amater,pjevanje,falseto-pitanja

Moderator: Critical

Post Reply
livstal
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2010, 23:03

amater,pjevanje,falseto-pitanja

Post by livstal » 21 Nov 2010, 23:48

Imam par pitanja u vezi pjevanja. Naime, prije par godina (imam 21) sam počeo više da se zanimam za muziku i za pjevanje, i počeo da otkrivam svoje muzičke sposobnosti. Prvo što sam shvatio jeste da mnogo volim da pjevam. a što se tiče talenta i tad sam mislio, a i sad mislim da sam u najmanju ruku bolji od prosjeka. Međutim oduvijek su se provlačile neke nedoumice. Ja sam vremenom, laički, svoj glas podjelio na "duboki" i "visoki". Pod dubokim sam podrazumijevao onaj prirodni glas kojim pričam i njime uglavnom nisam pjevao nego sam pjevao visokim, jer sam primjetio da tako mogu otpjevati tonove koje dubokim ne mogu.Mnogo sličnije pjevanju izvođača neke pjesme je bilo sa visokim nego sa dubokim glasom. U međuvremenu, takvo pjevanje je kod mene postalo svojevrsni ritual. Visoki glas mi se u zadnje 3-4 godine veoma razvio, a nedavno sam počeo više da koristim i duboki, tako da je i on doživio neznatan napredak, ali je daleko ispod nivoa visokog. Posle kratkog pretraživanja po internetu, shvatio sam da je ljudski glas podijeljen u registre i da je modalni registar osnovni, a između ostalih tu je još i falseto(koji sam ja u stvari nazivao visokim glasom).
Da li ja pjevanjem u falsetu mogu da oštetim svoj glas,da li on može čestim pjevanjem da se unaprijedi, tj. da se proširi opseg i zašto je teže pjevati u falsetu nego "običnim" glasom? Toliko za sada.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest