Pocetnik; pitanje, saveti....

Moderator: Critical

Post Reply
Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 01 Jul 2011, 12:25

Pozdrav za sve clanove! Prvo bih zelela da vam pohvalim forum, stvarno je koristan i vidim da su clanovi vrlo iskusni i spremni da prenesu svoje znanje. :)

Dosta sam pretrazivala forum kao gost i nasla sam neke odgovore na moja pitanja, ali sam na kraju ipak odlucila da se registrujem i pitam sama sve sto me zanima, i da ucestvujem zajedno sa vama u diskusijama..

E, a sada da predjem konacno na stvar.

Obozavam muziku od kad znam za sebe, i jednom sam pozelela da je i izvodim.. ALi samo u one 'kucne' svrhe, sa prijateljima, neke lakse pesmice i tako.. Inace, nemam nikakvo muzicko obrazovanje, ali imam sluha, i da , imam 16 godina, sada ne znam da li je to suvise kasno.. Ne znam ni kada je pravo vreme da se pocne sa sviranjem...
Ja sam mislila da pocnem da ucim sama akorde (pomocu googla, YT-a, cak skidam next level guitar), neke lakse pesmice, a kasnije, ako bi mi krenulo dobro, isla bih kod nekog privatnog profesora, ili tako nesto...
Skoro sam i dobila gitaru, to nije nikakva specijalna gitara, ja sam inace, potpuni pocetnik, ne znam bukvalno nista o njoj, evo par slika pa mi mozda vi mozete reci nesto o tome

http://www.dodaj.rs/f/3U/Bn/48b9YBQJ/gitara1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2t/AZ/11qXWqXK/gitara3.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3C/we/3iDAHZoD/gitara4.jpg
http://www.dodaj.rs/f/3j/EO/4hEufQD1/gitara2.jpg

meni trenutno ni ne treba neka vrhunska gitara, hocu u pocetku samo malo da vezbam i da se jednostavno upoznam sa instrumentom, a ako budem videla da mi ide, naravno nabavicu neku bolju... to je najmanji problem..

Odskoro sam pocela da ucim akorde, ali imam jedan problem sto se toga tice, ne znam da li je to normalno ili ne xD posto nemam nikoga ko ima iskustva sa gitarom.
Naime, kada namestim prste na gitari, prst mi obavezno, uvek zakaci jos jednu zicu, pa onda ona ne zvuci kako treba, ili pocne da vibrira ili tako nesto xD to me jako nervira, i ne znam kako to da ispravim... Da li je problem u mojim prstima ili u gitari, ili u cemu vec? xD

User avatar
Driver
Posts: 453
Joined: 24 Aug 2010, 17:31
Location: Brdovita Shumadija

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Driver » 01 Jul 2011, 13:50

Dobrodosla buduca koleginice :ziveli: Sto se tice tvog "problema", resenje je ucenje, vezba, vezba, vezba.... i sticanje iskustva. Ima ovde puno boljih i iskusnijih od mene, pa se nadam da ce ti dati neke konkretne preporuke da lakse napredujes. Zelim ti puno uspeha :music-smiley2:

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 01 Jul 2011, 15:10

Hehe, hvala ti! :D

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by sl0e » 01 Jul 2011, 15:35

Ako te zanima akusticna svirka, tj. ako ne sviras klasiku, latino/flamenko/itd, onda mi je logicniji izbor za pocetnika akusticna (dreadnought) gitara, prvenstveno zbog uzeg vrata, eventualnog cutaway tela da mozes lakse da pridjes visokim pragovima, itd. Ne kazem da ne moze ili da ne treba da se krene sa klasicnom gitarom, vec da je pocetnicima osetno lakse na akustari, imho.

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 01 Jul 2011, 17:05

Aha...
Hvala na savetu.. :)
Ali mislim da cu za sada ipak da ostavim ovu, barem dok malo ne naucim, pa cu onda kupiti sigurno akusticnu.. :D

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by ssmc » 01 Jul 2011, 22:12

Reckless_Girl wrote: Naime, kada namestim prste na gitari, prst mi obavezno, uvek zakaci jos jednu zicu, pa onda ona ne zvuci kako treba, ili pocne da vibrira ili tako nesto xD to me jako nervira, i ne znam kako to da ispravim... Da li je problem u mojim prstima ili u gitari, ili u cemu vec? xD
Kako tačno zvuči zvuk koji te nervira?Prigušeno recimo?Može biti da još nemaš kontrole nad prstima pa taj jedan prigušuje žicu, što ne bi trebalo da se događa.Kao rešenje predlažem više vežbe (recimo razlaganje akorda, ton po ton) dok ne dobiješ da akord zvuči kako treba.

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 01 Jul 2011, 22:58

Pa, tako nekako... Imam osecaj kao da ne drzim kako treba pa se zato dogadja..
Ali nastavicu da vezbam pa ce se mozda to ispraviti..
I treba uskoro da mi se skine taj next level guitar, pa mozda tu pronadjem gde gresim...
I hvala! :D

User avatar
wicker man
Posts: 42
Joined: 25 Jun 2009, 11:35
Location: Lowland
Contact:

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by wicker man » 02 Jul 2011, 00:10

To se desava jer ti je saka verovatno previse ukocena dok drzis akord.Trudi se da akorde drzis sto opustenije,a da ne mutiras zicu.Kao sto rece SSMC bitno je da sviras ton po ton,da bi uocila nepravilnosti.Ostalo je samo vezba,vezba,vezaba......

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 02 Jul 2011, 17:45

Aha... pa verovatno je to..
Ali radicu sada kao sto ste mi rekli, pa cemo videti. :D
Hvala! :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Kristijan » 02 Jul 2011, 18:59

Po mom iskustvu sa totalnim početnicima, rekao bih da ne pritiskaš žice samim vrhom prsta. Dakle ako ti prst nije gotovo pod pravim uglom u odnosu na grifplatnu (fingerboard, fretboard, kako god...), nego stoji onako po nekakvim oštrim uglom koji teži nuli, najverovatnije ti onaj najmekši deo jagodice prsta dodiruje susednu tanju žicu (na primer ako pritiskaš 3. žicu onda ti prst guši 2. žicu). Drugo što mi pada na pamet je da ti prsti ne pritiskaju žice tik uz prag, nego onako na sredini polja, na pola puta izmađu 2 praga. Tako nikad ne možeš da dobiješ lep ton, to mora da zveči. Cenim da je upravo zbog toga u početku bolje krenuti sa jednostavnijim melodijama, a onda preći na akorde, kad prsti nauče kako uopšte da se postave da bi se proizveo kvalitetan ton. Kad se odmah krene sa akordima, početnici često razviju mnooooogo loš položaj ruke grčeći se da ikako rastegnu prste i da proizvedu bilo kakav ton.

Postoji još jedan problem, koji nema sada veze sa tonom, ali svakako može da ti pravi problem sa snagom kojom raspolažeš. Vidiš, prst ima 3 segmenta i 2 zgloba, i poželjno je da uvek onaj zglob između poslednjeg segmenta (onog sa noktom, dakle vrh prsta) i srednjeg segmenta bude savijen kao da krećeš da stegneš pesnicu. Pogledaj svoju levu šaku i kreni najsporije da zatvaraš šaku u pesnicu, pa je zaustavi u nekom položaju koji deluje dovoljno otvoren da se "uvuče" vrat gitare između. Vidiš kako su zglobovi između segmenata prstiju istureni? Tako treba uvek da stoje i dok se svira. Često u pokušajima da se ikako dohvate sve potrebne žice za neki akord početnici umeju da saviju ovaj zglob između poslednjeg i srednjeg segmenta prsta nekako na unutra, prst deluje nekako neprirodno zgužvan. Ova greška pravi više problema - gotovo da je nemoguće da se prst tako navikne da pritiska žicu baš baš vrhom prsta, uvek nekako bangavo pritisne žicu, šaka počinje da se grči i ne može da razvije malo opušteniji stav i tako savijen prst ima možda 60% snage prsta koji je u pravilnom položaju. Ovo posebno lako može da ti se desi ako startuješ sa klasičnom gitarom koja ima veći razmak između žica, pa je hvatanje akorda možda malkice teže.

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 02 Jul 2011, 20:48

Ajoj, tek sad vidim koliko sam ja to nepravilno u stvari radila.. Nije ni cudo sto mi se tako lose cuje... Sada barem znam kako treba... Moram sad tako da probam ...

Iii da, koje su to, na primer, jednostavnije melodije od akorda?
I hvala puno svakako .. :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Kristijan » 03 Jul 2011, 09:35

Pa prosto akord nije melodija, akord čini 3 i više tonova koji se sviraju istovremeno. A melodiju sviraš jedan po jedan ton. Melodija ti je, najprostije rečeno, ono što možeš da odzviždiš.

I kreneš sa vrlo prostim melodijama, kao za obdanište, na primer "Na kraj sela žuta kuća", "Old MacDonald Had a Farm", taj fazon. I sviraš tako što vodiš računa da brojiš ritmičke jedinice, da se trudiš da obavezno sve lepo odsviraš u ritmu, pa makar zbog toga sve da se svira u duplo sporijem tempu, ali da ritmički bude ispravno, i da su prsti obavezno pravilno postavljeni. Jednostavno da kao početnik kreneš od početka. Znam da bi svi početnici odmah da nauče nešto vrlo konkretno što može u društvu da posluži kao harmonska podloga za pevanje, ali ta žurba obavezno napravi više štete nego koristi. Ovaj "obdanište" period može da se pređe jako brzo, u zavisnosti od uzrasta, količine vežbanja i prirodnih predispozicija to traje možda samo nedelju dana, a najviše mesec dana, ali to napravi jako dobru osnovu za sve ostalo što se radi. Ako dečije pesmice deluju suviše banalno (znam da neki ljudi imaju psihološku barijeru u ovom slučaju) može da se počne i sa skalama, ali budući da su u skalama sve note istog trajanja, cenim da je ipak srećnije krenuti sa melodijama.

Mislim da treba da pogledaš na netu neke škole za toooootalne početnike, sigurno ima toga. Svakako bi bilo preporučljivo pogledati da li ima da se kupi "Škola gitare 1" Jovana Jovičića, ili da li slučajno još uvek negde ima udžbenika koje je pisao Stanko Prek. To su slovenački udžbenici iz doba SFRJ koji su imali vrlo korisne vežbe za totalne početnike. Nije bitno kakva muzika tebe interesuje, jednostavno treba da upoznaš svoj instrument kako treba i da učiš od početka, a ne naglavačke. Siguran sam da će da se nađe dosta ljudi koji će da tvrde da uopšte ne mora tako postupno da se uči, ali to su obavezno ljudi koji ni posle 10 godina sviranja nisu rasčistili s nekim tehničkim brljotinama. To je posebno prisutan problem kod gitarista, jer je gitara instrument gde jako dugo možeš da se šlepuješ i kao nepismen muzikant a da te niko ko inače ne svira ne provali koliko zaista znaš, i da samo kopirajući šta neko drugi radi možeš po nešto da ukačiš, i ogroman broj ljudi gitaru nikad ne počne da svira ozbiljnije od toga. Po meni, instrument se svira kako valja ili se ne svira uopšte. Kao što ne sedaš u auto ako znaš onako, od prilike da voziš.

Reckless_Girl
Posts: 7
Joined: 01 Jul 2011, 11:37
Location: Manhattan, NY

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Reckless_Girl » 04 Jul 2011, 10:40

Haha, nemam problem sa decijim pesmicama, bitno je da naucim kako treba... Probacu i to..

Skinula sam next level guitar, nadam se da cu tu pronaci nesto korisno.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pocetnik; pitanje, saveti....

Post by Dersu Uzala » 04 Jul 2011, 11:33

Kristijan wrote:Svakako bi bilo preporučljivo pogledati da li ima da se kupi "Škola gitare 1" Jovana Jovičića, ili da li slučajno još uvek negde ima udžbenika koje je pisao Stanko Prek.
Ja bi svakako dodao i Zarka Vukosavljevica. Vizavi totalnih pocetnika.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest