Zamena zica

Moderator: Critical

Post Reply
epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Zamena zica

Post by epifonacSG » 24 Jul 2012, 19:44

Pozdrav ovo mi je prva tema i prvi post na ovom forumu :)
Zao mi je sto moj prvi post mora da bude jedan problem.. :(
Imam gitaru epiphone sg special koju sam kupio pre 10-tak dana u mitrosu.
One reklamne zice sam zamenio sa ernie ball super slinky
i sad kad sam stavio nove zice najdeblja E zica i G zica kad se okinu imaju neki vibrirajuci zvuk
sta je tu problem i kako da ga resim ???

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 24 Jul 2012, 21:57

Pretpostavka je da ti se pojavljuje fret-buzz, odnosno te žice koje zuje zapinju za neki prag. To se javi kad se promene žice, stave drugačije nego prethodne, pošto različite žice imaju različite tenzije odnosno daju neki sebi svojstven otpor. Kako bih rekao, neke su zategnutije više, neke manje a vrat vuče na svoju stranu i desi se to što se kod tebe desilo. Pošto si tek kupio gitaru (a pretpostavljam da ne umeš to sam da uradiš) najbolje da je odneseš kod nekog majstora da ti podesi i to a i dotera intonaciju i ako još nešto treba a na novoj gitari verovatno treba. Videćeš kako će ti posle biti sve bolje i zgodnije i mekanija gitara za svirku.. Svaka gitara to zaslužuje povremeno.
Sve ovo pišem pod pretpostavkom da si neiskusan, nadam se da shvataš šta treba :ziveli:

epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Re: Zamena zica

Post by epifonacSG » 25 Jul 2012, 11:33

parker wrote:Pretpostavka je da ti se pojavljuje fret-buzz, odnosno te žice koje zuje zapinju za neki prag. To se javi kad se promene žice, stave drugačije nego prethodne, pošto različite žice imaju različite tenzije odnosno daju neki sebi svojstven otpor. Kako bih rekao, neke su zategnutije više, neke manje a vrat vuče na svoju stranu i desi se to što se kod tebe desilo. Pošto si tek kupio gitaru (a pretpostavljam da ne umeš to sam da uradiš) najbolje da je odneseš kod nekog majstora da ti podesi i to a i dotera intonaciju i ako još nešto treba a na novoj gitari verovatno treba. Videćeš kako će ti posle biti sve bolje i zgodnije i mekanija gitara za svirku.. Svaka gitara to zaslužuje povremeno.
Sve ovo pišem pod pretpostavkom da si neiskusan, nadam se da shvataš šta treba :ziveli:
hvala ti mnogo sto si mi objasnio :D e sad kod kog majstora da nosim u bg . jel mogu to da mi srede ovi u mitrosu ???? :ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 25 Jul 2012, 12:23

Imaš ovde gomilu majstora pa pročitaj i odaberi nekog:
viewtopic.php?f=18&t=54
Ja bi savetovao Goran Custom Guitars ali bilo koji od ovih predloženih će ti to uraditi kako treba
:ziveli:

epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Re: Zamena zica

Post by epifonacSG » 25 Jul 2012, 13:13

parker wrote:Imaš ovde gomilu majstora pa pročitaj i odaberi nekog:
viewtopic.php?f=18&t=54
Ja bi savetovao Goran Custom Guitars ali bilo koji od ovih predloženih će ti to uraditi kako treba
:ziveli:
brate nosicu ja to ali jel ima neki nacin da sam to uradim ?
Jel znas mozda koliko bi mu platio da mi sredi to sto si mi rekao ?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 25 Jul 2012, 13:49

Ne bih ti savetovao da sam to radiš ako si neiskusan. A koštalo bi tu negde oko 1500-2000, i kad pođeš ponesi nove žice a to ti je još koja stotka preko

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Zamena zica

Post by mislim_stvarno » 25 Jul 2012, 14:16

Nikad nece nauciti ako ne proba sam. To je jednostavno tako. Neiskusan jeste, ali ako ne proba, moze 10 godina da svira, i opet ce biti neiskusan kad je taj deo setup-a u pitanju. Jednom ce morati da stisne zube, probije led, skine mrak... :mrgreen: Ako bas, BAS, nisi siguran da smes, onda nosi majstoru. Ako si spreman da pokusas, kreni polako, i onda lagano, korak o korak, prvi put ces se preznojiti i uken*ati da ces nesto da uhebes, ali jbg, ako hoces da ustedis 2000din pri svakoj promeni zica, onda moras to da naucis (npr ako menja covek zice na svaka dva meseca, ustedece 100e za godinu dana!)

To sto ti treba da uradis je podesavanje truss rod-a (trazi "truss rod adjustment"). Po netu ima mnogo tutorijala o tome, sto na yt sto na raznim forumima, provedi jedno vece citajuci to, i onda polako kreni.
Evo sta sam ja na brzinu nasao, jedan od prvih videa na yt


Jedina stvar na koju moras da pazis je da ne smes previse da zavrces i otustas truss rod, nikako par krugova, obicno je dovoljno 1/4 ili tako nesto...

Moje misljenje je DIY i samo hrabro :D

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 25 Jul 2012, 14:27

Pa ok, u pravu si manje više za sve. Međutim, sudeći po pitanju ja bi rekao da je čovek baš početnik, zato bi za njega najbolje bilo da mu to neko uradi bar prvi put, da ima predstavu kako to izgleda kad je urađeno kako treba. Onda bi sledeći put mogao da nađe nekog ovde sa foruma ko bi mu to uradio - pokazao, odnosno da zajedno to urade i da ima predstavu šta i kako, kojim redosledom i tako to.. E onda bi verovatno mogao da sledeći put to radi sam a da nema nedoumice i frku da će upropastiti gitaru..
Tako bi ja to nekako, da bude bezbolno :)
Mislim da bi se sigurno našao neko sa foruma ko bi to učinio uz pivce i zajebanciju..

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Zamena zica

Post by mislim_stvarno » 25 Jul 2012, 14:56

Slazem se, sve sto kazes je logicno. Verovatno je najveci problem to sto covek mozda ne zna kako treba da izgleda dobro nashtelovana gitara. Nisam pametan, nek' covek sam odluci sta mu je bolje... Znam tacno sta znaci kad neko ko ne zna, uradi "setup" (poslednja gitara koju sam uzeo od lika je bila horor setupovana, zice neravnomernih visina na sedlima, previsoka akcija i luk vrata, lose namotane zice na civijama, losa intonacija... horor, pogotovo u odnosu na moju koja je isla u zamenu i koja je bila mekana i za mene prenisko setovana)

Mozda jedino da ne daje sad tolike pare za gorana, plus sto je skoro promenio zice, mozda bolje da ode u neku prodavncu koja to radi, valjda maric i music media centar, ili nekog od majstora sa foruma...

epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Re: Zamena zica

Post by epifonacSG » 25 Jul 2012, 15:04

Hvala vam mnogo obojici .
Ja sam uz gitaru dobio onaj inbus kljuc i evo sad sam skinuo masku sa one rupe .
Zavrto sam ovu sipku sa inbusom i na prvoj zici je totalno nestalo zujanje ali se pojavilo na drugoj zici.
Izgleda da mi je preostao samo majstor
Jao kakav sam ja maler . :cry:
Probacu sad jos malo da okrecem pa cu da vidim sta ce da bude :D Hvala vam :D
A jel mogu ovi u mitrosu da mi to nameste ???????? :)

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Zamena zica

Post by mislim_stvarno » 25 Jul 2012, 15:11

nema mitros servis, i ne verujem da ce ti to uraditi. Eventualno ce te poslati kod nekog majstora da ti sredi (kao u garanciji, ako to podleze tome...).

Jos jednom, ne preteruj sa okretanjem. Treba vremena da vrat dodje u pravi polozaj. Da li se zujanje cuje kroz pojacalo (ako sviras kroz pojacalo)? Ako ne, ne diraj, sve je kul, malo buzz-a ne smeta. :D

epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Re: Zamena zica

Post by epifonacSG » 25 Jul 2012, 15:17

mislim_stvarno wrote:nema mitros servis, i ne verujem da ce ti to uraditi. Eventualno ce te poslati kod nekog majstora da ti sredi (kao u garanciji, ako to podleze tome...).

Jos jednom, ne preteruj sa okretanjem. Treba vremena da vrat dodje u pravi polozaj. Da li se zujanje cuje kroz pojacalo (ako sviras kroz pojacalo)? Ako ne, ne diraj, sve je kul, malo buzz-a ne smeta. :D
Evo sredio sam ove ostale zice vise ne zuje . :)
Ali mi opet zuje E najdeblja :(
Ma nema veze :)
Hvala ti u svakom slucaju sto si mi pokazao ovaj setup :))) :ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 25 Jul 2012, 15:24

Šefe, ne sekiraj se, nije to nikakav maler i nije to kvar, gitara je fina mašina i treba malo podešavanja da sve propeva maksimalno. To se radi i kad kupiš gitaru od 2000€ pa staviš npr neke druge žice koje više voliš, sve se za nijansu pomeri i treba ga vratiti da bude optimalno.
Ja ipak mislim da prvi put treba neko to da ti odradi ko se bolje razume a ako nisi pri parama strpi se malo, biće. Ili da ti neko sa foruma to drugarski odradi uz piće i zezanje, pa ćeš da vidiš na licu mesta šta i kako i zašto..
:ziveli:
edit, pošto vidim da si već sam radio:
nije sve samo zujanje, treba i doterati intonaciju, naći neku optimalnu visinu žica, visinu magneta.. Ima tu svašta pa na kraju i neki "krš" ume da iznenadi kako je u stvari "neloš"

epifonacSG
Posts: 19
Joined: 24 Jul 2012, 19:31

Re: Zamena zica

Post by epifonacSG » 25 Jul 2012, 15:56

parker wrote:Šefe, ne sekiraj se, nije to nikakav maler i nije to kvar, gitara je fina mašina i treba malo podešavanja da sve propeva maksimalno. To se radi i kad kupiš gitaru od 2000€ pa staviš npr neke druge žice koje više voliš, sve se za nijansu pomeri i treba ga vratiti da bude optimalno.
Ja ipak mislim da prvi put treba neko to da ti odradi ko se bolje razume a ako nisi pri parama strpi se malo, biće. Ili da ti neko sa foruma to drugarski odradi uz piće i zezanje, pa ćeš da vidiš na licu mesta šta i kako i zašto..
:ziveli:
edit, pošto vidim da si već sam radio:
nije sve samo zujanje, treba i doterati intonaciju, naći neku optimalnu visinu žica, visinu magneta.. Ima tu svašta pa na kraju i neki "krš" ume da iznenadi kako je u stvari "neloš"
OK hvala ti :D
Dovoljno mi je danas ovo pa cu za neki dan da nosim da mi sve to lepo profesionalno sredi strucnjak za to
Hvala vam jos jednom :D
:ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zamena zica

Post by parker » 25 Jul 2012, 17:15

Aj.. Videćeš kako će posle sve bolje da "legne"

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest