi i Petrucci, samo ne znam u kojoj meri i prilikom koje tehnike sviranja to radish?! Sada sam bash uzeo u gitaru i posmatrao mali prst, on se prilagodjavao raznim situacijama, ali sam primetio da mi nikad nije bash bash savijen.

Najbolje je uzeti vezbu:

E 1 2 3 4
H 1 2 3 4
G 1 2 3 4
D 1 2 3 4
A 1 2 3 4
E 1 2 3 4

i vezbati da se prsti malo razrade. Jako je bitno da se opustish prilikom sviranja i da nisi napeta. U navedenoj vezbi slova su imena zica od najtanje do najdeblje, a brojevi su ujedno i oznake prstiju i brojevi polja na gitari. Prilikom sviranja gledaj da zice okidash jednom odozgo- jednom odozdo, tzv. alternate picking.


P.S. Vezba nije dobro formatirana, ali ide od E6, znachi od najdeblje prema E1, najtanjoj, pa onda obrnuto.
Last edited by XtrmntR on 25 Sep 2007, 23:06, edited 2 times in total.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 25 Sep 2007, 23:03

Odakle tebi takva informacija?
Mali prst LEVE ruke teoriJski nije moguće držati ispravljenim kod svih hvatova kod kojih se ne upotrebljava.
Ko ti je to rekao slagao te, ili ga nisi dobro razumela ili ima neku opasnu tehniku koju ja ne razumem.
Pošto sviraš tek 10 dana bilo bi dobro da imaš neki živi primer (prijatelj koji svira npr.) koji ti može pokazati ono što se teško shvata čitajući knjigu.
Danas je lako doći i do mnogih video kurseva gitare ali se time nemoj još opterećivati nego nauči osnovu a kasnije ćeš sama znati šta dalje.
I pre svega uživaj u muziciranju.
Dobro je što razmišljaš o pravilnoj tehnici ali moraš biti svesna činjenica da koliko ima gitarista toliko ima i tehnika. U prevodu:ono što odgovara nekome-ne mora odgovarati tebi.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 25 Sep 2007, 23:33

Ovako,kao sto su svi ovde potvrdili ,mali prst ne mozes ga drzati pravim pa da ga je..s

1. Image

Od ovoga pravilnije neces naci (Slika 1) ,tacnije mozda tu (skola gitare 1) pise da treba drzati prste u ravni kada sviras radi lakseg i brzeg snalazenja .
Veoma vazna stvar kod vezbanja polozaja prstiju ti je oslonac ,tj. palac ,koji treba da ti stoji na sredini vrata i da bude u istoj poziciji kao i srednji prst

2. Image

OVO JE NEPRAVILNO (slika 2)

3. Image

PRAVILNO = znaci da ti je zglob ka unutra (kao na slici 3 i 1)

Sto se tice vezbe za ovo pa...... polako ti tek ucis ,napisacu ti jednu za istezanje prstiju,i samo poooolakooooooo ,nemoj da brzas i cim negde zastanes ne ustrcavaj se da pitas.

E6 1 ...........3.............5 (tj. sesta zica E 1. 3. i 5. prag )

A5 1.............3.............5 (5. zica A 1. 3. i 5 prag)

i polako ,tesko? ,znam, ali videces koliko ce da pomogne.

P.S. Lepo rece covek
viden wrote:Dobro je što razmišljaš o pravilnoj tehnici ali moraš biti svesna činjenica da koliko ima gitarista toliko ima i tehnika. U prevodu:ono što odgovara nekome-ne mora odgovarati tebi.
Pozz :lol:

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 26 Sep 2007, 09:01

Ono sto ja mislim da je knjiga htela da kaze jeste da ne savijas prst do kraja (tj da ga podvalcis ispod ravni vrata), jer posle kad ti bude potreban mali prst onda ce te usporiti da ga izvuces. I nemoj da zapostavis mali prst. I on je podjednako vazan za sviranje kao i ostali! To sto sada sporo sviras to ti je najmanji problem! Uvezbaces se!
Samo napred!

In step
Posts: 19
Joined: 20 Sep 2007, 18:21

Post by In step » 26 Sep 2007, 12:44

Ma drzi ruku kako tebi najvise odgovara,ako te saka boli znaci da ne drzis pravilno...Toliko o tome..

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 26 Sep 2007, 13:30

In step wrote:Ma drzi ruku kako tebi najvise odgovara,ako te saka boli znaci da ne drzis pravilno...Toliko o tome..
Moram da se NEslozim sa tobom. Posebno ako je pocetnik.... imace bolove u zglobu, ne zbog nepravilnog drzanja vec da se ruka navikne na novi polozaj koji do tog trenutka nije upotrebljavan....

Pogledaj slike i pokusaj samo da drzis ruku u tom polozaju, pa ti nece biti lako...plus stisak koji treba da ostvaris na zice. Naravno ukoliko si pocetnik. Ako si napredniji svirac, onda je ruka vec naviknuta ili "si" nasao polozaj koji ti odgovara, sto opet ne znaci da je i ispravan...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 Sep 2007, 13:53

kuki wrote:........Posebno ako je pocetnik.... imace bolove u zglobu, ne zbog nepravilnog drzanja vec da se ruka navikne na novi polozaj koji do tog trenutka nije upotrebljavan....
Upravo tako ,a onda ce prateci tvoj savet da odustane zato sto nju boli ruka a to je onda nepravilno (kako si ti napisao).

Poruka za ucenicu (hahha) mora da boli u pocetku ,znas i sama kako te bole jagodice na prstima od pritiskanja zica ,tako da ce i ovo da boli, ali kada se naviknes onda ces da vidis kako koristi,a i lakse ces preci na bare akorde kada ovako rastegnes saku.

pozz :lol:

User avatar
pavche1988
Posts: 4
Joined: 25 Sep 2007, 22:27
Location: Beograd
Contact:

Post by pavche1988 » 26 Sep 2007, 16:05

Hvala na odgovorima!

Sviram i malim prstom, naravno, nego u ovoj knjizi ima pet vezbi za e, f i g u prvoj poziciji na prvoj zici, pa sam tu koristila samo kaziprst i domali, i onda sam svirajuci te vezbe pokusala da ispravim mali prst, pa je sve skupa zvucalo gore nego prvog dana :P.

Inace, to za ispravljanje malog prsta nisam nigde procitala, nego mi je rekao jedan drug koji je ranije svirao pomalo gitaru, tako da u "Skoli gitare" nista ne pise o tome, kao ni na mnogim drugim mestima gde sam trazila.

Po ovim slikama mi se cini da pravilno drzim vrat, tj. definitivno ga ne drzim kao na slici 2, niti ga stezem, nego dovoljno labavo da mogu da pomicem ruku.

:arrow: Critical: U ovoj vezbi sto si napisao pretpostavljam da malim prstom treba da pritisnem peto polje?

:arrow: Bluesman: Ne, ne, kao sto rekoh to o malom prstu sam cula od druga, a on nije mislio na bezanje prsta ispod vrata, nego na to da mali prst bude prav kao strela i da bude jos malo pa pod pravim uglom u odnosu na vrat. I jos mi je rekao da me neko udara po malom prstu da se ne bi savijao. Kada sam pitala zasto, rekao je da postoje neki akordi koji se ne znam kako sviraju i pokazao je rukom. E to me je jos vise zbunilo, jer je pokazao kao da vrat drzi odzgo, a ne odozdo. :? Mozda se nesto zeznuo . :roll:

A sto se zgloba tice, ne boli me (imam jako savitljive i elasticne zglobove, tako da tu nema problema), prsti su me boleli prva 2-3 dana, a sad uopste vise nemam problema, jer su dosta zadebljale jagodice.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 Sep 2007, 16:21

I jos mi je rekao da me neko udara po malom prstu da se ne bi savijao.
Hahahhahahha,nisam mogao da se ne nasmejem :lol:

Odlicno pretpostavljas ,upravo tako ,znaci Kaziprst,Srednji i Mali prst (po pragovima 1,3,5) :lol:

Ako ima jos nesto sto ti nije jasno ,feel free to ask :lol: :lol:


Odjava

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 26 Sep 2007, 16:28

pavche1988 wrote: rekao je da postoje neki akordi koji se ne znam kako sviraju i pokazao je rukom. E to me je jos vise zbunilo, jer je pokazao kao da vrat drzi odzgo, a ne odozdo.
A da nije ti slucajno pokazao ovako nesto:

Image

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Post by Mithrandir » 26 Sep 2007, 22:27

U principu ako Clapton pokazuje srednji prst dok hvata neke bare-e, zasto ti ne bi mogla da drzis ispravljen mali? :lol:
Sala mala, naravno.

Mozda te je zezao, mozda ga nisi razumela...svejedno, slusaj sta su ti momci rekli, zaboravi na ono :wink:
Ali svakako sta ti nije jasno i treba da pitas :!:

Pozdrav

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 26 Sep 2007, 23:18

E vidish, i ja nekada pokazujem srednji prst dok sviram, valjda mi bude lakshe. :):)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 Sep 2007, 23:24

Sorry za off

Srednji prst je prst za publiku ,kada sviras bilo koji bare mol ,imas priliku da publici pokazes koliko ih volis ,hahhh

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest