Jos jedan pocetnik... xD

Moderator: Critical

Post Reply
MarkoDJ
Posts: 11
Joined: 11 Jul 2011, 06:00
Location: Beograd - Zemun

Jos jedan pocetnik... xD

Post by MarkoDJ » 17 Jul 2011, 21:05

U jednu ruku sam pocetnik, a u drugu nisam... :)
Zapravo vec dve godine sam ponosni vlasnik el. gitare, ali sam i dalje pocetnik.

Sve je to pocelo kroz igru, bukvalno. Zapravo sam dosta igrao Frets On Fire na kompu, posle izvesnog vremena sam nabavio i RockBand. Devojci prekipelo, pa je resila da mi kupi pravu gitaru uz uslov da se odreknem RockBand-a! :D
Naravno ja sam pristao bez rasmisljanja! 8) Posle par meseci sam priustio sebi i pojacalo, bez njega se ne moze. :D

I eto jos malo pa ce dve godine... Nazalost nisam nikada nasao vremena da zapravo krenem. Posao, faks, itd. Ali eto resih da se ozbiljno posvetim sviranju (kada se vratim sa mora:) ). Uglavnom sam imao faze kada sam svirao sto potraje par dana i onda nista po 2-3 meseca, tako da nisam puno napredovao.
Ali barem koliko toliko sam "nabavio" dosta skola gitare preko neta, sto knjige sto video casove. Uglavnom se radi o "How to Play [Band,Gitarista]" Lick Library-a, pa sam hteo i da cujem sta vi mislite o "njima". Video sam temu na forumu o video skolama, nabavicu i njih... Video skola nikada dosta. :bow: :mrgreen:

E sad da dodjem do sustine. Odakle krenuti? To me i dan danas muci!
Uglavnom kad sam svirao, skidao sam pesme naravno uz pomoc tih video casova i tablatura. Najvise sam skidao Intro, Solo sekcije jer mi to nekako lakse deluje nego samo sviranje akorda. Skidao sam Sweet Child O' Mine, Don't Cry, dosta od Peppers-a itd. Evo zadnih par dana me je okupirao Voodoo Child, i malo Readymade (RHCP).

Npr sam pokusao "I Could Have Lied" od Peppers-a, sam Intro je ok dok ne dodjem do akorda, tu se totalno obeshrabrim. Prosto mi deluje nemoguce da dohvatim sve to sa "samo" 4 prsta! :XD: I to me najvise nervira, to me uglavnom sprecava da sednem i probam da skinem cele pesme.

Sad dal' uopste pokusavati skidati pesme, ili prvo uciti akorde?! Teoriju cu morati takodje, toga sam svestan. :)
Dosta sam procesljao forum i procitao sve moguce teme, koje su vrlo korisne, i siguran sam da cemo se sve cesce druziti!
Shvatam da je ovo jos jedna pocetnik tema, kojih ima dosta ali nadam se mi necete uzeti za zlo sto sam otvorio novu. :)

Ivan Gawrilovic
Posts: 27
Joined: 06 Apr 2011, 23:43

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by Ivan Gawrilovic » 17 Jul 2011, 22:12

skini guitar pro 5

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by sl0e » 17 Jul 2011, 22:31

MarkoDJ wrote:Npr sam pokusao "I Could Have Lied" od Peppers-a, sam Intro je ok dok ne dodjem do akorda, tu se totalno obeshrabrim. Prosto mi deluje nemoguce da dohvatim sve to sa "samo" 4 prsta! :XD: I to me najvise nervira, to me uglavnom sprecava da sednem i probam da skinem cele pesme.
Jbg, (barre) akorde kad tad moras da "nacnes" i tu stvarno nema neke filozofije, vezba i samo vezba. Ja bih samo da ti skrenem paznju na to da ne moras nuzno da (npr. u pomenutoj numeri) koristis skolski bare akord, tako sto ces imati kaziprst fiksiran preko jednog praga sa palcem na pozadini vrata, vec da mozes da probas da "varas" tako sto ces koristiti "tehniku" palca preko, odnosno, tako sto ces praviti osnovu bare akorda koristeci i palac za E zicu.

Image
Image

Sad, ima i to svoje mane narocito ako se naviknes ovako za stalno, al' opet, ako ti je potreban progres kako bi te drzao zaokupljenim oko gitare, imho mi se cini da je neuporedivo lakse varati na pomenuti nacin. + sto Frusante u svom akordiranju 99% vremena mjutuje E i e zice, tako da bi ti repliciranje njegovih bare progresija bilo lakse na ovaj nacin.

Poz i dobrodosao :ziveli:

MarkoDJ
Posts: 11
Joined: 11 Jul 2011, 06:00
Location: Beograd - Zemun

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by MarkoDJ » 17 Jul 2011, 23:03

@Ivan

Redovno sam koristio GP, ali ipak vise preferiram za sada video klipove prosto da bih video polozaje prstiju i ruke... Lakse mi je trenutno tako, dok ne udjem u stos!

@Sl0e

Hvala na savetu! Koliko sam do sada shvatio citanjem tema, "varanje" ne postoji vec samo razlicite tehnike! :mrgreen:

Takodje cu morati da poradim na brzini prelazenja sa jednog akorda na drugi, za to je jednostavno potrebna vezba... Mada procitao sam negde da je potrebno da se u "glavi" covek unapred pripremi za prelazak.

U svakom slucaju me ohrabruje i cinjenica da je ortak samouki gitarista, odlicno svira... Ali iza toga stoji barem 6 godina vezbi po par sati dnevno!

Pre neki dan sam vezbao 2-3 sata Voodoo Child, stvorili su mi se plikovi po prstima! :) Ali evo vec danas se stvrdnulo, k'o kamen... :D

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by sl0e » 17 Jul 2011, 23:30

Ma dobro, ja ti pricam iz ugla ucenika - za profesora je sve osim skolskog nacina varanje, ili to, ili ja nisam nasao nekoga fleksibilnog :mrgreen: . U svakom sl', probaj pa vidi kako ti vise prija/odgovara. I naravno vezbavezbavezba. :ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by mr.bluesman » 18 Jul 2011, 10:23

Kako to da nisi akorde odma naucio?

Ja kad sam poceo da sviram prvo sto sam naucio su osnovni akordi i da ih menjam i sviram. Amol, Edur, C, G Dmol sve ono sto se svira na prva tri praga. I vezbas razne ritmike sa njima, da se promene brzo, da ti sve zice cuju cisto itd.
Tek posle duge vezbe sam presao na Bar hvat F dur. I onda ih menjas. Po meni licno to je osnova. Solo sviranje tek dolazi mnogo mnogo kasnije. Kad uvezbas i ritam (desnu) ruku.

Shu
Posts: 6
Joined: 04 Jul 2011, 23:35

Re: Jos jedan pocetnik... xD

Post by Shu » 23 Jul 2011, 23:44

Ja kad sam poceo da sviram prvo sto sam naucio su osnovni akordi i da ih menjam i sviram. Amol, Edur, C, G Dmol sve ono sto se svira na prva tri praga. I vezbas razne ritmike sa njima, da se promene brzo, da ti sve zice cuju cisto itd.
Ovo potpisujem. :)

E sad, kod te brze promene, rekao bih da je najbolje da desnom rukom održavaš ritam (npr. neki jednostavan, potez gore-dole), a levom što brže da pređeš ne neki drugi akord. Znači ne obazireš se na to da li će to da se čuje lepo, čisto etc., već samo na održavanje ritma. Desna ti konstantno radi npr. gore-dole, dok levu pokušavaš da prilagodiš desnoj. Čini mi se da ćeš tako najbrže naučiti da brzo menjaš akorde. Naravno, to ne znači da odmah treba da kreneš da cimaš desnom ultimativnom brzinom. :D Počneš sa relativno laganim ritmovima, pa počinješ sve brže, ali , ponovo kažem, sve vreme da ti desna radi u istom ritmu, a levu potčini desnoj (naravno, ovo sve važi ako si dešnjak). I da, kao što si pročitao, dobro je imati unapred u glavi sledeći akord.
Daću sebi toliku slobodu da kažem da je ODRŽAVANJE RITMA zlatno pravilo u muzici, za bilo koji instrument. :)

A što se tiče Frušiantea, on ima nenormalan raspon prstiju leve ruke. :D Treba dosta da vežbaš da bi se "rašririo" kao on, a da ti pritom to ne predstavlja problem.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest