citanje trajanja nota

Moderator: Critical

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: citanje trajanja nota

Post by sinisake » 09 Jul 2011, 10:44

A viđao sam ljude koji apsolutno sve što odsviraju umeju odmah da zapišu precizno u notama brzinom kojom ja pišem kada hoću da pišem malkice čitkije.
A najludji su oni koji melodiju iz glave stavljaju odmah na papir, bez probe na instrumentu. Od popularnijih, cini mi se da sam cuo da je Morikone tako radio? :D

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: citanje trajanja nota

Post by Reverse » 09 Jul 2011, 16:36

sinisake wrote:A najludji su oni koji melodiju iz glave stavljaju odmah na papir, bez probe na instrumentu. Od popularnijih, cini mi se da sam cuo da je Morikone tako radio? :D
Nije ovo toliko tesko kao sto zvuci, uspesno se navezba pomocu diktata iz solfedja.

@branko88
Naravno da moze da se odsvira pesma iz nota, bez prethodnog preslusavanja. U notnom zapisu imas sve elemente obelezene, za razliku od tablatura gde imas samo tonske visine i eventualno tehnike sviranja.
Ne trebaju ti nikakve knjige, pod uslovom da znas note i osnovnu teoriju. Uzmes lepo svakog dana bilo koje note i citas, za godinu dana neces imati problema.

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: citanje trajanja nota

Post by Markony » 09 Jul 2011, 17:44

:1:

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: citanje trajanja nota

Post by branko88 » 09 Jul 2011, 21:09

wow kolko ljudi je odgovorilo na post,hvala svima koji su izdvojili vreme da mi pomognu :bravo: dakle da rezimiramo
moguce je citati note bez prethodnog slusanja pesme,nisu presudno znati citanje nota za svirku al su bolje od tablatura,da pokusavam da skidam na sluh sto vise mogu i da ako ocu da naucim citanje nota lepo kao i sve ostalo oko gitare vezbaj dok ti ne dodje da bacis gitaru kroz prozor al se setis da si je platio kolko para pa ipak iskuliras,ako neko ima nesto da doda nek doda necu se ljutim :metal:

Varenika
Posts: 197
Joined: 04 Jun 2010, 13:19

Re: citanje trajanja nota

Post by Varenika » 09 Jul 2011, 21:45

Evo imam ja, ok note su super i sve to, al kao sto sigurno znas imaju manu kad je u pitanju gitara a to je da za razliku od nota za klavir ili glas, gitarske ti ne kazu gdje da odsviras ton, a fala bogu vecina tonova na gitari se moze odsvirati na 2 ili vise mjesta. pa tu ima dosta praznog hoda.sjecam se da me to kao pocetnika najvise izludjivalo, uhvatim sebe kako pri citanju pokusavam neke nemoguce hvatove, kako iskoplikujem sebi melodiju do granice da me i mozak i ruke bole, umjesto da krnem obicni bare...
onda pri bendovanju i upotrebi vibrato rucice notni zapis se iskomplikuje prilicno. evo ti jedan takt iz little winga
Image

i tako jbga, manje vise svi softveri za ucenje sviranja ukljucuju i note i tabove, da mozes da kombinujes. nije to dzabe tako po defaultu.. pozz :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest