pitanje oko skale

Moderator: Critical

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 12 Jul 2011, 11:45

au al ste napisali,hvala svima,kristijane ako imas volje i vremena pisi jos u ovom postu "osnovna teorija muzike" i stavite to pod vazno,ja nikad nisam video da je neko pisao ovo a nisam od juce na forumu

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: pitanje oko skale

Post by sinisake » 12 Jul 2011, 12:04

Kristijan wrote: I profesoru pare da tražiš nazad, ovo je sve on dužan da ti pokaže!
covek nije neznalica,juce mi je u 15 minuta objasnio kvartni i kvintni krug
Jesi ti, ipak, neki zajebant, branko88? :wink:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 12 Jul 2011, 12:24

Budući da je tema sticky, i da pored naslova ima poveliki uzvičnik, kapiram da može biti uočljivija samo ako naslov promenimo u "Boobs" ili tome slično :lol:

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 12 Jul 2011, 13:27

nisam zajebant nego radim sa covekom dosta nepovezano i pokaze mi nesto sto je za njega bitno i kad ga pitam nesto drugo on kaze ma sta ce ti to,a meni je to glupo da pola preskacem pa onda pitam ovde sta mi je nejasno,za skalu mi kaze sta ima to da znas kolko ima povisilica i snizilica,skinuces na sluh i teraj,uopste mi nije objasnio kao vi ovde da se preko kvartnog i kvintnog kruga moze odrediti koj ton je u kojoj skali,njemu je kvantni i kvintni krug za pravljenje muzike,kaze mi kad pravis svoju pesmu krenes neki bilo koj ton iz kruga na desno pa posle njega sviras bilo koj ton levo al mora da bude akord sedmica pa se onda vracas na ton odakle si poceo,niti mi je rekao kako se dobija sedmica,nacrtao mi kako se stavljaju prsti i teraj dalje,ovaj je jos i dobar pre njega sam isao kod lika koj je duplo skuplji bio i terao me je da sviram sve tonove kvartnog i kvintnog kruga,on je to zvao krug 5 tonova i tako ja to nastrebam dodjem odsviram mu tonove i nemam pojma za sta sluze,tesko je naci dobrog profesora

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: pitanje oko skale

Post by sinisake » 12 Jul 2011, 14:09

A, onda definitivno menjaj profesora, sta da ti kazem... :(

Mora da postoji neki koji stvarno zna znanje. Naposletku, na netu imas toliko materijala, da mozes bukvalno SAM vise da naucis, nego od takozvanih ''profesora''...

Ono sto skalu cini skalom jeste raspored stepena i polustepena u njoj. Kris je vec pomenuo, durska ima razmak od pola stepena izmedju 3. i 4. i 7. i 8. stupnja/tona, izmedju ostalih tonova je ceo stepen ... na gitari je jedan polustepen - jedan prag, ceo stepen - dva praga, sto je lepo reseno. :bambi: (radi vezbe, odsviraj C dur na jednoj zici, pa gledaj sta se dogadja)

Molska skala (prirodni mol) ima polustepene izmedju 2. i 3. i 5. i 6. stupnja (tona)... Harmonski mol, isto to, samo sto je 7. stupanj povisen, pa imas taj veliki raskorak izmedju 6. i 7. tona (F, Gis, u A molu, na primer)...

Elem, svako menjanje rasporeda stepena i polustepena - nova lestvica/skala. Imali smo ovde i temu o skalama:
viewtopic.php?f=15&t=760&hilit=lestvice

:ziveli:

http://home.scarlet.be/guido.vanspranghe/theory1.html

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 12 Jul 2011, 18:51

Ma što je najgore, najčešće i nije slučaj da nekome manjka znanje, nego jednu oblast dave kao zmija žabu vanredno dugo, sve obigravaju naokolo, a nikako da kompletiraju nastavnu celinu ne bi li opravdali veliki broj časova. Mnogo glup metod. Ne kapiraju ljudi da je bolje da steknu reputaciju pa da imaju više učenika nego jednog učenika da drže dugo u mraku ne bi li mu što duže cedili kintu.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: pitanje oko skale

Post by sinisake » 12 Jul 2011, 19:20

Pa moguce je i to... a moguce je i da ljudi jednostavno ne znaju dobro da prenesu ove osnovne stvari iz muzicke teorije... Mozda dobro sviraju, imaju dobro egzekuciju, znaju da pokazu gitarske fore, ali, jbg, teorija im ne ide...

Kanda se ta osnovna muzicka znanja ipak najlakse steknu u nekoj skoli, muzickoj, ili redovnoj... :) A steta je sto je muzicka kultura kao predmet potpuno skrajnuta u nasem sistemu skolovanja... :bambi:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 12 Jul 2011, 21:18

Ili je udešen kretenski. Eto moja najmlađa ćerka je završila drugi razred, i vidim da je za muzičko bubačila napamet kako se zovu intervali, a niko joj uopšte nije objasnio šta su intervali, njoj je to potpuno apstraktno, ni jednim primerom joj to nije malo ilustrovano. Pri tom, nije joj objašnjeno kako da broji i taktira, što je za prve korake u muzici daleko bitnija stvar. Maaaa, da se ne hvatam opet mojih pridika na račun školstva, potrajaće :D

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 12 Jul 2011, 23:02

svi ispred vlade da strajkujemo!!! :D

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: pitanje oko skale

Post by ssmc » 13 Jul 2011, 00:55

branko88 wrote:svi ispred vlade da strajkujemo!!! :D
Sedi uči bre!!! :evil:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest