Gitara, početnik u nedoumici

Moderator: Critical

Post Reply
Gears
Posts: 1
Joined: 25 Feb 2012, 01:43

Gitara, početnik u nedoumici

Post by Gears » 25 Feb 2012, 02:15

Zdravo svima, nov sam na forumu, čitah postove razne, i uvideh da se svakojake teme slične ovoj obrću. Rešio sam da se svima vama učenijim ljudima obratim, i zatražim smernice.

Ja sviram gitaru više od godinu dana, i mehanički sasvim dobro učim pesme. Sviram klasičnu gitaru (volim veličinu vrata, i lepi, drveni ton), a s vremena na vreme, pređem na električnu, da odsviram koju Bisku 2 i slične stvari. Sviram isključivo prstima, i snalazim se osrednje. Ovde dolazi problem koji sam uvideo, ali ne znam odakle da počnem. O teoriji muzike ništa ne znam, apsolutno ništa. (Na nastavi muzičkog sam spavao, makar metaforički rečeno). Ne znam šta su akordi koje sviram, ne znam šta su skale, i koja se gde koristi. (Naučio sam šta je oktava). Moje poznavanje teorije je gotovo nepostojeće, stoga se svima prisutnima i voljnima ga priskoče da pomognu obraćam da me usmere. Svestan sam činjenice da je internet prepun raznoraznih lekcija i knjiga, ali ja ne znam koja je meni potrebna. Prsti rade na gitari, mehanički deo je u redu, samo što ja nemam pojma šta sviram. (Naučio sam i neke pozicije tonova na vratu, mada mi to ništa ne znači bez ostatka teorije). Zaista ne bih da nastavim da sviram gitaru, a da ne naučim teoriju.

Ako ste voljni da pomognete, drugari, biću vam zahvalan. :D

User avatar
djomla
Posts: 526
Joined: 13 Jul 2009, 14:41
Location: Niodaklevci

Re: Gitara, početnik u nedoumici

Post by djomla » 25 Feb 2012, 13:50

Ovakvih tema imas ovuda koliko hoces.

Generalno mislim da za teoriju, ne postoji nista bolje od berkeleya. Ima da se skine na netu od njih sve, berkeley guitar method 1 2 3 ... i onda imas berkeley arranging course za long distance learning. Kreni sa tim i neces promasiti definitivno. Nikakav tajcevic i sl....

User avatar
zajmovic
Posts: 106
Joined: 21 Dec 2011, 00:06

Re: Gitara, početnik u nedoumici

Post by zajmovic » 21 Mar 2012, 23:03

djomla wrote:Ovakvih tema imas ovuda koliko hoces.

Generalno mislim da za teoriju, ne postoji nista bolje od berkeleya. Ima da se skine na netu od njih sve, berkeley guitar method 1 2 3 ... i onda imas berkeley arranging course za long distance learning. Kreni sa tim i neces promasiti definitivno. Nikakav tajcevic i sl....

Ne bih se slozio prijatelju moj da je Marko Tajcevic nesto sto treba zaobici.Naprotiv.Ja sam ucio iz te knjige i mogu ti reci da je i dan-danas koristim kada treba da se podsjetim necega.Osnovna teorija muzike od Marka Tajcevica je iskljucivo za onoga ko stvarno zeli da zna teoriju muzike ali bukvalno od tona C preko svih ostalih pa preko svih kljuceva ukljucujuci i njihov nastanak pa sve do muzicke "gramatike" i da ih tako nazovemo "muzickih znakova interpunkcije".Apsolutno sve.I vjeruj mi da se sva ta teorija tako slatko uklapa u sve zanrove danasnje muzike.Naravno,uslov je da skontas sve a moze da se skonta ko odluci da uci.Ta teorija + malo matematike + malo logike i eto znanja napretek.Decko kaze da nema pojma kako se zove to sto svira.Uz ovu knjigu ce nauciti i drugome da pokaze a kad to savlada neka luta po you tubu i vjezba tehniku sviranja i neke vec gotove tabove.Ukratko:TEORIJA MUZIKE,POZNAVANJE TONOVA,POZNAVANJE LJESTVICA(molske i durske),POZNAVANJE AKORDA sve je to AZBUKA MUZIKE.JBG, da naucis citati moras nauciti kako se zove koje slovo jel' tako....I to sve mozes naci u nasim knjizarama....Sa srecom u ucenju i ne zaobilazite autore knjiga koji su pisali u staroj SFRJ.. :ziveli: :ziveli: :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara, početnik u nedoumici

Post by Kristijan » 22 Mar 2012, 06:46

Ја сам као дете учио теорију баш из Тајчевићевог уџбеника, и то знање, у комбинацији са обимном праксом, обезбедило ми је да и данас добро стојим са теоријом, ни једну књигу коју сам узео у међувремену да прелистам нисам доживео као неко откривење, само сам видео већ познате ствари. Можда начин излагања у Тајчевићевој књизи није свакоме по мери, али то је добар уџбеник и садржи све што је потребно некоме ко прави прве кораке у тој области.

howyesno
Posts: 73
Joined: 21 Mar 2012, 15:14

Re: Gitara, početnik u nedoumici

Post by howyesno » 22 Mar 2012, 13:34

Jos jedna preporuka za Tajcevica.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest