Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Moderator: Critical

Post Reply
User avatar
dobri
Posts: 18
Joined: 14 Mar 2012, 18:34
Location: Loznica

Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by dobri » 31 Jul 2012, 14:30

Pozdrav!
Sviram gitaru 2 godine, i sve do sada sam u potpunosti sam naučio. Išao sam u muzičku školu (svirao sam klavir, jako mi dobro ide), međutim pošto sam pre 2 godine počeo slušati rock muziku, onda sam rešio i da naučim da sviram gitaru. Učio sam odakle sam stigao - razni klipovi sa YouTube-a, saveti drugara, ovaj forum itd. Međutim, u priči sa drugarom sam skontao da u mom sviranju ima dosta "rupa". Nekako, imam osećaj da sam neke stvari preskočio, a na koje bih trebao da se vratim da bih nastavio da vežbam kako treba.
Što se tiče muzičke, tu sam bio super (3. i 2. nagrada na takmičenju solfeđista u Požarevcu i 3. u Bg-u na republičkom), i to znanje iz solfeđa mi je dosta pomoglo da neke stvari mnogo brže savladam nego oni totalni početnici.

S toga, šta biste mi preporučili? Do sada sam od pesama naučio "Stairway to heaven", "Tears in heaven", "Nothing else matters", ali to je bilo puko traženje tutoriala po YT. Faktički, treba mi neka kompletna knjiga ili nešto tako da bih mogao i neku pesmu sam da skinem. Da, potrebno mi je da nađem kako se skale sviraju na gitari, ja u principu po rasporedu tonova na pragovima mogu da odsviram svaku, ali jednostavno nisam siguran da li je to pravilno.

Hvala unapred.

User avatar
dobri
Posts: 18
Joined: 14 Mar 2012, 18:34
Location: Loznica

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by dobri » 02 Aug 2012, 14:07

:O.o:

71 pregled, bez odgovora

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by Aleksej79ns » 02 Aug 2012, 14:42

Mozda da probas da nadjes nekog ko ima video lekcije od pocetnika do naprednog nivoa. Dosta toga ces vec znati, ali opet, taman da vidis sta si propustio, kernes od pocetnih lekcija.

Moja preporuka ti je recimo ovo:

http://www.justinguitar.com/

Krenes od prve lekcije, pa polako... :) Ono sto vec znas samo predjes, a na onom sto ne znas se zaustavsi malo duze.

User avatar
dobri
Posts: 18
Joined: 14 Mar 2012, 18:34
Location: Loznica

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by dobri » 02 Aug 2012, 17:25

Aleksej79ns wrote:Mozda da probas da nadjes nekog ko ima video lekcije od pocetnika do naprednog nivoa. Dosta toga ces vec znati, ali opet, taman da vidis sta si propustio, kernes od pocetnih lekcija.

Moja preporuka ti je recimo ovo:

http://www.justinguitar.com/

Krenes od prve lekcije, pa polako... :) Ono sto vec znas samo predjes, a na onom sto ne znas se zaustavsi malo duze.
Hvala puno, neke pesme sam skinuo uz pomoć njegovih video tutoriala na YT, a nisam znao da ima i kompletan "kurs", da tako kažem. :)

Puno pozdrava!

Aleksej79ns
Posts: 467
Joined: 09 Apr 2011, 12:13

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by Aleksej79ns » 02 Aug 2012, 23:23

Nema na cemu, nadam se da ce ti pomoci! :ziveli:

sezam
Posts: 185
Joined: 15 Aug 2008, 16:39

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by sezam » 07 Sep 2012, 16:06

dobri wrote:Pozdrav!
Sviram gitaru 2 godine, i sve do sada sam u potpunosti sam naučio. Išao sam u muzičku školu (svirao sam klavir, jako mi dobro ide), međutim pošto sam pre 2 godine počeo slušati rock muziku, onda sam rešio i da naučim da sviram gitaru. Učio sam odakle sam stigao - razni klipovi sa YouTube-a, saveti drugara, ovaj forum itd. Međutim, u priči sa drugarom sam skontao da u mom sviranju ima dosta "rupa". Nekako, imam osećaj da sam neke stvari preskočio, a na koje bih trebao da se vratim da bih nastavio da vežbam kako treba.
Što se tiče muzičke, tu sam bio super (3. i 2. nagrada na takmičenju solfeđista u Požarevcu i 3. u Bg-u na republičkom), i to znanje iz solfeđa mi je dosta pomoglo da neke stvari mnogo brže savladam nego oni totalni početnici.

S toga, šta biste mi preporučili? Do sada sam od pesama naučio "Stairway to heaven", "Tears in heaven", "Nothing else matters", ali to je bilo puko traženje tutoriala po YT. Faktički, treba mi neka kompletna knjiga ili nešto tako da bih mogao i neku pesmu sam da skinem. Da, potrebno mi je da nađem kako se skale sviraju na gitari, ja u principu po rasporedu tonova na pragovima mogu da odsviram svaku, ali jednostavno nisam siguran da li je to pravilno.

Hvala unapred.
Koliko vidim ti si muzicki obrazovan. Dobro si primetio da su ti skale najvaznije. Ali je vazno poznavati prstored kod sviranja ajde recimo skala. Uostalom znas koliko je vazno poznavanje skala zbog poznavanja tonaliteta. Kreni C-dur kroz dve oktave: 3-ci prst na C1 na V zici, pa D prazna 4-ta zica, 2-gi prst na E na 4-toj zici. 3-ci na F na istoj zici, prazna 3-ca zida, 2-gi prst na A na 3-coj zici, prazna 2-ga H zica, 1-vi prst na C2 na 2-goj zici, 3-ci prst na D na 2-goj zici, prazna 1 zica /tonE/, prvi prst na ton F na 1-voj zici, 3-ci prst na ton G na 1-voj zici, pa prebacis 1-vi prst na ton A na 1-voj zici, 3-ci prst na ton H na 1-voj zici i 4-ti prst na ton C3 na 1-voj zici. Odsviraces dvooktavnu C-dur lestvicu navise. Sada se istim prstoredom vratis nanize do C1 na 5-toj zici. Pretpostavljam da znas da C-dur dijatonski nema predznake. 1-vi prst je kaziprst leve ruke, 2-gi prst je srednji prst leve ruke, 3-ci prst je domali prst leve ruke, 4-ti prst je mali prst leve ruke. Da bi mogao brzo svirati palac leve ruke moras drzati na sredini vrata gitare /pozadi/ da ti je ruka otvorena. Vezbaj tako bar najmanje 10 puta dnevno. Pretpostavljam da su ti poznati intervali za durske lestvice. Jer ucio si solfedjo i teoriju muzike kako pises. A posle cu ti pojasniti i ostale lestvice. A ako zelis pravicemo i akorde. Ja moje ucenike ucim kroz lestvicne akorde i ritmove, od marsa preko valcera, tanga, bosanove, bolera,rumbe, sambe, ali isto vremeno kroz lestvicne akorde i tehnike razgvada, tremola, sa posebnim osvrtom na ritmove Balkana 7/8,9/8, 11/16, 13/16... i mesovite ritmove sa osvrtom na naglaske u taktu i da ne zamaram vise. Sviranjem skala dobijas na brzini u veoma kratkom vremenu, normalno uz vezbanje. Mozemo i putem skypa.

Nirdal
Posts: 4
Joined: 23 Jul 2012, 21:47

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by Nirdal » 20 Sep 2012, 11:06

Ne znam da li je ovo odgovarajuća tema za moje pitanje, ali pošto nisam našao bolju temu probaću ovde.

Dakle, kada je u pitanju tehnika tremolo picking ili kada se recimo šesta žica "mutira" i brzo trza, da li u pesmama postoji tačno određen broj puta koliko treba okinuti žicu ili je poenta samo trzati što brže?

Nirdal
Posts: 4
Joined: 23 Jul 2012, 21:47

Re: Gitara za one koji su poodmakli od početka :)

Post by Nirdal » 20 Sep 2012, 12:07

Hmm definitivno nije za ovu temu..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest