Nekoliko pitanja

Moderator: Critical

Post Reply
User avatar
dovlabj
Posts: 388
Joined: 03 Jan 2008, 02:33
Location: Backi Jarak

Nekoliko pitanja

Post by dovlabj » 03 Jan 2008, 13:16

Pozdrav ljudi!

Zelim da pocnem da sviram gitaru i svi mi govore da je najbolje da pocnem na akusticnoj gitari pa tek kad naucim da sviram tu gitaru da predjem na elektricnu. Ali ja bih zeleo odma da pocnem sa elektricnom, da li je to pogresno?

Koliko ce mi, otprilike, vremena trebati da naucim osnovne akorde (ili sta vec, nisam upucen) da mogu da otsviram neku laksu pesmu?

Kakva je razlika izmedju bass gitare i obicne elektricne gitare (ne znam kako se zove)?

Na sta treba obratiti paznju kod kupovine elektricne gitare?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Nekoliko pitanja

Post by Rocket Roll » 03 Jan 2008, 13:57

Pozdrav i tebi!
dovlabj wrote:...svi mi govore da je najbolje da pocnem na akusticnoj gitari pa tek kad naucim da sviram tu gitaru da predjem na elektricnu. Ali ja bih zeleo odma da pocnem sa elektricnom, da li je to pogresno?
Nije, zapravo bih insistirao da počneš sa električnom. Život je kratak, cene niske... Uostalom, imaš detaljan spisak razloga ovde:

->Početak Sviranja Gitare: Najčešća Pitanja<-
dovlabj wrote:Koliko ce mi, otprilike, vremena trebati da naucim osnovne akorde (ili sta vec, nisam upucen) da mogu da otsviram neku laksu pesmu?
Nedelju dana.
dovlabj wrote:Kakva je razlika izmedju bass gitare i obicne elektricne gitare (ne znam kako se zove)?
Na bas gitari ne možeš da odsviraš solo iz "Enter Sandman"...



...a na električnoj gitari ne možeš da odsviraš "Flow My Tears, The Policeman Said":


dovlabj wrote:Na sta treba obratiti paznju kod kupovine elektricne gitare?
Na grifplatnu... Detalje imaš u linkovanom "Početak Sviranja Gitare: Najčešća Pitanja" tekstu.

User avatar
dovlabj
Posts: 388
Joined: 03 Jan 2008, 02:33
Location: Backi Jarak

Re: Nekoliko pitanja

Post by dovlabj » 03 Jan 2008, 14:28

Ok hvala vam najlepse! :banana4:

User avatar
dovlabj
Posts: 388
Joined: 03 Jan 2008, 02:33
Location: Backi Jarak

Re: Nekoliko pitanja

Post by dovlabj » 04 Jan 2008, 20:27

Kupio sam elektricnu gitaru i kabel da je ukljucim u komp, ali ne znam gde treba da ukljucim, zvao sam radnju, gde sam kupio gitaru, i rekli su mi da ukljucim u ZELENO gnezdo (a tu su mi ZVUCNICI ukljuceni, pa mi nije jasno gde onda zvucnike da ukljucim) i poslusao sam ga i ukljucio sam u to zeleno gnezdo i nista se ne desava, ja nazovem o5 i kaze mi da skinem sa interneta neki Guitar Rig, a taj program nije besplatan. Pa ako moze mala pomoc, sta da radim, gde da ukljucim gitaru, kakve programe da skinem...

E i jos nesto. Jel moze neko da mi napise sta za pocetak treba da naucim?

Hvala!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Nekoliko pitanja

Post by Rocket Roll » 04 Jan 2008, 20:45

dovlabj wrote:Kupio sam elektricnu gitaru i kabel da je ukljucim u komp...
Sve je već objašnjeno, ovde:

->Osnove Snimanja Zvuka Pomoću Kompjutera (Sa Posebnim Osvrtom Na Priključenje Gitare u Kompjuter)<-
dovlabj wrote:Jel moze neko da mi napise sta za pocetak treba da naucim?
I to je već objašnjeno, ovde:

->Škola Gitare<-

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Nekoliko pitanja

Post by dejankuki » 04 Jan 2008, 20:48

Sto se tice ukljucivanja u komp postoje ulazni i izlazni konekrori... Ovi za zvuvnike su ocigledno izlazni, ukljuci gitaru u ulazni konektor. Koji je... mozda je najbolje da vidis prvo koja ti je kartica, pa onda gde su ulazi na toj kartici (postoje mikrofonski i line in) i ukljuci n line in. Sledece mozda ti je ulaz mutiran. Treba da u mikseru decekiras tj. odmutujes ulazni kanal... i voila, sviras na gitari...

Sto se skidanja programa s neta tice, MOJE misljnje je da ti takvo nesto JOS ne treba, obzirom da si pocetnik. Bez uvrede ali... prvo nauci da se snalazis sa osnovnom opremom, a onda ces lako preci na naprednije stvari.

Sta prvo nauciti???...
Pre svega KAKO NASTIMOVATI GITARU. a kad to naucis, predjes na kratke i proste solazice tipa "zuta kuca", "Crni leptir", "Durmitor" i slicno i naravno akorde. Akordi se najlakse uce tako sto nadjes ili na internetu ili od drugova ili u knjigama akorde i pustis pesmu uz koju sviras i shvatas neke osnove i sviranja rirma i brzo menjanje akorda i SAME AKORDE. U smislu A-mol... aha kako se hvata....ovako. a G-dur ovako.. ok. ajde sad da ih odsviram uz pesmu... sledeci akord koji se spominje je D-dur ili E-mol ili.... i eto nije proslo ni dva meseca a ti sviras sasvm solidno....
NARAVNO treba biti uporan i vezbati svakodnevno.... na kraju ce biti VIDLJIVIH REZULTATA...

Vezbati BAREM SAT vremena dnevno... npr... ucis do 18:00, onda mlo predahnes i uzmes gitaru od 18:15 do 19:15... a onda na radost roditelja opet uzmes da ucis... ;) ne salim se....

Ukolko imas bol u prstima i jagodice pocnu da ti se ljuste, ne ocajavaj, to je normalna pojava, koza na tom mestu treba da ocvrsne i zato boli, ali kad ocvrsne, moci sec da sviras bez bilova i bez ikakvih problma. Malo smanji vezbanje u tom periodu, jer mozes napraviti veoma ozbiljne komplikacije... kad se preljusti i izraste nova koza nastavi.

Eto to ti je neki savet onako na brzinu....
ostalo....samo se ti druzi sa nama i naucices mnogo!!!

User avatar
dovlabj
Posts: 388
Joined: 03 Jan 2008, 02:33
Location: Backi Jarak

Re: Nekoliko pitanja

Post by dovlabj » 05 Jan 2008, 15:04

dejankuki wrote:Sto se tice ukljucivanja u komp postoje ulazni i izlazni konekrori... Ovi za zvuvnike su ocigledno izlazni, ukljuci gitaru u ulazni konektor. Koji je... mozda je najbolje da vidis prvo koja ti je kartica, pa onda gde su ulazi na toj kartici (postoje mikrofonski i line in) i ukljuci n line in. Sledece mozda ti je ulaz mutiran. Treba da u mikseru decekiras tj. odmutujes ulazni kanal... i voila, sviras na gitari...
Probavao sam da ukljucim i u mikrofon i u line in, i u Volume Control sam izabrao Line In i NIJE MUTIRAN i pojacan je DO KRAJA i ne vredi :(

User avatar
dimmu
MF veteran
Posts: 485
Joined: 21 Dec 2007, 00:59
Location: Sombor

Re: Nekoliko pitanja

Post by dimmu » 06 Jan 2008, 22:36

ja imam isti takav problem..kakvu zvuchnu karticu posedujesh?

User avatar
dovlabj
Posts: 388
Joined: 03 Jan 2008, 02:33
Location: Backi Jarak

Re: Nekoliko pitanja

Post by dovlabj » 06 Jan 2008, 23:15

Ja sam uspeo :) pozajmio sam od komsije (komsija ima tu DJ opremu i ta cuda... Ozvucenja i kojekakve gluposti ne znam ni ja kako jednom recju to da opisem :D ) neki drugi kabel i sad radi lepo... :bounce:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest