Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnije..

Moderator: Critical

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnije..

Post by Recklesslife » 30 Nov 2010, 23:33

Pozdrav svima.

Sviram gitaru skoro 3 meseca.

Za ova tri meseca, savladao sam neke pesme i neke solaze, hvatam otvorene akorde bez nekih velikih problema, bare akorde jos uvek nisam pokusavao, solaze koje sam naucio sviram solidno, bez nekih velikih gresaka, po mom misljenju zvuce solidno za pocetnika.

Iskreno, na pocetku je bilo zanimljivo.

Secam se, kada sam prvi put nasao "Knocking on Heavens Door" i krenuo da ucim G, D, Am, C... Pa onda menjanje akorda... Ritam, sam oduvek hvatao sam, eventualno cujem sta tutor sa Interneta govori jedanput, ali u principu to zaboravim cim uzmem gitaru u ruke i na kraju ga sam potrefim bez problema.

Ne mogu da vam opisem zadovoljsvo kada sam posle izvesnog vremena uspeo da odsviram pristojno gore navedenu pesmu. :)

Isao sam i dalje, skidao sam Azru, Parni Valjak, Riblju Corbu... Sve to ide solidno, skinem pesmu za nekih 2-3 dana uz vezbanje od po 30-40 min.

Pre mesec dana sam naucio prvu solazu iz pesme "Knocking on Heavens Door" by Guns N Roses.

Pre nedelju i po, naucio sam Still Got The Blues uvodnu solazu by Gary Moore.

Crnog Leptira(solazu), takodje sam bez problema naucio.

Probao sam malo i da se igram(improvizujem), od svega ovoga sto znam.... Ali, ali...

Imam problem. :)

Prvi je, gubim ritam kada pocnem da pevam... :'( Iskreno, nisam pevao prvih 2 meseca, poceo sam pre mesec dana, i jos uvek je taj problem prisutan. Mozda se primetio mali progres, ali daleko je to od normalnog sviranja(uz pevanje). Kada mi neko drugi peva a ja sviram, ili prosto pratim pesmu, nemam tih problema.

Neki savet?

Mozda ce delovati glupo jer je Internet pun razno-raznih tutoriala i vodica kako nauciti samostalno svirati gitaru, ali bas zbog toga, sve me to buni...

Ja ne znam sta dalje... Zadovoljio sam se skidanjem nekih solaza, nekih pesmica, ali nije mi vise toliko zanimljivo da nastavim da radim to sto sam radio, jer ne zelim da budem neobrazovan muzicar, ne zelim da sviram i radim neke stvari napamet, zelim da usavrsim tehniku, da naucim skale, tu pentatoniku, da idem dalje... Zelim da naucim da improvizujem kao sto je to radio ovaj cika: http://www.youtube.com/watch?v=bwGRHkGPMkw , kako se uopste uci sve to?

Ajde da rezimiram sve ovo:

- Zelim da naucim pentatoniku
-Skale
-Neke korisne savete za usavrsavanje tehnika(bending, vibrato, prirodni i vestacki harmonici, trzanje(alternate, itd), bare akordi)...
-Zelim da naucim neke osnovne rok i blues likove
-Zelim da krenem da radim sa power akordima, ali ne nalazim nikakvu bazu istih...
-Treba mi preporuka za neku muzicku teoriju, zelim da budem toliko obrazovan da ono sto odsviram mogu da napisem i da ono sto cujem znam da osetim na gitari, a da pre svega ne moram da citam tabove i tutoriale...
-Trenutno sviram sa najtanjim trzalicama(najvise mi odgovaraju), da li gresim?
-Kako da poboljsam soliranje(brzinu, dinamicnost, postoji li neka sema, ili je sve to samo vezba?)

Za kraj, sviram Tenson Stratocastera na nekom pojacalcu koje ima solidan klin, ali malo losiju distorziju. Uskoro ce plata, odvojio bih do 10,000 za opremu.

Predlozite mi sta da uradim za tih 100e? Novo pojacalo? Neka pedela? Zeleo bih da imam dosta dogacak sustain, zvuk slican ovom sa doticnog klipa, nesto tipa;

Ali bih voleo takodje i masniji zvuk... :) Uglavnom, sustain bih voleo nekako da produzim, i da izdefinisem distorziju,da bude malo cistija.

E sad, ovako... Ja ne zelim da placam ili da idem na casove gitare. Eventualno sam otvoren za ovakav savet, ili da ga dobijem od iskusnijeg gitariste uzivo.

To je prihvatljivo. Ali, prioritet mi je da gitaru naucim sam, prosto mi se to vise svidja... Ne zelim da mi svake nedelje dva puta dolazi tutor koji ce me svojim metodama uciti kako da sviram gitaru.

Ne morate zuriti sa odgovorima, jer sam se raspisao... Kada imate vremena, odgovorite mi... Jako sam zavoleo ovaj instrument, ne bih zeleo da se izgubim u njemu, a polako pocinjem. Jer ne znam sta dalje, sta pravilno dalje... Zato sam i dosao ovde...


Za sve koji su procitali do kraja - najiskrenije hvala od srca!

Svako dobro,

Rados.

rosoneri
Posts: 91
Joined: 30 Aug 2010, 11:57

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by rosoneri » 30 Nov 2010, 23:40

I meni bi odgovori pomogli.
Srecno u daljem sviranju.

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Recklesslife » 01 Dec 2010, 01:01

rosoneri wrote:I meni bi odgovori pomogli.
Srecno u daljem sviranju.
E druze, odakle si? : )

rosoneri
Posts: 91
Joined: 30 Aug 2010, 11:57

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by rosoneri » 01 Dec 2010, 08:52

Beograd

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Recklesslife » 01 Dec 2010, 10:25

rosoneri wrote:Beograd
Imas PM. :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Dushan S » 01 Dec 2010, 20:44

- Zelim da naucim pentatoniku
-Skale
-Neke korisne savete za usavrsavanje tehnika(bending, vibrato, prirodni i vestacki harmonici, trzanje(alternate, itd), bare akordi)...
-Zelim da naucim neke osnovne rok i blues likove
-Zelim da krenem da radim sa power akordima, ali ne nalazim nikakvu bazu istih...
-Treba mi preporuka za neku muzicku teoriju, zelim da budem toliko obrazovan da ono sto odsviram mogu da napisem i da ono sto cujem znam da osetim na gitari, a da pre svega ne moram da citam tabove i tutoriale...
-Trenutno sviram sa najtanjim trzalicama(najvise mi odgovaraju), da li gresim?
-Kako da poboljsam soliranje(brzinu, dinamicnost, postoji li neka sema, ili je sve to samo vezba?)
Bez želje da zvuči kao da sam ciničan ili te zajebavam - ali upravo si sam naveo spisak stvari koje treba da uradiš, tj, zašto ne bi jednostavno:

- Naučio pentatoniku?
- Radio većbe za bending vibrato i harmonike?
- Naučio osnovne blus licks?
itd. itd.
To jest toliko je stvari koje ne znaš, a toliko malo onih koje znaš, da praktično šta god da kreneš da radiš - učićeš nešto novo.

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Recklesslife » 01 Dec 2010, 21:19

Slazem se.

Ali da li postoji neki redosled?

Eto, pentatonika... Ne znam gde da nadjem lekcije.

Moze li mala podrska?

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Dushan S » 01 Dec 2010, 21:33

Pa po pitanju podrške, ne znam... Da si tu potapšao bih te po ramenu i rekao ti da se ne bojiš i da će sve biti u redu? :mrgreen:

Brate, samo da otvoriš youtube, i ukucaš "pentatonic scale lesson", koliko ćeš rezultata dobiti?

Ukucao sam u google i torrent learn guitar i torrent learn pentatonic, šta misliš, da li je bilo nekih rezultata?

Ako ti to ne radi, i ne možeš sam da se snađeš onda možda nisi tip karaktera da učiš samostalno, uzmi časove kod nekog kome veruješ da zna šta radi.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by dejankuki » 01 Dec 2010, 21:40

Prvo moras da savladas ritam. znaci molim te, pozabavi se ritmom jos nekoliko meseci (ne zezam)... udri ga samo nogom, rukom. bez gitare.. nauci sta je to 3/4 4/4 6/5 i t d... da kad te tata/mama (ili devojka/zena) probude u sred noci i iz zezanja kazu daj mi tri cetvrtine ti odmah da znas o cemu se radi... e, onda gvirni ovde, ima nesto...

viewtopic.php?f=15&t=1637

a za poboljsanje svih navedenih tehnikaalija... viewtopic.php?f=15&t=722 baci pogled ovde..


Debljina trzalica zavisi od tebe..

i skidaj na uvce, izbegavaj tablature sto vise mozes!... naravno, i Guitar pro..

eto... malo napisah..

vertigo_beat
Posts: 303
Joined: 23 Sep 2008, 22:52
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by vertigo_beat » 01 Dec 2010, 21:41

[quote="Dushan S"]Pa po pitanju podrške, ne znam... Da si tu potapšao bih te po ramenu i rekao ti da se ne bojiš i da će sve biti u redu? :mrgreen:


Surovo, .....da ne znam kako dobre postove umes da pises (o modusima), sad bih te izgrdio.
S druge strane, potpuno si u pravu.
Prve stepenice covek sam treba da predje.

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Dushan S » 01 Dec 2010, 21:55

Haha, pa znao sam da će ispasti da zezam čoveka :lol: Ali fabula je u stvari u tome da mislim da je ta dilema "Šta sad da radim" lažna. Imao sam gomilu klinaca na časovima, i UVEK , ali UVEK je bilo kristalno jasno, i njima samima, da greše i da ne znaju to što šatro znaju. Mislim da ljudi kad uče nisu često dovoljno pošteni i dovoljno surovi prema sebi, i onda nazovu svoju lenjost ili nedostatak motivacije "Ne znam šta sad da radim". A nekako kad ovo napišem, zvuči još "tvrđe" nego ono što sam već napisao post ranije. Ne znam, majke mi, meni je suludo da neko danas priča "ne znam šta da radim i kuda dalje". Jbt, kad sam bio mali deca mi STVARNO nismo znali nekad šta dalje. Nemaš odakle da naučiš, jer nema knjiga, nema tablatura, ne znaš, ubio bi da dobiješ informaciju. Ja se sećam da smo ortak i ja iz jedne jedine satrianijeve notne knjige, neke blede fotokopije skupo plaćene i uzete preko oglasa, iscedili pola toga što znamo, povadili blues licks, naučili taping, legato, improvizaciju po modusima, ludilo. Nismo se treznili tri dana kad je stigla knjiga. Danas su informacije svuda, ali bukvalno svuda!

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Recklesslife » 01 Dec 2010, 22:10

dejankuki wrote:Prvo moras da savladas ritam. znaci molim te, pozabavi se ritmom jos nekoliko meseci (ne zezam)... udri ga samo nogom, rukom. bez gitare.. nauci sta je to 3/4 4/4 6/5 i t d... da kad te tata/mama (ili devojka/zena) probude u sred noci i iz zezanja kazu daj mi tri cetvrtine ti odmah da znas o cemu se radi... e, onda gvirni ovde, ima nesto...

viewtopic.php?f=15&t=1637

a za poboljsanje svih navedenih tehnikaalija... viewtopic.php?f=15&t=722 baci pogled ovde..


Debljina trzalica zavisi od tebe..

i skidaj na uvce, izbegavaj tablature sto vise mozes!... naravno, i Guitar pro..

eto... malo napisah..
Hvala najlepse, ovo je zaista koristan post, pomogao si mi i to cenim. :bravo:

Dusane, delujes pomalo dokono... Zasto ne uzmes i da sviras nesto? :) Budi malo kreativan... Prvi put sam razumeo da se ne salis, jednim delom i da me ne razumes pa ti nisam zamerio, medjutim, sada se sve iskristalizovalo.

Vidi, ja nemam zasto da lazem ovde ljude, prosto, bas zbog toga sto su informacije svugde rastrtljane po Internetu, to dovodi do blagog konfuza kod nas pocetnika.

Jako je glupo sto sigurnost povezujes sa pocetnicima. Naravno da necu biti siguran u ono sto sam naucio, bas zato sto sam pocetnik. Nadam se i verujem da je ispravno, to mi je sve sto mi ostaje.

Drugo je kada je covek nesiguran u sebe... Ja ne smatram da je isto biti nesiguran u sebe, i biti nesiguran da li si nesto pravilno ili nepravilno naucio.

Bas zato, dosao sam ovde. Da pitam kojim redosledom i koje lekcije na Internetu jesu najispravnije.

Ja sve sto sam napisao - tako je... Nema potrebe da lazem, prosto ne dobijam nista od toga.

I za kraj; nikada mi nece biti jasno zasto ljudi povezuju svoja iskustva sa jedinkama... Nismo svi isti.

Dobio sam informacije koje su mi potrebne, tako da cu se sada povuci sa ovog dela foruma(barem na neko vreme).

Pozdrav svima!

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Dushan S » 01 Dec 2010, 22:26

Recklesslife wrote: Dusane, delujes pomalo dokono... Zasto ne uzmes i da sviras nesto? :) Budi malo kreativan...
Pokušao sam da se bavim sviranjem gitare, shvatio da mi ne ide i onda sam prešao na proizvodnju paprika. Danas sam najjači u celom južnobanatskom okrugu, toliko tona paprika izvozim, da ovi srbijanci mogu samo da mi prde pod prozorom. A tebi je jasno da ako sam se dokazao kao poljoprivredni proizvođač, i naučio da se moraju zaprljati šake radom i trudom, onda mogu davati i savete u vezi gitare, zar ne? :D
Prvi put sam razumeo da se ne salis, jednim delom i da me ne razumes pa ti nisam zamerio, medjutim, sada se sve iskristalizovalo.

Vidi, ja nemam zasto da lazem ovde ljude, prosto, bas zbog toga sto su informacije svugde rastrtljane po Internetu, to dovodi do blagog konfuza kod nas pocetnika.

Jako je glupo sto sigurnost povezujes sa pocetnicima. Naravno da necu biti siguran u ono sto sam naucio, bas zato sto sam pocetnik. Nadam se i verujem da je ispravno, to mi je sve sto mi ostaje.

Drugo je kada je covek nesiguran u sebe... Ja ne smatram da je isto biti nesiguran u sebe, i biti nesiguran da li si nesto pravilno ili nepravilno naucio.

Bas zato, dosao sam ovde. Da pitam kojim redosledom i koje lekcije na Internetu jesu najispravnije.

Ja sve sto sam napisao - tako je... Nema potrebe da lazem, prosto ne dobijam nista od toga.

I za kraj; nikada mi nece biti jasno zasto ljudi povezuju svoja iskustva sa jedinkama... Nismo svi isti.

Dobio sam informacije koje su mi potrebne, tako da cu se sada povuci sa ovog dela foruma(barem na neko vreme).

Pozdrav svima!
Pokušao sam da ti skrenem pažnju na nešto, a ti izgleda više poklanjaš pažnju formi i da li ti je lepo rečeno. Već znaš šta treba da radiš, i jasno ti je da ne znaš i šta ne znaš. Jel znaš imena nota na celom vratu naizust? Ne znaš. Znaš li pentatonsku skalu u svim pozicijama? Ne znaš. Da li si skinuo bar desetak CELIH pesama? Nisi. Znaš li da harmonizuješ lestvicu, neke osnove teorije po pitanju akorada, koji može sa kim i zašto? Ne znaš.
Kapiraš dakle da ti već znaš šta treba da radiš? Bilo koju knjigu koja u svom imenu ima "učiti" tj "learn" da uzmeš u ruke, ne možeš da se zajebeš. Pravo pitanje bi bilo da si pitao "Radio sam na pentatonici, naučio sve pozicije, naučio silne licks, ali nikako ne uspevam da ih povežem u koherentnu celinu, u smislen solo, i ne mogu lako da menjam pozicije". E ovo je već pitanje. Moraš da kreneš sa nečim prvo. Dakle, prioni, na ono što ne znaš umesto što se pitaš šta da radiš. Ne pričam ti ovo da bih te zajebavao ili zato što sam zlonameran već zato što je to stvarno istina i što je to pravi način, veruj mi! :ziveli:

Recklesslife
Posts: 61
Joined: 20 May 2010, 17:51

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Recklesslife » 01 Dec 2010, 22:54

Ne ljutim se na tebe, samo me je malo pecnulo ono gde si naveo da sam nekim delom lazov. :)

U redu, evo krenuo sam, vec sam naucio jedan lick sa YouTjuba, naime, doticni tutor kaze da tako pocinju mnoge solaze benda "Kiss".

Isao sam i dalje; pogledao sam vezbe koje mi je dao "Cale", korisne su. :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: Sta sad? Zadovoljio sam sebe, ali zelim dalje, detaljnij

Post by Dushan S » 01 Dec 2010, 23:02

Recklesslife wrote:Ne ljutim se na tebe, samo me je malo pecnulo ono gde si naveo da sam nekim delom lazov. :)
Vidi ti se da si lažov u očima :mrgreen:
Uzmi neku knjigu sa Torrent-a ili neku vrstu video škole. Treba ti nešto gde će gradivo biti objašnjavano nekim logičnim redom. I nemoj da gledaš te klipove gde se pokazuje neki pojedinačni lick, već ove koji nešto objašnjavaju u globalu:
Pogledaj recimo ovo što imaš na ovom kanalu:
http://www.youtube.com/user/tortoiseutube
Kao i lekcije koje daje ovaj tip
http://www.youtube.com/user/johnhguitar#p/u

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest