pitanje oko nota na vratu gitare

Moderator: Critical

Post Reply
branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

pitanje oko nota na vratu gitare

Post by branko88 » 15 May 2011, 22:30

Sviram gitaru skoro godinu i 6-7 meseci i savladao sam dur mol,znam de se koj ton nalazi itd,na sluh dosta mogu da uhvatim,zanima me sledece,koliko je bitno znati na vratu kad skidam na sluh da bas sviram npr c dur ili f mol,kad skidam na sluh uopste ne znam dal je dur ili je mol,tek posle kad skinem gledam u vrat pa kao i provalim o kom tonalitetu se radi,dal treba da naucim koliko koj dur i mol imaju povisilica i snizilica?problem mi je kad krenem nesto svoje iz glave da sviram sto sviram sve na osecaj i sluh i pojma nemam koj tonalitet sviram,malo sam ga zakukuljio al se valjda razume sta pitam :D

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: pitanje oko nota na vratu gitare

Post by Mrav » 16 May 2011, 16:36

Ok, pod predpostavkom da znaš npr, da ti je npr. na prvoj žici na osmom pragu C (u klasičnom štimu) i tako za sve pozicije na svim žicama, bez traženja i računanja 15 sekundi, dalje je jednostavno.

Veoma je bitno kod učenja bilo čega malo zastati gde treba, znači pod predpostavkom da ti solidno ide ovo prvo, udahni duboko, napravi malu pauzu pa odredi, u kom tonalitetu hoćeš da sviraš.

Uzeće najprostiji primer, C dur. prvi stepen je C, drugi D, treći E itd... To određuješ po razmacima po kojima se gradi durska skala, u polutonovima 2, 2, 1, 2, 2, 2.

Znači između C i sledećeg stepena je 2 polutona (znači imaš c, c#, do D) što znači D, pa opet 2 do E, pa jedan do F (naravno znaš da između E i F nema poluton), pa G, pa A pa H.

Isto to možeš da izgradiš od kog god tona da počneš da gradiš.

E sad, ako znaš da su ti tonovi u C dur-u C,D,E,F,G,A i H, a istovremeno znaš i gde se nalaze na vratu gitare, sviraj samo te tonove i sviraš C dur. Ja lično ne pamtim povisilice i snizilice, to klavijaturisti češće tako u mozgu "beleže", već pamtim te "razmake", ako znam da se neka skala gradi iz dur-a npr. povišenjem nekog stepena skale, u glavi pomeram i te "razmake".

Npr. meni u glavi dur izgleda ovako (uspravne linije su ton a crtice razmaci koje ne sviram, primetićeš da crtica ima ukupno 12)

|-|-||-|-|-|

Ako neko sad kaže tu i tu skalu dobijaš tako što povisiš 5-ti stepen dur-a meni u glavi stoji sad ovakav raspored

|-|-||--||-|

I pritom me ne zanima više gde je tu povisilica već znam gde imam veći i manji razmak nego ranije. takođe me ne zanima ni od kog tona polazim da bih izgradio datu skalu u bilo kom tonalitetu, jer mi razmaci ostaju isti. Možda tebi ne odgovara u potpunosti ovakav sistem, ali ja sam programer pa mi je lako da razmišljam u nizovima :D

Nadam se da sam pomogao.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: pitanje oko nota na vratu gitare

Post by dejankuki » 16 May 2011, 22:23

http://www.google.com/search?q=notes+on ... 24&bih=605


a nesto ovako? jel ti odgovara?

U stvari, ja i ne znam sta si ti pitao..

aj pokusaj da objasnis....

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko nota na vratu gitare

Post by branko88 » 17 May 2011, 00:14

Ovako,svi znamo sta je gitar pro i tablature,npr skinem ja tablaturu za pesmu neku nebitno i sad se svira na E zici 8 prag pa 7 pa 5 i kolko je meni bitno da znam da je to a mol?sviram neku pesmu koja seta po vratu dosta i kolko je meni bitno da znam u kom tonalitetu je ta pesma(sviram je preko tablatura ili na sluh totalno nebitno),ako sad nisam bio jasan onda zaboravite da sam bilo sta pisao :D

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: pitanje oko nota na vratu gitare

Post by Mrav » 17 May 2011, 05:07

Pa bitno je i da bi lakše nešto naučio. Lakše je zapamtiti melodiju i znati tonalitet, nego pamtiti 2 žica prag 2, 3 žica prag 4 i tako u nedogled :) . Drugo, ako pogrešiš u toku sviranja, lakše se vraćaš na ono što si svirao, ili improvizuješ i povezuješ neki solo a da ne moraš ni da pamtiš detaljno sve "brojeve".

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest