Saveti za "skidanje" pesama?

Moderator: Critical

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: "skidanje pesama "

Post by Funkomat » 17 Jan 2008, 02:36

Guitar_thrill wrote:E da,evo jos jedan savet, kad skidas pesme proveri da li ti je gitara nastimana kako treba,recimo meni je prva gitara bila nastimana za polustepen nize,i kada sam skidao pesme na sluh,i posle proveravao kod drugih ili na tabovima,nista mi nije bilo jasno,dok nisam uporedio moj stim sa ostalim gitarama :D
Pa si kupio novu gitaru? :D

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: "skidanje pesama "

Post by Guitar_thrill » 17 Jan 2008, 18:08

Na srecu ne,nego sam poceo da okrecem civije :) i nastimao je na normalan stim

limfa
Posts: 9
Joined: 20 Dec 2007, 19:14
Location: lazarevac

Re: "skidanje pesama "

Post by limfa » 03 Sep 2008, 01:25

Hmm zanimljiva tema.Ja mislim da se sluh razvija od malena u zavisnosti koju muziku slusas ili se mozda cak i rodis sa tim ili ima cak i genetske predispozicije!Ja npr. mogu da skinem dosta stvari samo slusanjem iako sam tek poceo da sviram gitaru!Inace sviram od malena prvo sam poceo sa trubom a posle sa klavijaturama do gitare na kraju(i nista nisam usavrsio do kraja)

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: "skidanje pesama "

Post by teodorica » 08 Sep 2008, 19:58

Bumbarov let-dali se moze skinuti samo putem sluha?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: "skidanje pesama "

Post by Critical » 08 Sep 2008, 20:01

Ja glasam da moze :D Brzo jeste ali,sve je hromatika ako pogodis prvi ton pogodio si i ostala 3 itd. znaci treba vremena ali kontam da bi to bilo lakse skinuti od nekih sporijih pesama :D

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: "skidanje pesama "

Post by Duane » 08 Sep 2008, 20:59

ali zasto skidati bumbarov let kad je to klasika, a za klasiku se uvek nadjeju note... npr. dobro bi bilo skidati bypass ili block out ili slicno... xD

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: "skidanje pesama "

Post by Critical » 08 Sep 2008, 21:42

Pa skidaj ti slobodno carobne akorde ,niko te ne sprecava :)

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: "skidanje pesama "

Post by friedman » 08 Sep 2008, 22:32

Npr. za provaljivanje bumbarovog leta, imaju oni programi sto usporavaju pesme bez promene tonaliteta, dosta ljudi tako provaljuje pesme...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: "skidanje pesama "

Post by Duane » 08 Sep 2008, 22:42

pa ok, ali kazem da je bezveze skidati bambli bija kad imas sigurno na netu bar 3000 kopija originalnog "sheet musica" od korsakova... nekazem da samo block out valja skidati, nego bendove cije tabove nemozete naci... ili npr hendrixa... hendrixa preko gitar proa ko skida taj je maher... xD

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: "skidanje pesama "

Post by Critical » 08 Sep 2008, 23:00

friedman wrote:Npr. za provaljivanje bumbarovog leta, imaju oni programi sto usporavaju pesme bez promene tonaliteta, dosta ljudi tako provaljuje pesme...
Pa da ,imas pacemaker ,plug in za winamp ,mozes da usporis ubrzas,promenis pitch :D

mussa.bbrs
Posts: 1
Joined: 16 Sep 2008, 17:28

Re: "skidanje pesama "

Post by mussa.bbrs » 16 Sep 2008, 19:34

Pa ja sam od bajage skidao postepeno,polako ...Dok je na kraju nisam usavrsio veoma dobro!
Evo ti i note od bajage-moji su drugovi

fORSPIL:
A D2 Cis2 D2 E2 Cis2 D2 ll: C2 Ais(B) A G -X2
A C2 G A Ais G A mozes i odsvirati i prelaz (A F G A )
Ais D2 C2 Ais A G A G A Ais D2 C2 Ais A G A
C2 Ais A G F E F G F E F G E D E F D

PESMA:

D D E F F F F F F F E E A* F E D A* Opet moze prelaz(D C D E ) Ovo A* znaci kao A nota doljna tj. nota ispod note C.
F F G A A A A A A A G G F F G A A PRELAZ( F G A )

Ovaj deo : Dal je to sudbina il k zna sta li je...Pokusaj da uhvatis zajedno note nesto kao kada vsviras u tercama

C2 i E ..Znaci C2E C2E C2E C2E AisD AisD AisD AisD AisD AisD AC AC sve to /x2

F F G A G G E E F G A F E D

II DEO PESME (DA SMO ZIVI I ZDRAVI JOS GODINA STO,DA JE PESME I VINA I DANAS CUVA BOG......)

C2 C2 C2 C2 C2 C2 C2 C2 E2 D2 C2 A
C2 C2 C2 C2 C2 C2 C2 E2 D2 C2 Ais A

C2 C2 C2 C2 C2 C2 C2 C2 E2 D2 C2 A A A A A A A A G
E E F G A Cis D

ZAVRSNI DEO:

G C2 G C2 C2 Ais A G A / X3

C2 Ais A G F E F G F E F G E D E F D

TO bi bilo to sto se tice desne ruke na harmonici a basovi posle idu lako..
Ovo sam sastavio po tome kako ja sviram ovu pesmu,a mislim da je to i najispravnije!

letthereberock
Posts: 22
Joined: 04 Mar 2008, 23:08

Re: "skidanje pesama "

Post by letthereberock » 19 Oct 2008, 22:55

Smatram da su programi tipa guitar pro korisni, ali kao sto neko rece, samo u pocetku. Ja kada sam pocinjao da sviram imao sam problema oko melodije basa. Na primer, u pesmi "kad hodas" od R.Corbe, u pocetku sam cuo da bass nesto vozi, ali nisam mogao da "otpevam" melodiju. tek kad sam uzeo tab, cuo sam sta svira. Tako da, dok se sluh ne razvije do nivoa prepoznavanja melodije, mislim da je uzaludno skidati na sluh, i da je tada guitar pro jako koristan.

m@T@
Posts: 274
Joined: 14 May 2007, 23:09

Re: Saveti za "skidanje" pesama?

Post by m@T@ » 09 Dec 2008, 06:01

heh gledam datum ove teme kad sam je postavio i neverujem da je tolko vremena proslo .a ja skoro da i nisam ni pokusavao da skidam bilo sta po sluhu , a i sviranje gitare uopste . jednostavno imao sam odredjene probleme .. al da ne davim sa ovim :)

konacno sam skinuo pesmu kako treba :D
pesma je babe - ko me tero
razlog sto sam je skinuo ... nisam mogao da nadjem gp fajl za nju :)
i eto pomucio sam se malo .. al osecaj je divan .
uvodnu melodiju sam "lako skinuo " pomocu audacity - tj smanjio sam brzinu nekih delova koji mi nisu bili jasni .
ne secam se ko mi ga preporucio al hvala mu :)
sto se tice akorda ... nema sanse da ih skidam ... al eto gledao sam neki snimak i video da je lik za ovu pesmu svirao samo bare akorde i na kontu toga sam nekako pronasao prave ... ovako bez toga nemam sanse :)

to je to ... od sad se posvecujem skidanju ex yu pesama . batalicu vezbe za brzinu i ucenja tehnika ... na neko vreme :P

definitivno je bolje skidanje po sluhu nego bubanje po tabularima .
em sto ti toplo oko srca kad uspes . em sto se razvijas kao muzicar , em sto mnogi tabulari nisu tacni ...dal ih stavljaju namerno ... ne znam :) ... ma de petljam .. znate :)

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Saveti za "skidanje" pesama?

Post by sezam » 18 Jul 2009, 23:19

Da bi skinuli neku melodiju, morate znati bar osnovne stvari. Recimo tonalitete. Jednu melodiju možete odsvirati u a-molu, ali istu tu melodiju možete odsvirati i u e-molu ili fis-molu. Jednostavno morate znati i kadencu svakog akorda. Recimo a-mola, u kom se kreće Bajagina pesma "Moji su drugovi". Uz to morate znati da ona ide u 4/4 taktu. Da će te imati E7, a onda paralelu a-molu, C-dur sa njegovom kadencom. Tj. C-dur,F-dur, G7, pa ćete se preko dominantnog septakorda u a-molu, a to je E7 vratiti u a-mol. Da bi ste poznavali tonalitet morate znati skale, počev od C-dura pa nadalje po kvinti i kvarti, a onda paralelne molove, tj. lestvice.Sve se to da naučiti, a kada jednom naučite ne zaboravljate. To jedan dobar gitarista mora da zna. Jedino u tom slučaju biće mu lako da istu melodiju odsvira u drugom tonalitetu. Sve zaviti od raspona glasa, koji neko ima i glasu neke osobe prilagodjava se i melodija koja će se otpevati. Recimo nekome ne odgovara Bajagina pesma u a-molu, a odgovara mu recimo fis-mol. Ovo navodim samo kao primer.

User avatar
vlada92
Posts: 87
Joined: 26 Jun 2009, 15:45
Location: Nis

Re:

Post by vlada92 » 30 Jul 2009, 17:57

Derrick wrote:Moje misljenje je da, u ovom slucaju, su od presudnog znacaja dve stvari - sluh i iskustvo. Pored toga, neophodna je dovoljna kolicina dobre volje... :wink:
U to se u potpunosti slazem :!: :!: :!: :!:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest