Problemi posle zamene žica

Moderator: Critical

Post Reply
Mrso
Posts: 4
Joined: 11 Apr 2011, 19:17

Problemi posle zamene žica

Post by Mrso » 10 Feb 2012, 17:50

Pre jedno 3,4 meseca počeo sam rekreativno da sviram gitaru bez ikakvog predznanja,znači čisto radi zezancije skidao sam neke lakše tabove dok o akordima nisam ni razmišljao.Elem,jednog lepog dana dođe moj kolega da mi naštimuje gitaru(nikada pre toga nisam čuo za zo :D).I bi šta bi pukne zadnja žica.Kupimo mi novi paket žica koji kako je kasnije ispalo nije ni blizu kvaliteta prvobitnog(čini mi se da su bile d addario 12).Samo smo zamenili najtanju žicu u početku i odmah sam video da po tonu malo ostupa od ostalih iako je uredno naštimovana.Posle odrećenog vremena pukne i treća žica naravno prilikom mog prvog samostalnog štimovanja.Zameni moj drug jednog jutra sve žice i otada kreću problemi.Gitara očajno zvuči iako je naštimovana i evo 2 mesec od tada žice se veoma lako raštimavaju a što je najgore ne mogu nijedan akord normalno da izvodim jer gle čuda prva žica je ispod ostalih te je trzalica veoma teško,retko i zakači.Moj drug se našao u čudu prvi put je to video.Prvu žicu (koja je ispod ostalih)je skroz skraćena i ima 4 namotaja.Druga žica ima 2 i na njoj je ostalo još malo žice(možda za još jedan namotaj) a treća ima tri namotaja.Nzm da li je od neke važnosti četvrta žica ima 3,peta dva a zadnja najdebla samo jedan.Na zadnje tri žice ostalo je još žice koju nismo sasekli kleštima.Gde smo pogrešili i da li negde ima tutorial za zamenu žica(imam motalicu)pošto je očigledno da smo grdno zabrljali?Usput da li je došlo do trošenja pragova pošto na najdebloj žici 7 i 12 prag užasno zvuče tj.kao da vibriraju?

User avatar
tomarnr
Posts: 76
Joined: 12 Aug 2010, 01:19
Location: Beograd

Re: Problemi posle zamene žica

Post by tomarnr » 10 Feb 2012, 21:02

'bes mi sve ako sam ja ista skapirao ovde. Polako, evo idemo iz pocetka: kad pukne zica, ako nemas istu takvu ne mozes da stavis bilo koju zato sto postoje razlicite debljine zica i s tim u vezi razliciti kompleti zica. Dakle najbolje je menjati sve zice od jednom. Dalje, kad se menjaju zice, oko civije treba namotati dva do tri kruga, nema potrebe vise. Sto se tice stimovanja kupis stimer i polako. Sve sto nije jasno pitaj :ziveli:

Mrso
Posts: 4
Joined: 11 Apr 2011, 19:17

Re: Problemi posle zamene žica

Post by Mrso » 11 Feb 2012, 12:11

Ma znam da je konfuzno...Glupo je ali jednostavno prva,najtanja E zica mi je ispod ostalih ...To je stvar koja mi najvise smeta...Da li da je skinem i nekako ponovo namotam?Da li je problem u kobilici?Kako se to menja? Ostalo je koliko,toliko i dobro izuzev najdeble E zice kod koje kada pritisnem 8 i 12 prag i okinem zicu pocinje da uzasan vibrirajuci zvuk...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Problemi posle zamene žica

Post by KnightOfDoom » 11 Feb 2012, 13:33

Nisam skontao da li su bile 12-ice na gitari a sada su neke druge... ili je obrnuto. Ako su sada tanje zice manja je tenzija, vrat vuce na svoju stranu pa su zato sada nize. Pokusaj da das vise podataka. Da li su pre bile deblje a sada tanje, koja je gitara u pitanju?
Tutorial za zamenu zica i vise manje sve sto pocetnika moze da zanima se nalazi upravo ovde, iznad tvoje teme viewtopic.php?f=14&t=1198 Preskoci prvih nekoliko postova, posle imas o setupu gitare sa sve slikama.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Problemi posle zamene žica

Post by Kristijan » 11 Feb 2012, 16:05

Ако је акустична гитара у питању, ево доброг линка с упутством за замену жица:

http://www.deanmarkley.com/Info/Instruc ... ange.shtml

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Problemi posle zamene žica

Post by nikolic025 » 11 Feb 2012, 16:26

Ako si totalni pocetnik,kao sto kazes...Kupi nov komplet zica,ako je elektricna u pitanju 10-ke,ako je akustara 11-ke jer ces imati dobar sound,a nece biti pretvrde za pocetak,odnesi kod majstora neka ti odradi setup,odnosno da dotegne ili opusti sipku ako treba,da je iskotira,ako je potrebno i da sredi kobilicu,posto je ocigledno u tome problem...Ako je akustara i imas plasticnu kobilicu,veoma je lako moguce da je propala na mestu prve zice i da ti je zato niza,kao i cesljic,a ako je elektricna,to se sa inbus kljucevima sredi...Nemoj sam da petljas sa gitarom,a nemoj je ni davati tom drugu,jer ocigledno ne zna sta treba da radi,kad je nije namestio kako treba...A sto se tice namotaja oko civije,tu ti je i jedan krug dovoljan,ako su dobre civije,a cak i pola ako imas sistem za zakljucavanje...

User avatar
Void
kulen zmija
Posts: 1284
Joined: 21 Dec 2007, 19:14
Location: Novi Sad

Re: Problemi posle zamene žica

Post by Void » 16 Feb 2012, 17:21

ako ti nikako ne ide menjanje žica, prodaj gitaru i počni da pevaš.

chicks dig that shit.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest