pitanje oko skale

Moderator: Critical

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

pitanje oko skale

Post by branko88 » 11 Jul 2011, 20:12

Zanima me npr sviram c dur i sviram a na 10 pragu H zice dali smem to a da odsviram na E zici(najtanja zica) na 7 pragu i dali to i dalje spada u c dur?smem li uopste tako da prebacujem tonove po mojoj volji i dali oni zadrzavaju uvek tonalitet iz kog su posli ili prelaze u neki drugi tokom te promene(npr c dur u a mol),nesto sam citao na netu da kad se od rut note spuste za 3 note dur prelazi u mol

User avatar
SonicX
Posts: 311
Joined: 12 Oct 2010, 18:27
Location: Beograd

Re: pitanje oko skale

Post by SonicX » 11 Jul 2011, 20:30

nisam ucenjak, ali zar ne bi trebalo da se cuje razlika ako postoji?

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 11 Jul 2011, 20:42

Cuje se razlika u tonovima i to je ok ali skidam pesmu neku na sluh i tako se svira samo sto se svira u f duru a ja ne znam napamet koliko povisilica i snizilica ima u f duru pa sad zato napisao u c duru,mene zanima dal moze i ostalo sto sam napisao u pitanju a ne dal ce cuje razlika u tonovima ili ne :)

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: pitanje oko skale

Post by Markony » 11 Jul 2011, 22:00

Ako mozes pisi kracim recenicama.
Pitas da li mozes umesto 10. praga H zice da sviras 7.prag E zice?
Ako je to bilo tvoje pitanje, odgovor je NE. 10H je ton "A", a 7E je ton "H". Inace i "A" i "H" pripadaju C-dur i A-mol skali.
C-dur sadrzi tonove C, D, E, F, G, A, H, C.
F-dur sadrzi tonove F, G, A, B, C, D, E i F.
Kao sto i sam vidis ralika je B/H.
:ziveli:

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 11 Jul 2011, 22:07

istripovao sam se mislio sam na 5 prag E zice to je ton A

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: pitanje oko skale

Post by Markony » 11 Jul 2011, 22:12

To je u redu.
Jesi li shvatio sta sam ti napisao za C i F-dur?

branko88
Posts: 53
Joined: 07 Jun 2010, 21:10

Re: pitanje oko skale

Post by branko88 » 11 Jul 2011, 22:15

jesam,a ima li neka fora po cemu pamtis to ili si nastrebao napamet pa znas?znaci smem ovako da setam i ne ispadam iz c dura?

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: pitanje oko skale

Post by Markony » 11 Jul 2011, 22:28

Retki ljudi neke stvari znaju, neke ne znaju.
Vecina zna samo kad im je potrebno. Valjda se to zove strebanje?
Ono sta sam ti napisao naucio sam pre cetvrt veka na casu Muzickog vaspitanja u petom razredu osnovne skole.
To je za mene kao voznja bicikle. Jednom naucis i uvek znas.
:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 11 Jul 2011, 23:40

Fora je da svaka durska lestvica ima između stupnjeva razmak od celog stepena, osim između 3. i 4. stupnja lestvice, i 7. i 8. (koji je ponovljeni prvi, za oktavu više), gde je razmak polustepen. I od kog god tona da kreneš treba da održiš taj odnos celih i polustepena. Da bi to postigao moraš dodavati polisilice, odnosno snizilice.

Krećeš od C dura. Kod njega nema povisilica niti snizilica. Ako se krećeš po kvintnom krugu naviše, od tona C stižeš do tona G. Onda krećeš da formiraš lestvicu od tona G i da bi održao durski raspored celih i polustepena, moraš dodati povisilicu na F, pa je to sada F#. Da sada ne bih pisao maratonski referat, proći ću na brzaka kroz sve tonalitete, samo ću da ti kažem koja je lestvica u pitanju i koje predznake ima. Sledeći je D dur sa F# i C#. Onda A dur sa F#, C# i G#. E dur sa F#, C#, G# i D#. H dur sa F#, C#, G#, D# i A#. F# dur sa F#, C#, G#, D#, A# i E#. I na kraju kvintnog kruga naviše je C# dur gde su svi tonovi sa povisilicom - F#, C#, G#, D#, A#, E# i H#. Namerno ih stalno pišem u ovom nizu kako se redom pojavljuju kako odmičemo po kvintnom krugu, jer se upravo tim redosledom i upisuju na početku kompozicije u linijskom sistemu, odmah posle violonskog ključa.

Kada se krećemo naniže po kvintnom krugu, od tona C stižemo do tona F. F dur ima jedan snižen ton, to je ton B. B dur ima B i Eb (koristim malo "b" umesto snizilice, valjda ćeš se snaći). Eb ima B, Eb i Ab. Ab dur ima B, Eb, Ab i Db. Db dur ima B, Eb, Ab, Db i Gb. Gb dur ima B, Eb, Ab, Db, Gb i Cb. I konačno Cb dur ima sve tonove sa snizilicom, B, Eb, Ab, Db, Gb, Cb i Fb.

Svaki durski tonalitet ima svoj paralelni molski tonalitet, i taj dur- mol tandem deli iste predznake. Kada u durskoj lestvici stigneš do 6. stupnja, pa od tog tona kreneš da formiraš lestvicu, dobijaš molsku lestvicu koja je paralelna datoj durskoj lestvici. U molskoj lestvici između stupnjeva je razmak ceo stepen, osim između 2. i 3. stupnja i 5. i 6. stupnja gde je polustepen. Brzi pregled durova i paralelnih molova: C-a, G-e, D-h, A-f#, E-c#, H-g#, F#-d#, C#-a#, F-d, B-g, Eb-c, Ab-f, Db-b (ovde je "b" stvarno "b", dakle b-moll), Gb-eb, Cb-ab.

Verovatno može nešto od ovoga da se napiše školskije i pravilnije, ali sumnjam da može sažetije, pa neka mi oproste bolje školovani za ovakvo sabijanje materije.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: pitanje oko skale

Post by Dersu Uzala » 11 Jul 2011, 23:56

Branko, Ima sve to na wikidemiji.

Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Circle_of_fifths

http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_mode

99% popularnih (akademski neobrazovanih muzicara) ne znam apsolutno nista vise od ovog, ako i toliko znaju napamet. Mislis da White Stripes znaju nazive nota uopste? Ili QOTSA, ili ti haveri. Ako ovoliko naucis ko pesmicu, kralj si nad kraljevima. :ziveli:

User avatar
Markony
Posts: 486
Joined: 11 Apr 2009, 21:39
Location: Jagodina

Re: pitanje oko skale

Post by Markony » 12 Jul 2011, 00:11

Fora po kojoj pamtis se vidi u onome sto sam ti naveo za C-dur i F-dur. Razlikuju se u tonovima H/B.
B je snizeno H, a kao sto Kristijan napisa, oznaka za snizen tone je "b".
Kako to izgleda u linijskom sistemu?
F-dur u linijskom sistemu je obelezen snizilicom "b" na trecoj liniji odmah posle violinskog kljuca i takta:

------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------
Violinski kljuc , takt-----b----------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------

Sta predstavlja?
Ton "H" se nalazi na trecoj liniji linijskog sistema. Snizilica "b" na trecoj liniji linijskog sistema nam govori da je ton "H" snizen.
Snizen ton "H" odredjuje da je rec o F-duru.
To smo videli u mom postu gde ti navodim tonove C-dur i F-dur lestvice.
Ne treba ti muzicka skola za ovo. Nisam je ni ja pohadjao.
Ako hoces da strebas pravac Wikipedia, ako hoces da znas samo malo razmisli.
:ziveli:



PS
Gitara je najbolji instrument na kome mozes sam utvrditi koji ton kojoj skali pripada.
Uhvatis patern za C-dur i vozas ga niz vrat. Sve ti se samo govori.
:ziveli:

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: pitanje oko skale

Post by sinisake » 12 Jul 2011, 01:09

Mislis da White Stripes znaju nazive nota uopste? Ili QOTSA, ili ti haveri.
Ili Django? Nije znao note, niti teoriju, a zakivao je ™.
Sa druge strane, Tartufa sigurno zna sve ovo i mnogo vise (napamet) ali zvuci prazno i jadno. :nixweiss:

Sta ces... Talenat nije mortadela, On na poklon dolazi od Boga©... :P :ziveli:

Salim se ja malo, nastrebaj ti ovo... i samo cepaj. Ove opskurne skale sa sto povisilica i snizilica niko ne koristi. Mozda ponekad, iz obesti, neko odradi i kompoziciju u njima, ali uglavnom, prezivi se i bez toga... :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: pitanje oko skale

Post by Dersu Uzala » 12 Jul 2011, 01:54

sinisake wrote:
Mislis da White Stripes znaju nazive nota uopste? Ili QOTSA, ili ti haveri.
Ili Django? Nije znao note, niti teoriju, a zakivao je ™.
Sa druge strane, Tartufa sigurno zna sve ovo i mnogo vise (napamet) ali zvuci prazno i jadno. :nixweiss:

Sta ces... Talenat nije mortadela, On na poklon dolazi od Boga©... :P :ziveli:
To su price ovih sto nemaju talenat, pa onda uvlace Boga© u rabotu. Tafolla ponovo jase, znam da ces se radovati. Email-uj ga, ti objasni neke stvari. :ziveli:

ImageImage
ImageImage

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 12 Jul 2011, 06:51

E da, da se ne zbuniš oko ovog H i B, pošto smo Markony i ja pisali H za 7. stupanj C-Dur lestvice, a ovaj wiki diagram ima za taj ton oznaku B. Kontinentalna Evropa piše H, a Amerika i Engleska zemlja proleterska piše B. Pa je onda kod kontinentalnih Europljana sniženo H = B, a kod Anglosaksonaca je sniženo B = Bb.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pitanje oko skale

Post by Kristijan » 12 Jul 2011, 10:15

Nego, ti si bre neki šaljivdžija. Pa 'ladno si me navukao da ovo pišem ponovo, a ovde sam to još detaljnije napisao:

Osnovna teorija muzike

Inače, vreme je da dodam neke nove priloge ovoj lepljivoj temi, spremao ja svašta, pa nikako da se sa urednicima dogovorim oko otključavanja teme zarad postavljanja novog posta... Samo se pitam da li ima baš svrhe to da radim, ako to niko ne čita.

I profesoru pare da tražiš nazad, ovo je sve on dužan da ti pokaže!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest